Brzi Internet u Finskoj zagarantovan Ustavom

dellns

Iskusan
Poruka
5.892
HELSINKI - Finska je prva zemlja na svetu koja je pristup brzom internetu proglasila ustavnim pravom.
Od 1. jula naredne godine telekomunikacijske kompanije će moraće da omoguće svakome od 5,2 miliona stanovnika Finske pristup brzom internetu po najmanjoj brzini od jedan megabit u sekundi /Mbit/s/.
"Cilj je da do 2015. godine postignemo brzinu od 100Mbit/s koja će biti dostupna svima. Smatramo da je bez Interneta nemoguće živeti u savremenom društvu kao što mu trebaju bankarske usluge, struja i voda, čoveku je neophodan i Internet.", kazala je Laura Vilkonen

iz finskog Ministarstva za saobraćaj i komunikacije
Finska je zemlja sa najrasprostranjenijom internet infrastrukturom na svetu. Oko 95 odsto stanovništva ima dostupan neki od oblika Interneta, piše hrvatski Index.
"Tim zakonom želimo dovesti Internet i u ruralne krajeve u kojima je, zbog geografskih uslova on do sada bio teže dostupan", rekla je Vilkonen.
Ujedinjene nacije (UN) podržavaju i podstiču zemlje da Internet uvrste među ustavom kao garantovao pravo. U junu je u Francuskoj usvojen zakon prema kojem je pristup Internetu ljudsko pravo. http://www.novosti.rs/code/navigate...j zagarantovan ustavom&kword_add=internet, it
Bilo bi lepo kada bi naš i Ustav jednog dana bio obogaćen u delu koji se odnosi na tkz. "prava pozitivnog statusa"...

Obzirom na prioritete, ovo će doći na red kod nas 20xx godine...
 
Dve godine čekam da me razdvoje od dvojnika,čime bi se stvorili uslovi za adsl...Od čega jednu godinu da kabl nove ''digitalne'' centrale povežu sa utičnicom...A kablovska firma ima loše uslove...Kažu da u Americi,koju svi toliko kritikuju,možeš za jedan dan da dobiješ koliko hoćeš brojeva,a ne jedan...Mutljavine...:roll:
 
u nas onda nije ni loše
testrw.png
 
HELSINKI - Finska je prva zemlja na svetu koja je pristup brzom internetu proglasila ustavnim pravom.
Od 1. jula naredne godine telekomunikacijske kompanije će moraće da omoguće svakome od 5,2 miliona stanovnika Finske pristup brzom internetu po najmanjoj brzini od jedan megabit u sekundi /Mbit/s/.
"Cilj je da do 2015. godine postignemo brzinu od 100Mbit/s koja će biti dostupna svima. Smatramo da je bez Interneta nemoguće živeti u savremenom društvu kao što mu trebaju bankarske usluge, struja i voda, čoveku je neophodan i Internet.", kazala je Laura Vilkonen
iz finskog Ministarstva za saobraćaj i komunikacije
Finska je zemlja sa najrasprostranjenijom internet infrastrukturom na svetu. Oko 95 odsto stanovništva ima dostupan neki od oblika Interneta, piše hrvatski Index.
"Tim zakonom želimo dovesti Internet i u ruralne krajeve u kojima je, zbog geografskih uslova on do sada bio teže dostupan", rekla je Vilkonen.
Ujedinjene nacije (UN) podržavaju i podstiču zemlje da Internet uvrste među ustavom kao garantovao pravo. U junu je u Francuskoj usvojen zakon prema kojem je pristup Internetu ljudsko pravo.

Izgleda da Finska kasni...i to mLogo :mrgreen:

[URL=http://www.speedtest.net][/URL]

:whistling::whistling::whistling::whistling:
 
Inače,iz iskustva znam da ako neka strana firma na primer zatraži i spremna je da plati koliko god treba za internat najveće brzine ,ali sa jednakim uploadom i downloadom,to ide ko guranje stene uz planinu.

Finci su sve to digli na viši nivo garantujući svakom građaninu minimum, a mi ne moramo toliko daleko da idemo,:lol: dovoljno je videti koje su brzine i cene u komšiluku, recimo kod rumuna... :(
 
Moj bivši šef tražio najbrži net,jer hoće i da uploaduje video i audio fajlove i ptt-ejci ga zavlačili 3 meseca,slali mu ruter umesto modema,a rekli da je modem,pa kad su mu konačno dali modem,nisu znali KOORDINATE:eek:I on imao neki kablovski prosečne brzine pa mso to koristili za dnevne poslove,a posle to odjavio i uzo kod SBB...Momci došli i za jedan dan,jedno tonu kablova doneli i sve povezali...Daj bože samo da ih(Telekom) što pre privatizuju...
 
Moj bivši šef tražio najbrži net,jer hoće i da uploaduje video i audio fajlove i ptt-ejci ga zavlačili 3 meseca,slali mu ruter umesto modema,a rekli da je modem,pa kad su mu konačno dali modem,nisu znali KOORDINATE:eek:I on imao neki kablovski prosečne brzine pa mso to koristili za dnevne poslove,a posle to odjavio i uzo kod SBB...Momci došli i za jedan dan,jedno tonu kablova doneli i sve povezali...Daj bože samo da ih(Telekom) što pre privatizuju...

Ma i SBB su loši, ne znam kako je danas, ali pre neke dve godine sam im vratio opremu i prešao na adsl...
 
Dve godine čekam da me razdvoje od dvojnika,čime bi se stvorili uslovi za adsl...Od čega jednu godinu da kabl nove ''digitalne'' centrale povežu sa utičnicom...A kablovska firma ima loše uslove...Kažu da u Americi,koju svi toliko kritikuju,možeš za jedan dan da dobiješ koliko hoćeš brojeva,a ne jedan...Mutljavine...:roll:

..to je tako i u Kini sada..sta vise dobijes mogucnost za vishe linija, pa ako oces ok, ako neces nek stoji..zlu ne trebalo..
 
E,a oni su u rangu kablaša najjači,posle telekoma,na papiru,što se tiče infrastrukture,pokrivenosti teritorije...IKOM koji ima kod mene,je,pa recimo da je SBB za njih ko švajcarska za srbiju.:cool:

Monopol telekoma, sbb-a, sve planski, što bi se reklo država štiti svoj monopol, šizofrena situacija obzirom da taj sektor ima potencijal da snažno povuče napred...

Finci su to prepoznali i u ustav ubacili, a ta ulaganja će se sigurno višestruko isplatiti...

Naravno, daleko od toga da se mi sa njma možemo porediti...
 
A koliko kosta bezicni?
Kod Verata kao super ponuda...2300 mesečno...I fora kao jedan mesec se ne plaća,a to je drugi mesec,ne prvi:confused::confused::confused::per:
Monopol telekoma, sbb-a, sve planski, što bi se reklo država štiti svoj monopol, šizofrena situacija obzirom da taj sektor ima potencijal da snažno povuče napred...

Finci su to prepoznali i u ustav ubacili, a ta ulaganja će se sigurno višestruko isplatiti...

Naravno, daleko od toga da se mi sa njma možemo porediti...
Stvarno su prešli granice ovde:cool:...Tolika disproporcija između reči i dela ne postoji ni u jednom segmentu razvoja:dash::dash::dash:
 

Back
Top