savet u vezi Linuxa

Pedja Kovacic

Zainteresovan član
Poruka
321
Dobih Mandrake Live 10 i videh da se ne može instalirati a dali može da se pristupi sadržaju harda (pošto sam i to video da ne postoji način)
Ako neko može da mi kaže koji Linux da uzmem tj. koi može da se instalira na komp. a da ne mora da se briše win. pošto mi je rećeno da neki ne mogu da se instaliraju a da se zadrži još jedan opereativni sitem.I ne znam da napravim konekciju iz ovoga m.live. ?
 
posto si pocetnik savetujem ti da uzems ili Mandrake 10.0 ili suse 9.1. U sustini pre instaliranja linuxa nabavi partition magic i odvoj si deo diska na kome ces instalirati linux(moj savet je da odvojis barem 10gb ako mozes) i prilikom instalacije linuxa gledaj da napravis 3 particije. Prva ce biti "/" root particija( na njoj ce biti instalirani svi programi) "/home"( na ovo gledaj kao na Documents and Settings, tu korisnici smestaju svoje fajlove) i "swap" razlog zasto sam naglasio da odvojis /home jeste prilikom upgrade-a ili zamene distribucije neces morati da mislis o backupu podataka jer ce tvoji licni podaci biti smesteni na zasebnu particiju.
 
Svaki distro Linuxa mozhe bez problema da koegzistira sa windozzom.
Ako uzimash Mandrake, uzmi Official, iako je na njemu stariji softver. E, sad, pokazalo se da nije bash najstrabilniji, narochito ako imash nVidia karticu i zalepish GLX drajvere. Inache ume da se zaglupi... Ja sam se malo razocharao u mdk kad sam ideo sve ovo... Suse bi trebalo da je stabilniji.\
Za particije nemorash mnogo da brinesh. Samo napravi iz Partition Magica free space na disku i instaliraj Mandrake na njega, sam ce da napravi swap, /, i /home. Ako hocesh drugachije da rasporedish particije, onda ces morati malo ruchno da particionishesh.

E, da, sem ova dva mozesh da probash i recimo Fedoru, ali je ona malo buggy. Xandros bi trebalo da je, takodje, orijentisan pochetnicima, ali ga nikad nisam video pa cutim :wink:

Inache iz Mandrake Move, ili PCLinuxOS-a, ili mozhda nekog teceg live CD-a baziranog na Mandraku mozesh da pristupish hardu. Pogledaj u /mnt direktorijum, tu su ti mountovani svi zhivi diskovi/particije. Mandrake ima po defaultu supermount, a ako je sluchajno iskljuchen koristi komandu mount.

POz
 
jel mi neko može reći kako se pravi konekcija u mandrake live 10. Probao sam sve moguće al ne znam šta nisam uradio (jedino nisam popunio dns) konekcija mi je teleport. Jel može neko da mi kaže ukratko. Modem mi je na com3 portu al neće da gaindefikuj na kom je portu .DA li postoji mogućnost da linux detektuje modem sam(pošto očigledno nemože).
:!: help :!: :!:
 
'Ajde, lepo kazhi koji modem imash, koje grafichko okruzhenje kotistish....

Za Mandrake je default, chini mi se, KDE. Ako koristish KDE, imash programche KPPP iz kog mozesh da napravish konekciju.
Ako imash hardverski modem na serijskom portu, bice ti na device-u
/dev/ttySX, gde je X broj porta.
Ako imash softverski modem, moracesh da se pomucish. Trebace ti malo instaliranja driver-a, pa ce biti teshko sa live distribucijom.

POz
 

Back
Top