Kreativci VS Potrosaci

A

anakin

Gost
koliko u svom zivotu osecate poriv da stvarate i kom segmentu vaseg zivota se ovo najvise ispoljava?
stvaranje se moze shvatiti krajnje siroko...

koliko osecate u sebi teznju da budete konzument i potrosac?

mislim da ova sva poriva stoje u apsolutnoj suprotnosti....ali je sasvim moguce u jednom coveku naci oba. svi smo deo potrosacke kulture ali smo i svi ljudska bica bez cijeg kreativnog potencijala ne bi bilo ni civilizacije kakvu poznajemo....
 
Jos bolje pitanje je: Da li mi (Ljudska rasa) vise stvorimo ili vise potrosimo? Tj. da li mi sve ono sto potrosimo reprodukujemo (recikliramo), vratimo nazad?

Jedan od dva moguca odgovora:


Woo..
I'm ahead, I'm a man
I'm the first mammal to wear pants, yeah
I'm at peace with my lust
I can kill 'cause in God I trust, yeah
It's evolution, baby

I'm at piece, I'm the man
Buying stocks on the day of the crash
On the loose, I'm a truck
All the rolling hills, I'll flatten 'em out, yeah
It's herd behavior, uh huh
It's evolution, baby

Admire me, admire my home
Admire my son, he's my clone
Yeah, yeah, yeah, yeah
This land is mine, this land is free
I'll do what I want but irresponsibly

It's evolution, baby

I'm a thief, I'm a liar
There's my church, I sing in the choir:
(hallelujah, hallelujah)

Admire me, admire my home
Admire my son, admire my clones
'Cause we know, appetite for a nightly feast
Those ignorant Indians got nothin' on me
Nothin', why?
Because... it's evolution, baby!

I am ahead, I am advanced
I am the first mammal to make plans, yeah
I crawled the earth, but now I'm higher
2010, watch it go to fire
It's evolution, baby
Do the evolution
Come on, come on, come on
 
da, dobro pitanje..
sve sto se stvori mora neko i da konzumira...ali...i potrosnja moze imati neceg kreativnog u sebi..
da bismo, npr. "konzumirali" umetnicka dela, moramo u sebi imati i neceg krativnog...

recimo da je je danasnja kultura vise okrenuta potrosnji a kreativnost vise ulazi u sferu marketinga..
ne mora tako da bude...
a i kreativnost ne mora biti privilegija manjine...sve je do coveka...
 
koliko u svom zivotu osecate poriv da stvarate i kom segmentu vaseg zivota se ovo najvise ispoljava?
stvaranje se moze shvatiti krajnje siroko...
pa ... teznju za stvaranjem osecam zaista ... neopisivo mnogo, do mere bolesti, kad ne mogu zaspati jer mislim o npr. scenariju za strip. jednostavno, ako ista kod mene vredi, to moze biti samo kreativnost ... jer, sve sto cinim, posveceno je tom cilju. takav je i posao koji sam izabrao da se njime bavim u buducnosti, takvi su i svi moji 'hobiji' ... kao npr. gitara, koju sam poceo da sviram iz zeza, da je nekoliko meseci nisam mogao ispustiti iz ruke shvativsi njen potencijal... medjutim, u zadnje vreme zelim biti kreativan, ali sa namerom da te kreacije budu 'drustveno korisne' (ne svidja mi se izraz, ali sad ce tri ujutro i nije mi do mozganja :)), da neposredno sluze ljudima i ljudskim idealima, zbog cega sam i poceo studirati arhitekturu jer je to ipak umetnost koja neposredno podrzava ljudsku egzistenciju, a ne poput ostalih koji to cine posredno ..... tako da sam u medjuvremeno ispustio pero za pisanje i trzalicu i ostao samo na crtacoj olovci i papiru :)
inace... voleo bih da naucim da stvaram ljubav ... to ne umem.

koliko osecate u sebi teznju da budete konzument i potrosac?
vrlo veliku teznju za konzumiranjem mnogo mnogo mnogo toga... ne bih voleo nesto da propustim :)
... a vrlo malu teznju za troshenjem. jezim se od te rechi ..... mada sam potroshac. jer moram... mada zamisljam da nisam potrosac ako vratim ono sto sam potrosio ... na neki nacin, bilo koji ... evo sutra cu da posadim negde neko drvo, da vratim prirodi sav onaj silan papir shto sam istroshio ... :)

uzgred, sto se medjusobnog odnosa kreativaca i potrosaca tice, ocito je da danas armije potrosaca prosto ovise od kreativaca :)


uzgred, lepo se nashao onaj "Do the evolution" od Pearl Jam-a tamo gore .... :D jipe! djuskanje :D
 
Hvala bogu, jedna zanimljiva tema posle duuuuuzeg vremena! :D
Pa kod mene potrosacki nagon radi samo kad dodjem do vece kolicine novca! Onda uzmem i potrosim sve do poslednjeg dinara! A kad sam bez dinara, u meni ovaj nagon zamre, prosto se cudim samoj sebi i pitam se jel' sam zena il' sam pustinjak!
Koliko sam kreativna? Mislim da sam kreativnija nego sto to ispoljavam! Imam sto hiljada ideja, al' zbog konfuzije i haosa, nikako da se sredim i posvetim im zasluzenu paznju!!! Al' ce to boga mi da se menja! Resila sam, majke mi!
 
anakin:
koliko u svom zivotu osecate poriv da stvarate i kom segmentu vaseg zivota se ovo najvise ispoljava?
stvaranje se moze shvatiti krajnje siroko...

koliko osecate u sebi teznju da budete konzument i potrosac?

mislim da ova sva poriva stoje u apsolutnoj suprotnosti....ali je sasvim moguce u jednom coveku naci oba. svi smo deo potrosacke kulture ali smo i svi ljudska bica bez cijeg kreativnog potencijala ne bi bilo ni civilizacije kakvu poznajemo....


Da, jedno je naša reč, a drugo strana !!!
 
ja sam izvrsilac i ev. organizator i analiticar vise a sve manje 'kreativna' (da imam potrebu da crtam pisem itd. ok pishem). pre godinu dana sam imala nekih ideja ali nekako su se izgubile i sada mi je cilj kako nesto da uradim sto brze a kao potrosnja mi zavisi sta mi se vishe isplati...da li da kuvam tikvice ili da kupim sendvich. vreme/pare/zivci. to planiram a u stvari ne bih da raidm nista nego eto da imam obezbedjen zivot i da radim sta mi se radi...a opet da pazim da ne srljam u neke bolesti tipa 100h dnevno za netom. ne znam sta bi mi se radilo prepustila bih se trenutku..dok se ne smorim i ne zazelim cvrstu ruku i posao u firmi. mora neko i pljeskavice da prodaje ali ne ja. ja cu da organizujem. e malo sutra:) ali opet nekad dodjes u situaciju da moras da ih prodajes...i onda se prilagodis i postanes prodavac pljeskavica.. da. sada se sve manje druzim i ne mogu da kazem da zalim a opet i zalim. druzenje ti daje normalnost i nema davljenja oko nekih paranocnih pitanja. hahah :) nisam se nikad ni druzila, samo su me zvali.. ne spada bash u temu...isekla sam parche nije mi se dopalo ..mislim poruke. i josh jednom...ovo je ozbiljno mesto..a ja sam suvise glupa za to.
 
Nisi, Jagodice, samo istraj sa pljeskavica - job, i ima oči da ti se otvore !!! Em radiš ( a dokon um je đavolje igralište !!! ), em lova, em druženje i upoznavanje novih likova, a i ne osećaš se više kao parazit !!! Malo li je ?!?
 
U svakom trenutku vremena vi se opredeljujete ili kao potrosaci ili kao kreativci.
Ili ste jedno ili drugo.

A sada onaj drugi smisao pitanja , a ne bukvalni.Kreativnost ili samo rad.(Kreativnost produktivnosti je kreativnost organizovanja rada radi povecavanja produktivnosti.

Kreativnost mora biti "placena".
Pojedinac koji se bavi kreativnim radom ce ili se osecati "placenim" za taj svoj rad ili ce prestati da kreativno pristupa radu.

Sta znaci "placen"?
Znaci da oseca unutrasnje zadovoljstvo,
da oseca pohvale sredine,
da oseca potvrdu vrednosti svoje kreativnosti,
da ima vremena da ispuni svoju verziju kreativnosti (ako je pedantan)
zavisno od subjektivnog gledanja na svet.


P.S. Ako je ovo bila anketa onda sam promasio temu...
 
Kreativnost je klica u ljudskoj dusi stvorena, da se izrazim Maran Atinim recnikom, od vise sile u korist covecanstva. Malobrojni su oni koji mogu da stvaraju jer u njima struji kosmicka energija mogu da osete sto svaki covek oseca (tako da mislim da su oni bolji psiholozi od samih psihologa). Psihologija to cak objasnjava kao frustracije, ali kako bi ona bila popularna ako bi shvatila ljude koji kreiraju npr, kod nas a i u svetu, vecina zazire od onih koji slusaju klasiku pa i od same klasicne muzike, kao da je to muzika za cudake i kao da su ti ljudi neki cudaci (mozda zbog nekih, koji se uopste ne razumeju u tu muziku vec se njome sluze kao nacin isticanja u drustvu, kao da oni osecaju nesto vise)

Onaj koji stvara zbog interesa, novca, nije kreativac!

Ta visa sila je u ljude koji imaju talenat nametnula i neku muku (da tako kazem): Mozart je gladovao, Tesla vezan za majku, Betoven zaljubljiv, Sopenhauer povredjen od zene, Dostojevski robijao... inspiracija je uvek dolazila teskim zivotom.

Umetnost je put ka visem bicu a ne religija.


Setite se samo humanizma i renesanse!
 
Tuzni_patak:
Kreativnost mora biti "placena".
Pojedinac koji se bavi kreativnim radom ce ili se osecati "placenim" za taj svoj rad ili ce prestati da kreativno pristupa radu.


ne mora da znaci...kreativnost je poriv koji uopste nema veze sa odbravanjem okoline...bas naprotiv...
ako neko naprasno prestane da bude kreativan jer ga okolina nije dovoljno tapsala po ramenu tesko da je to bilo iskreno od pocetka...
 
Tuzni_patak:
Kreativnost mora biti "placena".
Pojedinac koji se bavi kreativnim radom ce ili se osecati "placenim" za taj svoj rad ili ce prestati da kreativno pristupa radu.

Sta znaci "placen"?
Znaci da oseca unutrasnje zadovoljstvo,
da oseca pohvale sredine,
da oseca potvrdu vrednosti svoje kreativnosti,
da ima vremena da ispuni svoju verziju kreativnosti (ako je pedantan)
zavisno od subjektivnog gledanja na svet.

zasto mora biti placena? .....
sto se mene tice, nikakvu platu od svega sto radim nemam. unutrasnje zadovoljstvo? ma kakvi. sto sam svakim danom dublje u tome sto radim, samo sve vise i vise nalazim nemir i cheznju. nista vise. a zadovoljan? nikad. kao sto rece James Hietfield iz "Metalike"... If you're ever satisfied - the game is over. za nekog ko stvara i ko zeli ici napred, preveliki je luksuz biti samozadovoljan, a kamoli uzivati u sopstvenom delu.
a pohvale sredine, okoline? sva mi je slava i hvala stala u jednu rechenicu: "sta se zaludjujes tim stripovima,.... idi uchi."
ne treba mi nikakva potvrda vrednosti moje kreativnosti, nikakva pohvala, nikakva plata. ovo sto radim nikad nece imati veze sa hlebom koji jedem, za njega cu se snalaziti drugacije. ovde se ne radi o potrebama za nekakvim "potvrdama vrednosti" ili "podrshkom okoline", ovde se radi o nekakvoj chudnoj drazi, muci, nagonu, porivu, teznji... o gladi. sve sto o tome zasad znam, rekao je neko drugi umesto mene:

"Kakva je ovo neodoljiva i nezajazljiva teznja da se iz mraka nepostojanja ili iz tamnice koju predstavlja ova povezanost svega i svacega u zivotu, da se iz toga nistavila ili iz tih okova otima komadic po komadic zivota i sna ljudskog i da se uoblichuje i utvrdjuje zauvek, krtom kredom na prolaznoj hartiji? (...) Po prokletoj muci i neuporedivoj drazi ovoga posla, mi osecamo jasno da od nekog nesto otimamo, uzimajuci od jednog tamnog sveta za neki drugi koji nam je nepoznat, prenoseci iz nicega u nesto sto ne znamo sta je. Zato je umetnik izvan zakona, odmetnik u visem smislu reci, osudjen da natcovecanskim i bezizglednim naporima dopunjuje neki visi, nevidljivi red, remeteci ovaj nizi, vidljivi, u kom bi trebalo da zivi celinom svoga bica."

 

Back
Top