Ulični prodavci knjiga

Bili su i na platou ineksove zgrade ( ugao " Starine Novaka i 27 marta )
Imas jednog tipa ispred PMFa , sem strucne ima dosta dobre literature...
Vidi subotom na " Bajloniju " imas dve tri tezge.
One sa platoa su proterali u " Vasinu "
P. S . Izvini oni ispred " Ineksa " prodaju samo nove.......
 
Poslednja izmena:
samo jedna kontrapropaganda: ne kupujte ispred filoloskog, tacno na ulazu prodaje tip sa kojim sam imala neprijatnih iskustava, kao i par mojih prijatelja i kolega
inace i najskuplji je a i vrlo neprijatan covek, dakle ne oni ispred rektorata, oni su ok, nego tacno isprad ulaza u filoloski sa desne strane, nekada je i kod plato cesme, mozda ste primetili
 
Jelizaveta
tacno si opisala tog lika u Vasinoj.Ja ga znam godinama,znam i kako se zove,ima svetlu retku kosu,procelav.Radi na cosku,napravio je buvljak,ima i stripove,igracke.Ja tamo godinama kupujem knjige za sebe,a vec godinu dana i ja sam prodavac knjiga ali ne tako i ne na tom mestu.Inace od tog idiota nikad nisam nista kupio.Moje neke musterije mi se zale na njega.U principu u Vasinoj ulici ne treba kupovati knjige,skupe su.To su oni likovi sto su nekad bili na Platou.Ja ih sve znam.Od svih njih mozda je malo povoljniji onaj sto ima duzu kosu i bradu,ima oko 45godina.
Tu su knjige skupe jer im cenu nabijaju okolne antikvarnice,jer nece prodavac na ulici da vam da jeftino knjigu kad po toj ceni moze uvek da proda antikvarnicama koje su udaljene 50-300m.Takodje kad je neka dobra knjiga,ako bi je on stavio da kosta 300 din,sto je jeftino za musterije,odmah bi dosao onaj idiot sto je neprijatan(onaj procelavi) kupio je za 300 din i stavio na svoju tezgu da prodaje po 500-600din.
Takodje u blizini je antikvarnica u Knez Mihailovoj u okviru Filoloskog fakulteta.Nju takodje izbegavajte jer su prevaranti i ako oni imaju retka stara dela koja kostaju i po 100 evra i vise.Pre recimo tri godine ja sam kupio knjigu u antikvarnici u ul.Brankova za 400 din.I takvu istu knjigu sam tih dana video u antikvarnici na Filoloskom fakultetu po ceni od 5000din.
Takodje izbegavajte on line kupovinu polovnih knjiga,ali i novih.Te on line knjizare nemaju svoje knjige,oni odu po antikvarnicama i popisu knjige koje su dobre,i onda na svom sajtu prikazu te knjige,i naravno ako je knjiga u antikvarnici 500 din oni ce na svojoj on line knjizari napisati 1500din.Pa ko se upeca.Za to je dobar primer Knjizara.comAko antikvarnica proda knjigu,a vi zatrazite je od on line knjizare,onda nista od kupovine naravno.
Ima takodje dosta plavih tezgi kod Beogradjanke na Cvetnom trgu,to je ulica Njegoseva.Tu ima bar 7 tezgi sa polovnim knjigama i stripovima,svi ti likovi su bili na Sajmu i kod njih takodje ne treba kupovati jer recimo kod njih moze Tomas Man kostati 700 din.
Bolje je kupovati po antikvarnicama,ne svim naravno,jer oni ako imaju jake cene oni bar imaju i velike troskove.Ima dve dobre antikvarnice u Brankovoj ulici.
Dok ulicni prodavac kupi dobru knjigu za 50-100 din a prodaje je za 1000 din.
Mada ima i ulicnih prodavaca koji nisu bezobrazni i nisu skupi,po pijacama takodje.
Najbolja antikvarnica za polovne knjige je u ulici Djure Jaksica,od Knez Mihailove ka Obilicevom vencu sa desne strane,u suterenu,zove se Dveri.Tu je najbolji izbor a vlasnik Vladan Krstic-Laki najspostenije i placa kad nabavlja te polovne knjige.
Na ovom velikom sajmu sad sto se zavrsio,takodje ne treba kupovati polovne knjige jer su skuplje nego tokom godine.
 
Poznajem čoveka koji povoljno naplaćuje polovne knjige, ali živi u Nišu, što i nije neka preporuka za isporuku knjiga.

Kome je potrebno, mogu da dam njegov broj telefona.

Ja sam u stalnom kontaktu sa njim.

Npr, dvanaest Remarkovih knjiga mi je prodao za 5000 dinara... itd...

Pretežno ima komplete, ali nađu se i pojedinačna izdanja, naravno, nešto mi je po porudžbini nabavljao.
 
Sokolica,ti se to salis?Pa Remark i ako dobar pisac odavno nije aktuelan a ni skup.I sto je najvaznije ima ga na svakom cosku.Ja kad imam Remarka dajem ga 200 din po knjizi a priznajem da ga po Beogradu na ulicama ima i za 100 din.Dakle ti si za Remarka placala vise od 400 din po knjizi a toliko nije cak ni u antikvarnicama koje ipak placaju porez,kiriju i dosta drugih fiskalnih obaveza.Na ulici ili bilo gde ,gde se ne placa porez,naplatiti Remarka vise od 200 din po knjizi je krajnji bezobrazluk.
 
Sokolica,ti se to salis?Pa Remark i ako dobar pisac odavno nije aktuelan a ni skup.I sto je najvaznije ima ga na svakom cosku.Ja kad imam Remarka dajem ga 200 din po knjizi a priznajem da ga po Beogradu na ulicama ima i za 100 din.Dakle ti si za Remarka placala vise od 400 din po knjizi a toliko nije cak ni u antikvarnicama koje ipak placaju porez,kiriju i dosta drugih fiskalnih obaveza.Na ulici ili bilo gde ,gde se ne placa porez,naplatiti Remarka vise od 200 din po knjizi je krajnji bezobrazluk.

:)

Ja ga u Nišu naprosto nigde nisam mogla naći, osim na Sajmu, gde je komplet novih knjiga koštao preko 10000, tako da mi je 5000 sasvim dobro došlo...

Drugačije je u Beogradu, tamo je i veća potražnja, i više ponude ima... i nisam iznenađena ni razočarana ovim saznanjem, jer u Nišu, iako bedniji standard, neke stvari su mnogo skuplje (pa i taj Sajam knjiga u Nišu je skuplji nego u Bgu, lično sam se uverila)...
 
Pa ok ali sta ce vam kompleti.Zato vas i vacare.Neces valjda taj komplet da stavis u regal da ti popuni prostor kao sto se radilo za vreme Tita.Pa su kupovali komplete Perl Bak i mislila da je taj pisac musko,a zapravo je zena koja je dobila Nobelovu nagradu.
Kupuj knjigu po knjigu.Jer Remarkove knjige nisu vezane osim par naslova koji su iz dve knjige.Ja sam cak sebi od nekih pisaca kupovao prvo drugi deo knjige a kasnije kad nadjem rasparno kupim prvi deo.Jer nekad idem i vidim povoljno neku odlicnu knjigu ali ono rasparno,samo drugi deo,ja ipak kupim pa posle par meseci ili cka godinu dana naletim i na prvi.
 
Pa ok ali sta ce vam kompleti.Zato vas i vacare.Neces valjda taj komplet da stavis u regal da ti popuni prostor kao sto se radilo za vreme Tita.Pa su kupovali komplete Perl Bak i mislila da je taj pisac musko,a zapravo je zena koja je dobila Nobelovu nagradu.
Kupuj knjigu po knjigu.Jer Remarkove knjige nisu vezane osim par naslova koji su iz dve knjige.Ja sam cak sebi od nekih pisaca kupovao prvo drugi deo knjige a kasnije kad nadjem rasparno kupim prvi deo.Jer nekad idem i vidim povoljno neku odlicnu knjigu ali ono rasparno,samo drugi deo,ja ipak kupim pa posle par meseci ili cka godinu dana naletim i na prvi.

Recimo da je Remark moj omiljeni strani pisac... Pročitala sam sve njegove knjige pre nego da ih kupim.
Jednostavno sam želela da ih imam. Nema tu neke posebne filozofije.

Inače, knjige ne kupujem po kompletima, jer, naravno, nisu sve knjige iz nekog kompleta vredne, ali Remark je (za mene) izuzetak od tog pravila.

Nemam regal, trenutno nemam gde čak ni da stavim taj komplet (i brojne druge knjige). A i knjige ne držim u regalu (i kad bih ga imala).
 
Jelizaveta
tacno si opisala tog lika u Vasinoj.Ja ga znam godinama,znam i kako se zove,ima svetlu retku kosu,procelav.Radi na cosku,napravio je buvljak,ima i stripove,igracke.

:hahaha::hahaha::hahaha:
to je strašno da mu je neko to dozvolim! ispred filološkog fakulteta hello!!! prodaje lik ladno one neke čikice i igračkice! skandal nema šta! i kao proterali su one ljude sa platoa (jes bilo ružno tu i smetalo je pre svega) ali onda puste tog lika što je stvarno užas! mislim za buvljak ok, ali u jednoj od centralnih ulica i još ispred faxa - ruglo za beograd!

ok su i dve antikvarnice u Brankovoj, ekvilibrijum i jos jedna, pored je ne sećam se imena. narocito ekvilibrijum. dosta su ljubazni, hoće da sačuvaju knjigu, imaju ok izbor itd.

ako neko ide do Zagreba u skorije vreme, ima tamo svašta da nadje i novog i starog
 
Cuo sam da Zagreb ima vise antikvarnica od Beograda ali su verovatno i skuplji.Kod njih mogu biti jeftinije stare knjige stampane na srpskom jeziku.
Sto se tice one budale sto prodaje i lutke sa knjigama,ja sam onima sto prodaju do njega rekao da ce ih profesori oterati odatle samo zbog njega sto je napravio buvljak pred Rektoratom.Inace oni su sa Platoa oterani od strane profesora Filozofskog fakulteta.Ne znam tacan razlog ali verovatno radi konkurencije jer profesori imaju neke svoje knjige i skripte koje guraju da studenti kupe,neces poloziti ispit ako nemas njegovu knjigu.
Ta druga antikvarnica u Brankovoj se zove Vulin i ona je prva kad se ide od Zelenog venca.Ona i ima bolji izbor knjiga od Ekvalibrijuma.U Vulinu je gazda ona starija plava zena Rada,a u Ekvalibrijumu onaj reponja sa zenom i jos jedan njihov ortak.
Ispod Bajlonijeve pijace ima jos jedna antikvarnica u podrumu,zaboravih joj ime a prodaje i stare ploce.To je kod one crkve i pozorista.
Ima jos jedna ili dve tezge u Vasinoj do Kalemegdana,na kolicima,ali ti su prevaranti takodje.
Po skoro svim pijacama se mogu kupiti polovne knjige ali tu je slab izbor.
Oni sto u novinama Oglasi imaju telefone da prodaju knjige,njih se takodje treba cuvati zbog cena.Jedan od njih nema nigde tezgu,pojavi se na svakom sajmu u oktobru,gore na galeriji sa malom kolicinom dobrih knjiga,i kad ga pitate za cenu zna odgovoriti u evrima,nekad ranije u markama.Sed je ,onizak,mala bradica.Znam mu i ime ali necu sad to reci.Teski prevarant.On preshmrca u toku dana svud po gradu da vidi sta ima dobro od polovnih knjiga,kupi sto valja i onda stavi troduplu cenu.Cesto u Vasinoj stavi svojih par knjiga da mu prodaju ispred Rektorata,ali mu ne prodaje onaj budjavi sa igrackama vec jedan drugi.
 
što se cena tiče - naprotiv: knjige su u Zagrebu jeftinije, jer su Hrvati ukinuli pdv na knjige u nekoj od 'promovišimo kulturu' akcija. znači sve knjige i nove i antikvarne su u odnosu na Beograd jeftinije minimum 20%. a postoji i još jedna stvar a to je da je izdavaštvo i naročito prevodilaštvo uvek bilo naprednije u Hrvata, pa i stoga veći izbor

a oni što su u Vasinoj, odn. to je već Uzun Mirkova ka Kalemegdanu, ljudi to je skandal, tamo 'radi' neki džanki molim vas nemojte tamo da kupujete iz zdravstvenih razloga, mislim samo pogledajte lika, medicinski je fenomen kako je i živ

ta kod Bajlonijeve preko puta Bitef teatra mislim da je antikvarijat? ali nisam sigurna

ima i jedna u prolazu od Terazija ka Čumićevom sokačetu, ima dosta stvari iz religije, filozofije, istorije, mislim da se zove Istok, ali ne držite me za reč (pored restorana Verdi koji se ili renovira ili zatvara ne znam tačno :))
 
Poslednja izmena:
Ne znam za tu prema Cumiceveom sokacetu.To je nesto novo,jedino ako je u onom prolazu,tu nisam skoro bio.U Nusicevoj nema antikvarijat,ima jedna crkvena prodavnica.
Ovo kod Bitefa jeste antikvarijat.
Ne bih rekao da su hrvatske knjige jeftinije,jer vidjam njihove nove knjige po nasim knjizarama i cene su paprene.Takodje pre dve godine sam bio na velikom sajmu i video par hrvatskih izdavaca,bili su skupi.
Mozda su ipak u samoj Hrvatskoj zbog manjih poreza knjige malo jeftinije.Necu ici skoro u Hrvatsku,icici cu za Italiju preko Zagreba ali necu svracati.Mozda nekad iz radoznalosti jer sad ne idem radi knjiga u Italiju.
Inace sto se tice prodavaca na ulici ili u knjizarama,problem je sto ti prodavci ne poznaju knjigu.To su trgovci,to nisu ljubitelji knjiga.Otuda i jesu tako prosti,prljavi i nekulturni.Oni ne shvataju da knjiga nije kao druga roba.Zato ja ne volim prodaju knjiga jer ja volim knjigu i nadam se da vec sledece godine necu prodavati knjige vec cu raditi neki drugi posao.
Meni jedan ulicni prodavac skoro kaze da ima neke povoljno knjige od Hegela,ja se obradovao jer mi fali par njegovih knjiga za moju licnu kolekciju.Podjem sa njim kad ono nije Hegel nego Herman Hese.Njemu to isto a Hesea imas na svakom cosku za 100-300 din.A mnoge Hegelove knjige kostaju i po 1500-2000din.
 
Bili su i na platou ineksove zgrade ( ugao " Starine Novaka i 27 marta )
Imas jednog tipa ispred PMFa , sem strucne ima dosta dobre literature...
Vidi subotom na " Bajloniju " imas dve tri tezge.
One sa platoa su proterali u " Vasinu "
P. S . Izvini oni ispred " Ineksa " prodaju samo nove.......

gde na bajloniju da ne lutam, hteo bih da pogledam šta imaju..i, je l nije baš krš?? :mrgreen:
da, ima i kod vuka, mada nisam davno gledao ponudu... još nešto, cenkajte se u antikvarijatima..za dve hiljde sam u vuka karadžića kupio dve knjige istorije civilizacije reformaciju i renesansu za 2.000...bukvalno su bile neotvarane..
 
Poslednja izmena:
gde na bajloniju da ne lutam, hteo bih da pogledam šta imaju..i, je l nije baš krš??

Kada udjes na glavni ulaz pijace (iz Dusanove) prvo veliko skretanje na levo, do kraja reda.
Covek drzi 2 tezge. Na jednoj su bas ostecene knjige, a na drugoj vrlo ocuvane. Neke cak i neotvarane. Ja sam kod njega kupila Pekicevo "Besnilo" za 200 din, "Liriku Itake" Crnjanskog za 150 itd. Vrlo sam zadovoljna i izborom i ocuvanoscu knjiga. :super:
 

Back
Top