10 razloga zasto zene ne zele decu!

Dupont

Domaćin
Poruka
4.644
U našoj kulturi postoji stereotip da normalna žena mora da želi dete. Da li je baš tako?

Strah od porođaja, usporavanje karijere, gojenje i loši materijalni uslovi samo su neki od razloga zbog kojih se žene odriču potomstva.

1)
Neću prihvatiti dete

Smatram da je besmisleno rađati ako ne osećaš duboku ljubav prema deci. Kada to kažem, uvek dobijem odgovor da dete zavoliš kad ga dobiješ. To je nelogično. Ako vam se ne dopada crvena boja na kolima, nećete kupiti crveni auto u nadi da će vam se strašno svideti nešto što nikad niste voleli.

2)
Materinstvo je odgovornost

Dete zahteva mnogo vremena. Da bi se neko odrekao trenutaka koje može da posveti samo sebi, morao bi istinski da želi da kuva i čisti, da sluša plakanje, da se igra žmurke… Dete nije hobi kojem možeš da se posvetiš kad ti padne na pamet. To je jedina veza predviđena da traje zauvek.

3)
Dete ili karijera

Žene koje zamenjuju ovo „ili“ sa „i“ rizikuju sopstveno zdravlje. Budimo realni, one koje imaju decu moraju da odustanu od blistave karijere. Ne zavidim ženama koje su morale na posao nekoliko meseci posle porođaja, pa su unajmile dadilju. Kao prvo, nisu imale kontakt sa svojim detetom, a kao drugo, ko zna s kakvim su dadiljama imale posla. Zašto da rađam dete ako nisam u stanju da mu se posvetim?!

4)
Strah od porođaja

Bojim se bola. Za mene je i odlazak zubaru ravan katastrofi. Porođaj ne mogu ni da zamislim. Mnoge žene su se porađale danima i prošle su Tantalove muke. Da ne govorim o raznim komplikacijama koje se dešavaju tokom porođaja.

5))Dete s hendikepom

Uvek postoji rizik da se rodi teško bolesno dete. Ne smem da mislim o tome kako izgleda posvetiti čitav život detetu kome ne možeš da pomogneš. To je nešto najstrašnije što može da zadesi ženu, a ipak se dešava.
 
6)
Loši uslovi

Živimo u siromašnoj i nepouzdanoj zemlji. Cene su sve veće, plate su sve manje, a mi smo nemoćni. Nisam ni u šta sigurna i patim od osećanja bazične neizvesnosti. Ne želim da moje dete odrasta u takvoj atmosferi. Zašto bi

7)
Život je patnja

Život je neozbiljna stvar! Kao neslana šala. Mnogo je toga ružnog i mnogo ima nepravde. Nažalost, iz toga se život uglavnom i sastoji, osim ako ste nepopravljivi optimista.

8)
Muškarci nisu oslonac

Kad je reč o muškarcima, statistika je poražavajuća: 93 odsto njih nema očinski instinkt. Potpuno je jasno zašto mnogi bez ikakve griže savesti odbijaju da plaćaju alimentaciju i godinama ne viđaju decu. Među ženama tako nešto gotovo da ne postoji, osim ako nije reč o teškoj patologiji. A oni očevi koji nežno ljuškaju svoju decu svako veče, pitate se vi? Postoje dva odgovora: ili spadaju u onih mizernih sedam odsto ili jako vole ženu s kojom imaju dete, pa vole i njega kao deo nje. Ali šta biva kad ih prođe ljubav prema ženi?

9)
Deca su obično nezahvalna

Mnogi se odlučuju na roditeljstvo nadajući se da će im deca biti zahvalna i da će brinuti o njima. Varaju se. Koliko sam samo puta slušala stare ljude koji su sve žrtvovali za svoju decu, a ona ih sada tako stare i ne pogledaju. Normalno, ljudi koji su toliko mnogo dali ne mogu da ne osećaju gorčinu kad ne dobiju ništa zauzvrat. U najboljem slučaju deca vas zovu nekoliko puta nedeljno, a u najgorem – samo kad im nešto treba. Tako, nažalost, najčešće biva.

10)
Ja sam egoista

Život je kratak i prolazan. Trećinu prespavamo, trećinu provedemo na poslu, a samo trećina ostaje za nas. Kad odbijemo vreme koje provedemo na putu do posla, u prodavnici, peglanju, pranju i kuvanju i jelu, jedva da nam ostane četiri sata dnevno da napunimo baterije baveći se nečim što nam prija.
Tih četiri sata nestane onog momenta kad dobijete dete. Postajete apsolutni rob. Morate da udovoljavate šefu, mužu, deci, roditeljima... Svima, samo ne sebi.

Sta mislite da li ima "istine" u svemu ovome?
 
MOže svaka od ovih stavka da bude i prihvatljiva i ne prihvatljiva ... zavisi iz kog uzgla posmatraš ....

Ja sam se pronašla bar u tih 5 stavki ....a mogla bih da navedem još 5 zbog kojih do sada nisam želela da imam dete .....

Moje mišljenje je da ne treba radjati samo zato što:
- otkucava sat,
- tvoja mama želi da postane baka i
- okolina smatra da ti je vreme....
 
Pa recimo "najvazniji":

Loši uslovi

Živimo u siromašnoj i nepouzdanoj zemlji.

..ima i siromashnijih i nepouzdanijih..

Cene su sve veće, plate su sve manje, a mi smo nemoćni.

..tako je oduvek i vishe manje svuda,
ne osecam se nemocno vec motivisano da obezbedim sebe i svoje,
ne chekajuci da mi novac padne s neba..

Nisam ni u šta sigurna i patim od osećanja bazične neizvesnosti.

..na mestu ove osobe bih potrazila struchnu pomoc..

Ne želim da moje dete odrasta u takvoj atmosferi. Zašto bi

..moje dete odrasta u mojoj kuci, a dok odraste dovoljno da na njega lichno
(ne preko mene i oca) utiche svet oko njega, mnogo toga se moze promeniti..
 
jesu realnost, ali nisu presudni za odluku o radjanju deteta
cak i kad su svih 10 razloga prisutni, uglavnom prevagne instinkt za produzenjem vrste, koji ne poznaje materijalno i nijednu stavku od navedenih

a razloga ima mnogo vise
evo jos nekih

strah kako vaspitati dete u danasnjem i nasem drustvu
na kojim nacelima ga podizati?
danas posten znaci glup, smotan i nesposoban
i takav biva cesto odbacen kao neprilagodjen

dalje, deca su agresivna medjusobno, treba da strahujes da li ce ti se dete vratiti sakato iz skole, silovano i sl
sve ovo zvuci kao ekstremni slucajevi, ali nista od ovog se ne desava tako retko kako nam se mozda cini, jer se o tome mnogo manje prica nego sto je prisutno
itd
i nije stvar u tome da covek nije dovoljno jak da se sa svim tim nosi, to su zaista teske stvari, prevazilaze ljudsku snagu i energiju, jer vise boli detetov bol nego sopstveni
onda se dovede u pitanje i sustina postojanja i svega i dolazi se do pitanja svrhe patnje i odricanja, a svi radije biramo da je zivot uzivanje i tako pokusavamo da ga uredimo
i da ponovim, uprkos svemu tome, prevagne instinkt, hvala ili "hvala" bogu na nesvesnom :worth:
za one koji ne zele decu, razloga ima jos mnogo mnogo...
 
  • Podržavam
Reactions: ®
Ако ћмо тако да гледамо, за сваку ствар у животу се може наћи по 10 разлога против:
Зашто се не треба сексати:
- можеш да затрудниш, а то не желиш
- можеш да добијеш сиду
- можеш да добијеш неку другу полну болест
- можеш да се презнојиш а то је баш непријатно
- можеш да не уживаш први пут, па шта и гарантује да ћеш касније уживати
- може да ти се не дигне
- може да ти се деси пех пре времена па да се избламираш
- може да ти се деси да прднеш за време односа па да се избламираш
- може да ти се деси да пукне кондом
- људи тврде да се секс леп, али да ли је то баш вредно оноликог знојења и упирања?

10 разлога зашто људи не желе да студирају:
- мораш да устајеш рано ујутру да идеш на вежбе
- има надрнданих професора који се издеравају
- мораш да дреждиш на досадним предавањима
- мораш да се одрекнеш излазака и провода да би спремао испите
- чак и ако приљежно учиш може ти се десити да паднеш
- ако не улетиш на буџет - много ће те коштати студирање
- ако и улетиш на буџет - много ће те коштати књиге и скрипте
- понекад ћеш морати да учиш и ствари које те уопште не интересују
- мораћеш да трпиш досадну газдарицу или цимера који хрче
- док ти гулиш клупу неки твоји вршаци већ раде и зарађују.....

Ако буде заинтересованих могу да објавим и следће едиције:
- 10 разлога зашто се не треба запослити
- 10 разлога зашто неки људи не желе да иду код зубара
- 10 разлога зашто неки људи не желе да уђу у брак

...И у припреми:
- 10 разлога зашто неки људи више воле ровито од тврдо куваног јајета

:hvala:
 
у свим наведеним примерима има истине (да неко не жели децу из тих разлога)
за мене ти разлози нису били довољно јаки да родим 2 детета
за треће дете је пресудна материјална ситуација, за сад немамо довољно примања да одгајамо треће дете

добро овде је рећ о првом детету

једном давно написах
ко жели децу и ко има децу нек је задовољан јер дете се воли безусловном љубављу, може те обрадовати једним осмехом....итд
ко нема и не жели нек не жали....због непроспаваних ноћи, огромна жртва....

имам да детета које смо и ја и мм желели, обожавам ихи све то...па и кад бих затруднела трећи пут родила бих, и мислим да бих га волела подједнако снажно као прва два иако финансијска ситуација није бајна....али потпуно разумем и жене и мушкарце који не желе децу и уопште их не осуђујем
 
A da li vi takve zene(koje ne zele decu) smatrate "bolesnim" ili mislite da je to njihova "licna" odluka i da su one to tako za zivot "zacrtale"?

ја их не сматрам болесним
а одлука може да буде лична, може да буде заједничка са партнером, може да буде само партнерова па да је он убеди да је боље за све да немају деце
та одлука врло лако може да се промени, то је нешто што не може да се зацрта 100%
 
Pa recimo "najvazniji":

Loši uslovi

Živimo u siromašnoj i nepouzdanoj zemlji. Cene su sve veće, plate su sve manje, a mi smo nemoćni. Nisam ni u šta sigurna i patim od osećanja bazične neizvesnosti. Ne želim da moje dete odrasta u takvoj atmosferi. Zašto bi

Извини, а у кој земљи си ти живео 1992., 1995. 1999. 2001.????

93. је просечна плата била 2 марке, 95. - 80 марака...а сада 300 евра. Нешто у твојој рачуници ние у реду.:roll:

Та, која се вади на ''базичну несигурност'' а има, рецимо, 25 година - она и не зна како изгледа базична сигурност, јер је одрастала у много несигурнијим временима него што су сада....:confused: Како може да пати за нечим што не зна како изгледа?
Како су њу родитељи могли да подигну у таком времену, а она не може своју децу?


А ''зашто би''?
Е, ТУ се крије суштина!!!! ;)
Онај ко не види ЗАШТО би требало да има децу - тај не треба ни да их има.... И то је сасвим легитиман избор.
Онај ко зна зашто жели децу - тај ће наћи начин да их подигне, у било ком времену и било којим условима....:D
 
Moje mišljenje je da ne treba radjati samo zato što:
- otkucava sat,
- tvoja mama želi da postane baka i
- okolina smatra da ti je vreme....

Slazem se Natasa. I da dodam jedan, siroko rasprostranjen, motiv za radjanje koji se cesto poteze "da ima ko da te gleda u starosti". To mi zvuci toliko sebicno, da mi se povraca.

I kako sto si rekla, svi navedeni razlozi mogli bi biti validni. Ali mislim da je radjanje deteta, za zenu narocito, previse intimno i previse emotivno pitanje da bi na ga sagledavala toliko racionalno.
 
Poslednja izmena:
Извини, а у кој земљи си ти живео 1992., 1995. 1999. 2001.????

93. је просечна плата била 2 марке, 95. - 80 марака...а сада 300 евра. Нешто у твојој рачуници ние у реду.:roll:

Та, која се вади на ''базичну несигурност'' а има, рецимо, 25 година - она и не зна како изгледа базична сигурност, јер је одрастала у много несигурнијим временима него што су сада....:confused: Како може да пати за нечим што не зна како изгледа?
Како су њу родитељи могли да подигну у таком времену, а она не може своју децу?


А ''зашто би''?
Е, ТУ се крије суштина!!!! ;)
Онај ко не види ЗАШТО би требало да има децу - тај не треба ни да их има.... И то је сасвим легитиман избор.
Онај ко зна зашто жели децу - тај ће наћи начин да их подигне, у било ком времену и било којим условима....:D

Nisam ziveo u Srbiji....:mrgreen:
A i sto mene napadas,sta sam ti ja uradio...:(
 
Извини, а у кој земљи си ти живео 1992., 1995. 1999. 2001.????

93. је просечна плата била 2 марке, 95. - 80 марака...а сада 300 евра. Нешто у твојој рачуници ние у реду.:roll:

Та, која се вади на ''базичну несигурност'' а има, рецимо, 25 година - она и не зна како изгледа базична сигурност, јер је одрастала у много несигурнијим временима него што су сада....:confused: Како може да пати за нечим што не зна како изгледа?
Како су њу родитељи могли да подигну у таком времену, а она не може своју децу?


А ''зашто би''?
Е, ТУ се крије суштина!!!! ;)
Онај ко не види ЗАШТО би требало да има децу - тај не треба ни да их има.... И то је сасвим легитиман избор.
Онај ко зна зашто жели децу - тај ће наћи начин да их подигне, у било ком времену и било којим условима....:D
Ja licno mislim da je to licna stvar...znaci svi oni koji ne zele decu ne bi trebali ni da ih imaju(da ne bi unesrecili ni decu a ni sebe)!
Svako neka zivi i radi ono sto zeli!
 
licno ne smatram da je bolesna, prejaka je ta rec
to je njen izbor i nije nimalo lak, nosi sa sobom mozda i vise tereta i muke nego biti roditelj

mene ne brine ono sto je do mene, finansije, nespavanje, pelene itd, na to sam spremna
vise me brine ovo drugo sto sam navela, nebezbedno okruzenje i poremecene drustvene vrednosti
na stranu prica da sve polazi iz kuce, to stoji, ali, da li, uslovno receno, dobro vaspitano dete moze da opstane u danasnjem drustvu :think:

napravimo presek
kakva nam je drzava/drustvo, vidimo po zdravstvu kakvo je sad
kakva ce biti za 10-15 godina, vidimo po skolstvu kakvo je sad
mislite li da u ovim, kljucnim za drustvo stvarima kod nas ide na bolje?
 
Poslednja izmena:

Back
Top