OBRNUT REVERS(1868,1938)

MarQss

Primećen član
Poruka
597
Pozdrav svima,
u nekoj od tema se zapodenula priča o obrnutom reversu 10 para 1868 i 20din 1938...
evo mojih primeraka pa da kažemo nešto više o njima
(zamolio bih iskusne članove da učestvuju)
10 para 1868 - prvo serija je obrnuta, nažalost knez nije doživeo da vidi ni jednu ni drugu ali se narod požalio da je "knjaz natraške" pa je promenjena

20 din 1938 - retko ili ne? (obrnut obodni natpis "bog čuva Jugoslaviju")...kažu po jedna na svakih 2 000kom ali u praksi nisam primetio tu retkost pa bih voleo da znam više podataka a evo mog komada dole koji se čita sa aversa i imam jedan i koji se čita sa reversa
50din 1938 ne postoji u ovoj varjanti (mada ko zna?)

da,da li neko ima 5 para 1868 obrnutu i da li bi se menjao?

pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Veliki pozdrav za sve numizmaticare ! Ja sam nov na ovom forumu mada se vec dosta godina bavim numizmatikom. Hteo bih da dam svoj skromni doprinos na neku od tema. Konkretno, sto se tice kovanice od 50 dinara iz 1938. svakako da postoje dve varijante, tj. natpis na obodu -BOG CUVA JUGOSLAVIJU- citan i sa aversa i sa reversa, tj. u oba smera. Neke pouzdane podatke o kolicini jedne ili druge varijante nemam, mada, kako rece uvazeni kolega MarQss, u praksi sam cesto nailazio i na jednu i na drugu, s tim sto je kovanica gde se natpis cita sa aversa svakako nesto redja!
 
Dobrodošao, kolega, Tjudor!
hvala što ste učestvovali u mojoj temi!
hteo bih da pomenem i skrenem pažnju na 20din (treća varjanta) kojoj je čitav revers obrnut (jedna u tri hiljade po nekim podacima) koja košta 100e iz mojih izvora!
Aleksandar gleda u glavi orla a ne u rep...mnoooogo ređa kovanica od obe varjante sa natpisom!
veliki pozdrav!
 
Pozdrav svima,
u nekoj od tema se zapodenula priča o obrnutom reversu 10 para 1868 i 20din 1938...
evo mojih primeraka pa da kažemo nešto više o njima
(zamolio bih iskusne članove da učestvuju)
10 para 1868 - prvo serija je obrnuta, nažalost knez nije doživeo da vidi ni jednu ni drugu ali se narod požalio da je "knjaz natraške" pa je promenjena

20 din 1938 - retko ili ne? (obrnut obodni natpis "bog čuva Jugoslaviju")...kažu po jedna na svakih 2 000kom ali u praksi nisam primetio tu retkost pa bih voleo da znam više podataka a evo mog komada dole koji se čita sa aversa i imam jedan i koji se čita sa reversa
50din 1938 ne postoji u ovoj varjanti (mada ko zna?)

da,da li neko ima 5 para 1868 obrnutu i da li bi se menjao?

pozdrav!
Hoces da se mjenjamo za ovu 50/ku iz 38 koja ti fali. Vidio sam ti zanimljivih stvarcica tamo na limundu, pa ako si za javi da dogovorimo nesto.
Lijep pozdrav.
 
Da, da, kolega MarQss, potpuno se slazem sa vama sto se tice te kovanice od 20 dinara iz 1938. Ali moglo bi se reci da to vec spada u specijalitete, kao i recimo 10 dinara iz 1938. gde su avers i revers upravni, a ne obrnuti ili pak ista kovanica (od 10 din.) sa rupom u sredini i to istom onakvom kakvu ima i 25 para iz iste godine. POZDRAV
 
Evo jedne od mojih 50 din. iz '38. Kovana je sa greskom jer jednostavno na obodu kovanice fali parcence! Mislio sam da mozda nije od ostecenja, ali posle detaljnijeg pregleda i konsultovanja sa ostalim iskusnim numizmaticarima, utvrdjeno je da je ipak kao takva izasla iz kovnice! Da je ostecena sigurno ne bi tako izgledala, jer obod je gladak a i krajnja linija na samom rubu kovanice (bolje reci kruznica koja je oivicava) tacno se lepo prekida. Ne znam koliko sam bio jasan, zato cu priloziti par fotki. Mozda i nije bas u skladu sa temom, ali je novcic bar iz '38.god. POZDRAV ZA SVE ! ! !
 

Prilozi

  • petar1.jpg
    petar1.jpg
    79,1 KB · Pregleda: 28
  • petar2.jpg
    petar2.jpg
    94,5 KB · Pregleda: 25
  • petar3.jpg
    petar3.jpg
    83,1 KB · Pregleda: 29
  • petar4.jpg
    petar4.jpg
    82,3 KB · Pregleda: 24
hahahahaha...ne znam na koje "dimenzije" mislite, uvaženi kolega Jevdokan ali ja bih ovoj gospi dao 4+...da manemo šalu, ovo je jedan meni drag sexi žeton iz USA(kolko su mi rekli javne kuće) a nisam uspeo da nađem više o njemu pošto nije novac...ne prodajem je, samo sam junošama demonstirao koliko numizmatika može da bude uzbudljiva
 
e treba takva jedna tema, a vidis ja nekako nisam te lude srece da nalijecem na takve komade, obicno na neke standardne stvari naletim. to je zato sto razni trgovci i nakupci dodju na te buvlje pijace, vjerujte mi na rijec to znam, cak u 5 ujutro i lampama po mraku gledaju sta su cigani donijeli da prvi ugrabe. kako nisam trgovac nego samo strastveni kolekcionar nisam lud da bas tako ustajem rano i tim metodama se sluzim, ali kad tamo dodjete oko 8 sati recimo, sto je opet rano, ne ostane vam skoro nista sto valja. a naravno da je mocan primjerak, extra je, i reci mi je li srebro ovo, koja cistoca? al koga briga za to zar ne..? :)
ovo bi nasem kolegi jevdokanu trebalo, ko zna mozda bi za godinu dana bila totalno izlizana :) :)
sala mala naravno, hehe.
 
hahahahaha...ne znam na koje "dimenzije" mislite, uvaženi kolega Jevdokan ali ja bih ovoj gospi dao 4+...da manemo šalu, ovo je jedan meni drag sexi žeton iz USA(kolko su mi rekli javne kuće) a nisam uspeo da nađem više o njemu pošto nije novac...ne prodajem je, samo sam junošama demonstirao koliko numizmatika može da bude uzbudljiva

Hebiga Marko sad si me razocarao, ali svejedno je kovanica vrlo lepa.
 
e treba takva jedna tema, a vidis ja nekako nisam te lude srece da nalijecem na takve komade, obicno na neke standardne stvari naletim. to je zato sto razni trgovci i nakupci dodju na te buvlje pijace, vjerujte mi na rijec to znam, cak u 5 ujutro i lampama po mraku gledaju sta su cigani donijeli da prvi ugrabe. kako nisam trgovac nego samo strastveni kolekcionar nisam lud da bas tako ustajem rano i tim metodama se sluzim, ali kad tamo dodjete oko 8 sati recimo, sto je opet rano, ne ostane vam skoro nista sto valja. a naravno da je mocan primjerak, extra je, i reci mi je li srebro ovo, koja cistoca? al koga briga za to zar ne..? :)
ovo bi nasem kolegi jevdokanu trebalo, ko zna mozda bi za godinu dana bila totalno izlizana :) :)
sala mala naravno, hehe.
A to ti Ado na moj kont. :hahaha:Dobro, dobro, pamti pa vrati;)
 
Čitajući Vaše prepiske i pošalice oko žetona iz Sex-shopa, kao i ozbiljne teme koje imate pa odlučih da se uključim sa jednom malom digresijom te se toplo nadam da mi nećete zamjeriti na mojemu prijedlogu, naime o čemu se radi:
Nekako sam stekao dojam ako me nevara da su kolege Jevdokan i Fatih tu negdje po godinama starosti odmah iza mene, dok kolega MarQss možda nešto mlađi ali mislim da ste svi vrsni numizmatičari i zaljubljenici kao i ja u star novac ( papir, metal), i onda oni nespretni opisi oko 20 i 50 dinara pa oko 10 dinara sve 1938: dali su obrnut revers, pa natpis sa ove ili one strane, što moraćete priznati dosta nejasno kazuje mladim kolegama
kako se stvarno educirati,a kako se inače u svim stručnim bilo našim bilo stranim katalozima inače komunicira možda bi upravo mi stariji trebali forsirati prave izraze i objašnjenja da bi i oni jednog dana imali tako reći jedinstven jezik (izraze ) za numizmatiku, jednostavno zbog jasnijeg sporazumijevanja gdje onda nemože doći do nejasnoća, ovo što se kod nas "laički" govori obrnut revers mislim da je puno praktičnije
izraz: Germansko i Latinsko kovanje.

A) SIMETRIČAN - Germansko kovanje = novčić se okreće oko vertikalne osi
B) ASIMETRIČAN - Latinsko kovanje = novčić se okreće oko horizontalne osi, a i manje je slova za pisati ASIMETRIČAN = OBRNUT REVERS.

a sad o 1938. godini:Specijaliteti!
a. 25 para - primjerak bez rupe u sredini
b. 50 para - simetričan (inače čitava serija 1938. god. je asimetrična)
c. 1 din. - simetričan
d. 2 din. - simetričan
e.10 din. - Cu (bakar)
f. 20 din. - simetričan
g.20 din. - Cu (bakar)
h.50 din. - Cu (bakar),

stim što je 20 din. izdato u obje varijante 15.000.000 kom, 1. varij. ON/A( obodni natpis
sa aversa)
2. varij. ON/R( obodni natpis
reversa)
50 din. izdato u obje varijante 10.000.000 kom, 1. varij. ON/A
2. varij. ON/R
= 50 para koje kolega pominje sa rupom kao i kod 25 para, nisam mogao pronači ni u jednom katalogu a imam ih sve od 1955. god. do danas.

još jednom se ispričavam što sam uletio u Vašu temu i što pametujem ali zaista mislim da bi bilo ovako bolje, praktičnije i nekako standardizirano sa strukom.
L.P.
 
ovo što se kod nas "laički" govori obrnut revers mislim da je puno praktičnije
izraz: Germansko i Latinsko kovanje.

A) SIMETRIČAN - Germansko kovanje = novčić se okreće oko vertikalne osi
B) ASIMETRIČAN - Latinsko kovanje = novčić se okreće oko horizontalne osi, a i manje je slova za pisati ASIMETRIČAN = OBRNUT REVERS.

Само да се надовежем на тему и додам да се у литератури на енглеском (нпр. Краусе) "германско ковање" назива Medallic alignment а "латинско ковање" Coin alignment.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top