Računanje vremena
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Računanje vremena

Primećen član chuck. (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Podrazumevano Računanje vremena

Znate li cemu sluzi i kako je izmisljen prelazak sa letnjeg na "zimsko" racunanje vremena i obratno? Koje su dobre strane toga? Znam za jednu losu, a to je da prelazak sa jednog na drugo racunanje remeti uspostavjene navike u odnosu na prirodan dnevni bioloski ciklus organizma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time#Health

http://www.standardtime.com/

http://www.standardtime.com/petition.html

-

Iskusan fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano Re: Računanje vremena

Ja imam jedno pitanje- kako to da se na celoj planeti u isto vreme pomera vreme. Kako to da se na primer na juznoj polulopti u suprotnom smeru menja vreme, posto je tamo onda obrnuto godisnje doba?
    Treba mi svet, otvoren za poglede....

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Citat Original postavio chuck.eu Pogledaj poruku
    Znate li cemu sluzi i kako je izmisljen prelazak sa letnjeg na "zimsko" racunanje vremena i obratno? Koje su dobre strane toga?
    Ideja je sledeća: ljudi se bude u određeno vreme, i ako je mrak, pale sijalice. Takođe, ako mrak padne dok su još uvek na poslu, imaš silne zgrade u kojima se pali osvetljenje. Maksimizacijom dnevnih sati koji padaju paralelno sa radnim vremenom, minimizuješ upotrebu energije.

Po nekim računicama, ovo štedi oko 1% ukupne energetske potrošnje u industrijalizovanim zemljama, što nije za zanemarivanje.

Međutim, mnogi naučnici veruju da su negativne posledice po zdravlje, i incidenti vezani za promene (povećana učestanost srčanih udara, bolesti i nesreća u prvih par dana nakon promene) verovatno štetniji za društvo nego promena. Diskusija je beskrajna.

Ističe se Red_Zmaja (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

Ja nemam tih problema. Jednostavno preskocim 2 x 2 sata posle ponoci kad se vraca sat i u normali sam. A samo pomeranje sata napred nazad je neki dogovor koji je nekom liku davno pao napamet a ima neke veze sa radnickom klasom (zaboravio sam tacno)...
    Let me tell you about heartache and the loss of God wandering, wandering in hopeless night...

Početnik
    Učlanjen
    29.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio fantom piroman Pogledaj poruku
    Ja imam jedno pitanje- kako to da se na celoj planeti u isto vreme pomera vreme. Kako to da se na primer na juznoj polulopti u suprotnom smeru menja vreme, posto je tamo onda obrnuto godisnje doba?
    To bi izazvalo pometnju. GTM+1 bi neko vreme bilo GTM+2. Svakako je cimanje kad se menja vreme (mada kad se dobro isplanira rutina, kao i mnoge druge stvari), zamisli da se jos u razlicitim delovima sveta pomeranje vremena vrsi u razlicito vreme.

Sto se tice potrosnje energije, isto se moze postici time da se vreme paljenja svetla pomeri za jedan sat bez pomeranja vremena na globalnom nivou.
    To nije nikakav razlog, a ni korist od promeranja sata.

Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio dreamcatcherbre Pogledaj poruku
    To bi izazvalo pometnju. GTM+1 bi neko vreme bilo GTM+2. Svakako je cimanje kad se menja vreme (mada kad se dobro isplanira rutina, kao i mnoge druge stvari), zamisli da se jos u razlicitim delovima sveta pomeranje vremena vrsi u razlicito vreme.
    Pa fora i jeste u tome da se, izgleda, casovnici svuda ne pomeraju u isto vreme, cak i na istoj Zemljinoj hemisferi. Ne znam, ali ja primecujem da na nekim stranim TV kanalima odjednom, kada se predje sa letnjeg na "zimsko" racunanje vremena kod nas, neke redovne emisije pocinju sat vremena ranije nego leti, "po nasem vremenu", kao i utakmice koje su zakazane po njihovom lokalnom vremenu, odjednom se kod nas direktno prenose, ne jedan sat vremena kasnije po nasem vremenu, na primer, vec dva.

Veoma poznat diretore (avatar)
    Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    182

Citat Original postavio fantom piroman Pogledaj poruku
    ...ne pomjera se na cjeloj planeti u isto vrijeme vrijeme...a evo chuck stavio i mapu...inace u S. Americi se jos nije pomjerilo vrijeme...tek ovog vikenda....
    "This time next year, we'll be millionaires"

Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio diretore Pogledaj poruku
    ...ne pomjera se na cjeloj planeti u isto vrijeme vrijeme...a evo chuck stavio i mapu...
    hm da, ali zobaravih da dam neko objasnjenje, legendu...

██ Područja s letnjim računanjem vremena
    ██ Područja koja su nekada imala letnje računanje vremena
    ██ Područja koja nikada nisu imala letnje računanje vremena

dakle, razlicite boje na mapi se ne odnose na to kad se gde pomeraju casovnici, vec gde se to uopste i cini... tek da ne bi bilo kakve zabune...

Učlanjen
    12.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

I am not going anywhere. I am here.

Slične teme

1. Racunanje
    Autor PAWLLE u forumu Dom i porodica