Vreme ?

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
:think:

Vreme kao pojam,kao rec ?
Mozhe oznacavati meteoroloshku situaciju,mozhe oznacavati "time line",
proshlo,sadashnje,buduce...sled sudbinskih dogadjaja.
Shta bi mogao biti "vremenski paradoks " i kako bi mogao uticati na neku ili necije sudbine ?
Kako shvatiti ?

Ajmo filozofi i "filozofi ",shta imate reci tj.napisati o tome ?,
kako nam telepatijske sposobnosti josh nisu na nivou.:dash:
 
Ja sam srednjoskolac, zbog cega sam i kompetentan za ovako nesto... Naime, nesto sto me izludjuje, sto moram da konstatujem da smo svi postali robovi vremena... :( ... Kada ovo, kada ono?! Kasnim na ovo! Do tada moram da stignem tamo... Zato nam vreme i tece brze po mom misljenju... Pogledajte kada ste na nekom odmoru ili slicno, na nekom mestu gde zivot nije toliko brz, vreme tece sporije i sami se lepse osecate bez nekih vremenskih ogranicenja... :)
 
ša su to "telepatijske" sposobnosti?? ( : mislim da oziman može da pokuša da objasni sa kvlaitativnom promenom koja je ireverzibilna i ima sopstveno unutrašnje trajanje. znači, to bi bilo isključivanje značaja razuma koji vreme objašnjava u kategorijama prostora. e, ako ćemo o nauci, onda je tu ajnštajn i prostorno - vremenski kontinuunm, celina koja se proteže duž linije sveta i čija su buduća javljanja podjednako fiksirana kao i prošla...
ako ima više sadašnjosti, pa na postojanost materije ništa ne zavisi ili neko uspe npr. da objasni transformaciju materija - energija bez obzira , ili s obzirom na prostor.....u, to bi me baš zanimalo da čujem..al to teško da mogu filozofi, samo najbolji fizičari... ( : iskreno, ja ne znam...
 
:think:
Vreme kao pojam,kao rec ?
Moze oznacavati meteoroloshku situaciju,mozhe oznacavati "time line",

Pojam "vreme" kako se uzima u uobicajenom smislu u sebi sadrzi zabludu identifikacije vremena sa prostorom.
To pokazujes i ti u uvodnom postu kada kazes: "Vremenska linija". To je kontradikcija na delu. Linija moze biti samo u prostoru i ni na koji nacin linija ne moze biti predstavnik vremena.

Iako je ovo sto pisem prosto da prostije ne moze biti identifikacija vremena sa prostorom predstavlja
zabludu covecanstva uopste.Opste prihvacena kontradikcija koja je aksiomatski kao takva ugradjena u pogled na svet.
Dakle nema tu mnogo price. Ono sto se uobicajeno zove vreme nije vreme vec prostor. Ma sta radili saznanje kao takvo, kao nesto sto predpostavalja subjekat i objekat i objekat smesten u prostoru, imacemo posla sa prostorom ne sa vremenom. Vreme ne moze postati predmet ljudkskog saznanja...umesto vremena trajanja imacemo samo simbol ili jednu liniju u prostoru a ne sukcesiju trenutaka ili trajanje. Trajanje nije objekat saznanja. Trajanje je intuicija. Nesto imanentno ..sadrzaj duha.. a ne nesto empirisko. Spolja vremena nema. Vreme je subjektivna duhovna kategorija.

Posto ove istine ruse opste prihvacenu zabludu...mogu misliti da cudno zvuce... ali uprkos tome, ako te stvarno zanima sta je vreme upoznaj se sa Begsonovom filozofijom a za pocetak mozes da pogledas ovo sa mog bloga:

Pitanje je prosto: Mislimo li mi ikada vreme ili pravo trajanje. Iz cega smo sagradili pojam "vreme"?.
Iz ovoga dole videces da smo pojam vreme izgradili iz necega sto nikako nije saznanje vec intuicija.

Mislimo li mi ikada pravo trajanje ili nasa inteligencija ima posla jedino sa prostorom ?
Odgovor je ovo drugo i to je ujedno i osnova Bergsonove filozofije i veoma mocan uvid.
Bergson je na svoju ideju "trajanja" dosao iznenada i to dok je na predavanju objasnjavao studentima Zenonov paradoks. Tada je Bergson otkrio nesto sto su pre njega mnogi naslucivali ,ali nisu uspeli da prevedu u jasne misli, a to otkrice jeste u tome da je ono ,sto nas intelekt zove "trajanje" ili "vreme", zapravo prostor a da je trajanje nesto drugacije - intuicija. Tako smo dobili cuveni Bergsonov "Kinematografski princip inteligencije". i intuiciju trajanja

Ovaj video klip na YouTube nastao je inspirisan Bergsonovom filozofijom i moze posluziti prilikom objasnjenja.


U svakom trenutku vremena u SADASNJOSTI imamo samo jednu jedinu crnu tacku. Ona je u sadasnjosti nepokretna..miruje.
U sledecem trenutku vremena ona NESTAJE ,ne postoji, ona postaje proslost a sledeca crna tacka postaje sadasnjost . Kada je nastupila sledeca crna tacka, prethodne vise nema u prostoru niti prostor o njoj cuva bilo kakav trag. Znaci prethodna tacka egzistira samo u nasem secanju.
tacka.gif


Kako nasa inteligencija sada dobija iluziju kretanja?

Tako sto sada imamo ,samo jednu crnu tacku u sadasnjosti i jednu crnu tacku SECANJE (obratite paznju -secanje) I sada inteligencija ,ne bi li dobila kretanje, vrsi SINTEZU jedne crne tacke u sadasnjosti, i jedne crne tacke secanja (koja vise ne postoji u stvarnosti ) uzetoj iz proslosti iz memorije.

Ali kako vrsimo tu sintezu? Da li tako sto te dve tacke (jednu virtuelnu a jednu aktuelnu) redjamo jednu do druge?

Upravo tako, ali onda nemamo posla sa kretanjem vec sa prostorom, sa slikama crnih tacaka poredjanih jedna do druge u nasoj svesti, a to nije kretanje. Kretanje nije zbir nepomicnosti. Time nismo mislili kretanje.

Kretanje je osnova naseg bica . Ono je trajanje, ali ono se ne moze predstaviti inteligencijom i njenim kinematografskim mehanizmom, a koja ima posla jedino sa nepokretnim opazajima, ne i sa kretanjem niti trajanjem.
Trajanje ili uzastopnost je stvar intuicije i necega sto je Bergson nazvao "Kvalitativna mnozina" a gde se sve sastoji u medjusobnom prozimanju i trajanju.

Verovatno mnogi nisu do sada primetili da je percepcija(opazanje) zapravo secanje. I da se memorija itekako mesa sa osecajima. Da je cak svaka percepcija memorija, kako kaze Bergson. Proslost ne postoji , osim u secanju, buducnost se jos nije desila. A u sadasnjosti imamo posla samo sa jednim jedinim polozajem neke stvari, koji je uz to jos nepokretan. Prethodni polozaj je secanje a upravo sinteza jednog secanja i jednog aktuelnog sadasnjeg momenta (koji je takodje secanje) daje iluziju kretanja.
Istina je da mi brojimo uzastopne trenutke trajanja i da nam se vreme, po svojim odnosima s brojem, pokazuje najpre kao merljiva veličina, sasvim analogna prostoru. Ali, ovde treba napraviti važnu distinkciju. Kažem, na primer, da je protekao minut, a pod tim mislim da je klatno, otkucavajući sekunde, izvelo šezdeset oscilacija.Ako svih tih šezdeset oscillacija sebi predočim odjednom i jednom jedinom apercepcijom duha ja po hipotezi isključujem ideju o uzastopnosti, mislim ne na šezdeset otkucaja koji se smenjuju,već na šezdeset tacaka jedne čvrste linije od kojih svaka takoreci simbolizuje jednu oscilaciju klatna.

Ako, pak, želim da sebi tih šezdeset oscilacija predočim uzastopno, a ništa ne menjanjući u načinu njihova stvaranja u prostoru moraću da mislim na svaku oscilaciju isključujući sećanje na prethodnu, jer prostor o njoj ne čuva nikakav trag ,međutim, baš zbog toga ja cu sebe osuditi da neprestano ostanem u sadašnjosti i odreći ću se toga da mislim uzastopnost ili trajanje. Ako, napokon, zadržim, spojeno sa slikom sadašnje oscilacije, sećanje na oscilaciju koja joj je prethodila, desiće se jedno od dvoga:
1)ili ću dve slike staviti jednu do druge, pa ćemo se tako vratiti na našu prvu hipotezu ili ću
2) Ili cu ih primetiti jednu u drugoj, kako se prožimaju i među sobom organizuju kao note neke melodije, obrazujući ono što cemo nazvati nejasnom ili kvalitativnom množinom, a što nema nikakve sličnosti sa brojem:

Tako ću dobiti sliku čistog trajanja, ali ću se, takođe, potpuno osloboditi ideje o homogenoj sredini ili o merljivom kvantitetu. Citat Bergson iz dela Trajanje i sloboda volje
 
Pravo pitanje je sta bi smo dobili ako bi ukinuli racunanje vremena? Nista, neki procesi kao npr. starenje bi nastavili da teku, a mnogo bi izgubili, jer ne bi stigli na vreme tamo gde treba. Doduse neki ni ovako ne stignu na vreme.
 
..vreme..?..:think:..koja je najmanja jedinica vremena koju znaš...sekunda...desetinka...stotinka...itd...ne možeš ni identifikovati najmanju jedinicu....pa šta ćemo onda..sadašnjost ne postoji?..ako ne postoji sadašnjost, kako može postojati prošlost i budućnost...?
....vreme je dimenzija koja opisuje kretanje materije....materija čini prostor....vreme i prostor su nerazdvojivi pojmovi....
...vrijeme u svemiru....sad ću da skoknem na SF....:lol:
 
:think:

Vreme kao pojam,kao rec ?
Mozhe oznacavati meteoroloshku situaciju,mozhe oznacavati "time line",
proshlo,sadashnje,buduce...sled sudbinskih dogadjaja.
Shta bi mogao biti "vremenski paradoks " i kako bi mogao uticati na neku ili necije sudbine ?
Kako shvatiti ?

Ajmo filozofi i "filozofi ",shta imate reci tj.napisati o tome ?,
kako nam telepatijske sposobnosti josh nisu na nivou.:dash:

Mogu ti samo reci, hvala ti na sobstveom vremenu koje si upravo potrosio na mene...jer vjeruj ja ga cjenim u podpunosti...hvala na citanju moga "pomalo" bezsmislenog posta... ;)
 

Back
Top