Univerzitet u Nisu

  • Začetnik teme prof Nena
  • Datum pokretanja
P

prof Nena

Gost
E ajde da vas cujem...ja i posle skoro 7 godina od diplomiranja ne mogu da se nacudim sta se sve nalazi na nasem univerzitetu... :shock:
arogancija
sujeta
prostota
protekcija...
uzas....

ne znam sta vi mislite o tome ali ja znam da su mnogi odustali i rade po buticima zbog `pametnih i elokventnih` `niskih` profesora kojima bih prvo pogledala licne karte....
:roll:
ps.filozofski npr...medicina auuuu :shock:
 
Zato, upisite privatni fax e.g. BK! uzivancija! :) Niko te ne sikanira, ne vredja.....normalno se polaze, nema mita ....
Ove godine sam prva god. i zadovoljna sam zaista........
A da je i neka razlika u ceni, nije, kad sve svedes....(pogotovu za one koji su upali kao samofinansirajuci na drzavnim )
 
devojcica_20:
Zato, upisite privatni fax e.g. BK! uzivancija! :) Niko te ne sikanira, ne vredja.....normalno se polaze, nema mita ....
Ove godine sam prva god. i zadovoljna sam zaista........
A da je i neka razlika u ceni, nije, kad sve svedes....(pogotovu za one koji su upali kao samofinansirajuci na drzavnim )


Koliko Vas ima na smeru tj. u amfiteatru dok su predavanja ili vežbe!
Mene su već smorile face koje dolaze na predavanja ili ispite a nemaju nikakvu nameru da slušaju iste!
 
cartman:
devojcica_20:
Zato, upisite privatni fax e.g. BK! uzivancija! :) Niko te ne sikanira, ne vredja.....normalno se polaze, nema mita ....
Ove godine sam prva god. i zadovoljna sam zaista........
A da je i neka razlika u ceni, nije, kad sve svedes....(pogotovu za one koji su upali kao samofinansirajuci na drzavnim )


Koliko Vas ima na smeru tj. u amfiteatru dok su predavanja ili vežbe!
Mene su već smorile face koje dolaze na predavanja ili ispite a nemaju nikakvu nameru da slušaju iste!

Ove god. moj fax je upisalo 100-tinak studenata ali na predavanja dolazi oko 30 - 50......i meni smetaju kada dolaze da pokazu svoje fensi majice i suplje glavice....sta ces..ima nas raznih.....cast izuzecima
 
Jeste lepo za oko to sa majcama i sadržajima u istim :lol: ali stvarno to gušenje sopstvene ličnosti i potreba za pokazivanjem (spoljašnjim) prevazilazi moj sopstveni stav da ih treba pa recimo ignorisati! 8)
Hvala na maloj informaciji.
poz
 

Kako zvanicni sajt kaze, niski Univerzitet pohadja vise od 25.000 buducih akademskih gradjana. Raspolaze sa 1500 nastavnika i saradnika zaposlenih na 13 fakulteta.
Da li je ovaj broj 13 povezan sa mracnim silama :) ili su u stvari objektivne teskoce u pitanju, tek diplome sa ovog Univerziteta nisu narocito cenjene van granica nase zemlje. Pojedinacni uspesi ambicioznih, probojnih, istinskih strucnjaka su za svaku pohvalu ali sta je sa prosekom ili jos gore onima ispod proseka?
Kakav je profil sadasnjeg brucosa ili apsolventa? Kako izgleda nastavni kadar koji predaje na fakultetima? Koliko ste zadovoljni literaturom iz koje spremate ispite a posebno nacinom predavanja? Kakvi su uslovi studiranja kada je rec o opremljenosti fakulteta? Ima li pozitivnih primera u neposrednom okruzenju, kako po pitanju kolegijalnih odnosa tako i odnosa predavac-student? Koji su negativni primeri ? Sta bi trebalo menjati i u kom smeru?
Komentarisite, imenujte, konstatujte, kritikujte, predlozite!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Brucosi trenutno jedu 10-tu cokoladicu i grickaju ono malo nokta sto je ostalo... I razmisljaju kako da sew uspavaju, kad je sutra Veliki dan... Da prolupala sam, apelujem na profesore sa GAF-a smilujte se sutra nad nama jednim i nemocnim brucosima!!!

Toliko od mene
 
Ok, nema sta da se diskutuje zna se da je nase skolstvo u ocajnom stanju od osnovnih skola, preko srednjih do fakulteta.
Najupecatljiviji primer je Akademija umetnosti u Nisu. Uzimaju 120 000 za skolarinu od studenata, a nemaju nikakve uslove za rad, nemaju cak ni svoje prostorije, vec ih setaju iz Durlana, do srednje muzicke u centru. Pa gde to ima?

Nastavni kadar generalno je katastrofa- dodju, ispredaju i gotovo. Kako predaju govori samo broj studenata koji se sprema privatno i placa casove da bi polozili ispite. Zasto ici na fakultet, placati skolarinu, kad da bi polozio ispit moras da placas privatne casove i ucis ono sto je trebalo neko da ispredaje.

Mislim da je to nevidjena glupost, i stvarno ne znam da bilo gde u svetu studenti uzimaju privatne casove.

Zgrade fakulteta su u jos gorem stanju, cast izuzecima koje se renoviraju, ali dokle god ne rese pitanje WC-a po skolama dzaba im sve, pa kako da pratis nastavu i stiskas se u isto vreme?
 
Iznecu svoje misljenje a nadam se time i podstaci ostale da se ukljuce sa svojim komentarima.

Ono sto je uocljivo na prvi pogled jeste da se po pitanju polne structure po fakuletima situacija drasticno ne razlikuje od ostalih visokoskolskih ustanova u Srbiji a to znaci veliki broj zenske populacije na drustvenim smerovima i medicini dok su muskarci opredeljeniji za nesto manje popularne ali unosnije struke na tehnickim fakultetima.

Broj upisanih i svrsenih studenata takodje varira od jednog do drugog fakulteta i slabo se poklapa sa ponudom radnih mesta nakon zavrsetka studija.
Prosecan brucos zapocinje studije sa 18-19 godina starosti a zavrsava ih nakon 7-9 godina studiranja sto je izvan svake konkurencije u poredjenju sa studentima na evropskom kontinentu.

Prosecan student niskog Univerziteta izlazi sa maticnog fakulteta sa slabim poznavanjem (i jednog) stranog jezika (velikom broju je problem slaba konekcija sa sopstvenim maternjim jezikom sto je porazavajuce i za mene prvi uslov upisa na fakultet).

U vezi usvojenog znanja na maticnom fakultetu i spremnosti da se obavlja konkretan posao ne bih ovog puta ali je po mom misljenju upravo srazmerno ulozenom trudu, redovnim polaganjem ispita, ljubavi prema buducoj profesiji kao i spremnosti da se postojece znanje nadogradjuje i nakon zavrsetka skole.

Prosecan student ukoliko mu nastavni program namece i dopusta ima kontakt sa Internetom ali je njegovo koriscenje suzeno i skromno. On(a) nije posebno upoznat(a) sa desavanjima na srodnim fakultetima u zemlji a sto se inostranstva tice relacije su skoro utopijske sto zbog sopstvenog neznanja i nezainteresovanosti to i zbog dobrovoljne izolacije i zatucanosti nastavnickog kadra koji bi trebao da se pobrine o povezivanju studijskih grupa u cilju razmene predavaca i programa.

Kada je rec od predavacima, odnosno profesorima i njihovim saradnicima sliku ne treba uopstavati jer se kao i u svakoj profesiji javljaju kompetentni, ozbiljni, strucni ljudi koji poznaju svoju oblast i nisu skloni fusarenju, otaljavanju svog (ozbiljnog i odgovornog) posla, ali i oni drugi koji su tu zalutali slucajem, vezom, politikom (moja ne narocito omiljena tema iako se pominje neka “teska politika”) ili ko zna kojim nacinom da bi takvi kakvi jesu umanjili, srozali, upropastili cilj kome sluze. Zbog ovih potonjih mnogi izgube vreme, nerve i volju za daljim studiranjem sto opet ne opravdava u potpunosti tacku sa pocetka koja se tice duzine studija.

Opremljenost fakulteta je jedna od primetnijih nedostataka koji za posledicu ima i potpunu nespremnost buducih lekara, hemicara, pa i inzenjera (tu se najmanje primecuje) da se uhvate ukostac sa svakodnevnim problemima svoje profesije jer samo znanje po sebi ne biva dovoljno ako je zvanje povezano sa tehnologijom koliko god ona jednostavna ili slozena bila.

Univerzitetska biblioteka a i one na pojedinacnim fakultetima su ispod svakog proseka kada je o ponudi literature rec. Izdanja su stara, nedopunjena, casopisa nema a manjak finansija najbolji izgovor da sve ostane po starom.

Dobar fakultet bi trebalo da znaci – kolektiv sastavljen od ogranicenog (u skladu sa trenutnim potrebama) broja studenata (iako nam je obrazovanje ne na niskim granama nego ispod drveta), pazljivo selekcionisanje onih koji ulaze na studije, efikasnije studiranje (sto ce nadam se samo po sebi doci sa Bolonjskom deklaracijom a ne sa ucestalijim podmicivanjem profesora ili prepisivanjima na ispitima), dobro opremljene ucionice (sa skupo placenom opremom koja ne cami zakljucana jer oni koji su je kupili ne znaju da je koriste), jeftiniji udzbenici I literatura koja bi bila dostupna za polaganje i kopiranje, osavremenjivanje predavanja koriscenjem novijih vec proverenih metoda uz minimalizovanje bespotrebnog gradiva (sto je aktuelno od prvog razreda osnovne skole), praksa na svim mogucim nivoima i mestima uz povezivanje sa institucijama kojima kadar treba i na koje moze da racuna jos tokom studija kroz part-time poslove (za one koji ne znaju – poslovi u trajanju od par sati nedeljno ili mesecno, placeni naravno) ili volontiranja (koja su uslov na zapadu da bi uopste neko racunao na nekog kao uposlenika), dobro placeni a time i motivisani angazman ambicioznih mladjih ljudi sirokih nazora kojima nije problem da odu na seminare u inostranstvo, da dovedu nekog iz inostranstva, da naprave od predavanja cas razmene misljenja a ne jednosmerno davanje informacija koje posle treba papagajski izdeklamovati. Sve to postoji, samo treba preneti (uz prilagodjavanja) ovde. Sve je vec smisljeno, sve vec funkcionise, samo treba prepisati od boljih djaka!
 
Ljudi da se ne lazemo, privatni fakulteti (govorim o onima kod nas tipa fabus, bk i ostali) su za maminu i tatinu decu koji hoce diplomu bez mnogo muke i neko instant znajnje, plus tu je obavezno i neka vezica za posao itd. Ako hocete pravo obrazovanje zbog sebe samo drzavni fakultet, a niski univerzitet je medju jecim pa kako god.
 
Ruku na srce, samo molim bez ikakve uvrede-ništa lično Nišlija sam čistokrvni, ali znam da je beogradski dosta teži nego niški. O niškim višim školama neću ni da pričam, jer su one bukvalno kao srednja škola. Drug sa više tehničke, koji je istu i završio kaže da je ta škola lakša i od srednje tehničke. On je rekao, ne izmišljam! Kada je reč o fakultetima tu sam čuo da varira od faxa do faxa. Pazi, svuda ima budala i debila, ali ipak znam da su niški fakulteti mnogo više korumpiraniji nego beogradski...
Voleo bi da čujem šta vi mislite o ovome? Da me razuverite možda?
Samo još jednom, nisam hteo nikog da uvredim, ali ipak još jedno je sigurno Kragujevački je ispod Niškog 100%.
 

Back
Top