Manjak kriterijuma ili robovlasnistvo

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
211.892
Sta mislite zasto samo poslodavci procenjuju radnu snagu?Kako je moguce da ne postoji moral za ne raditi za lopova ili odredjenu stranku..ako se ne slazemo s njihovom politikom?Znam da smo misljenja da ljudi nemaju izbor i da moraju prehraniti porodice..ali da li postoji osoba koja ce doci i reci ja zelim da znam odakve vam kule i gradovi..zelim sve crno na belo za koga cu raditi..cemu pitanja sta mi znamo o vama kad to sto plasirate u javnosti cime se bavite i vrapci znaju?Malo me na ovo asociralo ruglo poput javnog konkursa..kako neko upakuje cv i svi drve o samopouzdanju..sta ce raditi oni koji su sposobni a posteni i ne zele lagati..da li postoje firme koje ne spadaju pod shablon hr-a koji svako moze nauciti napamet?
 
Sta mislite zasto samo poslodavci procenjuju radnu snagu?Kako je moguce da ne postoji moral za ne raditi za lopova ili odredjenu stranku..ako se ne slazemo s njihovom politikom?Znam da smo misljenja da ljudi nemaju izbor i da moraju prehraniti porodice..ali da li postoji osoba koja ce doci i reci ja zelim da znam odakve vam kule i gradovi..zelim sve crno na belo za koga cu raditi..cemu pitanja sta mi znamo o vama kad to sto plasirate u javnosti cime se bavite i vrapci znaju?Malo me na ovo asociralo ruglo poput javnog konkursa..kako neko upakuje cv i svi drve o samopouzdanju..sta ce raditi oni koji su sposobni a posteni i ne zele lagati..da li postoje firme koje ne spadaju pod shablon hr-a koji svako moze nauciti napamet?

Hm...ala si zakomplikovao sada...naravno da možeš da se raspitaš o firmi i kada nisi u njoj ako ti je zaista stalo samo treba biti dovitljiv;)....u jednom periodu mi je kroz ruke prolazilo na stotine CV-a, po kojima bi čovek pomislio da ima posla sa sve samim supermenima a kada počnu da rade, ni polovina od toga nije tačna...ali svako ima pravo da se izbori za svoje mesto pod suncem pa makar i kroz ulepšani CV.
Ako imaš neka negativna saznanja o nekoj firmi ti nemoj ni da konkurišeš niko te ne tera.
Za pitanje da li bilo ko može da pita ‚‚odakle ti kule i gradovi?‚‚ naravno da može, ali odgovor možeš i sam da naslutiš u koji ni mala deca više ne bi poverovala.
 
E bas o tome pricam da se ne zelim okolo raspitivati..nego da ja njih procenim uzivo kao oni nas..da li zasluzuju da se trudi covek i za koju sicu..pre svega da sazna ruzniju stranu medalje..ne to upakovano..mi postojimo 2 veka vuka i vodeci smo bla bla..i o toj borbi pricam kad se svasta namaze i nalaze u cv-u..kako i zasto se uopste uzimaju u obzir..ok olaksava i suzava izbor..a imao sam prilike savetovati neke da napisu kako su bili na odredjenim pozicijama u nekim nepostojecim firmama..o verodostojnosti tih informacija niko i da hoce ne moze proveriti..i sta sad..opet rade ti nemotivisani nestrucni ljudi..daj neki predlog kako da se u najkracem mogucem vremenskom periodu ljudi vide na delu..ne na papiru..pa da vidimo ko grize i ko hoce raditi
 
Poslednji utisak: robovlasnistvo ima prioritet. Kriterijumi mogu da se naprave vrlo lepo, ali ocigledno nije u tome poenta. Vidim sta se desava oko mene i sve cesce upotrebljavam termin - robovlasnistvo, jer solidno mogu da sagledam stanje u blizoj okolini. I uopste ne izgleda ni najmanje posteno i po valjanim kriterijumima (ti su odavno izumrli..)

Izbor je suzen i zaista ima onih koji mole za bilo kakav posao samo da bi radili i nesto zaradili. To poslodavcima daje "lepe" mogucnosti za delovanje.

Ne verujem da ce se skoro neko zabrinuti zbog stvari koje navodis u prvom postu.

Da pisem CV - pisala bih ga u skladu sa onim sto jeste. Ne brinem se za stil pisanja, ali kad cujem da se tu vrte i lazne podaci - ocigledno je da ne pratim danasnje trendove :eek: :lol:.
 
Ma idi uzas.:lol:.a sad se setih da sam skoro isao ortaku da posaljem mailom cv..dakle on ga nije umeo poslati:dash:nisam citao ali jedino sto je mogao napisati je da je radio kao konobar oduvek..ne znam koliko je dobar i strucan ali da je radio po jakim mestima jeste..opet nije konkurisao za nesto sto ima veze sa ugostiteljstvom..smorio se vise od nocnog zivota i sad bi nasao nesto za stalno..ne zna engleski samim tim ni rad na racunaru..ali ce opet nesto raditi sto se zavrsava samo po sebi u nekoj vecoj firmi gde se ne primecuju vatanja krivina pojedinaca
 
E bas o tome pricam da se ne zelim okolo raspitivati..nego da ja njih procenim uzivo kao oni nas..da li zasluzuju da se trudi covek i za koju sicu..pre svega da sazna ruzniju stranu medalje..ne to upakovano..mi postojimo 2 veka vuka i vodeci smo bla bla..i o toj borbi pricam kad se svasta namaze i nalaze u cv-u..kako i zasto se uopste uzimaju u obzir..ok olaksava i suzava izbor..a imao sam prilike savetovati neke da napisu kako su bili na odredjenim pozicijama u nekim nepostojecim firmama..o verodostojnosti tih informacija niko i da hoce ne moze proveriti..i sta sad..opet rade ti nemotivisani nestrucni ljudi..daj neki predlog kako da se u najkracem mogucem vremenskom periodu ljudi vide na delu..ne na papiru..pa da vidimo ko grize i ko hoce raditi

Pazi možeš da napišeš da si bio na nekoj poziciji u nekoj X nepostojećoj firmi ali veruj mi da ima dosta firmi koje kad suze krug kandidata nazovu firme koje si naveo da se raspitaju kakav si tamo bio radnik nekada i to bude presudno...šta će reći oni iz bivše firme...a ako navedeš firmu koja ne postoji niko ozbiljan te neće primiti da radiš jer ako si ih slagao sada dok ne radiš za njih, šta ćeš biti u stanju da uradiš kada počneš da radiš za njih?!:eek: A ako firma i nije ozbiljna njima će biti svejedno koga primaju jer primaju po babu i stričevima, eventualno koverte.
 
Pa ne..radi se o tome da one vise ne postoje..i ne mogu se te informacije proveriti..a posebna je prica ako tamo imamo nekoga ko ce jednostavno potvrditi da smo radili..ozbiljne su firme bile u pitanju i nije niko proveravao..znaju da se radi na crno i da ne prijavljuju radnike pa stoga ni neoverena radna knjizica nista ne znaci
 
Ma idi uzas.:lol:.a sad se setih da sam skoro isao ortaku da posaljem mailom cv..dakle on ga nije umeo poslati:dash:nisam citao ali jedino sto je mogao napisati je da je radio kao konobar oduvek..ne znam koliko je dobar i strucan ali da je radio po jakim mestima jeste..opet nije konkurisao za nesto sto ima veze sa ugostiteljstvom..smorio se vise od nocnog zivota i sad bi nasao nesto za stalno..ne zna engleski samim tim ni rad na racunaru..ali ce opet nesto raditi sto se zavrsava samo po sebi u nekoj vecoj firmi gde se ne primecuju vatanja krivina pojedinaca

Pazi meni nikada neće biti jasni ljudi i njihova hrabrost da se upuštaju u nešto što ne znaju:confused:... to bi bilo isto kao kada bi npr. dip.ing.elektrotehnike konkurisao na radno mesto hirurga:eek:
Ja sam imala tu nesreću da radim u firmi, gde smo nas dve znale raditi na računaru a svaki zaposleni ga je imao, ali šta vredi kad ja umesto da radim svoj posao, svaki čas moram da trčim od jednog do drugog, jer nisu znali ni osnovne stvari a imali su i pozicije i veću platu od mene, ali jednostavno su se branili time što su matori i kako oni to ne mogu da nauče i to im je bilo tolerisano a neki se nisu čak ni trudili da nauče:roll:...a i što bi kad ima jedan magarac koji će to da im odradi.:dash:
 
E to..kad vide da radis i cutis samo po sebi ti se nagomilava i sto nije tvoj posao..otvorio sam temu na politici da se donese zakon da se ne mogu baviti ugostiteljstvom politicari...pevaljke i sportisti:lol:
I sad zamisli da se oni bune i shtrajkuju sto dobijaju otkaze a ne znaju raditi na racunarima..svojevremeno u domu zdravlja lekar opste prakse bre 80% vremena s pacijentom provede u jurenju misa po ekranu:lol:
 
Pa ne..radi se o tome da one vise ne postoje..i ne mogu se te informacije proveriti..a posebna je prica ako tamo imamo nekoga ko ce jednostavno potvrditi da smo radili..ozbiljne su firme bile u pitanju i nije niko proveravao..znaju da se radi na crno i da ne prijavljuju radnike pa stoga ni neoverena radna knjizica nista ne znaci

da taj rad na crno zna da bude jako veliki problem, jednostavno poslodavac iz svog bezobrazluka ne prijavi radnika na pio i samim tim te hendikepira za kasnije... imala sam prilike da upoznam ljude koji su po 5-6 pa i po 10 godina:eek: radili na nekim poslovima kod nekih privatnika i nemaju pisani dokaz o tome i nisu znali kako to da napišu u CV-u a bili su dobri radnici i izučili su dobro zanat i znaju posao...tada treba navesti i taj rad u CV-u a budući poslodavac će već znati kako će to da proveri... kada se baviš preduzetništvom itekako znaš ostale preduzetnike- ako ne lično onda neposredno, uvek se sve čuje, ko i kako radi i kakav mu je odnos sa poslovnim partnerima pa i prema radnicima.;)
 
E to..kad vide da radis i cutis samo po sebi ti se nagomilava i sto nije tvoj posao..otvorio sam temu na politici da se donese zakon da se ne mogu baviti ugostiteljstvom politicari...pevaljke i sportisti:lol:
I sad zamisli da se oni bune i shtrajkuju sto dobijaju otkaze a ne znaju raditi na racunarima..svojevremeno u domu zdravlja lekar opste prakse bre 80% vremena s pacijentom provede u jurenju misa po ekranu:lol:

Da tu si u pravu..kad uđem u anbulantu lekar me i ne pogleda već bulji grčevito u monitor:lol:...mislim da to oni ne treba da rade već da ljudski pregledaju pacijenta i posvete mu maksimalnu pažnju, neka im to rade med.sestre koje i onako ništa ne rade a znaju latinski (zbog pisanja izveštaja), učile su ga u srednjoj školi a i zapošljavanje nekog posebnog administratora bi samo povećalo troškove.
 
E pa ovom ortaku se desilo da su mu rekli da ce ga prijaviti..sad mislim da nije insistirao na dokazu i da li je kod njih bila knjizica..u svakom slucaju su ga lagali ali je dobra kinta i on cuti i radi..sta ce..zna da bez problema uzimaju na po meses 2 i ispaljuju..to su sve lopine s ledjima..a ljudi nisu upuceni u zakon i ne znaju koja su im prava..a opet izgleda da je bolje da sto manje znas cutis i radis..inace stezes kaish:lol:
 
E pa ovom ortaku se desilo da su mu rekli da ce ga prijaviti..sad mislim da nije insistirao na dokazu i da li je kod njih bila knjizica..u svakom slucaju su ga lagali ali je dobra kinta i on cuti i radi..sta ce..zna da bez problema uzimaju na po meses 2 i ispaljuju..to su sve lopine s ledjima..a ljudi nisu upuceni u zakon i ne znaju koja su im prava..a opet izgleda da je bolje da sto manje znas cutis i radis..inace stezes kaish:lol:

Može lako da proveri da li je prijavljen ode samo u socijalno kaže ime i prezime i broj koji mu se nalazi zalepljen na levoj strani radne knjižice na samoj ‚‚korici‚‚ i oni mu kažu da li je prijavljen na pio ili ne.
Na žalost, niko ko nema leđa ne može da bude tako drzak i bezobrazan a mi se na žalost mirimo sa tim pa ćutimo i trpimo i do god bude tako neće nam biti bolje.
 
...Ja sam imala tu nesreću da radim u firmi, gde smo nas dve znale raditi na računaru a svaki zaposleni ga je imao, ali šta vredi kad ja umesto da radim svoj posao, svaki čas moram da trčim od jednog do drugog, jer nisu znali ni osnovne stvari a imali su i pozicije i veću platu od mene, ali jednostavno su se branili time što su matori i kako oni to ne mogu da nauče i to im je bilo tolerisano a neki se nisu čak ni trudili da nauče:roll:...a i što bi kad ima jedan magarac koji će to da im odradi.:dash:

Na raznim mestima se desava nesto slicno i odgovor je - slican boldovanom. + ima i slucajeva koji su vise od 10 g. "pred penzijom" :aha: - pa...ne mogu ovo, ne mogu ono i da... Tolerise se iz nekih razloga... :roll:

Da li ovakve i slicne stvari treba da se odobravaju dok deo radnih ljudi tegli posao na svojoj grbaci za razne neradnike i zabusante, a ima i nezaposlenog sveta koji bi, mozda, radio bez losih i nekorektnih izgovora (prema mnogima) ?

P.S. Razlika u plati obicno ne ide na racun onih sto vuku kao mazge... :aha:.
 
Poslednja izmena:
Sta mislite zasto samo poslodavci procenjuju radnu snagu?Kako je moguce da ne postoji moral za ne raditi za lopova ili odredjenu stranku..ako se ne slazemo s njihovom politikom?Znam da smo misljenja da ljudi nemaju izbor i da moraju prehraniti porodice..ali da li postoji osoba koja ce doci i reci ja zelim da znam odakve vam kule i gradovi..zelim sve crno na belo za koga cu raditi..cemu pitanja sta mi znamo o vama kad to sto plasirate u javnosti cime se bavite i vrapci znaju?Malo me na ovo asociralo ruglo poput javnog konkursa..kako neko upakuje cv i svi drve o samopouzdanju..sta ce raditi oni koji su sposobni a posteni i ne zele lagati..da li postoje firme koje ne spadaju pod shablon hr-a koji svako moze nauciti napamet?

1) Moze im se
2) zato sto nemas drugog izbora, sto njima to i odgovara jer ako neces ti da radis na tvoje radni mesto ceka jos njih 40000

Mene samo zanima dokle ce mladi da ovo trpe????
 
Ponekad i pacijenta pita za pomoc, ako se ovaj vise razume...:D.
ahahah jao ne verujem:hahaha:
1) Moze im se
2) zato sto nemas drugog izbora, sto njima to i odgovara jer ako neces ti da radis na tvoje radni mesto ceka jos njih 40000

Mene samo zanima dokle ce mladi da ovo trpe????

Ne stvarno je zaebano..ljudi su toliko povrsni ne obracaju paznju sta se desava..bitno da imaju trenutno za izlazak i zive od danas do sutra..ok je skolovanje i kao ambicije..ali samo preko veze i dupeuvlakaci prolaze..poenta i da postanu stvarno strucni opet ocekuju da im posao sredi tatica..na koji ce se oni nacin sami izboriti boga pitaj
 
ahahah jao ne verujem:hahaha:


Ne stvarno je zaebano..ljudi su toliko povrsni ne obracaju paznju sta se desava..bitno da imaju trenutno za izlazak i zive od danas do sutra..ok je skolovanje i kao ambicije..ali samo preko veze i dupeuvlakaci prolaze..poenta i da postanu stvarno strucni opet ocekuju da im posao sredi tatica..na koji ce se oni nacin sami izboriti boga pitaj

e njih tako zaobel za to sto drugi misle, oni sa 24 kupuju stanove imaju para, imaju kola osiguran im je zivot do kraja zivota i zabole ih sto ti i ja i ostali mislimo ovako..

a ja kad nisam u stanju da se ulizujem i da budem sponzorusa onda i treba da radim za 16000 mesecno za jjebenom diplomom !
 
Sta mislite zasto samo poslodavci procenjuju radnu snagu?Kako je moguce da ne postoji moral za ne raditi za lopova ili odredjenu stranku..ako se ne slazemo s njihovom politikom?Znam da smo misljenja da ljudi nemaju izbor i da moraju prehraniti porodice..ali da li postoji osoba koja ce doci i reci ja zelim da znam odakve vam kule i gradovi..zelim sve crno na belo za koga cu raditi..cemu pitanja sta mi znamo o vama kad to sto plasirate u javnosti cime se bavite i vrapci znaju?Malo me na ovo asociralo ruglo poput javnog konkursa..kako neko upakuje cv i svi drve o samopouzdanju..sta ce raditi oni koji su sposobni a posteni i ne zele lagati..da li postoje firme koje ne spadaju pod shablon hr-a koji svako moze nauciti napamet?

Kako misliš "Zašto samo poslodavci procenjuju radnu snagu" ? :confused:
Poslodavci zaposlenom nude zaradu,pa samim tim imaju puno pravo da od budućeg zaposlenog traže kvalifikacije koje su im potrebne za obavljanje posla.E sad,to što poslodavci u većini slučajeva zloupotrebljavaju radnu snagu neredovnim isplaćivanjem primanja,teranjem na prekomerni rad ... i na razne druge načine to je druga priča.Takvih slučajeva nažalost,ima veoma mnogo.

S druge strane,ipak se nepravedno sva krivica uvek svaljuje na poslodavce.Pre svega,moramo da se složimo oko jedne činjenice,a to je da naš narod uopšte ne voli da radi.Koliku god platu da mu daš,on će tražiti uvek više,a po mogućstvu,da manje radi,nego ranije.

Što se mene tiče,kao vlasnik i direktor (u daljem tekstu - poslodavac) jedne firme,nikad nisam pravio barijeru izmedju sebe i zaposlenog.Zaposlenog sam uvek smatrao kao svog pomoćnika,bez obzira kakve ima kvalifikacije i ne tretirajući ga kao "roba" ili slično.Odmah na prvom razgovoru,kažem mu šta sve očekujem od njega,po pitanju rada i samim tim nema razloga da u radnom odnosu bude nezadovoljan bilo čim.Ako mu se ne dopadaju pravila,neka traži drugog poslodavca,jer nikoga u svoju firmu nisam doveo na silu.Niti to uopšte mogu.
A ako bih (ne daj Bože) došao u situaciju da ne mogu da ga isplatim,uvek bih mu rekao kakva je situacija,nego da ga vučem pola godine bez plate.
I ono što je najbitnije u celoj priči ... jako je teško pronaći prave ljude.Poslodavci otvore konkurs i traže jedno,a na isti se javljaju kandidati sa potpuno drugačijim profilima.I posle im deluje čudno zašto ih niko ne poziva na razgovor.Niko od poslodavaca nema novca za bacanje,tako što će plaćati ljude koji ne mogu da im završe posao.
 
Svaka medalja ima dve strane. Naravno da sva "krivica" ne treba ici na stranu poslodavca. Moje iskustvo kaze da je "krivica" na obe strane uz dosta "puteriske" na odredjenim glavama i jos koje cega sto bi sirilo pricu i, mozda, dizalo tenziju - a tamo sad necu da idem. Ima lepsih mesta za posetiti :D.

Mogla bih da objasnim sta bih ja to volEla i zelEla i da l' valjam il' ne valjam...ali cemu to... Stvarnost je malo drugacija. Zato plivamo kako umemo i znamo, pa .... neka obala kat-tad mora biti moja, tvoja, njegova... :D.

Verujem u resenje vecine "problema", ali, sto danas rece jedan moj dobar drugar - neke stvari resavamo individualno, a trebalo bi kolektivno...
 
Poslednja izmena:
Kako misliš "Zašto samo poslodavci procenjuju radnu snagu" ? :confused:
Poslodavci zaposlenom nude zaradu,pa samim tim imaju puno pravo da od budućeg zaposlenog traže kvalifikacije koje su im potrebne za obavljanje posla.E sad,to što poslodavci u većini slučajeva zloupotrebljavaju radnu snagu neredovnim isplaćivanjem primanja,teranjem na prekomerni rad ... i na razne druge načine to je druga priča.Takvih slučajeva nažalost,ima veoma mnogo.

S druge strane,ipak se nepravedno sva krivica uvek svaljuje na poslodavce.Pre svega,moramo da se složimo oko jedne činjenice,a to je da naš narod uopšte ne voli da radi.Koliku god platu da mu daš,on će tražiti uvek više,a po mogućstvu,da manje radi,nego ranije.

Što se mene tiče,kao vlasnik i direktor (u daljem tekstu - poslodavac) jedne firme,nikad nisam pravio barijeru izmedju sebe i zaposlenog.Zaposlenog sam uvek smatrao kao svog pomoćnika,bez obzira kakve ima kvalifikacije i ne tretirajući ga kao "roba" ili slično.Odmah na prvom razgovoru,kažem mu šta sve očekujem od njega,po pitanju rada i samim tim nema razloga da u radnom odnosu bude nezadovoljan bilo čim.Ako mu se ne dopadaju pravila,neka traži drugog poslodavca,jer nikoga u svoju firmu nisam doveo na silu.Niti to uopšte mogu.
A ako bih (ne daj Bože) došao u situaciju da ne mogu da ga isplatim,uvek bih mu rekao kakva je situacija,nego da ga vučem pola godine bez plate.
I ono što je najbitnije u celoj priči ... jako je teško pronaći prave ljude.Poslodavci otvore konkurs i traže jedno,a na isti se javljaju kandidati sa potpuno drugačijim profilima.I posle im deluje čudno zašto ih niko ne poziva na razgovor.Niko od poslodavaca nema novca za bacanje,tako što će plaćati ljude koji ne mogu da im završe posao.

Ok prilicno se slazem..osim sto je vise zasticen poslodavac od strane drzave..a onaj koji trazi posao kao da ide na klanje..pa sta mu bude..sto se poslednjeg tice postoje agencije koje ce naci odredjen kadar za poslodavca i prilicno garantuju za osobu koju preporuce..to naravno kosta ali nema zezanja kod ozbiljnih firmi..isplatice im se i nema cimanja..pre bih tako otisao licno jer se ulaze unapred..i pokazuje da je firma ozbiljna da nece tek tako ulagati pa otpustati..na to sam mislio da je besmisleno sto su ljudi osudjeni da nadju posto poto bilo sta i samo je daj sta das..da nema potrebe da se izokola raspituje o firmi i nauci napamet samo iz razloga da bi lakse dosao do posla..meni su x puta nudili nesto preko sps-a sto bez razmisljanja odbijam..nisam siguran da bi to vecina uradila..da imam ponovo mogucnost raditi u delti ni to ne bih prihvatio..mislim da bih se pre odlucio na kradju..i sad kad se sabere sta je sve u njihovom vlasnistvu sta nam ostaje..da se ne gledas u ogledalo i radis za olosh..verujem da vecina sebi ne moze priustiti luksuz da pita otvoreno sta ga zanima i da se postavi visoko bez foliranja..iz razloga sto moze nesto izgubiti..a to je da cuti i radi sve i svasta za sta se nije skolovao..naravno i plata se ne govori unapred..to je tek humor od kodexa:lol:
 
Realno,srpski zakoni su puni rupa gde su mnoge stavke nejasne i nedovršene.

Konkretno,znam na desetine slučajeva gde poslodavci uzimaju radnike na probni rad i kad isti istekne,onda ih šutnu,dovedu drugog i tako u nedogled.Ništa ne plaćaju,nemaju nikakve troškove po pitanju poreza na plate i doprinosa za socijalno i zdravstveno osiguranje,a iskorišćavaju radnu snagu.
Tu zapravo nije problem u drskosti poslodavaca,već što im zakon to dozvoljava.

Što se tiče Delte i njihovog sistema pri zapošljavaju,bolje da ti ne pričam kakvom se politikom vode.Da ne pričam o tome da jednog istog radnika teraju da radi i po nekoliko poslova.
Konkretno,moja drugarica je dobila otkaz u maksiju zato što nije bila na kasi,a od poslovodje objekta dobila je zadatak da u istom trenutku pakuje robu na police.I kad je na kraju rekla da ne može u istom trenutku da radi dva posla,poslovodja je rekao : "Ne zanima me,nisi bila na kasi".A šta bi tek bilo da je odbila naredjenje i bila na kasi,a zapostavila pakovanje.

To je sve smišljeno da se od kadrova izvuče i poslednji gram energije,zarad prihoda kompanije i na kraju šutne kao kuče.

Ali,opet kažem ... Dok država ne donese zakone koji će štititi zaposlene,ništa se neće promeniti. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top