Ko ce poducavati nasu decu?

crveni oblak

Elita
Poruka
19.115
To pitanje nije samo stvar politicara sa pola mozga i zainteresovanih prosvetnih radnika.

Promene nastavnog kadra po skolama obavljaju se bez ikakvih kvalittetno utvrdjenih kriterijuma. Dobri i kvalitetni predavaci gube posao zbog gluposti kao sto su broj dece ili godine radnog staza, a niko smisleno ne analizira kvalitet nastave i kolicinu znanja koju prenose ucenicima.

Volela bih da cujem misljenja roditelja na ovu temu. Dakle, mnogo puta su roditelji na ovom forumu pljuvali po nastavnicima i profesorima stavljajuci i dobre i lose predavace ili, moderno, instruktore:lol: u isti kosh.
Lepo bi bilo posmatrati malo objektivnije. Kao primer nepravilnosti, navodim nekoliko slucajeva iz svoje skole.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11503591&postcount=127

A tu je i novi predlog zakona koji ce ove skupshtinske dangube da izglasaju ocas posla jer ih zabole za sve kad imaju od cega da zive na grbacama boodala koje im daju poverenje bez preispitivanja rezultata.

http://www.sprv.org.rs/regija-novi-sad/pravilnici-i-pku/pku-sa-novim-sadom.html

U delu o bodovanju, obratite, paznju koliko malo bodova nosi kvalitet rada.:rtfm: Pa cak i da celokupni kvalitet rada profesora vredi samo tri poena, sta cemo sa onima koji nisu direktorovi ljubimci ili uvezani s njim onom vezom preko koje su se i zaposlili...

A o naopakim reformama u drugim aspektima skolstva, ne smem ni da pocnem da pisem jer ne bih da zaginem duboko u noc ovde na forumu;), a verujem i da ostale forumase mrzi da citaju deset strana nji'ovih politicko reformskih maloumnosti koje bih opisala.:roll:
 
Poslednja izmena:
Moja mama je učiteljica i izmoriše ih sa kojekakvim seminarima...Ali,ona stvarno radi posao koji voli,pa joj ništa nije teško.

Jaoooj, samo mi o seminarima nemoj pocinjati. Koje se sve gluposti predaju na tim seminarima i to za veliki novac.:dash: I naravno, profesori koji znaju dobro da rade svoj posao slabo sta novo mogu saznati na vecini tih seminara (retki su dobri), a neki, pak, te seminare shvataju nesto kao...ajmo da se druzimo u dokolici tralalala.
Meni je zanimljivija dokolica na Krsti, nego skup zaludnih profesorki iz cele zemlje od kojih svaka tupi jednu te istu pricu kako djaci nista ne valjaju i nista ne uce i kako bi one super radile svoj posao, al im, eto ti ga na, ne valja udzbenik jer zaboga nema masne korice:roll:. Mislim, kakvo je to foliranje, zao mi je sto sam lenja da snimim te gluposti pa da se svi ovde nasmeju, a potom i zabrinu.
 
Pa pazi,oni uglavnom idu tamo da SLUŠAJU,da im se kao đacima ispredaje kako da uče decu...Bila je na nekim za srpski,matematiku...Sviđa mi se što je u ''Novoj Školi'' mnogo više pažnje posvećeno Očuvanju Prirode,pa se stalno razgovara sa decom o tome,puštaju se diskovi,deca se mnogo više nego ranije uče da ne zagađuju...To je lepo
 
skolstvo je sveopste ludilo(cast pojedincima) , kao i svaki segment ovog drustva , kreteni, nezainetresovani, psihopate, "uce" decu ,ljudi koji su zavrasavli skole '90-tih sada "predaju", pocevsi od predsednika drzave pa do svih koji obavljaju javne funkcije bi trebali na psiho test
 
Kako se ocenjuje kvalitet rada ?
Imate li neke anonimne ankete gde deca ocenjuju profesore ?
Znam da su najbolji ocenjivaci kvaliteta rada ucenici koji su upravo zavrsili tu skolu, treba anketirati i njih.
Ja se secam dok sam bio u srednjoj i kad je dolazila inspekcija na neki cas. To je bilo smehotresno, nista ta inspekcija ne moze da zakljuci objektivno o kvalitetu nastave.

A ljudi koji se placaju iz drzavnog budzeta moraju da se smanje, to nije bezveze onako deklarisano. Postoje razlozi zbog cega je tako.

A najiskrenije...U celom mom osnovnom i srednjom skolovanju dobre profesore mogu da jedva nabrojim na prste 2 ruke. Znaci ukupno deset (ni toliko, ali hajde da ne cepidlacim) od 60-ak koliko sam ih imao(imao sam puno profesora :) ). Vecina njih su bili dobri ljudi, ali pojma nisu imali kako da prenesu znanje.

Ali slazem se sa time da ce kvalitet profesora biti poslednja rupa na svirali kada dodje do otpustanja. I to je tuzno.
 
Kako se ocenjuje kvalitet rada ?
Imate li neke anonimne ankete gde deca ocenjuju profesore ?
Znam da su najbolji ocenjivaci kvaliteta rada ucenici koji su upravo zavrsili tu skolu, treba anketirati i njih.
Ja se secam dok sam bio u srednjoj i kad je dolazila inspekcija na neki cas. To je bilo smehotresno, nista ta inspekcija ne moze da zakljuci objektivno o kvalitetu nastave.

A ljudi koji se placaju iz drzavnog budzeta moraju da se smanje, to nije bezveze onako deklarisano. Postoje razlozi zbog cega je tako.

A najiskrenije...U celom mom osnovnom i srednjom skolovanju dobre profesore mogu da jedva nabrojim na prste 2 ruke. Znaci ukupno deset (ni toliko, ali hajde da ne cepidlacim) od 60-ak koliko sam ih imao(imao sam puno profesora :) ). Vecina njih su bili dobri ljudi, ali pojma nisu imali kako da prenesu znanje.

Ali slazem se sa time da ce kvalitet profesora biti poslednja rupa na svirali kada dodje do otpustanja. I to je tuzno.
Pa ako deca ocenjuju, najbolje ocene će dobiti oni koji sa njima igraju pantomimu a najgore koji zahtevaju rad i znanje.:)
 
Pa ako deca ocenjuju, najbolje ocene će dobiti oni koji sa njima igraju pantomimu a najgore koji zahtevaju rad i znanje.:)

To je samo ako ocenjuju deca koja su trenutno u nastavi, ali je dosta merodavno pitati maturante posle nekog vremena od zavrsetka srednje skole. Onda se dobije realna slika jer im nista ne zavisi od profesora, ni ocena ni znanje.
Narocito su mi u dosadasnjem radu bile korisne primedbe i pohvale onih maturanata koji su nastavili skolovanje na fakultetima.
 
Pa ako deca ocenjuju, najbolje ocene će dobiti oni koji sa njima igraju pantomimu a najgore koji zahtevaju rad i znanje.:)

Ниси у праву. А оно што Јека каже о матурантима, има смисла. Но, и ,,садашњи'' ђаци јако добро знају о квалитету рада професора, добијали добре оцене, или не.
Посматрам своје синове, и не могу да их отерам у кревет управо, јер даве причом о професорима. :sad2:
И углавном цене оне који су доследни, који знају да предају и конкретно траже, који имају коректан и ауторитативан однос. Моји синови су врлодобри ђаци, значи, не одликаши, а посебно не ,,увлакачи'', спадају у ,,бунџије''.

А конкретно на тему ових дана...
 
Djaci u nastavi mogu da ocene, ali nije merodavno ono kako se izjasne. Oni su npr. skloni tome da javno kazu kako vole nekog profu jer im on poklanja dvojke i ne trazi nista, a cesto nisu dovoljno zreli u tim svojim godinama da procene sta je realno dobro za njih pa se jedina merodavnost njihovih procena odnosi na to koliko im je zanimljivo na casu, a to sto je njima zanimljivo, cesto nema veze sa sticanjem znanja. U mojoj skoli obozavaju casove kod jednog kolege sa kojim se siti ispricaju o zhenskama (muska skola pa ta tema pali) ili na casovima gde ima racunara u ucionici pa igraju igrice kad zavrse zadatak na kompu. Nisu svi predmeti, a samim tim i profe, u jednakoj situaciji kad bi to njihovo decije misljenje bilo merilo. Njega valja uvaziti, ali bi bilo neozbiljno uvaziti ga pravno i uvrstiti u sistem bodovanja za zaposlenje.
 
Kako se ocenjuje kvalitet rada ?
Imate li neke anonimne ankete gde deca ocenjuju profesore ?
Znam da su najbolji ocenjivaci kvaliteta rada ucenici koji su upravo zavrsili tu skolu, treba anketirati i njih.
Ja se secam dok sam bio u srednjoj i kad je dolazila inspekcija na neki cas. To je bilo smehotresno, nista ta inspekcija ne moze da zakljuci objektivno o kvalitetu nastave.

A ljudi koji se placaju iz drzavnog budzeta moraju da se smanje, to nije bezveze onako deklarisano. Postoje razlozi zbog cega je tako.

A najiskrenije...U celom mom osnovnom i srednjom skolovanju dobre profesore mogu da jedva nabrojim na prste 2 ruke. Znaci ukupno deset (ni toliko, ali hajde da ne cepidlacim) od 60-ak koliko sam ih imao(imao sam puno profesora :) ). Vecina njih su bili dobri ljudi, ali pojma nisu imali kako da prenesu znanje.

Ali slazem se sa time da ce kvalitet profesora biti poslednja rupa na svirali kada dodje do otpustanja. I to je tuzno.

Inspekcije su sprdachina na ozbiljnost i cisto glupiranje. To mnogi rade kao totalno posebne casove, namestene u detalj. Neki bolidi cak pre dolaska inspekcije probaju sa djacima kako ce cas izgledati na casu koji toj poseti prethodi. To mi se blago receno gadi, a deca mi pricala na CHOSu. A o inspekciji tek bi se imalo sta reci...oni su totalno kruti i postavljaju pitanja oko nebuloznih stvari koje nemaju nikakav uticaj na znanje koje se prenosi djaku. Mislim, meni su zamerili sto dozvoljavam djacima da piju sok na casu. Svasta, kakve to veze ima sa radom? Isto je i sa zvakom...pa bolje da mirisu na zvake, nego da smrde na cigare kad im se pridje. Djaci pricali na stranom jeziku na celom casu ko i na svakom drugom. Komunikacija super, organizacija na nivou, a sok nekom bode oci. Pa naravno da cu im dozvoliti da piju sok kad ceo cas treba da pricaju. Meni to ne smeta, njima ne smeta i svi ucestvuju i svi zadovoljni, ali eto, inspekcija se zgranula... A od metoda traze koriscenej grafoskopa koje je prevazidjeno davnih dana i cude se kad su dobili moj odgovor da ja tu krntiju ne koristim nikad. Mislim, cak i te inspekcije se strogo drze forme, a promakne im sustina KOLIKO SU ZNANJA DJACI STEKLI na casu I KAKAV JE FEED BACK DJAKA.

Otpustanja profesora su samo kozmeticke reforme skolstva. Sustinski se nista ne menja, ostaje veliki broj djaka u odeljenju, cime se smanjuje ucesce svakog djaka na casu, povecava se broj casova profama, a samim tim opada profina koncentracija.

Postoje otprilike dve ravni u kojima bi reforme trebalo vrsiti...ajde onako za forum...tehnicka i pravna. Tehnicka puno kosta jer ona podrazumeva smanjenje broja djaka u odeljenju na optimum za kvalitetnu nastavu, a to nije trideset nego mozda i pola od tog broja. E sad, to bi povuklo nebrojeno mnogo promena: potrebe za dodatnim prostorom, potrebe za dodatnom opremom...i cak i neke potrebe za novim nastavnim kadrom. Pa eto, nema para vlada za te sustinske promene u nastavi, od kojih je ovo samo jedna, a ima ih ihihi, pa onda krece onim drugim smerom...da zadovolji pravnu regulativu pa da smanji broj radnika, da poveca obaveze po radniku i da amnestira sve propuste osim propusta radnika. Cak se povecava dozvoljen broj neopravdanih izostanaka na osnovu statistike (zem ti nauku:roll:) kretanja broja izostanaka u proteklom periodu. Jako, jako neozbiljno i nepromisljeno.:rtfm:

Slazem se sa tobom da ima jako malo dobrih profesora. I to je tako bilo i pre i sada.
Ali nema ni nacina da se unaprede. Ono sto se nudi kao usavrsavanje, smesno je ko crtani film, a ima i odbijanja kod nekih da se menjaju... Sve mu to dodje naopako, ali je opet irelevantno za odluke vlade koja sve radi naprechac, a ni ne prismrde u praksu osim kad doshetaju da nam sole nesto na Nastavnickom vecu i loopetaju do bola, ispadaju nam smesni sa svojim vizijama i nepotkovanim teorijama.:dash:
 
Poslednja izmena:
To je samo ako ocenjuju deca koja su trenutno u nastavi, ali je dosta merodavno pitati maturante posle nekog vremena od zavrsetka srednje skole. Onda se dobije realna slika jer im nista ne zavisi od profesora, ni ocena ni znanje.
Narocito su mi u dosadasnjem radu bile korisne primedbe i pohvale onih maturanata koji su nastavili skolovanje na fakultetima.

Mislim da ucenici objektivnije sagledavaju stvari nego sto mislis. Kada bi oni iskreno popunjavali te ankete, mislim da bi rezultati bili zanimljivi, jer ucenici jako dobro prepoznaju 'klovnove nastavnike/profesore'. Mogu oni njima da budu zanimljivi i da im njihovi casovi sluze za 'ladovinu', ali deca ih nece ceniti kao predavace. Jedino sto bi mozda malo lagali u toj anketi jer bi se plasili da im ne otpuste 'klovna nastavnika'. U svakom slucaju, mislim da treba da se vrse te ankete, nisu deca toliko povodljiva, pa da stalno imaju bolje misljenje o profama koji im i ne traze nikakvo znanje. A i jako dobro znaju da razlikuju profesore koji su 'strogi i pravedni', i one koji su potpuno iracionalno strogi i nemaju nikakav objektivan kriterijum.

A kao sto sam rekao, najbolja stvar bi bila anketirati svrsene maturante (jos bolje bi bilo anketirati ih za godinu, dve, ali tada verovatno 'ne mozes da ih nahvatas' :) ).
 
Inspekcije su sprdachina na ozbiljnost i cisto glupiranje. To mnogi rade kao totalno posebne casove, namestene u detalj. Neki bolidi cak pre dolaska inspekcije probaju sa djacima kako ce cas izgledati na casu koji toj poseti prethodi. To mi se blago receno gadi, a deca mi pricala na CHOSu. A o inspekciji tek bi se imalo sta reci...oni su totalno kruti i postavljaju pitanja oko nebuloznih stvari koje nemaju nikakav uticaj na znanje koje se prenosi djaku. Mislim, meni su zamerili sto dozvoljavam djacima da piju sok na casu. Svasta, kakve to veze ima sa radom? Isto je i sa zvakom...pa bolje da mirisu na zvake, nego da smrde na cigare kad im se pridje. Djaci pricali na stranom jeziku na celom casu ko i na svakom drugom. Komunikacija super, organizacija na nivou, a sok nekom bode oci. Pa naravno da cu im dozvoliti da piju sok kad ceo cas treba da pricaju. Meni to ne smeta, njima ne smeta i svi ucestvuju i svi zadovoljni, ali eto, inspekcija se zgranula... A od metoda traze koriscenej grafoskopa koje je prevazidjeno davnih dana i cude se kad su dobili moj odgovor da ja tu krntiju ne koristim nikad. Mislim, cak i te inspekcije se strogo drze forme, a promakne im sustina KOLIKO SU ZNANJA DJACI STEKLI na casu I KAKAV JE FEED BACK DJAKA.

Otpustanja profesora su samo kozmeticke reforme skolstva. Sustinski se nista ne menja, ostaje veliki broj djaka u odeljenju, cime se smanjuje ucesce svakog djaka na casu, povecava se broj casova profama, a samim tim opada profina koncentracija.

Postoje otprilike dve ravni u kojima bi reforme trebalo vrsiti...ajde onako za forum...tehnicka i pravna. Tehnicka puno kosta jer ona podrazumeva smanjenje broja djaka u odeljenju na optimum za kvalitetnu nastavu, a to nije trideset nego mozda i pola od tog broja. E sad, to bi povuklo nebrojeno mnogo promena: potrebe za dodatnim prostorom, potrebe za dodatnom opremom...i cak i neke potrebe za novim nastavnim kadrom. Pa eto, nema para vlada za te sustinske promene u nastavi, od kojih je ovo samo jedna, a ima ih ihihi, pa onda krece onim drugim smerom...da zadovolji pravnu regulativu pa da smanji broj radnika, da poveca obaveze po radniku i da amnestira sve propuste osim propusta radnika. Cak se povecava dozvoljen broj neopravdanih izostanaka na osnovu statistike (zem ti nauku:roll:) kretanja broja izostanaka u proteklom periodu. Jako, jako neozbiljno i nepromisljeno.:rtfm:

Slazem se sa tobom da ima jako malo dobrih profesora. I to je tako bilo i pre i sada.
Ali nema ni nacina da se unaprede. Ono sto se nudi kao usavrsavanje, smesno je ko crtani film, a ima i odbijanja kod nekih da se menjaju... Sve mu to dodje naopako, ali je opet irelevantno za odluke vlade koja sve radi naprechac, a ni ne prismrde u praksu osim kad doshetaju da nam sole nesto na Nastavnickom vecu i loopetaju do bola, ispadaju nam smesni sa svojim vizijama i nepotkovanim teorijama.:dash:


Znam kakve su inspekcije bile dok sam ja bio djak. I to je otprilike tako kao sto si opisala. U najvecem broju slucajeva dodje profa ranije u ucionicu i sve izdeklamuje kako i sta treba da kazemo, sta treba da pitamo i kako treba da se ponasamo kada dodje inspektor. Ili, u drugom slucajevu, profa se na casu ponasa kao nikada pre i posle tog casa. Drugaciji covek, ne mozes da ga prepoznas. U praksi, oba slucaja djacima deluju urnebesno smesno. U oba primera djaci se jako dobro foliraju kao da je to nesto sto uvek rade na tim casovima, i u oba primera inspekcija nista objektivno ne moze da zakljuci.

A sto se tice trenutnog smanjenja prosvetnog kadra...To je u stvari i sira tema jer ona u sustini i nema veze sa prosvetom, vec sa politikom. Ovakvo smanjenje prosvetnog kadra (odjednom) je posledica idiotskog (prava rec) vodjenja makroekonomije u Srbiji. I to nije nesto novo u poslednjih 10 godina, to traje odavno, skoro oduvek. Ovo sto se sada radi je toliko neozbiljno, da deluje i nezrelije od djaka koji dva puta ponavlja isti razred u osnovnoj skoli. Sve to mu dodje kao nekakvo nuzno zlo. Hajde barem da ce se otpustiti stvarno najgori predavaci, nego verovatno nece ni to uspeti. Ono sto je sigurno je da broj ljudi mora da se smanji u ovom trenutku, drzava nema para. I to mu dodje samo to- smanjenje predavaca i smanjenje broja odeljenja. Nista vise od toga. To je glupo. Najgluplje je zbog toga sto do tog smanjenja i ne bi doslo da nije kriza. Da nije kriza, i da je povecan BDP 7 % u ovoj godini, verovatno nista ne bi bilo menjanjo. To pokazuje potpuno nesistematican pristup tako vaznoj temi kao sto je obrazovanje, tj. politicari delaju 'u zavisnosti kako vetar duva'.

Jednostavno, ova otpustanja se ne dele zbog prosvete i obrazovanja, ovo otpustanja se dele zbog makroekonomije. To bi mozda i bilo ok da se celom problemu pristupilo temeljno, sustinski, studiozno. Otprilike, upravljanje drzavom treba da ide na sledeci nacin- Izvrsna vlast mora da kaze prosveti u kojim granicama ocekuje da se ona krece u sledecih 5-10 godina, i onda prosveta na osnovu toga razradi studiozan plan sta ce i kako ce. To je klasicna hijerarhija organa gde svako radi svoj posao. Ovo sada izgleda kao rastimovan brod gde se kapetan dere na prvog i drugog oficira da ovog trenutka mora da pobacaju deo posade u more, jer ce u suprotnom brod potonuti od tolike tezine. Kapetan da je bio pametan pa da proracuna i pre nego sto krene na put koliku nosivost ima brod-ali neeee, to njega ne zanima, odokativno poveo toliko ljudi, nabacao teret isto tako, mrzilo ga da meri tezinu, dug i smaracki proces. A svaki problem ce da resi usput.

Sto se tice reforme obrazovanja, i to je ozbiljna tema... Ja bih npr. uveo da se srednje obrazovanje u potpunosti promeni. Da sve srednje skole budu gimnazijskog tipa, sa nekih 6-7 obaveznih predmeta i sa jako puno izbornih predmeta... Ali to je proces koji je ogroman, i verovatno niko i ne razmislja u tom pravcu.
 
У оквиру самовредновања рада школа пре две годије спровели смо анкетирање свих ученика виших разреда (по упитницима из Приручника за самовредновање) и добили сасвим релевантне резултате.
Ученици се не изјашњавају по томе где им је најлепше и ко им поклања оцене, него одговарају на читав низ врло конкретних питања-тврдњи рецимо:
- ученици се не досађују на часу
- наставник нас често похвали ако нешто добро урадимо
- подстиче нас да слободно изражавамо своје ставове
- наставник се обраћа деци са уважавањем
- посвећује пажњу сваком ученику
- ствара услове да у раду учествују сви ученици
- интервенише при конфликту међу ученицима
- спреман је да пружи додатна објашњења ако некоме није јасно
- наставник се изражава јасно, гласно и прецизно
....И тако даље, да не набрајам сад.... Свака тврдња се оцењује оценом од 1 до 4 (није тачно, тачно у мањој мери, тачно у већој мери, потпуно тачно)...
Резултати које смо тада добили били су, рекла бих (по увиду који ја имам), заиста реални....;)

Било је наставника који су добили просечну оцену 2, а било је и оних са 3,70!
 
Резултати које смо тада добили били су, рекла бих (по увиду који ја имам), заиста реални....;)

Било је наставника који су добили просечну оцену 2, а било је и оних са 3,70!

Blago vama. Mozda ima veze i s tim sto je u pitanju osnovna skola, sta li, ne znam.

Kod nas su pozitivna misljenja djaka u najvecem broju slucajeva bila uz komentare: pusta nas sa casa, daje nam da na racunaru igramo igrice, ne moramo da nosimo knjige i sveske, nema domaceg i sl. Negativna su bila vezana za ove komentare: nece da nam da dva (tu se podrazumeva da pokloni i bez pokazanog znanja), trazi puno, daje neopravdane, ne smemo da pricamo na casu, upisao me u napomenu i sl...
Svi ti komentari se sasvim preokrenu u objektivne kad se priblizi matira i kad su zakljucene ocene. Onda dobijem jako zanimljive rezultate sve uz priznanje da su svesni svoje naprasne promene misljenja i zrelijih izjava (u odnosu na ponekad samo koji mesec pre).
 
Не, овде није дато ђацима да дају мишљење на тај начин. Него им је дат упитник у којем се нлазе тврдње (неке од њих сам навела горе) а они су за сваког наставника оцењивали у коликој мери је тачна одређена тврдња.
 
Не, овде није дато ђацима да дају мишљење на тај начин. Него им је дат упитник у којем се нлазе тврдње (неке од њих сам навела горе) а они су за сваког наставника оцењивали у коликој мери је тачна одређена тврдња.

Pa primecujem razliku. Samo navodim i nas primer slobodne analize na CHOS-ovima i neke komentare koje sam kroz to primetila.:neutral:
 
Blago vama. Mozda ima veze i s tim sto je u pitanju osnovna skola, sta li, ne znam.

Nije bitno dal je osnovna il srednja - ja sam u srednjoj i ti upitnici su dali sasvim ok rezultate, fazon je bas sto je upitnik dobro uradjen, ne znaju oni sami da prokomentarisu kad samo pitas ko vam je dobar i zasto, iskreno ne bi znala ni ja bas svega da se setim sto je u tim upitnicima obuhvaceno. Mislim da je korisno imati jedan primerak kao potsetnik na sta sve obratiti paznju kad radis. Trenutno sam na porodiljskom i ne znam dal mi je upitnik kuci il u skoli, ali ako ga nadjem u kuci okachicu ga, mnogo mi se svidja, ko skraceni kurs metodike...
By the way, meni neshto palo na pamet da napravim temu "Zbornica" pa da se svi prosvetari tu skupljamo i chantramo, al ne znam na koji pf da je okachim. Sta vi koleze i kolezinice mislite o tome?
 
By the way, meni neshto palo na pamet da napravim temu "Zbornica" pa da se svi prosvetari tu skupljamo i chantramo, al ne znam na koji pf da je okachim. Sta vi koleze i kolezinice mislite o tome?

Iskreno, mislim da su teme koje muce prosvetu cesto sasvim razlicite od onoga o cemu se caska medju prosvetarima. Moje koleginice vise ni ne slusam kad pocnu da kukaju na neznanje djaka i na broj izostanaka. Dosadilo mi da slusam hiljadu i jedan slican primer sa sve razvlacenjem i primerima dijaloga sa roditeljima...Bas je beskorisno smaranje slusati to.:dash: Ne verujem da bi virtuelna zbornica mogla doneti nesto vise od toga ko i prava. Alo, sto da ne, vredi pokusati, mozda i potaknemo neka pitanja. Znimljivo bi bilo znati kako neke druge skole resavaju probleme koje neke skole ne mogu resiti godinama. Vec mi padaju na pamet neki primeri, ali cuvam ih, eventualno za tu zbornicu da se ne rasplinjavam ovde.:)
 
Podržavam ideju za "Zbornicu".
Tužna sam u poslednje vreme jer primećujem kod koleginica iz nižih razreda u osnovnoj da su počele sa odmeravanjem -ko će iduće godine da "leti"---iz generacije u generaciju-u Vojvodini,a verovatno i šire-sve se manje dece upisuje-a povećavaju i fond časova i predlažu finansiranje po broju dece!
KO nam je kriv kad nemamo sposobnog gradonačelnika kao O,đila--
U Zrenjaninu se takođe štrajkovalo a na RTS ni vesti,a kamoli briga za tu decu kojima ukidaju odeljenje.
Dokle više!!!
 
Hajde nek neko otvori tu Zbornicu da ne moram da budem ja. Vec su poceli prozivati uciteljicom oni tamo na pdf Politika kad god nemaju argumenata za diskusiju. Valjda misle da sam opterecena skolom zato sto cesto ucestvujem na temama o prosveti. A da imaju imalo mozga, mnogo bi se vise interesovali za stanje u prosveti jer je to jedna od oblasti koja puno znaci za upravljanje svescu naroda.
 
Djaci u nastavi mogu da ocene, ali nije merodavno ono kako se izjasne. Oni su npr. skloni tome da javno kazu kako vole nekog profu jer im on poklanja dvojke i ne trazi nista, a cesto nisu dovoljno zreli u tim svojim godinama da procene sta je realno dobro za njih pa se jedina merodavnost njihovih procena odnosi na to koliko im je zanimljivo na casu, a to sto je njima zanimljivo, cesto nema veze sa sticanjem znanja. U mojoj skoli obozavaju casove kod jednog kolege sa kojim se siti ispricaju o zhenskama (muska skola pa ta tema pali) ili na casovima gde ima racunara u ucionici pa igraju igrice kad zavrse zadatak na kompu. Nisu svi predmeti, a samim tim i profe, u jednakoj situaciji kad bi to njihovo decije misljenje bilo merilo. Njega valja uvaziti, ali bi bilo neozbiljno uvaziti ga pravno i uvrstiti u sistem bodovanja za zaposlenje.

Ti si profesorica ?
Sta predajes ? ako smem da znam.
 
Ja samo mogu da konstatujem da kriterijumi u ovoj državi odavno ne postoje, tako da nisam ni mislila da je školstvo izuzeto...
Kriterijumi ne postoje.
Sto se tice samog ocenjivanja bar dvojku mogu svi da dobiju. Retki su profesori koji traze bar neko znanje za dvojku.
Ja sam imao jednog profesora koji je trazio na kontrolnom vise od pola tacnih zadataka za 2. npr ako od 4 zadatka uradis 2 tacno, dobijas 1, moras bar malo da uradis i treci zadatak za 2. Uglavnom svi imaju veoma nizak kriterijum.
Na faxu nam je jedna profesorica redovno predavala o svojim problemima, porodici, kolegama.
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam ko ce poducavati, ali znam ko poducava...Mislim da sam vec spomenula negde ovo, ali ljudi koji nemaju diplome otvaraju privatne skole stranih jezika...i ne bi bilo strasno da drugi tu predaju, vec oni su jedini predavac u istoj...!!! Ko to proverava...? Ko proverava njihovo znanje...? Sto je najveci fazon, njih nije sramota da rade veoma odgovoran posao...Ali, u zemlji bez defenisanih zakona, gde svako radi sat i kako hoce i misli da je to ok, korumpiranih ili ne inspekcija nikad dosta...Tako da me uopste ne cudi i to sto je navedeno, i to sto produzavaju radni vek zenama...
 

Back
Top