Kako do slave?

pedja28

Obećava
Poruka
65
Pozdrav! Pitanje iz naslova me intrigira vec duze vreme. Naime, nemam slavu. Roditelji su mi se razveli odavno, bio sam klinac tako da pitanje slave ranije nisam potezao. Ono sto znam je da mi otac nije ima slavu. Kako, zasto.. u to ne zelim da ulazim. E sada, kada sam osnovao svoju porodicu zelim da imam slavu. Nikada nisam bio za one slave od po 3 dana, haosa i guzve..za mene je slava ikona, kolac, sveca i zito. Sve ostalo je - ako zelimo i imamo mogucnosti.
Da li je neko od vas uzimao slavu naknadno i kako ide procedura i da li je to uopste i moguce?
 
Mozda bi bilo dobro da proveris da li tvoj deda ima slavu, neko iz tvoje porodice pre tvog oca, pa da nastavis porodicnu tradiciju, ako zelis
Svakako bi se trebalo konsultovati i sa popom pa da vidis sta ce ti on kazati u crkvi kojoj pripadas
Cestitam za odluku, to je jako lepo!
 
Pozdrav! Pitanje iz naslova me intrigira vec duze vreme. Naime, nemam slavu. Roditelji su mi se razveli odavno, bio sam klinac tako da pitanje slave ranije nisam potezao. Ono sto znam je da mi otac nije ima slavu. Kako, zasto.. u to ne zelim da ulazim. E sada, kada sam osnovao svoju porodicu zelim da imam slavu. Nikada nisam bio za one slave od po 3 dana, haosa i guzve..za mene je slava ikona, kolac, sveca i zito. Sve ostalo je - ako zelimo i imamo mogucnosti.
Da li je neko od vas uzimao slavu naknadno i kako ide procedura i da li je to uopste i moguce?

To odes kod nadleznog svestenika i pitas ga da uzmes neku slavu, amozes i da predlozis sam. Ja ti predlazem da uzmes Lazarevu subotu (to je moja omiljena slava). Razlozi: Pada u post, mora biti posna (nema ubijanja zivotinja i bespotrebnog prejedanja), slavi se jako lep dogadjaj uskrsavanje Lazara (to je dokaz Isusove bozanske prirode), u prolece je, subota je (doci ce ti vise prijatelja),... Puno uspeha i srecna Slava, Domacine! :)
 
Poslednja izmena:
Tesko da cu doci do bilo kakvih podataka o desavanjima pre oca. Svi poticu sa teritorije Kosova, bas iz srpskog sela koje vise ne postoji, a na cijem mestu se danas nalazi baza Bondstil. Tako da je to vrlo tesko. Voleo bih da od mene sve krene, da moj sin sutra slavi moju slavu. Oceva strana i nije bas reprezentativna tako da i ne moram da se drzim te zice..
 
Tesko da cu doci do bilo kakvih podataka o desavanjima pre oca. Svi poticu sa teritorije Kosova, bas iz srpskog sela koje vise ne postoji, a na cijem mestu se danas nalazi baza Bondstil. Tako da je to vrlo tesko. Voleo bih da od mene sve krene, da moj sin sutra slavi moju slavu. Oceva strana i nije bas reprezentativna tako da i ne moram da se drzim te zice..

Možeš da npr. uzmeš slavu po svom imenu...
 
Pozdrav! Pitanje iz naslova me intrigira vec duze vreme. Naime, nemam slavu. Roditelji su mi se razveli odavno, bio sam klinac tako da pitanje slave ranije nisam potezao. Ono sto znam je da mi otac nije ima slavu. Kako, zasto.. u to ne zelim da ulazim. E sada, kada sam osnovao svoju porodicu zelim da imam slavu. Nikada nisam bio za one slave od po 3 dana, haosa i guzve..za mene je slava ikona, kolac, sveca i zito. Sve ostalo je - ako zelimo i imamo mogucnosti.
Da li je neko od vas uzimao slavu naknadno i kako ide procedura i da li je to uopste i moguce?

Pitaj svog sveštenika za savet.....Sigurna sam da će ti pomoći.....
 
Mislim da ce svestenik, kad mu kazes prezime i iz kog kraja potices, znati koja je verovano slava tvojih predaka. Koliko ja znam, ne uzima se to tek tako koja ti se svidja, nego je to dan kad je porodica primila hriscanstvo.
 
Ja se stvarno ne razumem u to. Evo, mene nije blam da kazem da je u mojoj porodici jedina osoba koja je slavila slavu (a svojevremeno i jedina osoba za koju samz nala da slavi slavu) moja baba. To je bila dedna slava, Djurdjic, verovatno se u nejgovom kraju slavilo.

Da se razumemo, u komunizmu veliki broj ljudi nije slavio, i mnogi danas ni ne znaju koju slavu su imali njihovi preci. Mislim da je pametno otici od svestenika i objasniti situaciju, sigurno nisi jedini koji ima ovaj problem. Ili ce znati koja slava ti pripada, ili ce te uputiti kako da izaberes.
 
Hm..i ja sam razmisljao o maminoj slavi, tj s anjene strane ali se ona vec slavi..deda jeste umro ali je dedin sin preuzeo slavu na sebe..a to je sin iz dedinog drugog braka.. :dash:..ma sve je to jedna veeeeeelika konfuzija!!!!!! E bas zbog toga sam hteo da JA otpocnem nesto i da to krene od mene..i da dete sutra zna sta se slavilo, od kada i da nema probleme oko toga kao sto ih ja imam sada..
 
moj otac ne slavi, nasa slava je sveti nikola.
moj stric, koji bi po pravilu takodje trebalo da slavi svetog nikolu, izabrao je da ga ne slavi i on sad slavi djurdjevdan - dogovorio se sa svojim svestenikom.

ja sam oduvek zelela da slavim, i skoro pa da sam "nagovorila" svoje roditelje da slavimo, ali onda su mi oni objasnili da bismo mi slavili samo zato shto JA to zzelim, a ne oni, i da bi im, kad se ja udam i krenem da slavim neku svoju drugu slavu, ostao samo teret necheg shto su zapocheli, shto ne mogu da prekinu i shto, eto, ne zzele.
ja sam shvatila da su oni u pravu, sad sa zadovoljstvom slavim moju slavu djurdjic - josh malo. :D
a sin mi se zove nikola. :D
 
Svestenici imaju predmet u sklopu staroslovenskog i istorije jezikac na Bogosloviji koji se tice onomastike (odnosno porekla imena i prezimena)...prema tome on ce najbolje znati da ti kaze koju slavu tvoji slave, odnono tvoja loza...slavu mozes uzeti i po majcinoj strani...ali kao sto rekoh, konsultuj se sa svestenikom tvoje parohije...
 
moj otac ne slavi, nasa slava je sveti nikola.
moj stric, koji bi po pravilu takodje trebalo da slavi svetog nikolu, izabrao je da ga ne slavi i on sad slavi djurdjevdan - dogovorio se sa svojim svestenikom.

ja sam oduvek zelela da slavim, i skoro pa da sam "nagovorila" svoje roditelje da slavimo, ali onda su mi oni objasnili da bismo mi slavili samo zato shto JA to zzelim, a ne oni, i da bi im, kad se ja udam i krenem da slavim neku svoju drugu slavu, ostao samo teret necheg shto su zapocheli, shto ne mogu da prekinu i shto, eto, ne zzele.
ja sam shvatila da su oni u pravu, sad sa zadovoljstvom slavim moju slavu djurdjic - josh malo. :D
a sin mi se zove nikola. :D

Nemoj da se naljutis ali moram reci da je to uzasno od strane tvojih roditelja da NECE da slave i jos to nazivaju TERETOM kada ti odes iz kuce!! Uzas! I dalje kazem - sutra kada budem slavio to ce biti upaljena sveca, ispecen kolac (ne kupljen u pekari, sigurno) i spremljeno zito. Sve ostalo, ponavljam je cist bes i hir. Ok je ugostiti nekoga ali praviti lumperajku od 3 dana ne dolazi u obzir. Bar ne u mom slucaju.
A sin mi se zove Petar..... :)
 
Nemoj da se naljutis ali moram reci da je to uzasno od strane tvojih roditelja da NECE da slave i jos to nazivaju TERETOM kada ti odes iz kuce!! Uzas! I dalje kazem - sutra kada budem slavio to ce biti upaljena sveca, ispecen kolac (ne kupljen u pekari, sigurno) i spremljeno zito. Sve ostalo, ponavljam je cist bes i hir. Ok je ugostiti nekoga ali praviti lumperajku od 3 dana ne dolazi u obzir. Bar ne u mom slucaju.
A sin mi se zove Petar..... :)

A šta ako ljudi nisu neki vernici? Slava treba da se slavi iz srca a ako nekome predstavlja opterećenje - onda ne treba da je slavi. 90% ljudi koji slave slavu zapravo i osećaju opterećenje oko iste, gužva, frka, panika, besparica, gosti koji dolaze 3 dana, padnaje domaćina na nos od posla.... Svi žele slavu da shvate kao jedno, obično na kraju ispadne nešto sasvim drugo..... (upaljeno kandilo ispod ikone, gosti se nalokali, počeli da đuskaju... i spontano da izvode striptiz :dash: :dash: :dash: ).
 
Nemoj da se naljutis ali moram reci da je to uzasno od strane tvojih roditelja da NECE da slave i jos to nazivaju TERETOM kada ti odes iz kuce!! Uzas! I dalje kazem - sutra kada budem slavio to ce biti upaljena sveca, ispecen kolac (ne kupljen u pekari, sigurno) i spremljeno zito. Sve ostalo, ponavljam je cist bes i hir. Ok je ugostiti nekoga ali praviti lumperajku od 3 dana ne dolazi u obzir. Bar ne u mom slucaju.
A sin mi se zove Petar..... :)

Сјано, Свети Петар и Павле,12. јул, познатији као Петровдан :) или Свети апостол Петар - Часне Вериге 29. јануар :)

Све ово што си споменуо је одлично, иди код свештеника у цркви којој припадаш, а он ће ти даље објаснити процедуру, која, чини ми се, није много компликована.

Срећно :bye:
 
Da, tacno, nije mi palo na pamet to da nisu neki vernici ali to tako reci i takve reci izgovarati, da im je kao teret..to me uzasava..tj mene kao vernika..
Ali to je kriva slika svega u ovoj zemlji..pa danas je slava asocijacija samo na slavlje, prezderavanjem, lumperajku..a gde je ona povezanost sa Bogom? Pa ja idem na x slava i zgrozavam se na bar 70%! Ili ne upale svecu (nisu kupili), ili ne polome kolac, ne osveste ga..ma sve se svelo samo na zdranje!! Uzas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Da, tacno, nije mi palo na pamet to da nisu neki vernici ali to tako reci i takve reci izgovarati, da im je kao teret..to me uzasava..tj mene kao vernika..
Ali to je kriva slika svega u ovoj zemlji..pa danas je slava asocijacija samo na slavlje, prezderavanjem, lumperajku..a gde je ona povezanost sa Bogom? Pa ja idem na x slava i zgrozavam se na bar 70%! Ili ne upale svecu (nisu kupili), ili ne polome kolac, ne osveste ga..ma sve se svelo samo na zdranje!! Uzas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nemoj sad ti kao vernik da ne budeš tolerantan prema onima koji su različiti od tebe... mislim, opet se udaljavaš od vere.... Ja ne slavim slavu, poštujem one koji je slave, ali imam neki malo drugačiji stav prema crkvi, tj. verujem u Boga al ne verujem u popa :neutral:
 
Meni je nekako u redu to sto su joj roditelji rekli...Njima je teret i ne zele da slave...Bolje i to nego da budu kvazi vernici...


Sto se teme tice,treba da odes u crkvu...Pop ce ti najbolje reci sta i kako;mislim da ne biras ti slavu,vec ima neka procedura oko datuma...
 
Сјано, Свети Петар и Павле,12. јул, познатији као Петровдан :) или Свети апостол Петар - Часне Вериге 29. јануар :)

Све ово што си споменуо је одлично, иди код свештеника у цркви којој припадаш, а он ће ти даље објаснити процедуру, која, чини ми се, није много компликована.

Срећно :bye:

Ja sam za Petrovdan. Toplo je, iako je bio izdajica.
 
poznajem ljude koji do 90-ih godina nisu nikako slavili....i onda su resili da slave i znam da su uzeli da slave sv Nikolu.Pre par godina cujem ne slave vise sv Nikolu jer je stalno na postu, uzeli sada neku drugu slavu.....
kako je to moguce nemam pojma:roll::roll:
 
Imam rodjaku koja je udata za muslimana koji je u medjuvremenu zeleo da se krsti i postao hriscanin. Odlucili su da slave slavu koja nije ni njena devojacka slava, dakle niko njihov ne slavi tu slavu, javili se svesteniku i sada slave. Dakle, tvoja je volja koju slavu zelis da slavis :D
 

Back
Top