Popularna psihologija

Kako je Ana Bučević postala simbol prepoznavanja ljudi

Marko Cvetković

25. jula 2017.

Sedeli smo u bašti jednog novog lokala poznate picerije. Iza nas se nadvijao Hram Sv. Save. Mirisala je lipa. Kum Aca je došao sa svojom suprugom Svetlanom iz Švajcarske i posle dosta vremena sedeli smo svi zajedno za stolom. Nismo se dugo videli. Čujemo se redovno, zahvaljujući mrežama. Sa nama su bile Tijana i Marina, dve žene koje me prate u stopu. Nas petoro, na nekom novom mestu, sa nekim novim idejama, krenuli smo u ćaskanje na razne teme. Kao što život i predviđa, malo-malo pa se prebacujemo sa teme na temu, svako bi želeo nešto da kaže, posavetuje, jednostavno svi smo puni neke nove energije da je sve moguće ako dovoljno radiš i dovoljno veruješ.

U jednom trenutku, kum Aca je, onako spontano, pomenuo Anu Bučević, i pitao sve nas onako samouvereno: ,,Ne znam da li ste čuli za nju, ja je pratim i pun toga sam naučio od nje!’’… u tom trenutku je nastala jedna tišina…ona prijatna, nabijena energijom, pozitivna, koja je bila dovoljno duga da se sve emocije koje je proizvelo pominjanje Ane u razgovoru, pretvori u jednu erupciju oduševljenja. Aaaaa… vrisnule su sve žene za stolom, naravno da znamo Anu i da pratimo svaki njen video, njene priče i život!

To je bila spoznaja da smo svi za stolom na istim talasnim dužinama, da vrednujemo iste stvari, da pratimo istu osobu koja je postala simbol za prepoznavanje ljudi, enegrije i razmišljanja. I tek tako, nakon pominjanja njenog imena, sve ostale teme su pale u drugi plan. Od tog trena sve do rastanka te večeri, Anina učenja bila su tema razgovora. Svima su oči bile pune života, vere i mogućnosti da sami upravljaju svojim životom na jedan poseban način. Prepoznavali smo se u raznim situacijama i tumačili rešenja, poteze, puteve koje to donosi. Ona, Ana Bučević, je sada sastavni deo života mnogo ljudi, pa i nas. Ušla je skroz nenapadno, spontano, i prenela svoju veru i način razmišljanja na mnoge.

Kako sam došao na temu da pišem o Ani? Kako se bavim edukacijom na temu marketinga u digitalu, sa velikom dozom motivacionih poruka, spontano sam počeo da posmatram ljude koji su upoznati sa Anom i onih koji nisu. Sve je izglednije postalo da se ljudi na pomen Ane ponašaju na dva načina:

Prepoznaju se, jer dele iste vrednosti sa Anom, veruju, rade na sebi, otvoreni su.
Zatvoreni su za tu ideju, Anu, detalje, učenja i poglede na svet.

Postoje i oni treći, koji uopšte nisu upoznati sa Aninim pogledima. Oni su pak i potencijalno otvoreni za nova saznanja, s tim što vremenom postaju neko od prva dva – koji su prihvatili poglede i otvoreni su i koji uopšte ne prihvataju poglede i zatvoreni su.

Ova drastična razlika je sve izraženija kako raste i Anin uticaj u regionu. Nekako, hteli ne hteli, to koliko su ljudi koji prate Anu sve više usmereni na takva razmišljanja, toliko ovi drugi nisu, i tu nastaje jaz. Anini fanovi nemaju želju da polemišu sa nekim ko ne veruje u Anu i njene ideje na način na koji oni veruju. I neretko ćete doći u situaciju da prepoznate tu novu vrstu energije i stava koji su toliko čvrsti i jaki, da ih srdačno brane i ne dozvoljavaju da ih neko ko ne razmišlja na sličan način, spusti na nižu vibraciju i unese im nemir u život. Verujte mi, Ana svojim pričama i savetima toliko daruje novu nadu i energiju, da vam je svaki pokušaj rasprave sa Aninim pratiocima apsolutno definisan kao propast.

Prvi potez koji možete videti kada neko jasno stavi do znanja da ne prati Anu i da su to za njega gluposti, jeste slezanje ramenima onih koji u nju veruju. To slezanje ramenima, je prvi pokazatelj jačine emocije koju ljudi nose sa sobom kada je Ana u pitanju. To slezanje, definiše dalji tok razgovora. To slezanje te preusmerava na teme koje nisu u vezi sa njom, i jasno ti šalju signal da se moraš kontrolisati u rečenicama, stavovima i pogledima na svet u tom okruženju. Prosto ti bude malo neprijatno, a zapravo nema razloga za to. Onda shvatiš ono što si naučio uz Anu… pusti… svako ima svoju realnost. I opet dobiješ samopouzdanje.

Ukoliko se nađete u društvu u kom neko prati i zna za Anu, vi ste automatski jedno. Povezani ste. Imate iste poglede na svet koji vas okružuje. Rastete. Verujete u sebe. Ne kažem da oni koji ne prate Anu nemaju priliku za istim. Naravno da imaju, jer su oni posvećeni nekim drugim učenjima. Ovde govorim o prepoznavanju ljudi sa druge strane. Ključno ime je Ana Bučević i na tome želim da joj čestitam. Sada slobodno mogu da kažem, da ako pričamo o uticaju na tuđe živote, ako tražimo influensere, Ana je neko ko je apsolutno TOP INFLUENSER na prostirima ExYu. A šta mislim o influenserima pročitajte ovde.

Gde sam ja u celoj priči sa Anom?

Ne mogu da kažem da sam progutao bas sve što Ana priča. Nisam. Otvara mi Ana hiljade dizni u glavi. Tera me da razmišljam. Da mi je ovde sada, imao bih hiljadu potpitanja za nju. Da mi se objasni. Stavi do znanja. Sa druge strane, mnoge detalje u životu mi je olakšala, usmerila. Ono što me je najviše iznenadilo jeste što je mnoge stvari i pojave koje ja prirodno radim na osnovu osećaja iz stomaka, definisala. Što sam sada više svestan šta sve postoji u meni i na koji način da to pratim, posmatram itd. I ako sve ove redove koje sam napisao o mom pogledu na Anu stavite sa strane, najveća stvar koju sam spoznao jeste da je mene Ana naterala da razmišljam! Da preispitujem, istražujem, da probam i da verujem. Sve to sam radio i pre, samo je sada sve to naglašenije, strastvenije i posvećenije. Dakle, otvoren sam za novo, i to je poenta. Ne morate se uvek složiti sa svim, svako uzima porcije znanja koje njemu trebaju. Baš zato, našao sam osobu koja ima taj uticaj na mene i moje misli, i do sada je sve izlazilo na dobro. E to je uticaj. To je influenser. Izazvala me je pitanjima, stavovima, pričama i hvala joj na tome!

Rečnik svojstven jedinstvenoj komuni

Kao i u svakoj branši postoje fraze i reči koje su specifične za taj posao ili način komunikacije. Ukoliko ste u marketingu vaš rečnik će malo ko razumeti, jer koristite inostrane izraze, fraze, ključne reči. Ukoliko ste u nekom drugom poslu, vaša okolina vas neće razumeti upravo iz specifičnosti terminologije kojom baratate. E to je nešto što mi je takođe zapalo za uvo ???? Ljudi koji prate Anu, nakon toga što se prepoznaju u vremenu i prostoru, počinju da komuniciraju na veoma svojstven način, tako da svako ko nije upoznat sa rečnikom, sa strane može da pomisli svašta. Zna da bude veoma zabavno, verujte mi. Neke od fraza i reči koje ćete najviše čuti su:

Visoka/niska vibracija – visoka vibracija – ono čemu svi težimo, a to je osećaj ljubavi, vere, zahvalnosti, radosti … Kada smo na visokoj vibraciji, onda smo u skladu sa nama samima. Niska vibracija, čista suprotnost visokoj.
Vortex – vrtlog pozitivne energije, ono gde se čuda dešavaju ?
Kontrast ili kako ga još nazivamo ’’problem’’ ono što ne želimo da se dogodi, ono što nam ’’kvari’’ planove. Međutim, podjednako važan koliko i sam Vortex ili visoka vibracija, i nosi veliku pouku: ,,Koliko verujemo kada nam ne ide baš sve onako kako smo zamislili, i koliko verujemo da se sve dešava za naše veće dobro’’.
Realnost – paralelna/trenutna, vrlo promenljiva kategorija i svako je doživljava na svoj način. Mi kreiramo svoju realnost mislima, emocijama, uverenjima, verom.
Filteri – ono kroz šta provlačimo sve ono što čujemo/vidimo, otuda i momenat da dvoje ljudi istu stvar/situaciju vidi ili doživljava na dva potpuno različita načina.
Fokus – usmerena energija i dominantne misli o onome što imamo, ili kako češće biva, onome što nemamo. Promenom fokusa učimo da menjamo našu realnost.
Vizualizacija – moćan alat kreiranja vlastite realnosti. Zamišljanje željenog, maštanje.
Zakon privlačenja – najbolje ga možemo objasniti rečenicom ’’Kakve su ti misli takav ti je život’’ ili ’’Kako zračiš, tako privlačiš’’.
Kreiranje vlastite realnosti – uzimanje stvari u svoje ruke, preuzimanje odgovornosti za svoje postupke i rad na sebi. Metode su tu, samo ih treba prigrliti, a rezultat će biti evidentan.

Da ne bude da sad ja sve znam, odgovore i objašnjena šta svaka od ovih reči i fraza znači, dale su mi Tijana i Marina, i to na način kako su one shvatile iste.

Za kraj

Biti otvoren za nove pojave, ljude, učenja, uvek može da vas dovede u stanje preispitivanja. Ti trenuci su oni koji će od vas napraviti svestranije biće. Da bi ste to postigli, potrebno je da radite na sebi, da ne sudite pre nego nešto ne iskusite, da prihvatite različitost, jer vas ta različitost ne ugrožava. Biti oslobođen ega je najviši nivo samospoznaje, i takvi ljudi su retki. Ovaj tekst će verovatno biti jedna vrsta samoselekcije, jer očekujem hejtere i one koji će razumeti šta sam napisao u tekstu. Ja pozdravljam i jedne i druge, jer će svojim potezima uraditi baš ono što Ana radi: pružiće vam priliku da se samodefinišete.

U jednom videu, mislim da je pričala o nekoj devojci koja je napisala mail MaxMari, Ana govori o tom potezu, hrabrosti i svesti devojke koja je to uradila. Tvrdi da bi ona, da je MaxMara, pružila šansu toj devojci i dala joj posao. Ovim tekstom, koji je pušten u etar iz iskrenih i dobrih namera i koji govori o jednoj ženi koja menja živote hiljade i hiljade ljudi, želim da postavim jedno prosto pitanje, siguran da će ga razumeti: Ana, hoćeš li biti moja MaxMara i pružiti priliku da te upoznamo Tijana, Marina i ja, kako bismo uradili intervju na krajnje drugačiji način?

Do čitanja… ?

Hvala Marini i Tijani na učešću u pisanju ovo teksta.

Tekst prvobitno objavljen na: donmarkoc.com

izvor: adriadaily
 
Kako je Ana Bučević postala simbol prepoznavanja ljudi

Marko Cvetković


Do čitanja… ?

Hvala Marini i Tijani na učešću u pisanju ovo teksta.

Tekst prvobitno objavljen na: donmarkoc.com

izvor: adriadaily

Dvoumio sam se da li da odgovorim na ovaj tekst ili ne...Msm -nije moje da sprečavam reklamiranje nekih gurua...Samo sam učesnik kao i vi
uvažena Fiana...
Ipak.moja reč se ovde čita,mada više iz zeza nego iz mudrosti tako da blagu obavezicu osećam...z;)

Elem,đe problem?
Ama baš u te dve nespojive reči:"popularna" i "psihologija"!
Svako nestručno bavljenje psihom ljudi je nalik hirurškim intervencijama seoskog brice! Nekad su brice zaista i vadili zube i vršili manje hirurške zahvate...
I što to ne rade više?
Jer je bilo i sepse i mrtvih,a i polomljenih zuba pa bolova danima i veliki troškovi tada...
Kad bi videli sa distance od 100 godina iz budućnosti današnje nadripsihologe irazne motivacione trenere i gurue-istim očima bi ih gledali kao danas nekadašnje brice!

Naime,kako ljudima nije jasno da je mozak jedan izuzetan organ po kom nestručno brljanje ima nesagledive posledice?!
Najsofisticiraniji organ koji upravlja svim organima u organizmu i još povrh toga svesnom aktivnošću nas kao živih bića!
I sad prdne u pamet nekom lakoumkom guruu da nauči psiho učenike-sledbenike da ne dišu i da zaustave svoje srce!
I?
Ako je dovoljno sugestivan,uspeo bi da ubije nekoliko njih dok ne bi bio uhapšen.

A sve u dobrim namerama! Izlečenja ne znam čega...Depresije recimo...

Ili onaj koji je učio sledbenice da lete! I odletele u ambis!

Hočete da poletite?z:cry:

Ni brica nije imao loše namere! Ali ybg nije znao za sepsu!

Tako ni ta vaša Ana Bučević nije čula za latentnu sch. ili za prikrivenog psihopatu...

Nek Ančici zapadne kakav iz Halovena i uvali mu nešto sinergije-da vidite šta je u stanju da napravi...
Onaj u Kaliforniji osuo rafale na gomilu ljudi! ! !

Za 100 godina ,ako ovo neko pročita,rečiće:"Vidi,bilo da poneko i normalno misli..."
:hvala:
 
Poslednja izmena:
Sta znam. Ja sam citao takve knjige. Ima tu i poucnih stvari... Ali bi ih smestio na djubriste.... Takve knjige su instant pomoc. Kao kafa 3u1 krs kvalitet.
Mozda mogu da pomognu za plitkoumne. Placebo efekat ... Autosugestija. A neko ko razmislja svojom glavom i uvek trazi dubinu samo ce se razocarati. Hocu da kazem i to da takve knjige znaju da pisu i sarlatani da zarade koju paru na budalama....
 
evo nešto od ken keyes jr.-a

možda zaslužuje i posebnu temu, ali eto staviću ovde.

“METOD 12 PRAVILA'' stvoren je i izlozen 1972. godine.

Od tada je nebrojeno mnogo ljudi izmenilo svoje živote.
Dvanaest pravila su moderna i prakticna znanja, nastala na osnovu hiljadama godina prikupljanih mudrosti. Dace vam uputstvo kako da svakog trenutka upravljate svojom svešću uvek kada imate bilo kakve odnose sa spoljnim svetom.Osposobice vas da neprestano zivite srecan,razuman zivot pun ljubavi, radosti I ispunjenja. Ukoliko vam je dosadilo da trcite gore – dole od zadovoljstva do bola, i istinski ste resili da sve vreme uživate i uzmete najbolje od svog života, spremni ste za korišćenje i primenu 12 pravila I dramatičnu promenu u životu.” (Ken Keyes jr.)

ZAKON VIŠE SVESTI : Voli svakoga bezuslovno – uključujući i sebe samog.

Pet metoda I trenutni dvojnik svesti:
1.Naučite napamet dvanaest pravila i primenite ih na svoje probleme
2.Budite svesni sve vreme Centra svesti koji koristite za shvatanje svog sveta
3.Postanite SVESNIJE svesni uzročne veze izmedju svojih zavisnosti I ostvarenih nezadovoljstava
4.Koristite slogan MI SVI UVEK ŽIVIMO LJUBAV kao sredstvo za svesnu koncentraciju
5.Koristite metod fokusiranja svesti za ubrzano reprogramiranje jakih zavisnosti i trenutnog dvojnika svesti – Uvecajte svoju ljubav,svest,saosecajnost tako sto cete da dozivite sve sto bilo ko kaze ili uradi , kao da ste to sami rekli ili uradili

DVANAEST PRAVILA:

Oslobađanje Sebe
1.Oslobađam se osecanja zavisnosti prema sigurnosti, uzbudjenju i moći, jer pokusavaju nasilno da kontrolisu moje zivotne situacije I tako uniste spokojnost I mogucnost da volim sebe I druge

2.Otkrivam kako zavisnosti koje vladaju mojom svescu stvaraju iluziju da ja menjam svet ljudi I dogadjaja oko mene

3.Raduje me prilika da uz svakodnevno iskustvo ( makar I bolno ) shvatim koje zavisnosti moram izmeniti kako bih se oslobodio svojih automatskih reagovanja

Biti Ovde i Sada
4.Stalno se podsecam da imam SVE sto je potrebno za uzivanje ovde I sada – osim ako ne dopustim da mojom svescu vladaju zahtevi i iscekivanja zasnovani na pokopanoj prošlosti ili izmišljenoj budućnosti

5.Preuzimam punu odgovornost ovde I sada za sve sto prozivljavam jer su to moji programi iz kojih proisticu moji postupci, a koji dalje uticu na postupke ljudi oko mene

6.Prihvatam sebe u potpunosti ovde i sada, i svesno dozivljavam sve sto mislim,osecam,govorim I radim (ukljucujuci zavisnosti pracene pojacanim emocijama ) jer je to sastavni deo mog razvoja ka visoj svesti


Odnosi sa drugima
7.Otvaram se iskreno prema svim ljudima spreman za potpunu razmenu najdubljih osecanja ,jer me zatvaranje u bilo kom vidu drzi zarobljenog u osecanju prividnog izdvajanja od drugih ljudi

8.Osecam sa blagonaklonim saosecanjem probleme drugih,ali ne dozvoljavam da budem emotivno uhvacen u klopku njihovih nevolja iz kojih proisticu poruke potrebne njihovom razvoju

9.Ponasam se slobodno kada sam smiren,koncentrisan I ispunjen ljubavlju ,ali se,ako je moguce ,povlacim kada sam uznemiren I lisen mudrosti koji mi pritice iz ljubavi I prosirene svesti

Otkrivanje svesnosti o sebi
10.Neprestano smirujem nemirni rad svog racionalnog uma,kako bih osetio priliv finijih energija koje me sjedinjuju sa svim sto me okruzuje

11.Neprestano sam svestan koji od sedam centara svesti koristim I osecam kako moja energija, svesnost,ljubav I unutarnji mir rastu sa otvaranjem svih centara svesti

12.Prihvatam svakog,ukljucujuci i sebe,kao svesno bice koje je ovde da svoja rodjenjem stecena prava trazi u visim ravnima svesti bezuslovne ljubavi I jedinstva

Skala za prepoznavanje vaseg Centra Svesti svakog trenutka

1.Centar Sigurnosti
2.Centar Uzbudjenja
3.Centar Moci
4.Centar Ljubavi
5.Centar Izobilja
6.Centar Svesnosti o Sebi
7.Centar Kosmicke Svesti

Smisao naših života :
Smisao nasih zivota je da se oslobodimo svih zamki zavisnosti, i tako postanemo Jedno sa Okeanom Života i Ljubavi
 
Dvoumio sam se da li da odgovorim na ovaj tekst ili ne...Msm -nije moje da sprečavam reklamiranje nekih gurua...Samo sam učesnik kao i vi
uvažena Fiana...
Ipak.moja reč se ovde čita,mada više iz zeza nego iz mudrosti tako da blagu obavezicu osećam...z;)

Elem,đe problem?
Ama baš u te dve nespojive reči:"popularna" i "psihologija"!
Svako nestručno bavljenje psihom ljudi je nalik hirurškim intervencijama seoskog brice! Nekad su brice zaista i vadili zube i vršili manje hirurške zahvate...
I što to ne rade više?
Jer je bilo i sepse i mrtvih,a i polomljenih zuba pa bolova danima i veliki troškovi tada...
Kad bi videli sa distance od 100 godina iz budućnosti današnje nadripsihologe irazne motivacione trenere i gurue-istim očima bi ih gledali kao danas nekadašnje brice!

Naime,kako ljudima nije jasno da je mozak jedan izuzetan organ po kom nestručno brljanje ima nesagledive posledice?!
Najsofisticiraniji organ koji upravlja svim organima u organizmu i još povrh toga svesnom aktivnošću nas kao živih bića!
I sad prdne u pamet nekom lakoumkom guruu da nauči psiho učenike-sledbenike da ne dišu i da zaustave svoje srce!
I?
Ako je dovoljno sugestivan,uspeo bi da ubije nekoliko njih dok ne bi bio uhapšen.

A sve u dobrim namerama! Izlečenja ne znam čega...Depresije recimo...

Ili onaj koji je učio sledbenice da lete! I odletele u ambis!

Hočete da poletite?z:cry:

Ni brica nije imao loše namere! Ali ybg nije znao za sepsu!

Tako ni ta vaša Ana Bučević nije čula za latentnu sch. ili za prikrivenog psihopatu...

Nek Ančici zapadne kakav iz Halovena i uvali mu nešto sinergije-da vidite šta je u stanju da napravi...
Onaj u Kaliforniji osuo rafale na gomilu ljudi! ! !

Za 100 godina ,ako ovo neko pročita,rečiće:"Vidi,bilo da poneko i normalno misli..."
:hvala:

:worth:
 
Није лоше прочитати или погледати, саслушати, што је више могуће од свега понуђеног нам. Али само то - погледати, прочитати, саслушати. Онда - размислити.
Постављати себи питања и тражии на њих одговоре, у себи. Зашто, како, куда, шта би нама користило онда кад (по)мислимо да смо упознали себе.
Хоћу ли закључити да имам грип и да ћу га успјешно санирати алтернативом и имуним системом или је пак нешто озбиљније па да се обратим љекару,
зависи од тога колико умијем да препознам шта је код мене само обичан грип, а шта симптом нечег тежег. Ако сам несигурна, бираћу љекара, значи сигурнију варијанту.
Навела сам најбезазленији примјер, а с психом као што Драгољуб69 већ написа, не бих се ја ту играла. Мозгу ни наука још није у задовољавајућим мјерама пришла ни близу.
Исто као и он имам слику у глави шта би могло да се деси за неких сто година оваквог пристпа и брљања по психи.
Колико је добра ова данашња могућност приступа свакој информацији, чини ми се да је више штетна. И право питање је колико смо способни из мора информација издвојити кап која баш нама треба. Кад кренете да истражујете једну тему на нету, само једну, добићете бар двије крајности и гомилу нечега између. Не знам колико је то баш добро кад је конкретно у питању људска психа. Мени се лично не свиђа.
Док сам мало истраживала све ове, не знам како бих их назвала...гуруе...једно од питања које сам поставила себи било је; шта је то што је некога "претворило" у гуруа? друо је било - мотив. И још низ питања која нису ни битна. Конкретно, Убовић нпр. кад прочитам наслове како и зашто је он кренуо да дијели своју "мудрост" са народном масом у "жељи да подијели несебично ту стечену му, или Богом дану мудрост" помислила сам: шта ли све снађе овог сиротог човјека, де да прочитам. И гле чуда, снашао га грип и беспарица?! Заиста изузетан извор и мотив за стицање мудрости.
Одужих, има овдје шта да се каже, не волим баш да пискарам, тако да од мене - пуна капа . :) :kpozdrav:
 
Poslednja izmena:
Mislim da se svi ti motivacioni govornici baziraju na pozitivnim mislima koje svi samo i znamo.
Pozitivizam, odbacivanje večitih negativnih misli, nedozivanje loših ideja, itd, itd.
Međutim, zašto su popularni, iako svi govore manje više poznate stvari?
Jer čovek pokušava da se uhvati za bilo šta da bi pomogao sebi, osnaži ga to na neki način, ali se ono ponovo "zabaguje".
Zašto?
jer čovek sam ne zna gde je njegov "kvar", odnosno šta ga koči, šta mu je problem, šta mu je usađen obrazac po kojem funkcioniše.
Jer da zna, umeo bi i bez knjiga.
Tu mora stručno lice.
 
Mislim da se svi ti motivacioni govornici baziraju na pozitivnim mislima koje svi samo i znamo.
Pozitivizam, odbacivanje večitih negativnih misli, nedozivanje loših ideja, itd, itd.
Međutim, zašto su popularni, iako svi govore manje više poznate stvari?
Jer čovek pokušava da se uhvati za bilo šta da bi pomogao sebi, osnaži ga to na neki način, ali se ono ponovo "zabaguje".
Zašto?
jer čovek sam ne zna gde je njegov "kvar", odnosno šta ga koči, šta mu je problem, šta mu je usađen obrazac po kojem funkcioniše.
Jer da zna, umeo bi i bez knjiga.
Tu mora stručno lice.

Apsolutno je tako. Ako nije uspeo sam i krenuo nekim tunelima ka afirmacijama i lajfkoučima, propustio je bitan korak.
 
Samanta Gilice: “Svet je onakav kakav si ti!”

Ljudi koji su dovoljno hrabri da misle da mogu da promene svet, obično su oni koji to i čine. Samanta Gilice je Vrščanka, ali pre svega devojka koja to svakodnevno čini. Okolini je poznata po mnogim stvarima: ispisivanju motivacionih poruka po kamenju, maratonima, Herbalife-u , youtube videima i svojoj knjizi. Ono što je krasi je njena neobjašnjiva pozitivna energija koja je u stanju da pokrene bilo koga.

Sa Samantom smo pričali o njenoj motivaciji, ciljevima i dosadašnjem životu. Prvi utisak je bio sasvim dovoljan, dok je čekala da intervju počne, hranila je golubove u Ruskom parku.

Ono po čemu si ti Vrščanima najpoznatija jeste ispisivanje kamenja motivacionim porukama. Kako je počelo?

To zapravo nisam ja počela. Svi mi koji se bavimo motivacijom smo prijatelji na fejsu. Jedna žena je bila na moru i na velikom kamenu je počela da piše. Ja sam ranije imala običaj da ispisujem želje, na primer, za rođendan bih nekome donela balon u koji su ubačene motivaicone poruke. Na taj način sam svuda ostavljala poruke, posebno kada odem na neki vrh, kao što je recimo Lisičja glava, uvek ostavim neku poruku u svesci za upisivanje. U srednjoj školi sam često drugarima iz klupe otvarala svesku na neku nasumičnu stranu do koje će taj neko tek doći. Ova žena je počela sa kamenjem i ja sam pomislila: Što da ne? Počela sam u Vršcu, što je veoma iznenadilo ljude. Zaustavljaju me ovde ljudi i pitaju da im dam neko uputstvo za to. Uputstvo ne postoji. Jednostavno je, ispišeš kamen i ostaviš ga bilo gde.

Veoma mali broj ljudi bi se setio da tako nešto i uradi zapravo.

To ti je posledica nekih spoznaja o sebi. Hajde da krenemo od toga, ne možemo nekom istinski pomoći dok sami sebi ne pomognemo. Ne možemo da budemo najlošiji đak u školi, a da savetujemo nekoga da bude dobar. Kada središ taj tvoj neki segment, ja sam evo sada, od kad znam za sebe, najsrećnija i najispunjenija. Tada jednostavno imaš potrebu da to prenosiš dalje na bilo koji način.

Maratoni su takođe ogroman deo tvog života.

Maratoni su me najviše promenili. Ukupno sam učestvovala na 28 maratona od 42 kilometra, što je i moja disciplina. Bila sam na još dosta trka koje nisu moje zvanične discipline. Ove godine postavljam rekord Srbije u broju istrčanih maratona. Trenutni rekord je 13, dakle meni je potrebno 14, što znači još 6 komada su mi potrebni da ostvarim taj cilj. Ukupno sam bila na nekih 45-50 trka.
Sa maratonom sam počela tako što su mi U Herbalife-u prvo pomogli da skinem 25 kilograma. Onda sam krenula na prvi maraton i tu sam videla koliko mogu i šta mogu, a onda je krenulo i samopouzdanje. Posle toga, iz trke u trku je bilo sve veće i veće, a onda dođu i neki uspesi. Svaki dan radim na sebi. Kada dođem kući ja čitam knjigu ili gledam neki motivacioni video, ne gledam crnu hroniku. Radim na sebi i psihički i fizički svaki dan i ovo nije ništa više no proizvod toga.

Da li bi neki maraton mogla da izdvojiš kao najomiljeniji?

Jedan od omiljenih maratona mi je Fruškogorski zato što obožavam prirodu i zato što sam tu uspela da pređem distancu od 111 kilometara, posle koje se život iz korena promeni, spoznaja o sebi, pogled na svet, sve. Svake godine prelazim ovu distancu u aprilu i obično mi treba između 28 i 33 sati za to, zavisno od vremenskih uslova. Do sada sam četiri puta za redom to uspela, a sledeće godine će biti jubilarni peti put gde bi trebalo da dobijem počasnu značku za preko 500 pređenih kilometara. Pored njega, Ljubljanski maraton mi je jedan od najlepših maratona. Osim toga, upečatljiv mi je moj prvi maraton, Novosadski, 2012. godine koji sam bukvalno slučajno istrčala, ne znajući šta me čeka. Prijavila sam se tog dana i sa 0 na 42 istrčala i bila treća. Stala sam na postolje već na prvom maratonu i to me je nekako zadržalo, taj osećaj.

Radiš i u Herbalife-u. Šta radiš tamo? Kako izgleda jedan tvoj radni dan?

U suštini, pomažem ljudima na način na koji su oni meni pomogli. Kroz savetovanje i plan ishrane im pomažem da dođu do svojih nekih ciljeva. Nije u pitanju isključivo mršavljenje, tu ima i sportista koji hoće bolje performanse u sportu.
Pre mesec i po dana sam dobila još jedan novi posao, tako da sam popodne vezana za kompjuter i telefon. Radim u jednoj novosadskoj firmi, povezujem firme preko računara. Pre podne mi je uvek trening, ali ne u tom nekom isključivo napornom smislu. To može da bude i neka šetnja, meditacija, breg. Volim da pravim planove i zapisujem ciljeve. Popodne sam na radnom mestu, ali se i tu, kada nema posla, kuju neki planovi za dalje, radim na sebi.
Inače volim ceo Vršački breg zato što nema ljudi, mir je i tišina, mogu u potpunosti da se opustim i da uživam u danu onako kako ja to želim. Kad god imam vremena odem ujutru rano na Frušku goru. Budem tamo jedan deo dana i vratim se. Iako sam Vrščanka, Fruška gora mi je definitivno duboko u srcu.

Ljudi obično imaju taj osećaj da kada se jednom prebace na zdrav način ishrane, nikada neće smeti da pojedu kockicu čokolade.

To su samo predrasude. Pa ja prva bez šećera ne bih mogla da istrčim 60 kilometara, pala bih u nesvest. Bitno je dati telu ono što mu treba: vitamine, minerale, proteine, ali kada mu daš osnovno, daj mu i energiju. Iako se lično bavim zdravom hranom, to ne znači da ne jedem i ostalo. Pošto je pred maraton bitno da u organizmu ima dosta šećera kako ne bi došlo do grčeva, jednom prilikom sam tako pojela celu čokoladu od 200 grama. Na fejsbuku čak ima i slika toga kako jedem! To je zanimljivo, ono što ti očekuješ, to će se i desiti. Da sam ja očekivala negativne komentare, prozivke, provociranje, to bih i dobila. Ja sam od toga napravila šalu, tako da su takve i bile reakcije: „Ostavi mi jedan red“ i tome slično.

Pre par meseci si počela da na youtube kačiš svoje snimke. Kako je to počelo?

Počelo je nenadano (smeh). Ta ideja je došla sama od sebe, jer sam osetila potrebu da ljudima prenesem neka svoja znanja i opažanja, a kroz pisani oblik se ne oseti ta emocija. Tako sam samo odlučila da krenem sa youtube snimcima. Ono što me u nekom datom trenutku inspiriše ili kada doživim neku promenu za koju smatram da bi ljudima mogla da pomogne, tada snimam. Za sada imam 20 snimaka, sa tim da sam počela da snimam pre nekih 2 meseca. Snimke uglavnom prati ta neka grupa ljudi koja je otvorena i spremna na promene. Oni drugi dolaze polako, ali sigurno. Ono što je takođe zanimljivo, jeste da su 75% mojih pratilaca devojke, a 25% muškarci, ipak, čast izuzecima!

Tvoji pratioci na društvenim mrežama mogu da često primete reč „Vortex“. Možeš li da nam objasniš šta je to?

Vortex je kada se dobro osećaš i kada si ono što jesi. To je jedna dobra energija koju imaš u sebi i koja ti je dovoljna da budeš srećan i fokusiran na sebe. U bukvalnom prevodu, Vortex je vrtlog pozitivne energije. Ja bih to ipak prevela kao dobar osećaj, nešto ka čemu svi treba da težimo. Ne težimo mi u životu ni za čim, sem za tim dobrim osećajem. Mi ne želimo automobile zbog automobila, već zbog osećaja koji ćemo imati u njemu. Ne želimo dečka ili devojku zbog toga, nego zbog osećaja koji ćemo imati u toku vremena provedenog sa njim ili njom. Tako je Vortex taj vrtlog pozitivnih misli.

izvor: studentivrsac
 

Back
Top