Студентски КРЕДИТИ и СТИПЕНДИЈЕ

Jel moze da se konkurise i za kredit i za stipendiju, pa ako dobijem nesto dobila sam, ili moram u startu da odlucim da li konkurisem za kredit ili stipendiju?
Koliko videh u konkursu za dodelu stipendija, mogu konkurisati i oni sa prosekom 8,5 ili sam nesto pogresno procitala?
Jel ima negde spisak od prethodnih godina, otprilike, koliko je bodova potrebno da se dobije kredit a koliko stipendija?
 
Jel moze da se konkurise i za kredit i za stipendiju, pa ako dobijem nesto dobila sam, ili moram u startu da odlucim da li konkurisem za kredit ili stipendiju?
Koliko videh u konkursu za dodelu stipendija, mogu konkurisati i oni sa prosekom 8,5 ili sam nesto pogresno procitala?
Jel ima negde spisak od prethodnih godina, otprilike, koliko je bodova potrebno da se dobije kredit a koliko stipendija?

Не можеш за обоје, мораш се одлучити за једно. Ко зна да ли су они прештампавали конкурс, најбоље да се распиташ на сајту Министарства. За спискове, нисам сигуран да ли се објављују на интернету.
 
Poštovane kolege budući akademci, imam za vas par pitanja. =)

Naime, upisujem III godinu Ekonomskog fakulteta u Beogradu. U prethodnoj godini sam primao "običnu" studentsku stipendiju i stipendiju Fondacije za talentovane učenike i studente grada Valjeva, bez ikakvih problema.

I ove godine ispunjavam uslove konkursa za obe stipendije pa me zanimaju sledeće stvari:

- Da li se stavka u ugovoru o stipendiji (član 3, stav 1) gde se navodi da student ne sme primati studentsku stipendiju iz budžeta ukoliko je prima iz lokalne samouprave odnosi na Fondacije čiji je osnivač Grad, ali se ona vodi kao zasebno pravno lice sa sopstvenom imovinom, upravnim odborom i sl.? Naime, u konkursu se stipendije Fondacija pominju kao isključujući faktor, ali se kasnije u samom tekstu ugovora ne pominju.

- Ukoliko bi, hipotetički, bio "provaljen" da primam dve stipendije "iz iste kase", da li bi morao da vratim stipendiju koju sam primao školske 2012/13 ili samo deo koji bih primio od školske 2013/14? Odnosno, koliko je vremensko važenje ugovora o stipendiji koji sam potpisao pri konkurisanju u oktobru 2012?

- Postoji li bilo ko da mu je obustavljena državna stipendija zbog primanja stipendije lokalne samouprave, Fondacije ili čega već na nivou Grada, i kolika je verovatnoća da Ministarstvo zaista vrši takva proveravanja?

Hvala vam svima unapred na odgovorima. =)
 
Na sajtu ministarstva pise: У припреми је израда Конкурса за доделу студентских кредита и стипендија за школску 2013/2014. годину.
http://www.ubbstudenti.rs/upload/documents/studentski_krediti/2013-STUDENTkreditPLAKAT.pdf
Dok se ovde vidi da je izasao....
E sad, za potrebne dokumente pise:
УВЕРЕЊЕ о уписаном зимском семестру одговарајуће године студија и постигнутом успеху у претходним годинама
студија (Образац бр. 2)
Upisan zimski semestar, u oktobru?? Moze pomoc za nas brucose :)
 
Na sajtu ministarstva pise: У припреми је израда Конкурса за доделу студентских кредита и стипендија за школску 2013/2014. годину.
http://www.ubbstudenti.rs/upload/documents/studentski_krediti/2013-STUDENTkreditPLAKAT.pdf
Dok se ovde vidi da je izasao....
E sad, za potrebne dokumente pise:
УВЕРЕЊЕ о уписаном зимском семестру одговарајуће године студија и постигнутом успеху у претходним годинама
студија (Образац бр. 2)
Upisan zimski semestar, u oktobru?? Moze pomoc za nas brucose :)

Па, зимски семестар траје од октобра до фебруара, што ће рећи да си га уписао самим уписом на факултет. ;)
 
Mene zanima da neko objasni ono za dokumentaciju potrebnu za konkurisanje za kredit.
Ja sam videla sta je potrebno, ali mi nije jasno. Prvo pise:
1. PRIJAVA (obrazac 1.) - nije mi jasno, jel se to kupuje na fakultetu?
2. UVERENJE o upisanom zimskom semestru i postignutom uspehu u prethodnim godinama studiranja (obrazac 2) - jel se to kupuje i popunjava ili treba da se donose svedocanstva, kopiraju i overavaju?
3. UVERENJE o mesecnim prihodima po clanu (obrazac 4) - jel to potreban neki dokaz ili se jednostavno upise iznos??
4. UGOVOR o studentskom kreditu - ?? ne razumem, jel se to kupi u skriptarnici or what?
5. Stampana licna karta - jel to ja treba da otkucam i istampam ili kako sta?
 
Mene zanima da neko objasni ono za dokumentaciju potrebnu za konkurisanje za kredit.
Ja sam videla sta je potrebno, ali mi nije jasno. Prvo pise:
1. PRIJAVA (obrazac 1.) - nije mi jasno, jel se to kupuje na fakultetu?
2. UVERENJE o upisanom zimskom semestru i postignutom uspehu u prethodnim godinama studiranja (obrazac 2) - jel se to kupuje i popunjava ili treba da se donose svedocanstva, kopiraju i overavaju?
3. UVERENJE o mesecnim prihodima po clanu (obrazac 4) - jel to potreban neki dokaz ili se jednostavno upise iznos??
4. UGOVOR o studentskom kreditu - ?? ne razumem, jel se to kupi u skriptarnici or what?
5. Stampana licna karta - jel to ja treba da otkucam i istampam ili kako sta?

Све се то купује као комплет у књижари Просветног прегледа у Дечанској улици (преко пута Дома омладине). Само тражи конкурс за стипендију/кредит.
А, штампана лична карта значи да се, ако имаш чип - очита (нпр. у банци), а ако немаш чип, једноставно копира у копирници.
 
Meni nije jasno.

Gledam po informacijama na netu, ali nigde na nalazim koncizna objasnjenja u vezi kredita.

Brucos sam, dakle, uzeo bih sada kredit, a sledece godine stipendiju, ako budem imao prosek...

Moje pitanje je, kolika je kamata, kako funkcionise to vracanje. Ako ne ostvarim prosek 9, sto je na medicini jelte tesko, nema sanse ni za stipendiju naredne godine?

da li bivam oslobodjen vracanja ako u prvoj godini budem imao prosek 9 i vise, ili tek na kraju studija, pod uslovom da ih zavrsim u roku, sto je isto vrlo nerealno?
 

Back
Top