Lenji za samostalan zivot

KNIGHT

Domaćin
Poruka
3.456
"Lenji za samostalan život
Blic - Pre 7 sati

Umoran ulazi u kuću, bahato skida cipele i odlazi u svoju sobu. Uključuje televizor, baca se na trosed i razmišlja gde bi mogao da provede veče. Iz kuhinje dopiru mirisi kuvane hrane, a mama je već sve postavila i čeka svoje čedo da se presvuče i sedne za sto. Ovo dete nije došlo iz škole, već s posla, i nije tinejdžer, već čovek u zrelom dobu, a to znači da ima više od 25 godina. Kao i većina njegovih vršnjaka, pa i mnogo starijih, on živi u takozvanom produženom detinjstvu, zaštićen i nezainteresovan za samostalan život.

Prema istraživanju agencije "Medium Gallup", u Srbiji čak 57 odsto stanovništva od 25. do 34. godine starosti živi sa roditeljima, od 35. do 44. godine takvih je 32 odsto, a i u populaciji od 45. do 54. godine čak 27 odsto ostaje u roditeljskom domu. Neki iz nužde, jer nemaju kuda i od čega, a neki jer im tako odgovara - zašto da sebi uskrate navike, novac koji bi odlazio na dažbine koje podrazumeva samostalnost, da sami kuvaju, peru, čiste, plaćaju … Ukratko, zašto da se muče kada su kod roditelja sve te "usluge" besprekorne i besplatne? A i više vremena, energije i novca ostaje za provod.

Mediteranski sindrom

Sociolog i kriminolog s Instituta za kriminološka istraživanja dr Zlatko Nikolić slaže se da su ovo veoma visoki procenti, ali dodaje da je fenomen produženog detinjstva nije naša tvorevina i da ga ima i u drugim državama.

- Produženo detinjstvo često se sreće u mediteranskim zemljama gde je jako patrijarhalno nasleđe, a naročito je uobičajena pojava u Italiji - kaže dr Nikolić.

Prema njegovim rečima, finansijski momenat je ključna okolnost zbog koje mnogi dugo, često i zauvek ostaju u roditeljskom domu. Jedni to čine zato što su sami, drugi jer se školuju, a studiranje nije nimalo jeftino, ili imaju male plate koje im ne dozvoljavaju da se osamostale, ali ima i onih koji svoje nove porodice zasnivanju upravo pod istim krovom s roditeljima.

Okidač za agresiju

Iako to može da ima svojih prednosti, kao što je recimo to da baka i deka preuzmu čuvanje dece umesto skupog obdaništa, uglavnom je više negativnih efekata predugog zajedničkog života.

- Čovek ima civilizacijske potrebe - da bude ostvaren, samostalan, poštovan. Kada ne može da "skući svoju kuću", a ima 35 i više godina i nije se ostvario i osamostalio, već živi sa roditeljima, taštom i tastom… on nije ispunjen i zadovoljan. To stalno nezadovoljstvo i sputavanje svojih potreba i potiskivanje osećanja veoma je frustrirajuće i dovodi do nekontrolisane reakcije. U takvim situacijama vrlo često dolazi do agresivnih razvoda brakova, nasilja u porodici, čak i do velikih porodičnih tragedija ili potpune suprotnosti - depresije - objašnjava dr Nikolić.

Kada se na opšte nezadovoljstvo doda još i nemaština, pucanje po svim šavovima je neminovno. Tako smo svedoci učestalih porodičnih svađa i netrpeljivosti koje su trajale godinama, a završile se tragično - ubistvom najbližih, potom često i samoubistvom nakon izvršenog zločina.

Vaspitani za nesposobnost

Prema rečima doktorke Bubera, psihoterapeuta, bitan je i kulturološki momenat, a ne samo finansijski. Tako, recimo, objašnjava ona, ni u takozvana najbolja vremena, osamdesetih godina prošlog veka, kod nas nije preovladao individualizam koji je počeo da se budi na Zapadu tridesetih i četrdesetih godina 20. veka. Kod nas je i dalje bilo teško izvodljivo da osoba u isto vreme ozbiljno studira i radi, tako da sebi može da priušti iznajmljivanje stana i samostalan život. Drugo, prema rečima naše sagovornice, mi nismo vaspitavani da se odvajamo, pa se to "detinjstvo" produžava do maksimuma.

- Naša porodica nam ne dozvoljava da odrastemo. Tretirani smo kao princeze i prinčevi. U našim porodicama često može da se čuje "mama će", "tata će", ili "nemoj ti da se mučiš". Na neki način, mi smo vaspitavani tako da budemo nesposobni - smatra Aleksandra Bubera.

[+] Uvećajte grafiku ovde

Razmaženi i egocentrični

Tako dolazimo do ključne posledice produženog detinjstva - nesposobnost za samostalan život i hvatanje u koštac sa svim onim što život nosi. Sve duže smo kod roditelja. Ni oni, a ni mi, nismo svesni da odrastamo i starimo, odugovlačimo studije, sve kasnije stupamo u brak iz koga sve ranije izlazimo razočarani zbog toga što naša, pri tom nerealna, očekivanja nisu ispunjena. Ukratko - razmaženi! To je na kraju logično jer, kako kaže doktorka Bubera, teško da će takva osoba sutra umeti da se snađe sama, a kamoli tek u nekoj novoj zajednici.

S tim se slaže i dr Zlatko Nikolić, i dodaje da je u uslovima produženog detinjstva osobi veoma teško da zbog svojih ukorenjenih navika kasnije u novoj zajednici nađe zajednički jezik s partnerom i, eventualno, s ostalim ukućanima.

- Osoba postaje egocentrična - "ne bih se ja udala, pa da mu kuvam, perem…", povlači se u sebe, ima otpor prema drugima i neki večiti gard. Takva osoba bi trebalo da uloži ogroman napor kako bi ostvarila zajednički život - objašnjava Nikolić.

Uz sve pomenuto, on dodaje i generalnu društvenu nesigurnost kao jedan od razloga ostajanja kod roditelja:

- Za vreme socijalizma bilo je normalno da vas posle završenog fakulteta čeka posao, a u nekom trenutku dobićete i stan od države. Toga više nema i ljudi generalno danas žive u velikom strahu i neizvesnosti. A kada nema oslonca u društvu, najsigurnije je kod mame i tate.

Simbioza

A ostaje se uglavnom zbog mame, jer je uglavnom ona ta koja povlađuje i brine. I to posebno o svojim sinovima. Da li tako većina mama stvara armiju edipovaca koji i u braku teško mogu da se odvoje od nje i onoga što im mamino utočište daje ili, pak, očekuju isto od supruga?

- Pre bih rekla da se tu radi o simbiozi, a ne o Edipovom kompleksu, iako govorimo u prenosnom smislu. To, da dva organizma, u ovom slučaju osobe, funkcionišu kao jedna - isključivo kada su zajedno, odnosno ne mogu jedna bez druge, takođe je jedan od razloga zašto kod nas produženo detinjstvo toliko traje - smatra Bubera.

Kako ističe, dobar roditelj trebalo bi da vaspitava svoje dete tako da ono bude sposobno za samostalan život, a ne da bude naizgled srećno tako što mu se ulaguje, čini, povlađuje u svakoj situaciji… - poručuje Bubera.

U prilog produženom detinjstvu ide naruku i promovisanje ideala večite mladosti - bitno je da dobro izgledam, putujem, provodim se. Naročito je popularna predrasuda da "kada čovek odraste, više nema zezanja" ili da "život prestaje kada čovek stupi u brak". Sve to nesvesno utiče na nas da kreiramo mišljenje, pa samim tim i ponašanje, koje će nas uvek održavati tinejdžerima. Od trideset i četrdeset godina.

Niko se ne udružuje

Oni malobrojni koji, pak, žude za tom vrstom slobode uglavnom to sebi ne mogu da priušte jer nemaju novca za visoke stanarine ili ogromne rate za stambeni kredit. Ono što našim mladim ljudima retko pada na pamet jeste - udruživanje. Jer, mesečni troškovi za stan od 200 do 300 evra, plus za ostale troškove infostana, struje, telefona… podnošljivi su kada se udruži troje, četvoro prijatelja s istim ciljem. Za razliku od Amerike ili zapadnoevropskih zemalja gde je ovakav proces osamostaljivanja odavno prihvaćen, kod nas je čak i ideja o tome još nezamisliva. Devojke će radije sačekati udaju kako bi otišle od kuće i započele svoj život, što je i za većinu roditelja jedina prihvatljiva opcija. "




Sta mislite o ovakvim podacima i situacijama(ili kako to vec da nazovem)?.......da li mislite da je to tacno,odnosno da li odgovara postojecem stanju u Srbiji i zasto?

da dopunim ovaj moj pocetni post....a mislim da je to i kljucno pitanje....dakle,sta mislite da li je moguce da se nekako pormeni to porazavajuce stanje sa tom nesposobnoscu za sasmostalan zivot?......odnosno,sta bi mnogi ljudi trebalo da urade da bi bili sposobni za samostalni zivot?

npr,sta bi trebalo da se uradi,desi,dogodi i na globalnom planu i na licnom planu tih ljudi,pa da ne postoji situacija da 60% ili koliko vec, ljudi od 25 do 35 godina zive kao tinejdzeri kod svojih roditelja?
 
Poslednja izmena:
Malo je teze nas sagledati jer ce neko pomisliti na grad i urbane ljude a neko na one iz unutrasnjosti..socijale ima i tamo i vamo..za osudu je svako ko je nesposoban voditi o sebi racuna ali ne i za ono sto je drzava kriva i sto nam uskracuje da sami krojimo sudbinu
 
Ostaje mi da se slozim...Sve navedeno nazalost postoji...Samo, mislim da je najpresudniji materijalni moment...
Уопште се не слажем. То је само изговор, и то због страха и неспособоности.
Знам много људи који могу а који неће.
И кад их питаш зашто, па због пара.
Не да не могу, могу. Али овако имају више и немају никакве обавезе.
И искључиви кривци су родитељи и бабе и деде који су их тако васпитали.
И што је још горе, пренели модел понашања за будуће генерације.
А она – кад ћеш сине да ми доведеш снајку, остарила мајка, па не може више... :roll:
 
А она – кад ћеш сине да ми доведеш снајку, остарила мајка, па не може више...

Па, ово је патријархални модел који је овде трајао вековима, није нека новотарија. Он је имао смисла у време када стари родитељи нису имали пензију, и нису имали од чега да живе када престану да раде (обрађују земљу, брину о стоци). И данас је у многим срединама ово једино решење.
Уколико се обе геенрације (и стари и млади) пронађу у таквом моделу - он може успешно да функционише. Значи - тада млади нису нерадници који живе на грбачи матораца,него преузимају бригу о земљи и целокупном домаћинству.
 
Znas kako...mnogo ljudi radi za bedne crkavice i ne mogu sebi da priuste podstanarski stan ili kredit...A gde su ostali troskovi...? Nema to veze sa strahom...ljudi se ne plase, ali nemaju platu po soma mesecno + jos jedna plata...Ne vidim ovde nikakav model...Cak, naprotiv, pre su se dobijali stanovi po firmama, ljudi su lakse dolazili do nekretnina, sazidati kucu na mobu je bilo kao od sale...a pogledaj cene danas...
Ja placam stan, ali se ne usudjujem da uzmem kredit...nema sigurnosti i stabilnosti, uslovi katastrofalni, ...nazalost, vecina ceka da im neko umre da bi nasledili...
Da, imam i prijateljicu od svojih 30 i kusur, zivi sa mamom i tatom, sve joj je na tacni, ona ne zna jaje da ispece...ja to ne razumem, ali ona cak i da hoce da ode, sa svojih 400 eur plate isla bi svaki dan kod mame na rucak, jer ne bi imala dosta novca...u cemu je poenta?...samo prespavati u stanu, a " ziveti " kod roditelja...? Ni to nema smisla...
Vecina mladje populacije, zenske, razmisljaju da ce da se bogato udaju i da nece ni pod kojim uslovima da dele stan sa nekim...Boze moj, svi smo mi iznad toga...ali, kad muka natera, da vidis kako pakuje prnje...
Mi kao drzava, socijalno nismo stasali za takav model zivljenja...ljudi u silnoj zelji za istim se ili dave u dugovima, ili u tabletama protiv depresije...Ako mislis da je normalno da se danas na birou sedi po nekoliko godina i ocekujes da svi zivimo po modelu iz filmova, onda ne znam sta bih rekla...
I pomisli, negde gde je normalni prosek plate 20000 din...sta u toj situaciji raditi...? Koje su cene nekretnina...?
Kazem, ima svega, ima i razmazenih, ima i lenjih, ali mnogo vise je onih koji bi zeleli, a ne mogu...
 
U prilog produženom detinjstvu ide naruku i promovisanje ideala večite mladosti - bitno je da dobro izgledam, putujem, provodim se. Naročito je popularna predrasuda da "kada čovek odraste, više nema zezanja" ili da "život prestaje kada čovek stupi u brak". Sve to nesvesno utiče na nas da kreiramo mišljenje, pa samim tim i ponašanje, koje će nas uvek održavati tinejdžerima. Od trideset i četrdeset godina.

А ово је новотарија која нам доноси промене у размишљању и у социјалним односима. Оваква становишта су веома заступљена и на форуму.


Баш јуче приметих на оној теми ''Одрасли'' како се сви ваде да су ''вечна деца'', да се још увек ''радо смеју'' иако имају већ толико и толико година, да уживају у животу и поред тога што више нису деца-млади...јер влада предрасуда да су зрели људи досадни, сморени животом, да живе учмало, да се не радују ничему, да су стално намргођени под теретом страшних животних брига....и онда нико неће да буде одрасли, сви би да буду и даље ''млади'' јер је младост нешто лепо и пожељно....

Мислим да је тај страх од одговорности оно што нас чини незрелијим.:confused:
 
Poslednja izmena:
Vecina mladje populacije, zenske, razmisljaju da ce da se bogato udaju i da nece ni pod kojim uslovima da dele stan sa nekim...

ja jednom tvrdio,mislim bas na ovom podforumu dom i porodica,da u Srbiji ima dosta sponzorusa...:) :)....a bio sacekan na noz od vecine forumasica,tipa "NE,NE i NE.....toga manje vise i nema u Srbiji" :)

salim se malo,ovo je digresija......(mada,nazalost, ima veze sa pocetnom temom,jer npr te mladje zenske osobe na takav nacin pokusavaju da izadju iz situacije koja je opisana na pocetku teme)
 
А ово је новотарија која нам доноси промене у размишљању и у социјалним односима. Оваква становишта су веома заступљена и на форуму.


Баш јуче приметих на оној теми ''Одрасли'' како се сви ваде да су ''вечна деца'', да се још увек ''радо смеју'' иако имају већ толико и толико година, да уживају у животу и поред тога што више нису деца-млади...јер влада предрасуда да су зрели људи досадни, сморени животом, да живе учмало, да се не радују ничему, да су стално намргођени под теретом страшних животних брига....и онда нико неће да буде одрасли, сви би да буду и даље ''млади'' јер је младост нешто лепо и пожељно....

Мислим да је тај страх од одговорности оно што нас чини незрелијим.:confused:

ali to i ima nekog smisla...

mislim zasto bi se neko ko ima npr 29,30,31 godinu(znaci nije vise dete,ali je definitivno mlad jos uvek) ponasao kao neko ko ima 50-60 godina?

mislim,zasto bi neko zeleo da zivi kao ti ljudi prepuni problema,briga,neizvesnosti.....vecito namrgodjeni,besni,frustrirani itd....
 
ali to i ima nekog smisla...

mislim zasto bi se neko ko ima npr 29,30,31 godinu(znaci nije vise dete,ali je definitivno mlad jos uvek) ponasao kao neko ko ima 50-60 godina?

mislim,zasto bi neko zeleo da zivi kao ti ljudi prepuni problema,briga,neizvesnosti.....vecito namrgodjeni,besni,frustrirani itd....
Zasto mislis da osoba sa 30 godina ima manje problema od osobe sa 50? Zasto mislis da su ljudi od 50 vise namrgodjeni i frustrirani u odnosu na one od 30?

Sta je po tvom misljenju adekvatno ponasanje osobe koja ima 30 i osobe koja ima 50?
 
ali to i ima nekog smisla...

mislim zasto bi se neko ko ima npr 29,30,31 godinu(znaci nije vise dete,ali je definitivno mlad jos uvek) ponasao kao neko ko ima 50-60 godina?

mislim,zasto bi neko zeleo da zivi kao ti ljudi prepuni problema,briga,neizvesnosti.....vecito namrgodjeni,besni,frustrirani itd....

Ja sa 30 imam manje-vise iste probleme kao moji roditelji...samo nisam u klimaxu...:mrgreen:

I ja imam istih briga kao oni - egzistencijanlnih...a osecanja i stanja koja si naveo su sastavni deo...i onih koji imaju i onih koji nemaju...
 
Па, ово је патријархални модел који је овде трајао вековима, није нека новотарија. Он је имао смисла у време када стари родитељи нису имали пензију, и нису имали од чега да живе када престану да раде (обрађују земљу, брину о стоци). И данас је у многим срединама ово једино решење.
Уколико се обе геенрације (и стари и млади) пронађу у таквом моделу - он може успешно да функционише. Значи - тада млади нису нерадници који живе на грбачи матораца,него преузимају бригу о земљи и целокупном домаћинству.
Све смо ми то учили у школи.
Али није реч о томе.
Рођена сам и живим у граду и износим своја запажања из круга двојке. :neutral:
 
Zasto mislis da osoba sa 30 godina ima manje problema od osobe sa 50? Zasto mislis da su ljudi od 50 vise namrgodjeni i frustrirani u odnosu na one od 30?

Sta je po tvom misljenju adekvatno ponasanje osobe koja ima 30 i osobe koja ima 50?

ne mora da znaci da je to pravilo,ima raznih situacija,ali deluje logicno.....bar meni....

evo npr.......moze se predpostaviti da je prosecna osoba sa 30 god u boljem zdravstevnom stanju od nekog sa 50 i vise god......a samim tim,imace manje problema i briga oko svog zdravlja.......koje utice na prvom mestu na celokupan zivot

onda npr,osoba sa 50 godina ce mozda imati sina od 20-25 godina koji je narkoman,krimos ili tako neki propalitet.......a neko sa 30 ili jos uopste nema decu ili ima decu od par godina koje uci da hodaju itd,odnosno situacija je mnogo bezazlenija od onih "kolega" roditelja sa 50 god............samim tim,ti ljudi od 50 ce imati ENORMNO vise problema,i bice vise frustrirani i namrgodjeni

a neke stvari su naravno iste manje-vise,da li neko imao 30 ili 50.....npr ako neko ne moze da resi svoje stambeno pitanje,nema dovoljno para,svejedno mu je da li ima 30 ili 50......u istim problemima se nalazi......

tako da je to dosta relativno,i sve zavisi od konretnog slucaja

a tek za adekvatno ponasanje nekoga od 30 i 50 mislim da nema smisla pricati,posto je to jos vise relativno.......meni padaju na pamet neke idelane zivotne situacije ljudi sa 30 i 50.........ali na zalost,vrlo malo ljudi tako zivi....
 
..ljudi sa 30 godina treba da organizuju svoj zivot i stvaraju svoju porodicu..
..ljudi sa 50 godina treba da uzivaju gledajuci kako im deca postaju samostalni i sposobni ljudi..
..ako ljudi od 30 godina ne mogu ili nece da se organizuju nego zive kao tinejdzeri,
onda nije ni chudo shto su ljudi od 50 godina namrgodjeni i frustrirani..
 
..ljudi sa 30 godina treba da organizuju svoj zivot i stvaraju svoju porodicu..
..ljudi sa 50 godina treba da uzivaju gledajuci kako im deca postaju samostalni i sposobni ljudi..
..ako ljudi od 30 godina ne mogu ili nece da se organizuju nego zive kao tinejdzeri,
onda nije ni chudo shto su ljudi od 50 godina namrgodjeni i frustrirani..

Koliko procentualno ljudi u 30 godina stvara svoju porodicu. Mali procenat.
Ljudi sa 50 godina u Srbiji imaju decu od 10 godina tako da ni ne mogu da gledaju kako im deca postaju samostalna.
 
Koliko procentualno ljudi u 30 godina stvara svoju porodicu. Mali procenat.
Ljudi sa 50 godina u Srbiji imaju decu od 10 godina tako da ni ne mogu da gledaju kako im deca postaju samostalna.

..hmm..ja imam 33 i (josh malo) troje dece....udata sam vec deceniju..
..(nisam sponzorusha ni profi domacica, imam dva fakulteta i radim)..
..obidji temu "kutak za trudnice", vecina ih je ispod tridesete..
..imam samo jednog prijatelja iz detinjstva koji je samac..
..ovako je u mom kraju..bg je u pitanju..
 
..hmm..ja imam 33 i (josh malo) troje dece....udata sam vec deceniju..
..(nisam sponzorusha ni profi domacica, imam dva fakulteta i radim)..
..obidji temu "kutak za trudnice", vecina ih je ispod tridesete..
..imam samo jednog prijatelja iz detinjstva koji je samac..
..ovako je u mom kraju..bg je u pitanju..

hm,pa dobro,onda se na osnovu tebe i nekoliko ljudi iz tvog okruzenja moze zakljuciti da onaj tekst sa pocetka foruma nije tacan?..znaci,nije takva situacija u Srbiji?........da li je to poenta tvog posta?

odnosno,da li mislis,da si ti sto se tice tvoje porodicne situacije izuzetak ili pravilo u Srbiji danas?
 
Neka zivi ko s kim hoce pod uslovom da je na obostranu korist ili obostrano zadovoljstvo.
Zasto bi mi smetao zivot sa nekim ako mi taj neko olaksava neke eventualne probleme a samom mu pricinjava zadovoljstvo to sto smo zajedno?
Sad treba covek da se pati sa bednom platom u podstanarskom stanu da bi bio samostalan i uspesan u tudjim ocima ili treba roditelji da pate gledajuci dete koje je ucilo i radilo od detinjstva kako nema ni za pristojan rucak.
Ne zamisljam zivot kao pravilnik o ocekivanom i jedino ispravnom modelu zivljenja: odrastao sam moram sam, roditelji ostareli moraju u dom...
Volim i cenim ljude koji zive onako kako zele i kako su srecni bez obzira kakva ocekivanja ima okolina u vremenu u kom se zivi.

Ja licno volim da zivim sama.
 
hm,pa dobro,onda se na osnovu tebe i nekoliko ljudi iz tvog okruzenja moze zakljuciti da onaj tekst sa pocetka foruma nije tacan?..znaci,nije takva situacija u Srbiji?........da li je to poenta tvog posta?

odnosno,da li mislis,da si ti sto se tice tvoje porodicne situacije izuzetak ili pravilo u Srbiji danas?

А поента твог је да су људи од 50 година генерално надрндани и у проблемима јер су им деца наркомани? :confused:
Је ли то правило или изузетак? :roll:
 
..ljudi sa 30 godina treba da organizuju svoj zivot i stvaraju svoju porodicu..
..ljudi sa 50 godina treba da uzivaju gledajuci kako im deca postaju samostalni i sposobni ljudi..
..ako ljudi od 30 godina ne mogu ili nece da se organizuju nego zive kao tinejdzeri,
onda nije ni chudo shto su ljudi od 50 godina namrgodjeni i frustrirani..

Ok slazem se..ja sam sa 17 zaradio prvi veci novac..jel se moze vecina pohvaliti time?a reci samo danas sa 30 zasto svi ne rade laganica i nemaju ok sredjen zivot i komotne planove za buducnost..zar nije prosek nedovoljan za stan..il se ocekuje da nasledimo nekretnine?a ne dele se vise oni vojni stanovi..sta cemo sad..kako da se poredimo s matorcima kojima su stanovi padali s neba
 

Back
Top