GENETSKI INZENJERING?

leonida

Početnik
Poruka
45
Zelim da otvorim raspravu o popularnoj temi(HA HA).UPoznata sam sa osnovama genetike i moje je mišljenje da bar što se tiče genetski modifikovanih biljaka nije u pitanju nikakva monstruoznost ljudskog uma već ubrzavanje prirodnih procesa odabiranja i selekcije(i za 10 000 god.)i njihovo skretanje u pravcu koji se pokazuje korisnim za čoveka.Imamo divne primere genetski modifikovane pšenice i kukuruza koje manje-više svi imamo u upotrebi(zašto je onda frka za soju?)Što se tiče hibridizacije priroda je puna primera koji idu u prilog mišljenju da je odličan ako ne i preko potreban način dobijanja visokoproduktivnih organizama(pre svega biljaka) bez kojih se opstanak čovečanstva, koje će prema procenama brojati 2020. oko 10mlrd stanovnika,ne moze ni zamisliti.Ako ovo sve zvuči zbrkano mogu da objasnim ukoliko bude bilo potrebno.
 
Digla raja preveliku buku o tim genetski modifikovanim biljkama, a koliko drugih vrsta smeća i otrova već uzimamo sa hranom i vodom. btw: neće biti ništa strašno ni bez te hrane: više ljudi, više gladnih.
 
pa... malo je zbrkano...

dakle...

za mene su biljke i zivotinje ravnopravne, kada govorimo u moralu... recimo, smatram da je debilno da se neko uzasava koriscenja zivotinjskih krzana i perja za damske bunde i sesire, danas kada imamo bolje vestacke materijale, a da se istovremeno ne obazire na satiranje biljnog dela biosfere.
naravno, smatram da je nenormalno izigravati idiota (niti jedna zivotinja nije toliko glupa) pa tvrditi da "sirote" zivotinje ne treba jesti, a biljkama se ozderavati, kao "vegetarijanac"...

a to da je GE (koji nema direktne veze sa hibridizacijom (ukrstanje izmedju udaljenih vrsta), koju, inace priroda nikako ne favorizuje, naprotiv, sto, dalje, ne znaci da se ne dogadja bas nikada) ubrzanje prirodnog procesa odabiranja (selekcije)... nije istina...
posto si upucena u osnove genetike sigurno znas da bi se geni misa tesko ugradili u biljku paradajza prirodnim odabiranjem, ili kakve su teskoce prilikom ukrstanja i bliskih vrsta, (sto su roditeljske vrste na visem evolutivnom nivou, to su teskoce vece), a da ne govorimo o udaljenoj hibridizaciji.

sto se tice toga da se opstanak covecanstva ne moze zamisliti bez GM organizama, hm...

prvo, moze se ZAMISLITI...

drugo, moze si i ostvariti (doduse, "opstanak covecanstva" u ipak ogranicenom broju, sto je neizbezno, bez obzira na upotrebu GM hrane)

problem opstanka covecanstva, kao i brojnosti ljudske vrste, su problemi koji prevazilaze pitanje hrane i ishrane ljudi (sto je u domenu moje profesije) i u prvom redu su problemu politicke prirode, u drugom, problem ogranicenja nekih drugih resursa (voda, konacnost povrsine planete...)
drugim recima, kada bogati i debeli (pre svih USA) rese da daju siromasnima i gladnima hranu po nizim cenama, umesto da im je jedina briga kako da im izvuku i ono malo sto imaju i dodatno se ugoje, problem gladi ce biti resen. isto tako, cistu slatku vodu cemo potrositi pre nego nam nestane hrane, a i da resimo sve druge probleme, na kraju ipak postoji limiti od 510 000 000 km2 zemljine povrsine, i to ogranicava nas broj, u krajnjoj liniji...

inace, kada bi svuda podigli nivo tehnike gajenja na najvisi, recimo kao u nekim zemljama EU, i sa "tradicinalnim" kulturama, prirodnim vrstama biljaka i zivotinja mogli bismo da ispunimo cilj.
nasa planeta ima resurse koji, doduse pod neuporedivo odgovornijim uslovima koriscenja, mogu da izdrzavaju i daleko veci broj ljudi od ovog koji je danas naseljava, a ljudska vrsta bi opstala, u manjem broju, i ako se planeta "iscrpi".
nema tu mnogo emocija, to je sve prirodno, evolucija...

e, sad, necu da ispadne da sam otkrio toplu vodu, znam da vecina ljudi zna o cemu pricam...

pozdrav
 
Vec sada je sve veci problem voda i sledeci ratovi se ocekuju oko nje. Pretpostavljam da ne bi bilo tako da nismo sve zagadili industrijom, ali svejedno, hrana ce, iako je tesko poverovati, pasti u drugi plan (iako je hleb bio simbol prezivljavanja, a voda oduvek smatrana za besplatnu). Inace, voda je vec napomenuta kao veci problem.

Ono za odgovornije koriscenje zemlje kao resenje problema je velika istina. Cuo sam da se i u nasoj siromasnoj Srbiji, konkretno u Novom Sadu, baca svaki treci hleb! Ljudi, pa to je 33% ukupne nase potrosnje, a zna se da Srbi dobrano jedu 'leba (mnogo vise nego recimo Nemci, koji zive na krompiru), a medju njima da su "najokrugliji" upravo lale! Pa vi onda zamislite samo koliko USA baca hrane? Najbolji pokazatelj za njih je to sto ih prvo nakrkaju fast-food-om, pa kad se nagoje, prodaju im zob i raz kao zdravu hranu za silne pare, ko dasu izmislili rupu na saksiji!

Ta (ne)odgovornost postoji i kod vode. Naime, potrebno je 60 litara vode u celokupnom procesu proizvodnje jedne limenke coca-cole! Naravno da to nije sve savrseno cista voda, vec industrijska, ali kod nas je voda ionako na tom nivou (iako drzava to ne priznaje) pa se valjda moglo to malo procistiti i iskoristiti pametnije? Ne zelim da ispadnem naivan, ali 60 litara za jednu limenku je zlocin.

Nego, da batalimo prehranjivanje sveta - genetski modifikovana (GM) hrana nije samo zbog toga. Mislim da su neki Skandinavci pravili jabuku s ukusom narandze jer im tamo gore u hladnoci jabuka nekako i uspe, a narandza nikako. Mislim da je to preterivanje. Ja licno ne bih u zivotu u usta stavio GM hranu, jer ne verujem da moze da bude nesto preterano zdrava.

Pogledaj ovo: bilo je dovoljno da stocari samelju kosti zaklanih krava i ubace u hranu za krave, da bi one imale kalcijuma i sta se desilo? Ovaj kravlji kanibalizam je direktni i jedini uzrok epidemije ludih krava koja je unistila govedarstvo u UK. I pri tom ubila ili osakatila izvestan broj ljudi.

Ni horminalna terapija koja se vec decenijama koristi nije najpametnija i koristi se samo u slucaju da nista drugo ne uspe, a kriticno je. A sada smo odjednom prepametni, pa cemo umeti da se snadjemo da GM hranom? Jako, JAKO sumnjam.

Mislim da treba postaviti sebi granice. Igrati se s genima za mene nije uplitanje u "bozija posla", vec je igranje sa ekologijom, ljudskim zdravljem i sto je najgore, biljkama i zivotinjama koje to ne zasluzuju. Neko je jednom rekao da zivotinje nisu ovde radi nas ljudi, isto kao sto crnci ne postoje zbog belaca - oni imaju svoju svrhu i treba ih pustiti da zive. Onog trenutka kad uzmes onog jadnog misa i za ledja mu zalepis ljudsko uvo (jeste li videli vi tu sliku? neverovatno!) to jeste monstruoznost i ti za mene vise nisi covek.

Al, eto, dzaba je receno:

"Tehnika se razvija brze od etike. Sada imamo navodjene rakete i nevodjene ljude!"
Martin Luter King
 
Pozdrav! I ja se zanimam za genetiku. Inace sto se tice genetski modifikovane hrane, slazem se da je to veoma korisno, ali zamisli recimo coveka koji je alergican na npr. paradajz i sad ti ubacis gen iz paradajza u krompir (zato sto npr. poboljsava izgled krompira, ma sad lupam, ali razumes me) i taj covek pojede krompir i dobije alergiju koja moze da bude pogubna. Dobro sad preuvelicavam malo, ali treba li se igrati boga?
Pa dobro, genska terapija daje rezultate,ali... ma ima tu i dosta etike.
:?
 
Anonymous:
Anonymous:
fosilvaso:
Zami:
Pozdrav! Dobro sad preuvelicavam malo, ali treba li se igrati boga?
:?

Ponekad pomislim da treba! Pogledaj kako je ljudsko biće neekonomična mašina! Moraš trećinu života prespavati, jesti, baviti se sportom,itd...

Eh kuda li nas vodi ta modernizacija? Totalna zavisnost...
Ovo sam ja napisala-Zami

I meni se događa da zaboravim upisati korisničko ime! Registruj se i nećeš imati problema...
 
GI - Zashto da ne. Moramo koristiti sve iz svih nauka kako bi zivot uchinili kvalitetnijim.
Modifikacija choveka je neshto sa chime se slazem, a i mislim da je neizbezno, da je samo pitanje vremena.
Zamislite koliko bi se duze i zdravije zivelo kada bi mogli u korenu saseci bar nasledne bolesti.
 
Ne znam koliko vam je poznato,ali najverovatnije da u životu niste pojeli jabuku ili krušku koje su 'čista' prirodna tvorevina.Stvaranje sorti,kultivara je takodje vrsta GI(imam u vidu da GI nismo precizno definisali).Današnje jabuke i kruške vode poreklo od divljih vrsta :wink: Malus sylvestris i Pyrus pyraster,čija je opet ishodna vrsta Eriobolus indica(najverovatnije).Do sada se niko nije žalio na njihovo štetno dejstvo iako su u ljudskoj upotrebi stotinama godina...A većina ovih sorti nastala je jednostavnom primenom osnovnih postavki evolucije(nasledjivanje,promenljivost,selekcija)...
 
leonida:
Ne znam koliko vam je poznato,ali najverovatnije da u životu niste pojeli jabuku ili krušku koje su 'čista' prirodna tvorevina.Stvaranje sorti,kultivara je takodje vrsta GI(imam u vidu da GI nismo precizno definisali).Današnje jabuke i kruške vode poreklo od divljih vrsta :wink: Malus sylvestris i Pyrus pyraster,čija je opet ishodna vrsta Eriobolus indica(najverovatnije).Do sada se niko nije žalio na njihovo štetno dejstvo iako su u ljudskoj upotrebi stotinama godina...A većina ovih sorti nastala je jednostavnom primenom osnovnih postavki evolucije(nasledjivanje,promenljivost,selekcija)...

Slažem se,ali kultivisanje pojedinih biljnih vrsta
njihovim ukrštanjem prirodnim putem
ne spada u Genetski Inženjering,jer ne menja
nasledne osobine tih vrsta.
Genetski inženjering podrazumeva ubacivanje
tuđih naslednih sekvenci u strukturu već
postojeće DNK koju želimo da promenimo,odnosno da
" poboljšamo ", ili " izbacivanje " određenih
delova u postojećoj DNK.
Opasnost leži u činjenici da DNK određuje pomoću
svoje sekvence (redosled A,T,C,G jedinica u heliksu)
strukturu proteina u ćeliji koja nastaje.
Proteini imaju takođe svoju sekvencu
( redosled aminokiselina koje čine protein ).
Na taj način,pomoću GI nastaju novi proteini
koje ljudi preko ishrane unose u svoj
organizam.
Niko nema nikakve informacije o delovanju
takvih proteina u ljudskom oragnizmu.
Tako da ljudi koji koriste Genetski modifikovanu
hranu služe kao zamorčići,jer se pomoću njih
dobijaju podatci o ljudskim reakcijama na takvu
hranu.
 
e sad ,kada bih ukrstila dve inbriding linije radi dobijanja maksimalne heterozigotnosti organizma,zar to nije GI?Jer heterozis podrazumeva da je potomstvo u F1 generaciji bolje(bujnije,krupnije,više plodova recimo)ne od proseka oba roditelja već od boljeg roditelja...
Zašto mislim da je u redu koristiti GI?Prvo,zato što ne želim da budem licemer,u našoj okolini postoji toliko toga što nas mnogo grublje,osetnije ugrožava a mi pristajemo na to da bismo živeli bolje,udobnije,lepše.Drugo,zaista želim da verujem da proizvodnja ove hrane jednog dana neće biti ni pod čijom kontrolom što će omogućiti da polovina čovečanstva koja danas pati od neuhranjenosti počne da vidi život kao čudo a ne borbu za opstanak(pa tvrdimo da smo bolji od životinja, hm).Treće,nešto što ima toliko potencijala kao što ima genetika osuditi unapred,gotovo bez ikakvih dokaza,zato što neko MISLI da može imati loše posledice ,nije u redu...Slažem se da i u ovoj,kao i u svim naukama treba postupati oprezno,raditi u kontrolisanim uslovima i uvek imati na umu dobrobit čovečanstva. :wink:
 
leonida:
e sad ,kada bih ukrstila dve inbriding linije radi dobijanja maksimalne heterozigotnosti organizma,zar to nije GI?Jer heterozis podrazumeva da je potomstvo u F1 generaciji bolje(bujnije,krupnije,više plodova recimo)ne od proseka oba roditelja već od boljeg roditelja...
Zašto mislim da je u redu koristiti GI?Prvo,zato što ne želim da budem licemer,u našoj okolini postoji toliko toga što nas mnogo grublje,osetnije ugrožava a mi pristajemo na to da bismo živeli bolje,udobnije,lepše.Drugo,zaista želim da verujem da proizvodnja ove hrane jednog dana neće biti ni pod čijom kontrolom što će omogućiti da polovina čovečanstva koja danas pati od neuhranjenosti počne da vidi život kao čudo a ne borbu za opstanak(pa tvrdimo da smo bolji od životinja, hm).Treće,nešto što ima toliko potencijala kao što ima genetika osuditi unapred,gotovo bez ikakvih dokaza,zato što neko MISLI da može imati loše posledice ,nije u redu...Slažem se da i u ovoj,kao i u svim naukama treba postupati oprezno,raditi u kontrolisanim uslovima i uvek imati na umu dobrobit čovečanstva. :wink:

slažem se! Da je onaj nedokazani Tvorac imao ovakve dileme, sigurno nas ne bi nikada stvorio...Izgleda kao da je maksimalno eksperimentisao sa svim kombinacijama, ali srećom, ima ih još mnogo...
 

Back
Top