DEPRESIJA

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
..kad smo ekstremno umorni, izloženi stalnom stresu..postajemo bezvoljni, nezainteresirani,usporeni, pospani...što su dodirne tačke sa depresijom...
...da li su te dvije stvari povezane..ili ih trebamo posmatrati odvojeno...nije li i svaki umor na neki način depresija..i svaka depresija psihički, a ponekad i fizički izazvan umor..?
...dobro sjećam se jedne žene koja je pregazila djevojčicu i od tada se liječi od depresije...
...to je drugi slučaj..iako je također bila sažeta, bezvoljna, sklona plaču i odavala utisak umorne osobe od života....
..sad želim samo povezati ova dva pojma ili naglasiti razlike...
...i možda odrediti tačku kad svoj umor trebamo ozbiljnije shvatiti...?!
..depresija spada u psihoze...što je također dosta diskutabilno za mene...doduše postoje prelazne forme, podjele..endogena..manično-depresivna...situaciona..sastavni dio PTSP-a, anksiozno-depresivni poremećaj...može li umor dovesti do anksizno depresivnog poremećaja....?...i do čega sve još....
 
Poslednja izmena:
..ajd da ja napišem nešto...ja mislim da je samo pitanje vremena kad će hronični umor preći u depresiju....
..kad će dugotrajni konflikt preći u depresiju..
..dugotrajni psihički mir....
..dugotrajna svađa....
..a vaš primjer...
 
Umor me čini kreativnim. Odmor me uništava. Pazoliniji je imao uzrečicu da odmah treba početi nešto novo po završetku prethodnog.

Depresija je bolest i nema veze sa umorom.
 
Depresija ima vise veze sa frustracijom nego sa umorom. Umor moze dovesti do nemanja "zivotne energije" da bismo zadovolji neke nase potrebe, i usled nezadovoljenja da nastane frustracija. Dugorocna frustracija moze dovesti do depresije.

Ali, mislim da je umor jedan od manje bitnih faktora nastanka frustracije.
 
Depresija je klinicko stanje i zahteva lecenje jer se pogorsava i odvodi osobu u druge probleme,dok je umor samo umor.Ne povezujem ta dva pojma jer mi se cesto desi da budem psihicki umorna zbog posla kojim se bavim ali to ne znaci da imam simptome depresije.Mozda,neko dugotrajno stanje umora sa jos nekim faktorima mogu dovesti do nekih oblika depresije.
 
..ne znam ima toliko oblika depresije...neke se svrstavaju u psihoze...neke u neuroze....ponekad mi se čini i da se neki oblici hroničnog umora definišu tako..pa i onaj primjer mobinga...ima toliko stanja za koja nemamo ime pa ih svrstamo u neku od poznatih kategorija....
..dugotrajna bolest...hronična obično dovodi do depresije....
...a eto čini mi se da i akutna...obična prehlada može imati slične simptome....
...slušala neko predavanje o ljekovima...naprave ga zbog jedne funkcije..a ispostavi se da ima dobre efekte i na neke druge..koliko su naši hemijski mehanizmi povezani prosto je zapanjujuće i zadivljujuće...nema šanse da ikad otkrijemo potpunu povezanost....
..zamislite da lijek za masnoću nekad se smatralo smanjuje lipidni omotač neurona i može dovesti do depresije....?..sad je to odbačeno...ali nije da mnogi ljekovi ne izazivaju umor, pa i depresiju....
...i zamislite onda se taj lijek počne koristiti zbog tih svojih slučajno otkrivenih funkcija a ne onih zbog kojeg je napravljen...ne bi da se udaljujem od teme...samo želim naglasiti nevjerovatnu povezanost reakcija unutar ljudskog organizma.....
 
Depresija ima vise veze sa frustracijom nego sa umorom. Umor moze dovesti do nemanja "zivotne energije" da bismo zadovolji neke nase potrebe, i usled nezadovoljenja da nastane frustracija. Dugorocna frustracija moze dovesti do depresije.

Ali, mislim da je umor jedan od manje bitnih faktora nastanka frustracije.

:ok: ...
 
Depresija je posledica izneverenih očekivanja i neostvarenih a veoma željenih ciljeva u životu. Jedini lek za za izbegavanje, pa i izlazak iz depresije, je posvetiti se nečemu iz ljubavi i zadovoljstva. U tome naći sebe i svoje željene ciljeve, rešavajući probleme koje možemo uspešno rešiti, a ostale trenutno ne rešive, ostaviti po strani - jednostavno ih zaboraviti kao da ne postoje, sve dok se ne steknu povoljni uslovi za njihovo rešavanje.
 
Meni se dešava da budem umoran i zamišljen/depresivan kad ceo dan sedim u kući,a kad odem nekim poslom ili rekreacijom,vratim se kući odmorniji i raspoloženiji...Dakle,rekreacija je zakon:)
 
Ne znam da li postoji tema o apatiji ali ipak cu pitati..... kako pomoci osobi koja je u stanju apatije?
Znaci osoba je svesna da je apatija u pitanju ....a to je zbog odredjenih okolnosti na koje se nema uticaj...kako pomoci? :think:
 
Ok..to razumem...na to moze da utice samo osoba koja se tako oseca...da sebe aktivira...ali kako da pomogne neko ko je samo posmatrac?
Takve osobe su poprilicno nervozne, svadljive..itd...pa cesto ljudi osecaju ko da tapkaju na prstima oko njih kako ih ne bi uvredili i povredili...jer sve shvataju suvise licno...
 
Ja sam prošle godine imao posla sa jednom takvom ženskom osobom...Ona je bila i apatična i depresivna...Ništa, samo joj pričati da vredi,jer često takve osobe vrede mngo više od drugih,ali svet je takav da često ne dođu do izražaja od kojekakvih idiota,stalno joj pričati o njenim dobrim stranama,podsećati je da već sutra može da bude bolje...To.:cool:
 
Ne verujem da umor izaziva depresiju...posebno ne fizicki umor...

Depresiju izaziva sklonost ka istoj..veoma cesto oboljenje danas...rezultat savremenog zivota i cena istog...najvise cena otudjenosti i osecaja da je sve nebitno...

Depresiju takodje izaziva i osecaj izolovanosti, prolaznosti, patetike...kada prestanemo da vidimo lepotu oko nas predstavlja siguran signal da postajemo depresivni....oporavak je dug dug dug nazalost
 
razmišljala sam...
umor može da doprinese, da bude kap u punoj čaši, ali ne mislim da je odlučujući... nije ništa više bitniji nego druge životne okolnosti koje su okidač, ali ne i razlog...
pre bih čak rekla da je češće obrnuto - da nemogućnost da rešimo neke probleme na svesnoj ili nesvesnoj razini izaziva umor... čovek nije depresivan jer je umoran, nego je umoran jer je depesivan...
mislim da depresiju izaziva velika duševna bol i tuga... koja opet može da ima svoj realan i očigledan ili skriven razlog potaknut nečim... ne naziva se džabe bolom duše...depresija, a ne na prolazno neraspoloženje...
i mislim da se ovde malo brkaju uzroci i posledice (simptomi)...
 
Poslednja izmena:
..ajd da ja napišem nešto...ja mislim da je samo pitanje vremena kad će hronični umor preći u depresiju....
..kad će dugotrajni konflikt preći u depresiju..
..dugotrajni psihički mir....
..dugotrajna svađa....
..a vaš primjer...

CFS (Chronic Fatique Syndrome) izmedju ostalih simptoma ima i simptome depresije. I leči se, izmedju ostalog i farmakološki, uzimanjem malih doza antidepresiva.

Zašto bi bilo koja osoba obolela od depresije ako živi u miru sa sobom i svojim okruženjem?
Ili si mislila na nešto drugo?
 
CFS (Chronic Fatique Syndrome) izmedju ostalih simptoma ima i simptome depresije. I leči se, izmedju ostalog i farmakološki, uzimanjem malih doza antidepresiva.

Zašto bi bilo koja osoba obolela od depresije ako živi u miru sa sobom i svojim okruženjem?
Ili si mislila na nešto drugo?

Napisala sam dugotrajni psihički mir ...vjerovatno ako neko živi u miru sa sobom i svojim okruženju znači da je zadovoljan takvim svojim životom sa svim njegovim sadržajima..
..ja sam mislila na takav život, život koji nema drugog ataka na psihičko zdravlje osim nezadovoljstva njegovim sadržajem. Možda sam mislila na osobe koje daju prednost i kreiraju svoj život da ne budu povređene, da imaju mogućnost ako i zapadnu u takav ''dugotrajan psiho-mir'' nekim rekreativnim aktivnostima da se eventualno izvuku iz takve opasne monotonije. A dok to ne urade ovo željeno psiho stanje polako i neprimjetno može dovesti do depresije. Vjerovatno i tu ključnu ulogu igra genetska predispozicija + faktori koline.
Upoznala sam neke ljude koji su ''navikli'' na samotnički život i jednostavno mi se nametnula ta misao. :)
 
..kad smo ekstremno umorni, izloženi stalnom stresu..postajemo bezvoljni, nezainteresirani,usporeni, pospani...što su dodirne tačke sa depresijom...
...da li su te dvije stvari povezane..ili ih trebamo posmatrati odvojeno...nije li i svaki umor na neki način depresija..i svaka depresija psihički, a ponekad i fizički izazvan umor..?
...dobro sjećam se jedne žene koja je pregazila djevojčicu i od tada se liječi od depresije...
...to je drugi slučaj..iako je također bila sažeta, bezvoljna, sklona plaču i odavala utisak umorne osobe od života....
..sad želim samo povezati ova dva pojma ili naglasiti razlike...
...i možda odrediti tačku kad svoj umor trebamo ozbiljnije shvatiti...?!
..depresija spada u psihoze...što je također dosta diskutabilno za mene...doduše postoje prelazne forme, podjele..endogena..manično-depresivna...situaciona..sastavni dio PTSP-a, anksiozno-depresivni poremećaj...može li umor dovesti do anksizno depresivnog poremećaja....?...i do čega sve još....

Depresivna osoba ne mora da bude psihotična. Osoba koja živi u realitetu može da oboli od depresije, da ima snižene voljne i nagonske dinamizme, gubitak apetita, sna, da se povlači u sebe, .... a nema bipolarni poremećaj i nisu to prelazne forme. Ranije je postojala jasnija podela na psihoze i neuroze. Sada to svrstavaju u afektivne poremećaje, poremećaje impulsa, ili već tako nekako.
Umor može i ne mora dovesti do depresije. Sve zavisi od psihičke konstitucije ličnosti, herediteta (rade se istraživanja na otkrivanju genoma).
Ali depresija je bolest koja ima i biološku podlogu.
Evo, sad je vreme za tzv. sezonsku depresiju. U decembru je obdanica najkraća, najmanje je svetla i sunca pa se manje luči serotonina.
 
BURNOUT SYNDROM
- je stanje fizičke, psihičke i duhovne iscrpljenosti karakterizirane progresivnim gubitkom idealizma, energije i svrhe.
-je reakcija povezana sa hroničnim profesionalnim stresom koja može biti povezana sa brojnim fizičkim i psihičkim promjenama ( i depresijom između ostalog)
-lične osobine koje vas čine npr.dobrim lekarom, mogu da vas takođe čine metom za Burnout sy
-''Bukvalni kolaps ljudskog duha'' Storile 1978.
-''Patološko povlačenje sa posla kao reakcija na prekomjerni stres i razočarenje'' Chernis 1980.
Stadijumi razvoja: Premorenost se razvija u 4. stadijuma:
1. Gutiziazam - I stadijum u kojem želimo ostvariti max.postavljenih ciljeva
2. Stagnacija - II stadijum nemogućnost da se održi određeni nivo i postepeni gubitak realnosti.
3. Frustracija - III stadijum ubrzanog psihičkog i fizičkog propadanja
4. Povlačenje - IV stadijum psihički i fizički slom.
Klinički simptomi i znaci:
- fizički simptomi
- kognitivni simptomi
- Bihejvioralni simptomi
- Emocionalni
Fizički simptomi:
- glavobolja
- povišen pritisak
- drhtavica, žeđ, grčevi
- umor i opšta slabost
- tahikardija i teškoće sa disanjem
- poremećaj vida
- poremećaj sna
- bolovi i nelagoda u grudima
- problemi sa GIS traktom
Emocionalni simptomi:
- strah i zebnja
- osjetljivost
- poricanje
- ljutnja
- beznađe
- gubitak emocionalne kontrole
- depresija
Problemi ponašanja:
- čudne odluke i pokreti
- promene u govoru
- izmenjene radne navike
- sukobi u familiji
- smanjen ili povećan apetit
- povlačenje u sebe (cinizam, sarkazam i negativizam)
- preterano opijanje i pušenje
Kognitivni simptomi:
- konfuzija
- oslabljeno apstraktno mišljenje
- sporo rešavanje problema
- teškoće u prepoznavanju osoba i objekata
- noćne more
- nesigurnost

Vežba-samodijagnoza stanja psihičke iscrpljenosti.
Koristite sledeću skalu za procjenu svog rezultata:
Nikad=1
1x ili 2x =2
Retko=3
Ponekad=4
Često=5
Obično=6
Uvek=7

Koliko često doživljavate jedno od navedenih stanja?
1. Osjećaj umora
2. osjećaj depresije
3. imali ste dobar dan
4. osjećaj fizičke iscrpljenosti
5. osjećaj emocionalne iscrpljenosti
6. osjećaj sreće
7. osjećaj da ste zbrisani
8. osjećaj da ste sagorjeli
9. osjećate se nesrećno
10. osjećate se pregaženo
11. osjećate se u klopci
12. osjećaj bezvrednosti
13. osjećaj zabrinutosti
14. u neprilici ste
15. Razbijene su vam iluzije i osjećate se revoltiranim u odnosu na ljude
16. slabi ste i bespomoćni
17. osjećate beznađe
18. osjećate se odbačenim
19. osjećate optimizam
20. osjećate da imate energije
21. osjećate se anxiozno

Proračun rezultata:
-Zbrojite bodove koje ste dali za sledeće linije:
1,2,4,5,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,21 (A= )
-Zbrojite bodove koje ste dali za sledeće linije:
3,6,19,20 (B= )
-Od broja 32 oduzmite B i dobit ćete C 32-B=C (C= )
-Saberite A i C A+C=D (D= )
- D podjelite sa 21 D:21= SKOR

SKOR:
1. Vječna euforija
2. Ide vam dobro
3. Trebate preispitati vaš posao i život, vrednovati prioritete i razmotriti moguće izmene
4. I više suočeni ste sa stanjem psihičke iscrpljenosti u toj mjeri da je obavezno da učinite nešto sa tim


Stanju psihičke iscrpljenosti prethodi:
- prekomjerni rad
- stres na poslu
- kretki rokovi
- nedostatak adekvatne nagrade i priznanja
- nefer odnosi
- gubitak kontrole nad situacijom
- nepoverenje
- teškoće u praćenju savremene tehnologije
- svakodnevna suočenost sa smrću i bolešću pacijenta

Prevencija i tretman:
- zdrav život
- izmjena situacije
- promjena načina mišljenja
- učenje i primjena specifičnih relaksacionih tehnika
- stručna pomoć
Zdrav život:
- zdrava ishrana
- fizičko vježbanje
- odmor i spavanje
- opreznost sa kafom i ostalim stimulansima
- prestanak pušenja i prekomjernog konzumiranja alkohola
- relaksacija
Izmjena situacije:
- Koji su uzroci problema?
- Ko bi mogao pomoći?
- Na koji način izvršiti promjene?
- Šta treba promjeniti?
Relaksacione tehnike:
- pozitivno mišljenje
- progresivna mišićna relaksacija
- progresivna samorelaksacija
- meditiranje
- autogeni trening
- relaksacija pomoću hipnoze
- muzička terapija
Ključne poruke:
- Umor koji traje manje od 6 mjeseci kod odraslih uglavnom je rezultat psihosocijalnih, financijskih ili bračnih problema.
- Fizički uzroci su manje česti nego psihosocijalni problemi i dokazuju se fokusirano anamnezom i fizikalnim pregledom.
- Medicinski i ostali radnici koji pate od burnout sy trebaju preduzeti neki tretman
- Aktivna prevencija kod rizičnih situacija
 
Depresivna osoba ne mora da bude psihotična. Osoba koja živi u realitetu može da oboli od depresije, da ima snižene voljne i nagonske dinamizme, gubitak apetita, sna, da se povlači u sebe, .... a nema bipolarni poremećaj i nisu to prelazne forme. Ranije je postojala jasnija podela na psihoze i neuroze. Sada to svrstavaju u afektivne poremećaje, poremećaje impulsa, ili već tako nekako.
Umor može i ne mora dovesti do depresije. Sve zavisi od psihičke konstitucije ličnosti, herediteta (rade se istraživanja na otkrivanju genoma).
Ali depresija je bolest koja ima i biološku podlogu.
Evo, sad je vreme za tzv. sezonsku depresiju. U decembru je obdanica najkraća, najmanje je svetla i sunca pa se manje luči serotonina.

Po zvaničnom udžbeniku Psihijatrije Medicinskog fakulteta ( autor Marić) depresija je svrstavana u psihoze..međutim tačno je da ima različitih vrsta depresije..postoji više tipova podjele..međutim koliko god podjela napravili svaki je čovjek (pacijent) zaseban slučaj i uvijek će biti više stručnih, a i nestručnih mišljenja o jednom slučaju.
Danas neka orjentaciona podjela depresije bi izgledala ovako:

Tipovi depresije ( poremećaja raspoloženja)

1.Distimija, hronično prisutni mali nivo depresije
2.Veliki depresivni poremećaj (tzv. velika depresija), specifična dijagnoza po Priručniku mentalnih poremećaja Američkog Psihijatrijskog Udruženja
- Velika depresivna epizoda
- Atipična depresija, sub-tip velike depresije gdje su spavanje, apetit i doživljaj zadovoljstva normalni ali postoji osjećaj letargije
-Melanholična depresija, sub-tip velike depresije, postoji nesposobnost osjećaja zadovoljstva kombinovan sa fizičkom agitacijom, insomnijom, manjkom apetita
- Psihotična depresija, sub-tip velike depresije sa psihotičnim sadržajima, halucinacijama
3.Manična depresija , manično-depresivni poremećaj, bipolarni afektivni poremećaj, illi jednostavnije Bipolarni poremećaj
4. Postporođajna depresija, depresivna epizoda unutar godinu dana od rođenja djeteta
5. Reaktivna depresija, danas nazvan Poremećaj prilagođavanja sa depresivnim raspoloženjem
6. Sezonski (afektivni) poremećaj (SAD), depresivno raspoloženje ovisno o godišnjem dobu

...umor je simptom...može biti fiziološka odbrambena reakcija, signal opterećenja (fizički ili psihički)..to bi bio akutni umor...A može biti (i obično jeste) dio, jedan od simptoma gore navedenih tipova depresije; a postoji i hronični umor u sklopu Sy hroničnog zamora (CFS) i Burnout sindroma..
 

Back
Top