Nedostižnih 10.000 potpisa

Дон

Buduća legenda
Poruka
29.456
Kao što mnogi znate, političke stranke u Srbiji su dužne da se preregistruju kako bi mogle da nastave sa radom, a glavni uslov za preregistraciju je da prikupe 10.000 potpisa građana Srbije.
Ako neko ne zna, evo izvoda iz novina od pre par meseci:

Počinje preregistracija stranaka Cetvrtak, 23. jul 2009. 14:40



Šestomesečni rok za preregistraciju političkih stranaka, kao i registracija političkih stranaka prema odredbama novog Zakona o političkim strankama počinje danas.

Registrovane političke organizacije će nastaviti da rade ako u roku od šest meseci od dana početka primene Zakona o političkim strankama usklade svoj statut i druge opšte akte sa odredbama tog zakona i podnesu prijavu za upis političke stranke u Registar političkih stranaka, saopštilo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

"Političke organizacije koji ne podnesu prijavu za upis u Registar političkih stranaka brišu se iz Registra političkih organizacija i Registra udruženja, društvenih organizacija i političkih organizacija i gube status pravnog lica", navodi se u saopštenju.

Sve informacije o preregistraciji i registraciji političkih stranaka mogu se pronaći na sajtu Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
I, dobar deo stranaka, koje se sa pravom tim imenom mogu nazvati, prikupili su potrebne potpise bez problema i bez velike pometnje, jer su to završili među samim članstvom.
One druge, sa manje članova, bile su prinuđene da postavljaju štandove na javnim mestima, kao bi hvatali građane (pristalice) da im potpišu. Na mišiće, ali i oni završiše posao za nekoliko dana.

A, gledam (i smejem se) neke jadnike, a prvenstveno Čankove LSV, kako jadni već više od mesec dana (u Subotici) sede za štandom, a niko im ne prilazi (prilazio je poneko prvih par dana), i bleje po ceo dan i ubiše se od dosade :hahaha:

I onda se ja pitam, ko je taj Čanak i njegova smešna partija, da bude sastavni deo ove naše vlasti, a koji ne može da prikupi tričavih 10.000 potpisa? Čime je on zaslužio da participira u vlasti? Time što se utrpao u prikolicu koju vuče žuti traktor? Pa to je ismevanje volje građana.

No, hvala Bogu, preregistracija će mnoge da stavi na mesto. Žao mi je samo što nije 100.000 potpisa, jer ebeš stranku koja nema 100.000 pristalica u zemlji od 6,5 miliona glasača.
E, onda bi se naša politička scena očistila od raznih parazita (kombi stranaka), koji su svojim parazitiranjem i svako sa po šačicom glasova, priklanjajući se velikoj stranci, menjali izbornu volju građana.

Mada, dobro je i ovako. Vidim nekima je i 10.000 problem. :lol: Samo da sada ne dobiju pomoć svojih velikih tutora na vlasti, koji bi da spasu svoje male "vagčiće" na političkom tasu, da ih imaju i za naredne izbore, pa da počnu članovi DS-a da potpisuju za neke strančice, a i da ne bi po starom dobrom Slobinom receptu (ipak se oni druže intezivno sa SPS-om :mrgreen:), počeli i mrtvi Srbi da potpisuju.
 
Poslednja izmena:
Znaci li to (a znaci) da necemo vise imati 400 stranaka, registrovanih, vec ce se neki razumni broj spustati bar na nekih 50-tak...

Realno gledano i to je veliki broj, s obzirom na celokupno biracko telo i simpatije clanstva..

Mene jedino zanima, da li ce taj broj, pogoditi neke od poznatih i aktuelnih stranaka...
 
Ti koji čekaju neće dočekati ... mi smo radili tako što smo pozvali članove telefonom, rekli im kada da dođu i prvog dana (23.7) završili posao. Ako nemaju 10.000 članova koji su spremni to da potpišu nego jure ljude po ulici da se prvo učlane pa onda to odrade, onda i ne treba da se bave politikom ...
 
Znaci li to (a znaci) da necemo vise imati 400 stranaka, registrovanih, vec ce se neki razumni broj spustati bar na nekih 50-tak...

Realno gledano i to je veliki broj, s obzirom na celokupno biracko telo i simpatije clanstva..

Mene jedino zanima, da li ce taj broj, pogoditi neke od poznatih i aktuelnih stranaka...

Pa, izgleda da će pogoditi debelog ličkog austrougarskog autonomaša. :lol:
 
Поједине партије су журиле да предају број ,неке например СПС су скупиле већ потписе али желе да потпише свако кога имају евидентираног ,а ко не потпише бришу га из евиденције
 
Poslednja izmena od moderatora:
sa obzirom da je LSV na pokrajnskim izborima , sam bez DS-a dobio oko 90 iljada glasova , verovatno ce sakupiti tih 10 iljada , a kod nas u centru vidim one iz Majine partije i Koracevog SDU-a kako se zlopate i nisam bas siguran da ce uspeti , cak sam hteo i da im se potpisem posto mi je bilo zao :mrgreen:
inace verovatno ce vece stranke pomoci svoje koalicione partije , pa ce za Canka sakupljati i DS, za Koraca LDP , a za Maju DSS
 
U Srbiji na republičkom nivou treba max 4 stranke + decentralizovana zemlja.
1. DS (centar i balansiranje)
2. SNS (umereni konzervativci
3. DSS (ekstremnija desnica)
4. LDP (zeleni, liberalni, levičari, savest političke scene Srbije i kao kost u grlu fašistima).

Pošto smatram da Srbija treba da bude regionalizovana, onda bi bilo više stranaka na pokrajinskim nivoima.
Na republičkom je 4 puna kapa.
 
Поједине партије су журиле да предају број ,неке например СПС су скупиле већ потписе али желе да потпише свако кога имају евидентираног ,а ко не потпише бришу га из евиденције

Pametno i onda odrade dva posla odjednom.
Mi smo imali popis članova u aprilu i pobrisali neaktivne i onda sad nismo imali potrebu opet sve da cimamo ... predali smo oko 17.000 potpisa ako se ne varam ;)
 
U Srbiji na republičkom nivou treba max 4 stranke + decentralizovana zemlja.
1. DS (centar i balansiranje)
2. SNS (umereni konzervativci
3. DSS (ekstremnija desnica)
4. LDP (zeleni, liberalni, levičari, savest političke scene Srbije i kao kost u grlu fašistima).

Pošto smatram da Srbija treba da bude regionalizovana, onda bi bilo više stranaka na pokrajinskim nivoima.
Na republičkom je 4 puna kapa.

Nemas ti veze sa politikom.....
 
inace verovatno ce vece stranke pomoci svoje koalicione partije , pa ce za Canka sakupljati i DS, za Koraca LDP , a za Maju DSS

DS neće skupljati za Čanka, mi smo skupljanje završili u jednom danu. Uostalom, da bi neko potpisao on mora da bude član stranke za koju potpisuje a bili bi ludi da im prebacujemo članstvo. Dabogda se ugasili :mrgreen:

Vulin ima gadne probleme a isto tako i NKPJ, SKOJ i još jedni na taj fazon. DHSS takođe :D
 
Mada, moglo se to rešiti i na drugi način, pa da neko ne optužuje da je njegova politička ideja, iako malobrojna, ugušena od strane velikih, a možda je mogla u nekoj perspektivi da doživi ekspanziju. Mogao se doneti zakon o zabrani predizbornih koalicija.
Svako na turnir za sebe da izađe samostalno, pa ko uđe u skupštinu neka se udružuje s kim hoće.

Zamislite na šta bi ličila sledeća situacija:
Mi smo postali respektabilna fudbalska reprezentacija, i bez problema smo se plasirali na mundijal u JAR-u. Hrvatska je postala truba u fudbalu, i za njih je mundijal nešto nedostižno. I sad da smo mi sa Hrvatima sklopili predmudijalnu koaliciju, i da smo ih zašlepali sa sobom do JAR-a, kako bismo tamo, u slučaju da nam zatreba, koristili neke njihove jake igrače.
Jel' može to, i jel' bi bilo u redu? Pa, naravno da ne...
 
Poslednja izmena:
sa obzirom da je LSV na pokrajnskim izborima , sam bez DS-a dobio oko 90 iljada glasova , verovatno ce sakupiti tih 10 iljada , a kod nas u centru vidim one iz Majine partije i Koracevog SDU-a kako se zlopate i nisam bas siguran da ce uspeti , cak sam hteo i da im se potpisem posto mi je bilo zao :mrgreen:
inace verovatno ce vece stranke pomoci svoje koalicione partije , pa ce za Canka sakupljati i DS, za Koraca LDP , a za Maju DSS

Izgleda da se tih 90.000 aVtonomaša okrenulo onom aVtonomašu koji nije klovn, i od koga mogu i da očekuju neki ozbiljniji potez. Naravno, mislim na Pajtića. Videli aVtonomaši da od "Ludog Avgusta" nema koristi. :mrgreen:

A, da ne bi bilo te "pomoći" na koju obojica sumnjamo, najpošteniji bi bio sistem koji sam ja predložio, zabrana predizbornih koalicija.
 
DS neće skupljati za Čanka, mi smo skupljanje završili u jednom danu. Uostalom, da bi neko potpisao on mora da bude član stranke za koju potpisuje a bili bi ludi da im prebacujemo članstvo. Dabogda se ugasili :mrgreen:

Vulin ima gadne probleme a isto tako i NKPJ, SKOJ i još jedni na taj fazon. DHSS takođe :D
pa nisam siguran da mora da bude clan , ja bas pricao sa nekom ribom(dobrom :mrgreen:) u centru sto je sakupljala potpise za Maju i koliko znam samo su trazili potpis za registraciju , a ne i uclanjenje u partiju :think:
a sto se tice DS-a i Canka i ukoliko bi im DS pomagao da sakupe potpise time se ne bi bavila centrala stranke , vec pokrajnski ili gradski odbor gde se zna ko je glavni :mrgreen:
al sve jedno kontam da ce oni verovatno moci i sami da sakupe tih 10 iljada jer ipak imaju neko stabilno biracko telo , iako malo , dok za Koraca , Maju i Vulina i Batica nisam bas siguran :think:
 
Poslednja izmena:
Koliko se ja razumem :)
Tih predizbornih koalicija je uvek bilo..
S tim da ostaje ona nepotvrdjena prica da velike stranke/partije i namerno stvaraju male, tako da neke neodlucne clanove dobiju na taj nacin, a i da isto to stvorene male partije kasnije uzmu upravo u predizbornu koaliciju..
Nista novo, bas me cudi da su ovakvu odluku uopste i doneli ili sada vladajuca koalcija misli da je bas toliko jaka da moze bez malih partija i da se oseca toliko mocna..
Upravo sada je vladajuca koalicija koja i drzi vlast na malim partijama (zamisli SPS, je sada mala partija), i koje tu vlast i drze.

Ipak u buducnost ce biti to problem..
Smislice ljudi opet nesto novo, a verovatno ce, oni koji ne mogu da izguraju tih 10000 glasova, odnosno potpisa, ici sistemom kao sto je i isao G17..

To ce u buducnosti biti ozbiljan problem..
 
pa nisam siguran da mora da bude clan , ja bas procao sa nekom ribom(dobrom :mrgreen:) u centru sto je sakupljala potpise za Maju i koliko znam samo su trazili potpis za regisdtraciju , a ne i uclanjenje u partiju :think:
a sto se tice DS-a i Canka i ukoliko bi im DS pomagao da sakupe potpise time se ne bi bavila centrala stranke , vec pokrajnski ili gradski odbor gde se zna ko je glavni :mrgreen:
al sve jedno kontam da ce oni verovatno moci i sami da sakupe tih 10 iljada jer ipak imaju neko stabilno biracko telo , iako malo , dok za Koraca , Maju i Vulina i Batica nisam bas siguran :think:

Грешиш Банди да би се регистровало мораш потпистаи изјаву о чланству у партији која се оверава судски,то је закон
 
pa nisam siguran da mora da bude clan , ja bas pricao sa nekom ribom(dobrom :mrgreen:) u centru sto je sakupljala potpise za Maju i koliko znam samo su trazili potpis za registraciju , a ne i uclanjenje u partiju :think:
a sto se tice DS-a i Canka i ukoliko bi im DS pomagao da sakupe potpise time se ne bi bavila centrala stranke , vec pokrajnski ili gradski odbor gde se zna ko je glavni :mrgreen:
al sve jedno kontam da ce oni verovatno moci i sami da sakupe tih 10 iljada jer ipak imaju neko stabilno biracko telo , iako malo , dok za Koraca , Maju i Vulina i Batica nisam bas siguran :think:

Druže, u Subotici su im utrnule guzice od mesec i po dana sedenja na štandu u holu Otvorenog univerziteta, gde im se i inače nalaze prostorije, i koja je jedna od najfrekventnijih zgrada u gradu.
 

Back
Top