Malinoa ili Nemacki ovcar?

Vojislav_Seselj

Obećava
Poruka
91
Zena i ja razmisljamo o nabavci novog psa. 9 godina smo imali rota a sledeci pas bi bio jedan od ove dve rase. Obe su rase su sluzbene i slicne pa smo mi u nedoumici zato bih da cujem i komentare drugih ljudi.. Ja dajem prednost no kada je lepota i svestranost u pitanju a bo kada je u pitanju neka slozenija dresura i zdravlje..
 
Ova debata nece imati kraja...ljubitelji jedne rase, ne vole ovu drugu pa je tesko komentarisati i ne biti pristrasan.
Najbolje je da sami uradite pretragu po netu, ZA/PROTIV i da se tako odlucite.
I jedna i druga rasa imaju prednosti i mane, zavisi sta trazite i sta bi najvise odgovaralo primeni i vasem nacinu zivota.
 
Toga sam se i plasio jer je ova debata uvek aktuelna kad su u pitanju sluzbene rase. Meni treba pas da mi bude prijatelj, pratioc i mozda da cuva dvoriste jer zivim u kuci. A sto se dresure tice osnovna poslusnost sedi, lezi, cekaj, pored i aport bilo bi sasvim dovoljno. Hvala Vam na savetu pogledacu jos na internetu!
 
Ako je samo kao cuvar i kucni ljubimac, mozda je NO ipak "mirnija" solucija...Malinois se dosta brzo "dosadjuje" i potrebno je mnogo vise vremena i paznje da bi se sve njegove potrebe (mentalne kao i fizicke) zadovoljile...A kad se Malinois dosadjuje, on ne oprasta...
3266_1153554879783_1254990292_30405633_6601328_n.jpg
 
Ako je samo kao cuvar i kucni ljubimac, mozda je NO ipak "mirnija" solucija...Malinois se dosta brzo "dosadjuje" i potrebno je mnogo vise vremena i paznje da bi se sve njegove potrebe (mentalne kao i fizicke) zadovoljile...A kad se Malinois dosadjuje, on ne oprasta...
3266_1153554879783_1254990292_30405633_6601328_n.jpg

Pa i ja takodje mislim da je nemacki ovcar mirnija solucija jer sam pricao sa ljudima koji su mi rekli da za malinou treba dosta vremena, koje ja nemam :(.. Hvala jos jednom!
 
ja sam amater
nikada nisam čuvala pse
samo mačorre
onda smo uzeli Donu -istraumiranu jednogodišnju ženku malinoa obučavanu i obučenu za sve i svašta osim za ljude -*dakle asocijalnu do bola, nepoverljivu, agresivnu.

I kao apsolutni laici napravili smo psa u kojeg imam apsolutno povernje koji nas obožava , koji decu voli do bola...ali samo nas ...nema ulaska u dvorište kod nas kada mi nismo tu. nema podmićivanja hranom ili bilo čime...može da ode "u goste" kod moje sestre, da se tamo igra sa njenim malinoom, ali nema šanse da je pusti u dvorište kada nas nema.
Baja njen sin je čuvan od 300g žive vage i drugačiji je -socijalizovan, ali mi smo od rođenjasa njim.
Malinoe su predivni psi, elegantni, ono što bi se reklo zevzeci, tačno je da su štetnici kad nemaju drugi zadatak sami ga izmisle (najčešće je borba protiv zamišljenog neprijatelja u vidu metle. đubravnika, saksije, cepanice, džaka cementa, kante farbe , već prema umetničkim afinitetima), uključeni su na 220 v, sa njima nikad, ali baš nikad nije dosadno.
Najtoplije ih svima preporučujem, jer su toliko inteligentni da i mi laici ih apsolutno svemu možemo da naučimo (naravno da mislim na one uobičajene stvari), čak mi se čini da ih i ne učimo već da se rađaju naučeni...
 
Ako je samo kao cuvar i kucni ljubimac, mozda je NO ipak "mirnija" solucija...Malinois se dosta brzo "dosadjuje" i potrebno je mnogo vise vremena i paznje da bi se sve njegove potrebe (mentalne kao i fizicke) zadovoljile...A kad se Malinois dosadjuje, on ne oprasta...
3266_1153554879783_1254990292_30405633_6601328_n.jpg

Dona je x puta skinula svu metalnu oplatu sa kućice, a o izolaciji da ne pričam-to joj ne treba
 
Koja rasa od ove dve vise laje?

mislim da je to individualno
Baja laje na raznorazna sumnjiva lica koja se opreviše pribluže ogradi, naročito ako nose kape, torbe i liče na inkasante
Dona ne laje bez razloga. Što bi komšinica par kuća od naše rekla mirno spavam dok ne čujem DOnu da zalaje - tada se nešto sigurno dešava.
Dakle nema glupog i bespotrebnog lajanja. Recimo da se nikada niko nije žalio
osim na jadne mačke -tu im se ne oprašta.
Prekoputa nas komšije čuvaju NO i on takođe ne laje bespotrebno.
 
Lično, više mi se sviđaju malinoe, to stoji, ali opet, sa NO je lakše raditi i nemaju toliko energije da bi pravili štetu kao SBA i mama Dona. ;)

mene fascinira njihova brzina i tacnost u radu a i brze svacaju od no, dok je no vodljiviji od strane coveka. A sto se tice zdravlja mislim da to ne treba ni porediti, no je toliko iskomercijalizovan da je to neverovartno zbog toga i nema zdravog no sto se tice kukova, nijedna nasa odgajivacnica no nema psa koji je stariji od 5 godina..
 
mene fascinira njihova brzina i tacnost u radu a i brze svacaju od no, dok je no vodljiviji od strane coveka. A sto se tice zdravlja mislim da to ne treba ni porediti, no je toliko iskomercijalizovan da je to neverovartno zbog toga i nema zdravog no sto se tice kukova, nijedna nasa odgajivacnica no nema psa koji je stariji od 5 godina..

meni se čini da malinoi trče kapo gepardi, mislim znam da zvuči glupo kad tako napišem, ali jeste tako, toliko kordinisano, brzo, ma nema im ravnih....

inače Andryana je profi i ona mnogo toga zna, pa može tačno da kaže, ali evo ja kao laik ne znam ni jednog malinoa sa dispalzijom, a nažalost NO baš puno....
Što se tiče opšte kondicije i zdravlja, ja ne pamtim da samo Donu vodili kod veterinara osim za redovne vakcine, a Baja je dva puta imao upalu grla i izvadili smo mu krajnike -od tada da kucnem u drvo ništa...
 
I Malinois nazalost sve vise i vise pati od displazije bar u Belgiji, ali ko pa snima svoje pse u Srbiji?????????Bar kod nas u Srbiji ja znam samo jednu osobu koja je pre parenja svojih pasa uradila taj osnovni rutinski pregled svojih Malinois...
Mislim da bi se dosta ljudi iznenadilo kada bi snimili svoje pse.
 
I Malinois nazalost sve vise i vise pati od displazije bar u Belgiji, ali ko pa snima svoje pse u Srbiji?????????Bar kod nas u Srbiji ja znam samo jednu osobu koja je pre parenja svojih pasa uradila taj osnovni rutinski pregled svojih Malinois...
Mislim da bi se dosta ljudi iznenadilo kada bi snimili svoje pse.

***, to treba da uvate za gusu,da FCI i ostale organizacije zahtevaju kontrolu pasa, ne sa godinu dana, nego sa 2 ili 3 godine da bude obavezno snimanje, kod nas svi trce da sertifikuju HD/ED sa godinu dana, jer znaju da ce se svasta videti na snimaku psa od 18 meseci, ogroman broj pasa sa godinu dana ima A kukove,a sa 2,3 sacuvaj boze.... Aksel je 10 ili 11 meseci imao A kukove, a sad ima izmedju B i C
 
Moja kučka malinoa ima 2.5godina ,nisam joj snimao kukove ,ali je brza i okretna kao metak.Nije previše hiper aktivna.Za nju je dovoljno njenjo dvorište od 3 ara i ne zahteva šetnje.Ne prihvata nikog osim ukućana i odabrane rodbine.Ne voli previše stranu decu pogotovo ako su je od malena dirala.Sin.ćerka i ja svu svoju negativnu energiju prenosimo na nju i ona je kao upijač jer joj je otrebna svakava komunikacija sa ukućanima i za nju je najveća kazna ignorisanje,tada je u totalnoj depresiji.Smatram da je bolje leči naše dnevne frustracije i stresove od svakog lekara.Ako preterate sa,,fizičkom ljubavlju do bola,,koju granicu samo ona zna stisnuće vas za ruku kao upozorenje.Nikada nije zlopamtilo za razliku od NO koji i posle mnogo vremena znaju da napadnu gospodara.Malinoi je potrebno da joj gospodar pokloni svakog dana pažnju,više smo potrebni mi njima nego oni nama.
 

Back
Top