PRIRODNA KOZMETIKA

spiholog

Aktivan član
Poruka
1.455


ŠTA JE PRIRODNA KOZMETIKA I O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA PRILIKOM IZRADE I KORIŠĆENJA

Prirodna kozmetika se izrađuje od prirodnih preparata, bez dodatih konzervansa, stabilizatora i slično.

Zbog toga su prirodni preparati lako kvarljivi i nemaju dug vek trajanja.Kreme izrađene od prirodnih sastojaka treba držati u frižideru i obično traju ne duže od mesec dana.Maske i ulja su takođe osetljivi i najbolje ih je koristiti odmah pošto ih napravite. Za tonike i losione važi slično pravilo -najbolje ih je izrađivati neposredno pre upotrebe, eventualno mogu trajati dan-dva.

Prirodni sastojci od kojih se prave ovi preparati su, pored lekovitih biljaka:med, vosak, polen, propolis, tako da osobe alergične na ove proizvode ne smeju da ih koriste.Osim njih, često se koristi i glina, isključivo nerafinisana ulja itd.

Predlažem da na ovom našem "mestu sastanka" razmenjujemo naše oprobane, "home made" recepte izradjene od prirodnih sastojaka kao i iskustvo koje smo imali sa njima.

Takodje, ukoliko se ostali/e članovi/ce foruma slažu, kao i naravno, naša Barbi, da odmah odvojimo sekcije tipa:recepti za maske, šampone, sapune, kreme, losioni i tonike, parfeme, jer će nam biti preglednije.
Šta mislite?:)
 
Naravno da se slažem..:)

Na početku volela bih da naglasimo koje su osnovne razlike izmedju prirodne i klasične kozmetike..

-Prirodna kozmetika sadrži biljne sirovine (biljna ulja, eterična ulja, biljne ekstrakte) koji čuvaju zdravlje i koji su ekološki prihvatljivi...stimuliše i podržava prirodne funkcije kože.
Nudi celovitu negu i zato u velikoj meri održava zdravlje kože u svakom životnom dobu.
Ova kozmetika revitalizuje i uravnotežuje telo i duh...ne sadrži sintetičke konzervanse koji su uz sintetičke boje i mirise glavni izazivači alergija.

-Dok klasična tj. komercijalna kozmetika kao bazu koristi uglavnom naftne derivate, parafin i vazelin...
i prepuna je konzervansa koji često izazivaju alergije ili iritacije kože...

:heart:
 
Pa da počnemo:

PUDER ZA MASNU KOŽU (ODLIČAN I PROTIV BUBULJICA):

Potrebni sastojci:
1.zelena glina
2.cimet
Način pripreme:
Zelena glina se kupuje u apotekama ili prodavnicama bio hrane.Njena boja je, pre mešanja sa vodom, je sivkasta.Puder se pravi na taj način što se jedna supena kašika gline stavi u čistu činijicu i doda cimet u prahu u količini koja odgovara boji kože.Pošto mleveni cimet nije fin prah, dobro je da se proseje kroz najfinije sito (cediljku).

Način upotrebe:
Ovako pripremljen puder je, pre svega, lekovit iako može delovati i dekorativno.Da bi njegov efekat došao do punog izražaja, treba ga stavljati na čistu kožu, prethodno očišćenu tonikom ili čajem.Nikako ga ne bih preporučila u kombinaciji sa tečnim puderom.

(samo da napomenem da, prilikom upotrebe ovog pudera, ipak nećete biti u situaciji da se neko u vašoj blizini zapita odakle mu to miriše pita od jabuka):D
 
A ja ću nešto više reći o zelenoj glini..:D

Zelena glina je prirodna materija koja sadrži mnoge mineralne soli i oligoelemente.
U glini ima silicijuma, aluminijuma, kalijuma, kalcijuma, natrijuma, magnezijuma, srebra, gvoždja,
olova i bakra.
Proizvodi se u granulama ili finom prahu a u zavisnosti od sastava i boje može biti zelena, crvena, žuta, plava i bela.
Ipak..zelena glina ima najširi spektar delovanja...jer je najbogatija nabrojanim mineralima..
 
Idemo dalje;

LOSION ZA MASNU KOŽU

Potrebni sastojci su:
1.po 10gr sledećih lekovitih biljaka:žalfije, majčine dušice, matičnjaka i nevena
2.50ml propolisa (tinktura)
3.pola kafene kašičice glicerina (kupuje se u apoteci)

Način pripreme:
Lekovite biljke preliti sa 2 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji dok se potpuno ne ohladi.Procediti i u tako spremljen čaj sipati propolis i glicerin, promućkati i držati u frižideru.
Lice i ostale predele čistiti više puta dnevno ovim losionom.(prethodno promućkati)
Ovaj losion je izuzetno efikasan i ne suši kožu jer nema puno alkohola (samo onoliko koliko ga ima u tinkturi propolisa).
Osim kao lek protiv bubuljica, losion se može koristiti i kao potpuno prirodan losion posle brijanja.

Posle čišćenja lica ovim losionom, može se naneti gorepopmenuti puder od zelene gline.
 
Vidim da se postovi čitaju, iako nema komentara...:think:
Al nema veze, idemo dalje...

OSNOVNA KREMA ZA SUVU KOŽU - NOĆNA (protiv bora, zadebljanja kože, crvenila, iritacija)-proverono efikasna:super:

Potrebni sastojci:

maslinovo ulje (extra virgine)
čist pčelinji vosak
etarsko ulje lavande

Način prippreme:
U malu posudu sipati 4 supene kašike maslnovog ulja i u njega staviti komadić voska (veličine pasulja tetovca) i istopiti na pari, uz neprekidno mešanje. Skloniti i sačekati da se malo prohladi, zatim dodati 5 kapi etarskog ulja lavande i sipati u pripremljenu kutijicu.
Držati u frižideru.Rok trajanja je mesec dana.

Ja u maslinovo ulje prethodno dodam lekovite biljke:kantarion, neven i žalfiju i ostavim da stoje u njemu 40 dana, čime krema postaje lekovitija. Takodje, etarsko ulje lavande je izuzetno dobro za kožu, pored toga što kremi daje divan miris.
 
Imam jedno pitanje: postoji li neki prirodni preparat koji možemo sami spremiti protiv tamnih klutova ispod očiju ili podočnjaka (naravno, ne da ih ukloni, ali da ih bar malo uzblaži)?

Verovatno znaš da tamni podičnjaci mogu biti posledice:nedovoljnog spavanja, umora, problema sa bubrezima, srcem, genetski, posledica neparvilne ishrane,,,

Prema tome, ako ne ukloniš uzrok, teško da će kozmetički preparati moći da ih maskiraju, jer oni deluju samo površinski.:(
Ipak, probaj ovaj recept:
U osnovnu kremu, koju sam u prethodnom postu napisala kako se pravi, stavi jednu punu supenu kašiku zelene gline, dok je krema još mlaka i izmešaj dobro.Tako napravljenu kremu stavljaj ispid očiju više puta dnevno.
A da bi se zaista videli rezultati, počni da piješ više vode (bar 6-8 čaša), izbaci so, jedi bar 400gr svežeg povrća i 300gr svežeg voća dnevno, nemoj da pušiš, spavaj dovoljno,izbaci kafu, meso svedi na jednom nedeljno, ako već ne možeš da ga izbaciš, kreći se što više...
 
bas mi se dopala tema!
glinu u pravu sam kupila u prod. zdrave hrane, jer cula da je vrlo
korisna i upotrebljavam je prema prilozenom uputstvu. Sive je
boje i na kutiji piseShenemil!
Mozda sam subjektivna, ali mi se cini da deluje, sad mi je druga nedelja
kako sam pocela.
Inacem verujem u prirodnu kozmetiku...piling lica radim tako sto
pomesam med i projino brasno. Odstoji dok se osusi...i necete mi sad verovati,
ja sam zadovoljna.
Na taj nacin stedim i kucni budzet, pa sam i na to ponosna!
 
Verovatno znaš da tamni podičnjaci mogu biti posledice:nedovoljnog spavanja, umora, problema sa bubrezima, srcem, genetski, posledica neparvilne ishrane,,,

Prema tome, ako ne ukloniš uzrok, teško da će kozmetički preparati moći da ih maskiraju, jer oni deluju samo površinski.:(
Ipak, probaj ovaj recept:
U osnovnu kremu, koju sam u prethodnom postu napisala kako se pravi, stavi jednu punu supenu kašiku zelene gline, dok je krema još mlaka i izmešaj dobro.Tako napravljenu kremu stavljaj ispid očiju više puta dnevno.
A da bi se zaista videli rezultati, počni da piješ više vode (bar 6-8 čaša), izbaci so, jedi bar 400gr svežeg povrća i 300gr svežeg voća dnevno, nemoj da pušiš, spavaj dovoljno,izbaci kafu, meso svedi na jednom nedeljno, ako već ne možeš da ga izbaciš, kreći se što više...

Hvala na odgovoru. :D
 
Balsam za usne

Deset grama pčelinjeg voska
dve kockice bele čokolade
4 kašičice bademovog ulja
nekoliko kapi eteričnog ulja npr. mandarine. lavande i slično
kutijice u koje ćete sipati svoj balsam

Prvo pripremite sve sastojke - narendajte oko deset grama pčelinjeg voska (kupuje se kod pčelara), odlomite dve kockice bele čokolade, bademovo ulje sipajte u manju posudu.Naravno, pripremite i manje kutijice u koje ćete sipati svoj "labelo". Zatim u veću šerpicu sipajte vodu da proključa. Manju šerpicu stavite u tu veću i onda u nju (manju) stavite narendan vosak, sačekajte da se otopi, zatim dodajte ulje, pa čokoladu. Mešajte da se sve lepo sjedini. Sklonite sa ringle i još malo promešajte da se smesa prohladi. Tek onda dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja, sipajte u kutijice i ostavite da se ohladi.
Više nećete poželeti ni jedan kupovni balsam za usne - samo svoj!
:)
 
Znamo koliko je celulit teško iskorenjiv i do koje mere zavisi od načina života, ishrane i sedenja, ali ipak, masaža može pomoći bolju drenažu i izbacivanje tečnosti i masnoće.

Ulje protiv celulita

Naberite oko 20 grama listova bršljana i stavite ga u pola litra maslinovog ulja, u tamnu flašu. Flašu dobro zatvorite i držite 40 dana na toplom mestu. Bar jednom dnevno malo promućkajte.
U njega možete dodati desetak kapi esencijalnog ulja ruzmarina i isto toliko limuna.
Ulje se nanosi na područja s celulitom, dobro umasira i ostavi preko noći. Najbolje bi bilo da se ti delovi tela uviju celofanom pa onda pamučnim materijalom, ne samo zbog održavanja čistoće poseteljine već i zbog pojačavanja termo efekta.
 
Anticelulit sapun
Ako imate problem sa celulitom probajte sapun od mekinja koji ćete da napravite sami u domaćoj radinosti.
Za 2 sapuna:
-120 g bebi sapuna
- 90 ml vode
- 1 kašičica mekinja
- 10 kapi esencijalnog ulja (najbolje od limuna ili ruzmarina)
- 1 kašičica cimeta u prahu
- Ako želite da sapun bude masniji, kod pripreme dodajte 1 kašičicu maslinovog, ili bademovog ulja.

Bebi sapun izrenadajte, stavite u vatrostalnu posudu, dodajte vodu, zagrevajte na pari i stalno mešajte drvenom varjačom. Kad se sastojci dobro sjedine dodajte cimet i mekinje i kada se malo prohladi, dodajte esencijalno ulje, dobro promešajte i sipajte u kalupe. Čim se sapuni stvrdnu izvadite ih, stavite na papirne ubruse i sačekajte nekoliko dana da se dobro osuše. Ovaj sapun možete da koristite svakog dana.
 
Samo 2 važne napomene u vezi pravljenja ulja od bršljana:
Bršljen nemojte sada brati, jer se on bere u proleće i početkom leta.Razlog je u tome što preko zime biljke "miruju" i lekoviti biljni sokovi nisu uovom periodu zastupljeni u lišću.
Takodje, bršljen je veoma otrovna biljka i vodite račina da dobro operete ruke posle rada sa njim, kao i da dobro operete posude i pribor sa kojim je on dolazio u kontakt!

A kada smo već kod zimslih varijanti anticelulit preparata, evo jednog koji sada može da se napravi.

Anticelulit piling od crne kafe

Negde sam pročitala da talog od crne kafe predstvalja odlično sredstvo koje može da ubrza cirkulaciju i time doprinese drenaži područja zahvaćenih celulitom. Pošto je dostupan svima, pokušala sam da ga primenim na sebi tako što sam skuvala veću količinu crne kafe (tursku), procedila je i mlak talog pokušala da utrljam u kožu.Medjutim, isprljala sam ne samo sebe već i kupatilo, tako da sam odustala od te ideje.Zbog toga sam probala ovu varijantu:
skuvala oko 30gr kafe sa malo vode i sačekala da se ohladi, procedila je i talog od kafe izmešala sa malo maslinovog ulja (oko 2 supene kašike).Dobila sam prilično neuglednu mešavinu koja se pokazala - ODLIČNOM! Kada se umasira u predeo sa celulitom i posle toga telo uvije u najlon i ostavi preko noći, rezultati su fenomenalni!
Pokušajte, pa možda zajedno unapredimo ovaj recept...u ostalom Garnijer ima sličan proizvod, u roll on formi:per:
 
Poslednja izmena:
Pa, kada smo već kod celulita...
Čajevi protiv celulita
• U šolju biljnog čaja dodati pola čajne kašike svježe ribanog korijena đumbira. Svakodnevnim konzumiranjem ovog napitka pospješuje se izlučivanje toksina.
• U čašu mlake vode umiješati dvije čajne kašike sirčeta i meda. Ako se konzumira svako jutro na prazan stomak, ovaj napitak pospješuje cirkulaciju krvi, razgrađivanje masnoće i izlučivanje štetnih materija iz organizma.
• Čaj od maslačka
Kašiku sitno usitnjenog suvog korijena maslačka staviti u 2 dl vode i kuhati na laganoj vatri nekoliko minuta. Nakon 15 minuta procijediti. Napitak se pije nezaslađen ili zaslađen domaćim medom, i to nekoliko puta tokom dana. Čaj od maslačka pročišćava organizam i pomaže u borbi protiv suvišnih kilograma i celulita.
• Krema protiv celulita
U litar otopljene, neslane svinjske masti ili maslaca dodati po 50 ml tinkture lista bršljana, ulja čičkovog korijena i ulja od cvjetova nevena. Mješavinu zagrijati na 70 °C i uz stalno miješanje dodati 50 ml otopljenog pčelinjeg voska. Gotovu smjesu razliti u posudice i dobro ih zatvoriti. Svako veče prije spavanja nanijeti kremu na dijelove tijela zahvaćene celulitom i masirati ih po 15 minuta.

(izvor:http://ljepotaa.blogger.ba/arhiva/2008/02/10/1361265) - toplo preporučujem ovaj blog, ima fenomenalnih recepata!

Moje napomene:tinktura predstavlja alkoholni rastvor i ona se pravi tako što se odredjena količina iseckanog bršljanovog lista prelije alkoholom i ostavi na toplom mestu 2 nedelje uz povremeno mućkanje.
Ulja od čička i nevena se prave tako što se sveže biljke stave u čisto ulje (najbolje maslinovo) i ostave na toplom, tamnom mestu 40 dana (isto se pravi i čuveno ulje od kantariona).
 
Poslednja izmena:
Pakovanje za suvu kosu (Provereno dobar recept!)

Potrebni sastojci:
Dve kašike maslinovog ulja, 1 kašika meda.
Maslinovo ulje i med pomešajte u jednoj činiji, a zagrejte vodu u drugoj (malo većoj) činiji. Potopite činiju sa pakovanjem u vrelu vodu i sačekajte da se ugreje. Nanesite toplo pakovanje od korena glave ka vrhu.Stavite plastičnu kapicu za tuširanje, obmotajte glavu peškirom i ostavite da deluje 15 minuta. Operite kosu.

Varijanta za tamnokose - sve isto, samo deodati malu čašicu konjaka
Varijanta za plavokose - sve isto, samo dodati sok od sveže iscedjenog limuna
 
Za zdravu, gustu i sjajnu kosu

U neotralni šampon za pranje kose dodati 1/3 čistog jabukovog sirćeta i time redovno prati kosu.Primetićete da šampon bolje peni i da vam je potrebna manja količina da bi kosa bila oprana.Posle pranja, kosa je sjajna, lepršava, a perut nestaje redovnom upotrebom.
Posle ispiranja kose, prelijte je tinkturom ruzmarina koju, vrlo lako, možete napraviti na sledeći način:
u flašu jabukovog sirćeta sipajte otprilike 1/3 ruzmarina - njega kupujete u prodavnicama zdrave hrane, u rinfuzu.Zatvorite flašu i ostavite na toplom mestu 2 nedelje, uz povremeno mućkanje.Posle 2 nedelje, procedite sirće i koristite ga, razblaženog sa malo vode, za ispiranje kose.Nemojte se plašiti da će se miris sirćeta dugo osećati - on vrlo brzo izvetri, a njegov uticaj na kosu je FENOMENALAN!


(Međutim, ovaj, kao i ostali recepti, da bi bio delotvoran, mora ići iz korigovanje ishrane.Da bi kosa bila zdrava i gusta, potrebno je svoju ZDRAVU ishranu i ZDRAV način života, dopuniti koštunjavim voćem, tipa:lešnici, bademi -sirovi-, orasi, bar jedna šaka dnevno)
 
Moj parfem

Napraviti svoj, jedinstven parfem, nije teško - miris će zavisiti od odabranog etarskog ulja (ili mešavine više njih).Za razliku od kupovnih, sintetičkih parfema, prirodni parfem neće sadržati opasne hemikalije kao ni alkohol, i imace blagotvorno dejstvo na čula i psihu. Pored toga, u zavisnosti od toga koje eterično ulje odaberete, prirodni parfem će imati i lekovito dejstvo.
Potrebni sastojci:
kokosovo ulje
eterično ulje po izboru
flašica u koju ćete parfem sipati
čačkalica
Najbolje je koristit kokosovo ulje, jer je lako je za izradu i upotrebu - topi se u dodiru sa kozom i ima prijatan miris. Pri izboru obratite paznju da kokosovo ulje bude kvalitetno i prirodno.

U 10 ml kokosovog ulja ukapati 20-25 kapi eteričnog ulja (lavanda, pomorandža, sandal, ruža...već po vašem izboru), promešati čačkalicom i sipati u flašicu.To je sve!

Takođe, pošto volim da moje rublje miriše na lavandu, u flašicu vode sa raspršivačem često ukapam eterično ulje, poprskam veš i zatvorim orman...a kada ga ponovo otvorim - uživam:zaljubljena:
 
Hvala :)

Imala bih jos koje pitanje..
Da li od pakovanja za kosu (za tamnokose) posto se stavlja konjak
kosa dobije neki blago crvenkasti sjaj ili sam ja to nesto pomesala..?

I ako moze neka maska za kozu sa prosirenim porama..ili nesto anti age ali za mesovitu ili masniju kozu.
 
Poslednja izmena:
Hvala :)

Imala bih jos koje pitanje..
Da li od pakovanja za kosu (za tamnokose) posto se stavlja konjak
kosa dobije neki blago crvenkasti sjaj ili sam ja to nesto pomesala..?

I ako moze neka maska za kozu sa prosirenim porama..ili nesto anti age ali za mesovitu ili masniju kozu.

Što se konjaka tiče, kažu, tamnokose, da im daje divan sjaj!:)
Ja sam ona varijanta pod "b", pa ne bih znala:D

Evo, u sledećem postu ću staviti maske za mešovitu kožu, treba samo da ih iskopam medju svojim folderima...
Za sada, dok još ima svežeg paradajza:izgnječiti svež paradajz i naneti na lice.Jednostavno, a fenomenalno! Takodje, odličan je i sok od šargarepe+malo maslinovog ulja+malo soka od narandže. To je prava multivitaminska bomba, koje crne AHA kiseline u salonima - priroda nam daje sve što nam treba u najboljem mogućem odnosu!
 
Vidi mila: i ja sam, kada sam počinjala da experimentišem sa prirodnom kozmetikom imala ista, identična pitanja kao ti!Ono što sam naučila je da prirodna kozmetika zaista nije skupa, vrlo je pristupačna i što je najvažnije, ona ne sadrži nikakve štetne sastojke.Sastojci koje ona potražuje su ti potrebni u malim količinama.Prema tome, ako kupiš maslinovo ulje, koristi ga za jelo - za kozmetičke preparate ti treba u jako maloj količini, to se meri kapima, kašičicama...Etarska ulja ja kupujem u apoteci.Ona koštaju oko 200din (u Srbiji) i vrlo se štedljivo koriste, par kapi za npr.kremu od 50grama.Pčelinji vosak, med, propolis, gledaj da kupiš kod pčelara.Ne znam gde živiš,ali njih ima na svakoj zelenoj pijaci.Ako pokušaš, možda ćeš pronaći i nekog "pravog", koji pravi dobar med koji pčele skupljaju na planinama koje su nezagadjene...
Za lekovite biljke važi isto.Ako ne možeš da ih dobiješ u najboljem obliku, dakle sa neke planine, kupi ih u prodavnici zdrave hrane ili biljnoj apoteci.U svakom slučaju, ono što ti sa sigurnošću mogu reći je da iako nisi u mogućnosti da nabaviš baš sve idealne sastojke i takvi će biti beskrajno bolji od kupovnih jer ne sadrže konzervanse, parfeme, hormone, aditive, šta sve ne...
Savetovala bih ti da počneš od najjednostavnijih ali ujedno i najvažnijih stvari:
1.prvo počni da piješ više vode.Žedna koža puna toksina nikada ne može biti napojena nekom kremom, ma kakva ona bila
2.svakodnevno pij bar 500ml sveže cedjenog soka od voća i povrća.Videćeš kako ćeš živnuti u trenutku!Koža će ti biti divna, zdrava, sjajna, podmladjena
3.kakvo god sveže voće i povrće da koristiš u kuhinji, za spremanje obroka, koristi kao masku za lice!Spremaš salatu - stavi koji kolutić na lice
4.pari lice bar 2 puta nedeljno; u vodu ubaci koju lekovitu travku, pošto imaš mešovitu kožu, znači, ona je masna u obliku slova T, a suva ili normalna na obrazima, onda je najbolje da to bude kamilica ili neven
5.Skuvaj krompir, oljušti ga, izmešaj sa malo mleka i jednim žumancetom i eto ti extra maske!
6.meso i ribu jedi što redje.Najbolje nemoj jesti uopšte (unapred se izvinjavam protivnicima vegetarijanizma!)
7.probaj sama da napraviš svoju kremicu - eto taj recept sa maslinovim uljem i voskom je jednostavan, a krajnje prirodan
8.i što je najvažnije, smej se!Ljudi koji su veseli i nasmejani duže žive, zdraviji su i lepši, jer, u krajnjoj liniji, treniraju mišiće svog lica, pa ono dugo ostaje jedro!
9.Dovoljno spavaj
10.imaj bar 10 minuta samo za sebe.Ne ono:namackam masku pa odem da perem sudove dok mi se kuva ručak, a sa detetom ili mužem se dovikujem iz druge sobe...ne!Na predah i mir svako ima pravo i svaka osoba za to mora da se izbori sa sobom, pre svega, a onda će lako ubediti ostale...
 

Back
Top