Neverbalna komunikacija

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
..kad upoznate neku osobu koliko vam je važno sve ono neverbalno na njoj...od samog stava, oborenog pogleda, suzdržanosti, širom otvorenih očiju uprtih u vas..da li donosite sud o nekoj osobi prije nego išta progovori..da li vam se dešava da neko ostavi dobar utisak na vas a kad započnete razgovor ili čujete usput razgovor te osobe razočarate se ili obrnuto neko za koga ste smatrali na osnovu njegovih gestova da je dosadan odjednom otkrijete da je duhovit, zanimljiv...a i dalje gradeći prijateljstvo ili poznanstvo sa tom osobom koliko vam je važna njegova neverbalna komunikacija..i da li je to ono što čini nekoga simpatičnim ili antipatičnim..koliko ste dosad uspješno procjenili osobu na prvi neverbalni pogled što se kaže...?
...šta mislite o uzrocima neslaganja verbalnog i neverbalnog....?
....evo mi imamo jednu osobu koja nam nekad drži predavanje i stavlja strašno mnogo šminke na sebe i to jarke boje koje su neprikladne za tu situaciju, čak ima i plave umetke do pola leđa, štikle, popuprozirne košulje...prava grand parada....priča se da je prije i pjevala po kafanama....
...i taj utisak kad vidite takvu osobu koja se ni u čemu ne slaže sa situacijom u kojoj se nalazimo..i mi sad treba da naučimo nešto od nje?....jednostavno potisne sve ostalo..a kad još i doda svoju pogrešnu konstataciju u vezi teme...to zamagli i onaj recimo dobar dio predavanja..može li neverbalni utisak da bude tako jak da neku osobu definitivno procjenite samo po tome....?
p.s. navedena uglavnom mjenja osobu koja tada nije mogla održati predavanje
..ima i obrnutih slučajeva...da je neverbalni utisak tako dobar da se osobi gleda kroz prste i kad promašuje naočigled svih..i ništa...
..uopšteno šta mislite o neverbalnom......?..:)
 
Slucajno videh temu na indexu...

Mislim da je neverbalna komunikacija od presudnog znacaja, ali ne onakva kako si je ti sada definisala (kroz izgled), vec kroz pokrete tela, ruku, stava i drzanja osobe. Nikad me nije prevario taj osecaj i opazanje, tako da mogu slobodno da kazem da se po meni poklapaju verbalna i neverbalna komunikacija u najbitnijem, stavise, dopunjuju se i ne mogu jedna bez druge da stvore utisak.

Medjutim, izgled takodje govori dosta o coveku, ali ja to ne smatram nekim vaznim vidom neverbalne komunikacije, mada utice na formiranje utiska, ali kod mene ne u presudnoj meri...pre bih se zapitala zasto neka ososba ako izgleda kao iz "Granda", a pametna je, ima motiv za takvim oblacenjem, nego sto ne bih saslusala njene reci. Takodje , kod oblacenja bitnije mi je da li su ukomponovani stil i boje, znaci sam ukus, a ne sta neko nosi i da li je to moderno ili ne, skupo ili jeftino.

Znaci, stav, drzanje, da, bitni su, izgled ne, ne spada mi u " neverbalnu komunikaciju", mada utice na formiranje nekog ukupnog utiska o nekom.
 
Slucajno videh temu na indexu...

Mislim da je neverbalna komunikacija od presudnog znacaja, ali ne onakva kako si je ti sada definisala (kroz izgled), vec kroz pokrete tela, ruku, stava i drzanja osobe. Nikad me nije prevario taj osecaj i opazanje, tako da mogu slobodno da kazem da se po meni poklapaju verbalna i neverbalna komunikacija u najbitnijem, stavise, dopunjuju se i ne mogu jedna bez druge da stvore utisak.

Medjutim, izgled takodje govori dosta o coveku, ali ja to ne smatram nekim vaznim vidom neverbalne komunikacije, mada utice na formiranje utiska, ali kod mene ne u presudnoj meri...pre bih se zapitala zasto neka ososba ako izgleda kao iz "Granda", a pametna je, ima motiv za takvim oblacenjem, nego sto ne bih saslusala njene reci. Takodje , kod oblacenja bitnije mi je da li su ukomponovani stil i boje, znaci sam ukus, a ne sta neko nosi i da li je to moderno ili ne, skupo ili jeftino.

Znaci, stav, drzanje, da, bitni su, izgled ne, ne spada mi u " neverbalnu komunikaciju", mada utice na formiranje nekog ukupnog utiska o nekom.

..dobro uzmi samo stav i držanje....ja ionako smatram da je neverbalna komunikacija važna u početku, ali kasnije izađe istina na vidjelo i shvatiš kakav je ko...
...ali ne mislim da su stav i držanje osobe uvijek u saglasnosti sa njenom ličnošću ili verbalizmom...šta ako je neko odgojen na strogo moralan način koji nije u saglasnosti sa njegovom ličnošću ili neko nije igrom slučaja imao bilo kakav odgoj i zaključiš da ta osoba, ako se verbalno i neverbalno poklapa, ne zna ni sročiti dve složene rečenice..ili u prvom slučaju neverbalna i verbalna komunikacija ne samo da se ne dopunjuju, nego od mirnog, obazrivog stvorenja nakon dužeg poznanstva dobiješ veselu osobu koja objašnjava ne samo riječima nego i rukama, onaj tip ljudi koji dok pričaju sa tobom malo te gurnu u rame, taktilni tip..pa se pitaš otkud sad sve ovo.....mislim da se neverbalno uči kao i verbalno, vremenom se i mijenja, nijansira...nismo mi tabula raza na rođenju, ali djelovanje okoline i odgoj ne mora uvjijek biti u skladu sa našom ličnošću...tako da se verbalano i neverbalno ne moraju uvijek poklapati....:)
 
..dobro uzmi samo stav i držanje....ja ionako smatram da je neverbalna komunikacija važna u početku, ali kasnije izađe istina na vidjelo i shvatiš kakav je ko...
...ali ne mislim da su stav i držanje osobe uvijek u saglasnosti sa njenom ličnošću ili verbalizmom...šta ako je neko odgojen na strogo moralan način koji nije u saglasnosti sa njegovom ličnošću ili neko nije igrom slučaja imao bilo kakav odgoj i zaključiš da ta osoba, ako se verbalno i neverbalno poklapa, ne zna ni sročiti dve složene rečenice..ili u prvom slučaju neverbalna i verbalna komunikacija ne samo da se ne dopunjuju, nego od mirnog, obazrivog stvorenja nakon dužeg poznanstva dobiješ veselu osobu koja objašnjava ne samo riječima nego i rukama, onaj tip ljudi koji dok pričaju sa tobom malo te gurnu u rame, taktilni tip..pa se pitaš otkud sad sve ovo.....mislim da se neverbalno uči kao i verbalno, vremenom se i mijenja, nijansira...nismo mi tabula raza na rođenju, ali djelovanje okoline i odgoj ne mora uvjijek biti u skladu sa našom ličnošću...tako da se verbalano i neverbalno ne moraju uvijek poklapati....:)


Kako kod koga - kazem, mene nikad osecaj (i opazanje) nije prevario u tom smislu.;)

Ne da se sakriti prostota, kao sto se ne da sakriti ni dostojanstvo.
 
Da,rece neko da se ne da sakriti, a politicari uce da im se ne vide kolike su ljakse...

Postoji ili bi trebalo da postoji posebna sekcija u skupstini za odvikavanje od pravljenja kuglica iz nosa...

Ali to nije sramota...to je prirodno za te ljude, ....sramota je sto ljudi koji su toliko nacitani i svesni dozvoljavaju da ih reprezentuju neki koje ne bi primili u kucu za zeta ni pod razno....ili za snajku....


Sve se uci i to ne kao kod govora univerzalno , vec je to zavisno od trenutka...
Recimo to sto je dostojanstveno i smireno je bilo kulturno u staroj jugi, a sad je budjavo, sad je ponos bitniji od dostojanstva, gordost jos bolja , oholost najbolja...

Persona publica zavisi i od mimike i od neverbalne komunikacije...te kad pogledamo koliko je vazna persona publica, to nam je jasno koliko je vazna neverbalna...
 
Retko pogrešim,ali desi se.Prvo malo posmatram,pogotovo oči i držanje to mi dosta kaže o osobi.Oblačenje najmanje mi bude presudno o donošenju nekog svog mišljenja o personi.Sitnice otkrivaju najbolje čoveka npr dali vas gleda u oči i koliko dugo.....
 
Ljudi retko misle ili bar retko kad kazu ono sto misle (ako uopste misle, posto jelte ima i ljudi koji bolje da ne misle, myself included). Neverbalna komunikacije je zato jedini pravi vid komunikacije jer je sve ono ostalo (verbalno) pozoriste.

Ako se covek krece u zivotu obaziruci se iskljucivo na verbalni aspekt on ce se upropastiti, a takodje sebi uskracuje druga neverbalna zadovoljstva kojih ima mnogo vise nego verbalnih.

Ukoliko se verbalno koristi samo kao "okidac" onda ima smisla, ljudi su toliko vise od samo slova i reci, ali one su korisne za one operativne stvari tipa: dodaj mi peskir, molim te izbaci smece, nestalo nam je gasa i slicno :D

I zato nema smisla isticati da i neverbalna komunikacija postoji, kada je ona The komunikacija, a sve ostalo su zamajavanja.

Hvala na paznji i dovidjenja!
 
Neverbalna komunikacija je vrlo bitna,jer dopunjuje verbalnu pre svega,
ali ponekad je i vaznija od nje, nekim gestovima npr. se moze prikazati
mnogo vise ili cak ono sto ne moze verbalnom.
Bez nje bi bilo mnogo siromasnije,a i mozemo dosta saznati o nekom..
 

Back
Top