DEPRESIJA

Ja sam jedno vrijeme bio anksiozan i depresivan, a onda sam poceo piti pivo i mnogo mi je bolje.

Alkohol ublazava anksioznost ali polako povecava depresivnost... Moj predlog ti je da lepo odes kod nekog psihijatra (ne to nije BLAM, samo primitivci tako misle) i popricas malo sa njim. Jer se zavisnost jos gore leci nego depresivnost i anskioznost.
 
Alkohol ublazava anksioznost ali polako povecava depresivnost... Moj predlog ti je da lepo odes kod nekog psihijatra (ne to nije BLAM, samo primitivci tako misle) i popricas malo sa njim. Jer se zavisnost jos gore leci nego depresivnost i anskioznost.

Vidi, nisam ja depresivan po bolesti, negi mi nesto srce pocelo preskakati i ja se prepadnem i pocnem brinuti. Odem kod doktora, kaze 45 dana terapija! Isto grom da me puko! Ja sam veseljak, volim druzenje i provod! To je za mene bio zatvor! Ja pio lijekove 45 dana, bilo je bolje, ali ni izbliza da sam se izlijecio! Jednog dana kazem ja sebi: Ma picu opet i veseliti se pa makar umro iste sekunde! Evo me danas posle 3-4 mjeseca ni traga od bolesti. Zdraviji sam nego ikad, cak sam se malo i tjelesno popravio sto dugo nisam mogo!
Necu nikog nagovarati da terapiju zamjeni pivom, ali je meni pomoglo! Najvaznije je ono sto covjeka cinim srecnim i to ce ga najprije izlijeciiti
 
Vidi, nisam ja depresivan po bolesti, negi mi nesto srce pocelo preskakati i ja se prepadnem i pocnem brinuti. Odem kod doktora, kaze 45 dana terapija! Isto grom da me puko! Ja sam veseljak, volim druzenje i provod! To je za mene bio zatvor! Ja pio lijekove 45 dana, bilo je bolje, ali ni izbliza da sam se izlijecio! Jednog dana kazem ja sebi: Ma picu opet i veseliti se pa makar umro iste sekunde! Evo me danas posle 3-4 mjeseca ni traga od bolesti. Zdraviji sam nego ikad, cak sam se malo i tjelesno popravio sto dugo nisam mogo!
Necu nikog nagovarati da terapiju zamjeni pivom, ali je meni pomoglo! Najvaznije je ono sto covjeka cinim srecnim i to ce ga najprije izlijeciiti

Pa dobro, može malo da se gucne pivo, puno je B vitamina a to je dobro za živce :besna:. Ali ne treba preterivati i upasti u alkoholizam. Malo pivo, malo sport i zdrav život, i ima čovek da stoji čvrsto na zemlji sa obe noge. Medicina pomaže:), ali mora i sam čovek da pomogne sebi :think:. Nekada to ume da bude teško, jer veoma lako čovek izgubi volju i snagu da se bori :sad2:.
 
Bila je tema sigurno ali nije za odmet da je opet postavim.

Depresija – pandemija XXI veka

Autor: prof.dr Miroslava Jašović Gašić Postavljeno: 12.06.2009

depresija-–-pandemija-xxi-veka
Depresija će prema podacima Svetske zdravstvene organizacije do 2020. godine postati vodeći uzrok smrti i onesposobljenosti u ženskoj populaciji, a posle kardiovaskularnih oboljenja drugi uzrok smrti u celokupnoj populaciji. Oko 450 miliona ljudi u svetu boluje od depresije, a više od dve trećine samoubistava izvrše osobe osobe koje se nalaze u teškoj depresiji. U Srbiji minimum 250.000 ljudi ima neki od s imptoma depresije: neraspoloženje koje traje nedeljama i mesecima, nemogućnost odlaska na posao i obavljanje osnovnih dnevnih aktivnosti, nedostatak sna, povremeni ili stalni strah.

Kao niz psihofizičkih poremećaja depresija je stanje koje karakteriše poremećaj raspoloženja. Potištenost, tuga, nervoza, iscrpljenost i umor, svaki čovek se ponekad ovako oseća, ali ovakvo raspoloženje prođe za nekoliko dana. Depresija je mnogo više od žalosti i očaja, ona traje najmanje nedelju dana i potpuno preuzima kontrolu nad životom. Utučenost je prisutna većinu vremena, a sve stvari koje su obično podizale raspoloženje više nemaju pozitivan uticaj. Kod čoveka koji pati od depresije može se promeniti način razmišljanja. Svet se vidi drugačije, obično u negativnom svetlu, utiče na porodični i profesionalni život, tako da može da prouzrokuje socijalnu izolaciju. Može da se krije iza osećaja iscrpljenosti, a često je maskirana drugim smetnjama, kao što su hronična anksionznost ili poremećaj u ishrani.
Uzroci depresije
Depresivno stanje se može javiti usled samoće, teške bolesti, nakon gubitka drage osobe, teških uslova života, smanjenog kretanja, a takođe može biti posledica genetskog nasleđa. Kako tačno nastaje nauka do danas nije uspela da objasni. Prema najnovijim teorijama smatra se da je pojava depresije povezana sa smanjenjem aktivnosti nekih neurotransmitera, serotonina, noradrenalina i dopamina koji imaju prirodnu antidepresivnu funkciju. Drugi bitan faktor za nastanak depresije je prekomerno lučenje stresnih hormona, poput kortizola. Izloženost hroničnom stresu menja funkciju mozga, tako da se mnoge depresije mogu objasniti akumulacijom štetnog delovanja stresa.
Osnovni simptomi depresije:
- nedostatak životne radosti, intenzivna tuga, samosažaljenje, napadi plača
- strah, nemir, zabrinutost, strepnja
- osetljivost ranjivost, razdražljivost
- usamljenost, bezvoljnost
- oslabljena koncentracija i poremećaj pamćenja
- nesanica ili velika potreba za snom
- umor, iscrpljenost, manjak energije
- značajno smanjen ili povećan apetit
- somatski bolovi koji nemaju fizičke uzroke
- želja i razmišljanje o smrti ili planiranje samoubistva
Lečenje
Prvi korak u lečenju depresije je pravilno postavljanje dijagnoze . Dijagnozu depresije nije teško postaviti, jer se vrlo jednostavno na osnovu razgovora sa pacijentom može proveriti koje simprome ima i koliko dugo. Uzalud je očekivati da će depresija sama proći snagom volje i pozitivnim mišljenjem. To se događa retko, jer upravo su volja i optimizam nestali kod bolesnika, a on je nemoćan da ih povrati. Najvažnije je da se pacijent na vreme javi lekaru opšte prakse, koji će proceniti da li je potrebno konsultovanje sa psihijatrom i koja će se terapija primeniti – da li antidepresivi, psihoterapija ili oba pristupa. Za lečenje depresije koriste se antidepresivi nove generacije, među kojima je citalopram, lek sa kojim je lečenje depresije postalo uspešnije, jednostavnije i sa manje rizika.

Da li mislite da smo depresivno društvo?
 
Duboko.To se vidi i po ponašanju na raznim koncertima i festivalima gde ljudi kroz igru i pevanje izbaciju nagomilanu negativnu energiju...Ljudi su željni mirnog i normalnog života a to ovde nikako da dođe...
 
Bile tuče i na Beer-u...I to baš za vreme certa Del Arno Band-a,koji kao što je poznato sviraju skrooz kul muziku hipi i to...Mada jesu smorili sa nekim instrumentalima i stranim obradama:think::mrgreen:
 
..kad smo ekstremno umorni, izloženi stalnom stresu..postajemo bezvoljni, nezainteresirani,usporeni, pospani...što su dodirne tačke sa depresijom...
...da li su te dvije stvari povezane..ili ih trebamo posmatrati odvojeno...nije li i svaki umor na neki način depresija..i svaka depresija psihički, a ponekad i fizički izazvan umor..?
...dobro sjećam se jedne žene koja je pregazila djevojčicu i od tada se liječi od depresije...
...to je drugi slučaj..iako je također bila sažeta, bezvoljna, sklona plaču i odavala utisak umorne osobe od života....
..sad želim samo povezati ova dva pojma ili naglasiti razlike...
...i možda odrediti tačku kad svoj umor trebamo ozbiljnije shvatiti...?!
..depresija spada u psihoze...što je također dosta diskutabilno za mene...doduše postoje prelazne forme, podjele..endogena..manično-depresivna...situaciona..sastavni dio PTSP-a, anksiozno-depresivni poremećaj...može li umor dovesti do anksizno depresivnog poremećaja....?...i do čega sve još....
depresija je posledica nedostatka hormona sreće u mozgu,
umor je stanje prenapregnutosti mozga, koje nestaje posle kraćeg ili dužeg odmora.
bezvoljnost ne mora da znači i depresiju. može da bude trenutna bezvoljnost.
a to što je ta žena pregazila devojčicu je trauma zbog koje je ta žena upala u depresiju.
nadam se da shvataš da ljudi sa depresijom ne mogu ni iz kreveta često da ustanu, a kamoli da voze kola ili rade bilo šta.
 
Borčica je spojila teme vezane za depresiju i to je OK. Ali umor kao patološki poremećaj, a razdvojen od depresije, postoji npr. kao Chronic fatique syndrome. On ima i simptome depresije, čak se i simptomi tretiraju blagom AD..... plašim se da obe teme zaslužuju više od psihologiziranja. U osnovi je biologija i neurofiziološki poremećaji kao i virusologija.
Kao što je napisao Stroncijum, od običnog umora ćemo se osloboditi odmorom, ali od depresije i hroničnog umora ne možemo bez pomoći stručnjaka.
 

Back
Top