Студентски КРЕДИТИ и СТИПЕНДИЈЕ

Poruka
4.413
Da li neko mozda zna, osim proseka preko 8,5 i ciscenja godine sta je jos potrebno za stipendiju? Kada se predaje dokumentacija? Ono sto me najvise interesuje je da li postoji neki uslov da moraju da se daju svi ispiti do septembra ili mogu i u oktobru I?

Hvala:)


___________________

Ово је сада општа тема о стипендијама и кредитима студeната. - ваш модератор - LPhoklica :bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pogledaj na sajtu Univerzal banke, trebalo bi da piše sve.

Ono što ja znam je da se primanja ne gledaju za stipendiju i da je automatski prima svako ko pređe 8,5 i očisti godinu.

Za oktobar 2 i slične "pomoćne" rokove ne znam pouzdano, ali rekla bih prostom logikom da nije bitno kada čistiš godinu, ako je čistiš te godine. No ko zna, možda nisam u pravu :) zato proveri :)
 
Pogledala sam sad, medjutim ne pise do kad moraju da se daju svi ispiti pa pretpostavljam da do kraja godine tj do oktobra, da je drugacije verovatno bi pisalo. Da li ima neke veze sto sam ja sad na samofinansiranju ali bicu na budzetu...posto vidim da pise da stipendiju mogu dobiti samo oni koji su na budzetu, ne znam dal se za to gleda prethodna godina ili godina koju je student upisao.
 
Da li neko zna kada i da li brucosi mogu da konkurisu za stipendije i kredite? I da li je moguce da se dobiju oba?

Бруцоши не могу да добију стипендију, све док не упишу другу годину, већ само кредит. Нисам сигурна тачно како се врши бодовање, знам да се гледа просек из средње, и немој да ме држиш за реч, али ми се све некако чини да код мене кредит у првој години није добио нико ко је имао просек у средњој мањи од 5.0 све четири године...
 
Koliko ja znam,bar za srednje skole, za sajtu Ministartsva prosvete ima gomila stipendija za gde god,skoro gde god zelis..jedna moja poznanica se u prvoj godini srednje tamo prijavila za stipendiju u Puerto Ricu,i eno je tamo vec tri godine...

A videla sam da imaju neku stipendiju za Ameriku,iskljucivo za one koji su drugi razred srednje, da ostanu dve godine i tamo maturiraju...
 
Molio bih da mi neko razjasni uslove konkursa za stipendiju. Dakle u uslovima pise sledece:

"За постигнуте изузетне резултате током студирања на високошколским установама чији је оснивач Република Србија Министарство просвете додељује и одобрава наставак коришћења стипендије за школску 2009/2010. годину студенти¬ма основних академских и основних струковних (основних студија) и студија другог степена који су школске 2009/2010. године први пут уписали зимски семестар одговарајуће године студија и чије се школовање финансира из буџета Републике Србије.
Стипендија се додељује студенту који је, према наставном плану и програму високошколске установе на којој студи¬ра, положио све испите из претходних година студија и постигао просечну оцену свих положених испита током студи¬рања најмање 8,50 (осам и педесет).
На конкурс се могу пријавити студенти од II до V (и VI) године основних студија и студенти другог степена студија који нису у радном односу, ако током студирања нису губили годину и који, односно чији родитељи или старатељи имају пребивалиште на територији Републике Србије, уколико испуњавају остале услове, у складу са законом.
На конкурс се могу пријавити и студенти из осетљивих друштвених група: из материјално угрожених породица; без родитељског старања; који живе с једним родитељем - самохрани родитељ, а други родитељ није жив или је прогла¬шен за умрлог или се налази у иностранству а није му познато пребивалиште или боравиште; ромске националности; с инвалидитетом; с хроничним болестима; несталих и киднапованих лица са Косова и Метохије и из република бивше СФРЈ; с избегличким статусом; са статусом расељених лица са Косова и Метохије; повратници по споразуму о реадми¬сији и депортовани и лица којима је један од чланова уже породице с инвалидитетом.
Стипендија се може доделити, у складу с условима конкурса, и студенту који је током студирања променио високош¬колску установу.
Под истим условима као и грађани Републике Србије на конкурсу могу да учествују и студенти припадници српске националне мањине из суседних земаља чије се школовање, односно студирање финансира из буџета.
Студенту – кориснику стипендије (или кредита) за претходну школску годину који је уписао наредну годину студија одобрава се наставак коришћења стипендије за текућу школску годину, у складу с условима Kонкурса."


Ono sto mene zanima je da li cetvrti pasus podrazumeva da je student ocistio godinu i ima prosek 8,5 ili ne mora? Recimo ako je u pitanju student sa hendikepom (ili ispunjava bilo koji od uslova iz cetvrtog pasusa) i ima prosek preko devet ali nije ocistio godinu (ostao mu jedan ispit) da li ima pravo da se prijavi na konkurs?

Unapred hvala
 

Back
Top