СИПЦ манастири и монаштво

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Samson2009

Veoma poznat
Poruka
13.411
субота, 29. август 2009.
ПОСТРИГ У МОНАШКУ СХИМУ
На дан свечасног Успења Пресвете Госпође наше Богородице пострижена је у велику схиму мати Јустина.

Photobucket

На слици су мати Ефросинија, отац Акакије и новопострижена монахиња Јустина

У току празничне литургије, како то црквени типик налаже, после малог входа и тропара мати Ефросинија је привела расофорну монахињу Јустину светом Олтару уз појање потресних за душу антифона Велике схиме. Ради илустрације наводимо само делић тих дирљивих песама:
„Где је светско пристрашће? Где је маштање о привременом? Не постаје ли све то што видимо земља и пепео? Зашто се онда још трудимо? Зашто се онда не одрекнемо света и не кренемо за Оним који позива: Ко хоће да крене за мном, нека узме крст свој, и живот ће вечни наследити.

Овца сам словесног твога стада, и ка Теби прибегавам пастиру добром, потражи ме изгубљену, Боже, и помилуј ме.“



Тада су од стране оца Акакија произнешена страшна питања завета Велике схиме на које је мати Јустина смирено одговарала.
Следи сегмент питања и одговора:
Питање: Одричеш ли се света и свега у свету, по заповести Господњој?
Одговор: Да, часни оче.
Питање: Обећаваш ли се у овом манастиру, или у оном који ти од светог послушања буде одређен, и у испосништву, до последњег даха свога остати?
Одговор: Да, са Божијом помоћу, часни оче.
Питање: Обећаваш ли чувати себе у девствености и целомудрености и побожности све до смрти?
Одговор: Да, са Божијом помоћу, часни оче.
Питање: Обећаваш ли све до смрти бити послушна духовној матери твојој и свим у Христу сестрама?
Одговор: Да, са Божијом помоћу, часни оче.
Питање: Обећаваш ли све до смрти остати у нестицању и у добровољном сиромаштву Христа ради у општежићу, ништа себи самој не стичући нити чувајући, сем оно што је на општу потребу, и то из послушања, а не по својој вољи.
Одговор: Да, часни оче, остаћу, са Божијом помоћу.
Питање: Хоћеш ли ради Царства Небеског сносити сваку тескобу и тугу монашког живота?
Одговор: Да, са Божијом помоћу, часни оче.

Потом је отац Аакије изговорио поуку: „(...)Јер се одричеш родитеља, браће, мужа, деце, рођака, пријатеља, светског метежа, брига, стицања, имања, празних и сујетних уживања и славе, и не одричеш се само горе наведеног, него и своје душе, по речи Господњој: ко хоће да иде за мном, нека се одрекне себе, и узме крст свој и пође за мном. Ако си заиста кренула за Њим, и ако не желиш да се назовеш лажно његовом ученицом, спреми се од сада, не ка одмору, ни небризи, ни ка храни, нити чему од онога што је на земљи – красних и слатких: Него ка подвигу духовном, ка уздржању тела, ка очишћењу душе, ка сиромаштву духовном и телесном, ка плачу благом, ка свему жалосном и страдајућем, радоствотворног по Богу житија, јер имаш и да гладујеш и да жеђујеш, и да наготујеш, и да будеш вређана и исмевана, и ружена и гоњена, и да будеш изложена многим другим невољама које одликује живот по Богу. И када све то претрпиш, радуј се вели Господ, јер је награда твоја велика на небесима. Радошћу се радуј, и весељем се весели, јер те данас изабра , и одвоји те Господ од светског живота, и постави те као пред лицем својим, у предстојању монашког чина, у војсци ангелоподобног житија, у висину небоподржаваног живота, Њему ангелски служити, и Њему у потпуности угађати, о вишњем мислити, вишње тражити, јер је наш живот, по апостолу, на небесима. О, новог звања! О, тајновитог дара! ДРУГО КРШТЕЊЕ ПРИМАШ ДАНАС, сестро, богатим даровима човекољубца Бога, и од грехова твојих чистиш се, и чедо светлости постајеш, и сам Христос Бог наш радује се са светима својим ангелима због покајања твога.(...)"

Photobucket
Тада је уследио постриг и облачење после које је завршено са овим речима:
Сестра наша Јустина, примила је велики ангелски образ и обукала се у свеоружије Божије, да би могла победити сву силу и нападе поглавара и власти и управитеља таме овога света, поднебесних духова зла, у име Оца и Сина и Светога Духа: рецимо сви за њу Господе помилуј.
После овога је литургија настављена и новопострижена монахиња се испред свих причестила.
А по заамвоној молитви отпеван је умилно овај тропар:

„Познајмо сестре, силу тајне, јер преблаги Отац изишавши у сусрет, грли блудног сина, који од греха хита очевом дому, и опет му дарује знаке славе своје, и приређује тајанствено весеље онима горе, жртвујући теле угојено, да би смо и ми живели достојно човекољубивог Оца који је жртвовао славну Жртву – Спаситеља душа наших.“

Photobucket
Док се певао овај тропар сви по реду су прилазили новопостриженој са питањем: Како ти је име сестро? И по изговореном имену честитали су јој речима: спасавај се у ангелском чину.

Овогодишње Успење Пресвете Богородице је због овог чина било заиста посебно и веома дирљиво. Доста присутних верника и гостију су имали први пут прилику да присуствују монашењу које је на њих оставило дубоки утисак.

Пошто ће мати Јустина недељу дана пребивати само у молитвама, како то обичај налаже, сви присутни су написали мноштво имена за помињање јер молитве новопострижене схимнице иду директно Богу.

Photobucket
Нека буде на спасење новопостриженој невести Христовој мати Јустини!

Амин, Боже дај!

http://stjenichanka.blogspot.com/search?updated-max=2009-09-09T17:59:00+02:00&max-
 
Желео бих овим да покренем нову тему.Односно да пишем о СИПЦ монаштву.Као и разлици између њега односно скромности у којој живи монаштво СИПЦ и луксуза у којем се живи монаштво ''светског православља''.Владане ИПХ,Магдалена и остали прикључите се овој теми.Међу вама има и особа које желе такав начин живота па молим да мало продискутујемо на ову тему.:rtfm::bye:
 
Желео бих овим да покренем нову тему.Односно да пишем о СИПЦ монаштву.Као и разлици између њега односно скромности у којој живи монаштво СИПЦ и луксуза у којем се живи монаштво ''светског православља''.Владане ИПХ,Магдалена и остали прикључите се овој теми.Међу вама има и особа које желе такав начин живота па молим да мало продискутујемо на ову тему.:rtfm::bye:

Otvori novu temu ali sa naznakom SIPC monastvo.Kako bi smo ga razlikovali od drugih vrsta monastva.
 
На предлог модератора отварам ову следећу тему.
Danas je u ovom skromnom manastiru zilota u Vrdniku, udaljenom samo kilometar od manastira Ravanica, šest monaha i jedan iskušenik, kod Bora je ženski zilotski manastir, ima ih na Avali kod Beograda, u Pirkovcu kod Lopara u Republici Srpskoj... Reč je o mladim ljudima koji su se „odmetnuli” od zvanične crkve, jer je ona, kako smatraju, izgubila obeležja istinske pravoslavne crkve, onog trenutka, a bilo je to pre pedeset godina, kada se u crkveni život umešala državna politika.

– Osnivač vrdničkog manastira je otac Akakije, kome su se pridružili iskušenici, postajući i sami monasi, pa se naše bratstvo stalno uvećava – kaže nam nastojnik iguman Nektarije.

http://novinar-novinar.blogspot.com/
Овде бих да продискутујемо о СИПЦ монаштву.И монаштву званичих помесних цркава ''светског православља''.
Добро познајем манастире СИПЦ и аскетски живот у њима.Заиста се одричу сваког комфора.Без текуће воде и струје.И све је подређено подвигу.Волео бих да пошто знам да међу учесницима форума има и мпонахољубивих особа.Да се такви ,као и сви остали прикључите у разматрање ове теме.Као и у прилагање постова везаних за монаштво уопште.
Владане ИПХ,Магдалена и остали поделимо утиске.
 
Да нешто знаш, онда би знао да се монашење обавља ноћу после вечерње или свеноћног бденија, како је и Св.Сава замонашен, а не Литургији, када се обавља рукоположење.

Кад иамте попове курсисте....

Прочитај велики требник,па ћеш знати да није тако.
 
A da li je istina da je Akakije u svadji sa maticnom Crkvom u Grckoj i sa svojim Episkopom?:think:ako je to tacno-pa zar onda niste otpali od Crkve Hristove zbog toga?mislim,nikad cuo za monasku neposlusnost...a tek ne za jeromonasku...
Јесте, истина је: Акакије није послушан саборним одлукама свог Синода.
Ишао на службу код руских тихоноваца а његов Синод зауставио процес сједињења са истима због неканонских поступака ових руских расколника.
Читај коментаре њихових верника о томе на: https://www.blogger.com/comment.g?blogID=8015413231047042429&postID=7839884241044143455

Мени редовно у задње време не пуштају коментаре, само су пустили где сам написао "трагикомедија". Стварно, циркус...:lol:
 
Јесте, истина је: Акакије није послушан саборним одлукама свог Синода.
Ишао на службу код руских тихоноваца а његов Синод зауставио процес сједињења са истима због неканонских поступака ових руских расколника.
Читај коментаре њихових верника о томе на: https://www.blogger.com/comment.g?blogID=8015413231047042429&postID=7839884241044143455

Мени редовно у задње време не пуштају коментаре, само су пустили где сам написао "трагикомедија". Стварно, циркус...:lol:

Cekaj...ako ja dobro razumem ovo sve...Akakiju nije bilo dobro u SPC pa je otisao u Grcku IPH tvrdeci da su oni jedina istinita Crkva..sa njihovim blagoslovom dolazi u Srbiju i "osniva" SIPC...medjutim da bi to bilo stvarno mora biti postavljen za Episkopa od strane Grcke IPH...sada kad mu ne daju da bude Episkop SIPC(Sta zna njihov Sinod..) ne valjaju ni oni vise pa je otisao u RIPC...ne razumem,jel njemu cilj da postane Patrijarh pa ko mu to bude dao,taj ce da bude istinit ili sta?
 
Cekaj...ako ja dobro razumem ovo sve...Akakiju nije bilo dobro u SPC pa je otisao u Grcku IPH tvrdeci da su oni jedina istinita Crkva..sa njihovim blagoslovom dolazi u Srbiju i "osniva" SIPC...medjutim da bi to bilo stvarno mora biti postavljen za Episkopa od strane Grcke IPH...sada kad mu ne daju da bude Episkop SIPC(Sta zna njihov Sinod..) ne valjaju ni oni vise pa je otisao u RIPC...ne razumem,jel njemu cilj da postane Patrijarh pa ko mu to bude dao,taj ce da bude istinit ili sta?

Отац Акакије је одбијао кад су му нудили епископство.Из смирења.
 
Јесте, истина је: Акакије није послушан саборним одлукама свог Синода.
Ишао на службу код руских тихоноваца а његов Синод зауставио процес сједињења са истима због неканонских поступака ових руских расколника.
Читај коментаре њихових верника о томе на: https://www.blogger.com/comment.g?blogID=8015413231047042429&postID=7839884241044143455

Мени редовно у задње време не пуштају коментаре, само су пустили где сам написао "трагикомедија". Стварно, циркус...:lol:

Откуд ти то знаш кад си напустио Цркву неколико година пре тога?Измишљаш.
 
Cekaj...ako ja dobro razumem ovo sve...Akakiju nije bilo dobro u SPC pa je otisao u Grcku IPH tvrdeci da su oni jedina istinita Crkva..sa njihovim blagoslovom dolazi u Srbiju i "osniva" SIPC...medjutim da bi to bilo stvarno mora biti postavljen za Episkopa od strane Grcke IPH...sada kad mu ne daju da bude Episkop SIPC(Sta zna njihov Sinod..) ne valjaju ni oni vise pa je otisao u RIPC...ne razumem,jel njemu cilj da postane Patrijarh pa ko mu to bude dao,taj ce da bude istinit ili sta?
Управо си (углавном) рекао саму суштину "проблема".
Акакије је запео да постане епископ, па пошто од Грка нема вајде, он онда тражи "оправдање" да их напусти и тражи било кога ко би му да митру епископску!...Жалосно...

Једино ниси погодио у вези СПЦ јер: о.Акакије их није напустио због властољубља већ заиста због јереси екуменизма. То могу да потпишем.
 
Откуд ти то знаш кад си напустио Цркву неколико година пре тога?Измишљаш.
Читам ваше коментаре, вапај и смутњу ваших верника, са њима се редовно дописујем и разговарам и многи тврде тако...
Знаш и ти, али се правиш наиван.
 
Управо си (углавном) рекао саму суштину "проблема".
Акакије је запео да постане епископ, па пошто од Грка нема вајде, он онда тражи "оправдање" да их напусти и тражи било кога ко би му да митру епископску!...Жалосно...

Једино ниси погодио у вези СПЦ јер: о.Акакије их није напустио због властољубља већ заиста због јереси екуменизма. То могу да потпишем.

Говориш клевету и ти и ја занмо да је одбио да постане епископ.И добро знаш да он жели да се повуче из свега већ одавно.
 
Читам ваше коментаре, вапај и смутњу ваших верника, са њима се редовно дописујем и разговарам и многи тврде тако...
Знаш и ти, али се правиш наиван.

Срђане.Ја знам да ти користиш полуистине.И сукобе у СИПЦ да би твоје расколнике промовисао.
 
cekaj,ako je tako,sta onda zamera grckom Sinodu i svom Episkopu?
Апсолутно нема оправданог разлога да стаје на страну Руса јер Руси праве огромне канонске преступе и то покривају "икономијом".(тј.примају разне јеретике чак и без покајања а камоли миропомазања или крштења!!!).
Икомонија подразумева само ванредну ситуацију а тога овде нема.
Опасна је болест "епископитис"...:sad2:
 
Повукао се.Он је духовник женског манастира.
...и вечити кандидат за Епископа.
Али, не дају му браћа Грци митру па се много наљутио и тражи "решење".
Смирио би се само кад би правилно расудио, значи: дрма га гордост.
Схвати: икономије нема без ванредних околности!...:rtfm:

Ипак, ова превирања код флоринаца ће многима отворити очи да виде "плодове " флоринске "благодати". Полако, има времена...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top