Demokratija i ljudska prava u Islamu

opet ti mesas babe i zabe i nije mi jasno dokle vise?

to sto ti navodis primere iz srbije, su primeri budala koji maltretiraju svoje zene i takvi primeri su na 1000 brakova u velikoj manjini. ono sto mi tumacimo ovde jeste institucionalna prava zena u hriscanstvu i islamu

institucionalno su zene diskriminisane u islamu dok u hricanstvu nisu. to ne znaci da se i u hriscanstvu ne desavaju lose stvari zenama, vec znaci da hriscanstvo kao religija ne diskriminise zenu, dok islam to radi.

u pravim islamskim zenama , zene nemaju pravo na seks pre braka, nemaju pravo da glasaju na izborima, nemaju pravo da voze , a u nekim nemaju pravo ni da idu u skolu....

jednostavno u islamu zena nema slobodu , da radi sa svojim zivotom sta god hoce, zena u islamu je vlasnistvo ili sopstvene porodice/roditelja ili sopstvenog muza. zena u islamu ima samo jedno pravo - da slusa sta joj se kaze od strane njene porodice ili muza.

dok zena u hriscanstvu ima potpunu slobodu da radi sa svojim zivotom sta god hoce, i ako kroz tu slobodu napravi gresku pa se uda za nekog idiota, to nije krivica hriscanstva vec NJENA LICNO.

I ne rece mi , ako je Islam dobar sto ne ostade u Sarajevu nego zivis na Palama/Becu?
To nije jedna od 1000 porodica, već drastično manje, no nije bitno. I ti si jedan od onih koji negiraju da problem postoji time što misle da su jedini primeri oni koji dospeju u javnost.

Sloboda žene o kojoj ti pričaš nije zasluga hrišćanstva, već demokratizacije društva kroz građansku državu. Crkva je čak bila jedan od neprijatelja te građanske države. Ako nisam čitao Bibliju, jesam istoriju.
Tvoja se prabaka, kao ni moja, nije udala iz ljubavi, već zato što joj je porodica našla priliku. Zvuči slično?
Ne odgovori ti meni šta je sa ženama u islamu koje imaju slobodu da odlučuju same? Šta je sa sekularnim islamskim zemljama?
Žene nisu dobile pravo glasa do početka XX veka, opet ne zaslugom hrišćanstva, već samih građana.

A to da žena nije diskriminisana u hrišćanstvu je takođe neistina. Nije li po Bibliji (to čak i ja laik znam) žena stvorena od Adamovog rebra?
Nije li ženama zabranjeno da zalaze za oltar? Mogu li žene biti sveštenici?

Nisam ostao u Sarajevu zato što nikada tamo nisam ni živeo. Rođen sam na Palama, od porodice koja vekovima tamo živi.
Religija je samo jedan od načina da se posmatra rat u BiH, ali daleko od toga da je jedini.

Ne opravdavam ja nikoga Tihi, ja samo odbijam tvoju generalizaciju islama kao zla. Mislm da je katastrofalno pogrešna i da je upravo takva logika zaključivanja od svih Srba (npr) napravila 'genocidne koljače', što takođe nije tačno.
 
Priča o islamu je gubljenje vremena.Stvari su proste i jednostavne,muslimanima treba dozvoliti da se drže svojih običaja dok se ne kose sa zakonima države u kojoj žive u suprotnom treba primenjivati sve moguće zakonske i građanske mogućnosti i bojkotovati njihovu takozvanu kulturu,kažem takozvanu jer u varvarskom mučenju ljudi koji pokušavaju da koriste svoja prava koja su zagarantovana poveljom UN ne postoji nikakva kultura.Govorim o kulturi a ne religiji zato što to niko ne odvaja kad je islam u pitanju a i kakva je mogućnost da neko uživa u kulturama islamskih država kad zbog nepoznavanja same religije može da bude zatvoren ili ubijen?
 
a evo o duznosti muslimana da se bore protiv nevernika uvek i svuda

[8.38] Reci onima koji ne vjeruju, ako prestanu,oprostiæe im se šta je veæ prošlo; a ako se povrate -pa veæ je prošao sunnet ranijih.

znaci ovde se obecava nevernicima, nemuslimanima da ako prestanu da budu nevernici tj prihvate islam - oprostice im se sve ono sto je pre bilo

[8.39] I borite se protiv njih, dok (više) ne budefitneluka i ne bude sve vjera Allahova. Pa ako seokanu - pa uistinu, Allah je onog šta rade Vidilac.

OVO JE JAKO BITAN AJET. Ovde se Muslimanima porucuje da se bore protiv nevernika SVE DOK SVUGDE NA SVETU NE BUDE PRIMLJENA VERA ALAHOVA tj Islam. Zato je islam za mene ZLO jer kao religija obavezuje muslimane da ratuju protiv nevernika sve dok ceo svet ne bude islamski

http://www.2muslims.com/directory/Quran/translations/Bosnian/8.html

Ovo su stihovi iz Sure El Enfal

Klikni na ovo Mitersturmfireru pa procitaj.
 
Poslednja izmena:
a evo o duznosti muslimana da se bore protiv nevernika uvek i svuda

[8.38] Reci onima koji ne vjeruju, ako prestanu,oprostiæe im se šta je veæ prošlo; a ako se povrate -pa veæ je prošao sunnet ranijih.

znaci ovde se obecava nevernicima, nemuslimanima da ako prestanu da budu nevernici tj prihvate islam - oprostice im se sve ono sto je pre bilo

[8.39] I borite se protiv njih, dok (više) ne budefitneluka i ne bude sve vjera Allahova. Pa ako seokanu - pa uistinu, Allah je onog šta rade Vidilac.

OVO JE JAKO BITAN AJET. Ovde se Muslimanima porucuje da se bore protiv nevernika SVE DOK SVUGDE NA SVETU NE BUDE PRIMLJENA VERA ALAHOVA tj Islam. Zato je islam za mene ZLO jer kao religija obavezuje muslimane da ratuju protiv nevernika sve dok ceo svet ne bude islamski

http://www.2muslims.com/directory/Quran/translations/Bosnian/8.html

Ovo su stihovi iz Sure El Enfal

Klikni na ovo Mitersturmfireru pa procitaj.

Pa misliš li ti da se svi muslimani toga drže?
 
Pa misliš li ti da se svi muslimani toga drže?

naravno da se ne drze svi. Vecina se ne drzi - ali svi pravi muslimani se toga drze.

ja sam ti samo ove stihove naveo kao primer da je Islam kao religija u osnovi zlo i naredjuje muslimanima da cine lose stvari kao sto je progon ubijanje i porobljavanje svih onih koji nisu muslimani.

Dok Hriscanstvo propagira ne ubij, ne ukradi, kad te neko udari okreni drugi obraz - Islam propagira unisti, pobij, islamizuj, porobi...

I dok u Hriscanstvu oni koji ubijaju kradu i otimaju krse bozije zapovesti i cine greh, u Islamu oni koji unistavaju nevernike , ubijaju ih i nasilno islamizuju - cine dobro i zbog toga idu u Raj.
 
Shvatanje ljudskih prava u islamu je potpuno drugačije nego u našoj civilizaciji, i nema smisla raspravljati na ovaj način. Dok se kod nas pod ljudskim pravima podrazumevaju garancije koje ograničavaju javnu vlast u odnosu na pojedinca, u islamu, prema šerijatu, ljudska prava se mogu izvoditi isključivo iz propisa koji se smatraju Božijim, i pod pravima se pre svega podrazumeva obaveza potčinjavanja. Sloboda je zagarantovana ako nije protivna šerijatskom pravu i njegovim normama
slazem se, potpuno su nam razlicita polazista u islamu i hriscanstvu ( i ovo ne kazem iz bilo kakvih skrivenih motiva u smislu religiozni sam fanatik,sta vise ateista sam ali volim da kazem ateista sa hriscanskim nasledjem - moralne vrednosti su mi oblikovane sredinom u kojoj zivim). u tom smislu ne moze se nikako nas model shvatanja ljudskih prava primeniti kod njih,bas kao ni nas nacin demokratije itd....greska je zapada,i to velika sto to u opste i pokusava, doduse zavijeno kroz ekonomske interese, al sta god to je vec druga tema :neutral:

ali ja ovde ipak hocu da naglasim potrebu da se zastiti nasa kultura u toj meri u kojoj nece biti ugrozena od strane njihove kulture jer se nasom "tolerancijom" sve i svasta dozvoljava, dok za nase obicaje i moralne vrednosti tamo nema mesta.u samom startu smo u deficitu.

i u tom kontekstu spominjem reciprocitet.ne mozes pricati o nekoj toleranciji prema netolerantnom niti o demokratiji u uredjenju koje tradicionalno nije takvo,niti ima takvo nasledje niti se to ikad u istom razvijalo....iz te demokratije se dalje razvijaju i tzv ljudska prava, koja opet imaju dosta veze sa nekim drugim interesima al da ne tupim vise....

samo smatram da treba da cuvamo ono sto imamo u kulturnom smislu iz prostog razloga sto je nase i sto nas definise ko narode,kulturu i civilizaciju.
 
ja na kuran gledam sa pozicije hriscanstva tj nekoga ko nije musliman tj kakav odnos ima islam prema meni kao nekome ko nije niti ce ikada biti musliman.

a prema onima koji nisu muslimani islam je propisao da se moraju ponistiti, postati roblje + placati porez ili postati muslimani

sa stanovista mene , koji nikada nisam niti cu biti musliman i odreci se Gospoda i Hrista - Islam je zlo .

Sa stanovistva tebe, niko i nije trazio da promenis veru, da je to bio slucaj, bio bi musliman.
S obzirom da si prociotao obe knjige, za koje mnogi uceni ljude tvrde da su nesto od filozofskih dela, malo si me razocarao povrsnom interpretacijom.
 
ali ja ovde ipak hocu da naglasim potrebu da se zastiti nasa kultura u toj meri u kojoj nece biti ugrozena od strane njihove kulture jer se nasom "tolerancijom" sve i svasta dozvoljava, dok za nase obicaje i moralne vrednosti tamo nema mesta.u samom startu smo u deficitu.

i u tom kontekstu spominjem reciprocitet.ne mozes pricati o nekoj toleranciji prema netolerantnom niti o demokratiji u uredjenju koje tradicionalno nije takvo,niti ima takvo nasledje niti se to ikad u istom razvijalo....iz te demokratije se dalje razvijaju i tzv ljudska prava, koja opet imaju dosta veze sa nekim drugim interesima al da ne tupim vise....
Ne tupiš,potpuno si u pravu.Nemamo nikakvih razloga da usvajamo niti da poštujemo bilo šta od neke religije ako je retrogradno ili se kosi sa ljudskim pravima i ne treba da dozvolimo da ti relikti ljudske zaostalosti dođu i zažive u našem društvu.
 
Sa stanovistva tebe, niko i nije trazio da promenis veru, da je to bio slucaj, bio bi musliman.
S obzirom da si prociotao obe knjige, za koje mnogi uceni ljude tvrde da su nesto od filozofskih dela, malo si me razocarao povrsnom interpretacijom.
Nemoj da nam soliš pamet pričom kako je Kuran malo filozofija a malo nije i treba neki poseban lopov tumač da bi nam ga protumačio.Prvo,ružno je a drugo primitivno da nam poturaš takve priče za malu decu.
 
Sa stanovistva tebe, niko i nije trazio da promenis veru, da je to bio slucaj, bio bi musliman.
S obzirom da si prociotao obe knjige, za koje mnogi uceni ljude tvrde da su nesto od filozofskih dela, malo si me razocarao povrsnom interpretacijom.

ne bih da te razocaram al u kuranu nema nikakve narocite filozofije. kuran je jednostavno pravna knjiga, spisak obaveza i zakona kod muslimana - uglavnom.

izmedju ostalih obaveza je i obaveza da ratuju protiv nevernika gde god to mogu i sire islam ognjem i macem dok na celom svetu ne zavlada vera alahova.
 
Ne pratis debeli, napisao sam kako za kuran tako i za bibliju.
Prvo,jako je malo hrišćana pročitalo Bibliju a još manje je prihvata kao način življenja ili ne daj bože zakon.One delove iz Kurana koji za vas imaju snagu zakona možete da poštujete samo vi a za nas to nije nikakva obaveza.Znači,poturate nam religijsku zatucanost i verska načela kao neke vrednosti a one ne samo da nisu to nego ometaju one koji nisu muslimani u svakodnevnom životu.
 
slazem se, potpuno su nam razlicita polazista u islamu i hriscanstvu ( i ovo ne kazem iz bilo kakvih skrivenih motiva u smislu religiozni sam fanatik,sta vise ateista sam ali volim da kazem ateista sa hriscanskim nasledjem - moralne vrednosti su mi oblikovane sredinom u kojoj zivim). u tom smislu ne moze se nikako nas model shvatanja ljudskih prava primeniti kod njih,bas kao ni nas nacin demokratije itd....greska je zapada,i to velika sto to u opste i pokusava, doduse zavijeno kroz ekonomske interese, al sta god to je vec druga tema :neutral:

ali ja ovde ipak hocu da naglasim potrebu da se zastiti nasa kultura u toj meri u kojoj nece biti ugrozena od strane njihove kulture jer se nasom "tolerancijom" sve i svasta dozvoljava, dok za nase obicaje i moralne vrednosti tamo nema mesta.u samom startu smo u deficitu.

i u tom kontekstu spominjem reciprocitet.ne mozes pricati o nekoj toleranciji prema netolerantnom niti o demokratiji u uredjenju koje tradicionalno nije takvo,niti ima takvo nasledje niti se to ikad u istom razvijalo....iz te demokratije se dalje razvijaju i tzv ljudska prava, koja opet imaju dosta veze sa nekim drugim interesima al da ne tupim vise....

samo smatram da treba da cuvamo ono sto imamo u kulturnom smislu iz prostog razloga sto je nase i sto nas definise ko narode,kulturu i civilizaciju.

Sukob vrednosti o kojima govoriš sa islamskim nije novitet. To je odlično objasnio Hantington u svom 'Sukobu Civlizacija'. Najveći sukob koji sledi (odnosno koji već traje) je, po njemu, Zapad - Islam. Zapad je oblikovao međunarodni sistem i norme po svojoj meri. Čitav UN je napravljen po konstrukcijama Zapada. Islam se protivi tom sistemu vrednosti, jer u njemu ne vidi svoj identitet. E to se koristi protiv njih.

Ja sam protiv uticaja islamske kulture u zapadnu civilizaciju, jer joj tu nije mesto, ali sam isto tako i protiv mešanja Zapada u islamske poslove, jer tu njemu nije mesto.

I da, naravno, ne može se islam i islamsko življe i tradicija posmatrati kroz prizmu ljudskih prava i demokratije koji su tvorevina Zapada. I to je jedan od razloga zbog čega je ova diskusija bespredmetna.
 
Људска права су срање. Ислам је срање. Од два срања се не прави пита.

Не видим зашто би ми сметало што се у некој пустари бичују људи. Поимање вредности и приоритета запада и исламских земаља је тотално другачије. И у име Христа и у име Алаха радиле су се одвратне ствари.
 
Људска права су срање. Ислам је срање. Од два срања се не прави пита.

Не видим зашто би ми сметало што се у некој пустари бичују људи. Поимање вредности и приоритета запада и исламских земаља је тотално другачије. И у име Христа и у име Алаха радиле су се одвратне ствари.

pa smeta sto to primenjuju muslimani ne bas sve ali sve sto mogu i u hriscanskim zemljama.
 
Prvo,jako je malo hrišćana pročitalo Bibliju a još manje je prihvata kao način življenja ili ne daj bože zakon.One delove iz Kurana koji za vas imaju snagu zakona možete da poštujete samo vi a za nas to nije nikakva obaveza.Znači,poturate nam religijsku zatucanost i verska načela kao neke vrednosti a one ne samo da nisu to nego ometaju one koji nisu muslimani u svakodnevnom životu.

Retko se ko pridrzava zivota kako nalazu verske knjige, izuzimajuci saudi, naravno intrepretirajuci kako njima odgovara( koja je privatna svojina par kretena ) i avganistana.Niko vama ne potura nista debeli, niko te na nista ne tera? stvarni ne kapiram toliku mrznju koju gajis prema islamu.
 
A sta cemo sa onim koji vec zive tu?..pobiti, pokrstiti, kao sto bi u skoroj proslosti?
nista im ne raditi,jednostavno ocekivati da se asimiluju (ako pricamo o imigrantima) u smislu da postuju lokalne zakone i zemlju u kojoj zive i to je dovoljno.

sto prakticno znaci da ako zakon zabranjuje zensko obrezivanje, nema sta da tupis o kulturnoj razlici,veri ili cemu god,jer ako si dosao u sekularnu drzavu gde je zakon iznad crkve ima da slusas taj isti zakon i kraj price.
 
Evo ja ću.

Tihi vadi iz konteksta stvari koje njemu odgovaraju da bi izvukao nakaradni zaključak kojim bi opravdao svoje predrasude o islamu. Uzima najkonzervativniju zemlju sveta da bi je poistivetio sa celokupnom religijom. To bi isto bilo kada bi neko uzeo Vatikan kao primer za hrišćanstvo.
Isto tako, neko bi se mogao povesti Tihijevom logikom zaključivanja i pomenuti inkviziciju, krstaške ratove, ograničavanje nauke i slične stvari. Uzmimo svetli primer islama, velikog muslimanskog vojskovođu i sultana Saladina, koji nije dozvolio osvetu nad Evropljanima kada je od njih povratio Jerusalim.

Činjenica da radikalni islamski fundamentalizam jača nije povezan sa korenima religije, već sa činjenicom da se islamsko življe oseća napadnutim. I sa dobrim razlogom...
Kolega Don reče da hrišćanstvo više nije tako. I nije. A kada je bilo? onda kada se ono osećalo ugroženim od osvajača sa istoka, od naučnog progresa, od ljudskih sloboda. Tada je hrišćanstvo dobilo onu deformisanu formu koju danas poseduje islamski fundamentalizam.

Pa, izvini kolega, ja mogu razumeti da se oni osećaju ugroženima od zapada, pa da zapucaju avione u neki zapadni neboder, ali ne može se kamenovanje ljudi što su "švrljali", bičevanje do smrti što je kresnuo nekoliko zabrađenih a neudatih, sečenje glave sabljom što je ispričao masan vic o princu, itd. pravdati osećajem ugroženosti od strane zapada.

Činjenice su jednostavno takve da su oni civilizacijski na razini hrišćanske Evrope u srednjem veku, bez ikakvog izgleda da dožive svoju renesansu, jer oni nemaju potrebu za njom. Njima je ovako savršeno dobro. Sve drugačije je loše. Među njima niko nema potrebu da uzvikne: "Ipak se okreće...".
 
Retko se ko pridrzava zivota kako nalazu verske knjige, izuzimajuci saudi, naravno intrepretirajuci kako njima odgovara( koja je privatna svojina par kretena ) i avganistana.Niko vama ne potura nista debeli, niko te na nista ne tera? stvarni ne kapiram toliku mrznju koju gajis prema islamu.
Ne mrzim ja islam,ja smatram da su sve religije retrogradne i zaslužne za,na primer glad u Svetu.Jenostavno,u svim religijskim hijerarhijama postoje neki velikodostojnici koji žive od tuđih para,od nečije bede...pošto vernici uglavnom nisu bogati ljudi,jer za bogate je jedini bog novac.
 
Da skratimo pricu i kurtoaziju " civilizovanog govora " i stignemo da onog dela zbog kojeg je ova tema otvorena a mnoge " civilizovane " forumase vec svrbe prsti.
: ispravno je bilo ubijanje bosanaca, nece oni nama dzamahiriju i njihof nacin zivota nametati..trebali smo jos da ih ubijamo! :)

Ovo su obične insinuacije, kako biste se vi opet prikazali žrtvama, jadnim, malim, neshvaćenim... Niko to ovde nije tvrdio, i nema potrebe za ovakvim podmetačinama.
 

Back
Top