Da li se SPC preterano mesa u odluke vlasti?

Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Pa nadam se da imas neke konkretne primjere inace ces proci kao bos po trnju u toj debati.

Takodje nije mi jasno o kakvom nasilju govoris.
 
Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Crkva mora da bude aktivan član društva i aktivan učesnik društvenih dešavanje.
Time mora da ima svoje mišljenje o svakom društvenom pitanju i da otvoreno učestvuje u raspravama.

Getoiziranjem crkve se stvari pogoršavaju, crkva umesto da učestvuje u dijalogu biva isključena iz njega što dovodi do indoktrinizacije vernika i pretvaranja delova sveštenstva u ekstreme, a deo vernika se počinje ponašati ekstremistički. Ekstremno zapostavljanje crkve radja ekstremizam u redovima vernika.

Kada crkva bude pitana za mišljenje za svako društveno pitanje, enstremizma će nestati.
 
To je trik pitanje

Kao recimo da te u Hrvatskoj pitaju "da li je Hrvatska kriva za genocid nad Srbima?"

Krene diskusija, ali ako ne kazes pravi odgovor odma kec i iz poviesti i iz uljudbe

pa nisam bas siguran,vec su im delili neke zuto -plave pamflete i prospekte na temu "zasto volim EU i dicim se time " ,pa onda deciji kviz za srednjoskolce na RTSu u fazonu "Evropa zdaj " ili tako nesto , a sada i ovo ? :think:
 
Srbija je sekularna drzava...i odvojenost crkve je previdjena i Ustavom...mesanje Crkve u politiku? pa da li imamo svi kratko pamcenje kad se skoro usvajao Zakon gde je jedan od clanova predvideo slobodnu seksualnu orijenatciju sve crkvene zajednice su se zalile da u debati oko nacrta ovog Zakona nijedna nije bila pozvana...ovo je samo jedan od primera koliko drzava ne haje za misljenje crkava na teritoriji Srbije,..a takvih primera ima jos....pri to najveci procenat gradjana Srbije je ,,verujuci ,, znaci da postuju neku od religija a njihovi predstavnici se zaobilaze ..tu mislim na crkvene predstavnike veoma cesto.....ako neko misli da se mesanje Crkve ogleda u uticaju na politicke partije koje imaju slave svojih partija, odlazak politicara u crkvu..pa to je smesno
Utocaj Crkve na drzavu po meni je zanemrljiv...u slucaju Srbije
Ustav Republike Srbije

Svetovnost države

Član 11.

Republika Srbija je svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države.
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

Crkve i verske zajednice

Član 44.

Crkve i verske zajednice su ravnopravne i odvojene od države.
Crkve i verske zajednice su ravnopravne i slobodne da samostalno uređuju svoju unutrašnju organizaciju, verske poslove, da javno vrše verske obrede, da osnivaju verske škole, socijalne i dobrotvorne ustanove i da njima upravljaju, u skladu sa zakonom
 
Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Да је среће да нас води Српска Православна Црква насиља никад не би ни било. Али пошто ову земљу воде ЛДП, странке, нво и остали шљам није чудо што се само још не поубијамо међусобно.

А ти препоручи својој професорици да вас одведе једне недеље у цркву све из школе, то би вам далеко душекорисније било него што водите бесмислене дебате, те вам дебате и стварају насиље, стално нешто дебатујете уместо да идете у цркву
 
Srbija je sekularna drzava...i odvojenost crkve je previdjena i Ustavom...mesanje Crkve u politiku? pa da li imamo svi kratko pamcenje kad se skoro usvajao Zakon gde je jedan od clanova predvideo slobodnu seksualnu orijenatciju sve crkvene zajednice su se zalile da u debati oko nacrta ovog Zakona nijedna nije bila pozvana...ovo je samo jedan od primera koliko drzava ne haje za misljenje crkava na teritoriji Srbije,..a takvih primera ima jos....pri to najveci procenat gradjana Srbije je ,,verujuci ,, znaci da postuju neku od religija a njihovi predstavnici se zaobilaze ..tu mislim na crkvene predstavnike veoma cesto.....ako neko misli da se mesanje Crkve ogleda u uticaju na politicke partije koje imaju slave svojih partija, odlazak politicara u crkvu..pa to je smesno
Utocaj Crkve na drzavu po meni je zanemrljiv...u slucaju Srbije
Ustav Republike Srbije

Svetovnost države

Član 11.

Republika Srbija je svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države.
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

Crkve i verske zajednice

Član 44.

Crkve i verske zajednice su ravnopravne i odvojene od države.
Crkve i verske zajednice su ravnopravne i slobodne da samostalno uređuju svoju unutrašnju organizaciju, verske poslove, da javno vrše verske obrede, da osnivaju verske škole, socijalne i dobrotvorne ustanove i da njima upravljaju, u skladu sa zakonom

Ali imaju država i crkva dodirnih tačaka po pitanju uredjenja društva.
Tu crkva mora da se pita. Dakle ne o državnom uredjenju- ALI MORA O DRUŠTVENOM UREDJENJU.
 
Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Pa ako je ona podstrekla na nasilje,onda je ne mozes zvati crkvom...jel?:confused::)
Videli ljudi od kolega sa zapada(katolicke crkve) da malo mesanja u politiku nikom ne skodi finansijski!:mrgreen:
 
Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Да, превише се меша. Неки у нашој цркви, после пада режима су се полакомили на власт и сребро.
Док је трајао комунизам је било боље, јер се знало ко јесте прави верник, а ко није верник.
Данас су сви православци, а само грехе чине и срамоту и стид набацују на православље.
Од најлепше вере која постоји, направили су ругло и спрдњу.
Туга је то велика, браћо и сестре.
Читам ваше постове и бринем се за нашу мајку, свету, апостолску, саборну Српску православну цркву.
Не треба да се Црква меша у послове државе. Како се умешала Црква у политику кренуле су афере које праве вернике саблажњавају, владика Пахомије, Црна река (колико је штете нанела, заиста је црна и није случајно што се баш тамо десило то зло) и друге, туга ми је да набрајам све.
Док је било комунизма на Богословију ичи то је био подвиг и сваки је свештеник био особити подвижник.
Данас знам превише њих који одоше на Богословију због сребра.
Мој друг из одељења није знао шта да упише после школе и сада завршава Богословију, жени се и гледа која ће му парохија највише сребра донети.

Господ каже:
Ефесцима, глава 4:
17 Ovo dakle govorim i svedočim u Gospodu da više ne hodite kao što hode i ostali neznabošci u praznosti uma svog,

18 Koji imaju smisao tamom pokriven, i udaljeni su od života Božijeg za neznanje koje je u njima, za okamenjenje srca svojih;
Isa. 25:7, Dela 26:18, Gal. 4:8, Ef. 2:12, 1 Sol. 4:5

19 Koji ostavivši poštenje predadoše se besramnosti, na činjenje svake nečistote i lakomstva.
Rim. 1:24


2 Коринћанима, глава 6:
14 Ne vucite u tuđem jarmu nevernika; jer šta ima pravda s bezakonjem? Ili kakvu zajednicu ima videlo s tamom?
2 Moj. 34:16, 5 Moj. 7:2, 1 Sam. 5:2, Amos 3:3, 1 Kor. 7:39, Ef. 5:7

15 Kako li se slaže Hristos s Velijarom? Ili kakav udeo ima verni s nevernikom?

16 Ili kako se udara crkva Božja s idolima? Jer ste vi crkve Boga Živoga, kao što reče Bog: Useliću se u njih, i živeću u njima, i biću im Bog, i oni će biti moj narod.
3 Moj. 26:12, Jer. 31:33, Jezek. 37:26, Zah. 8:8, 1 Pet. 2:5

17 Zato iziđite između njih i odvojte se, govori Gospod, i ne dohvatajte se do nečistote, i ja ću vas primiti,
3 Moj. 14:36, Isa. 52:11, Otk. 18:4


А и постови пре мог јасно кажу да је дошло до искривљења, када многи кажу да су праовславни, али њихова дела зборе другачије.
 
Да, превише се меша. Неки у нашој цркви, после
Данас знам превише њих који одоше на Богословију због сребра.
Мој друг из одељења није знао шта да упише после школе и сада завршава Богословију, жени се и гледа која ће му парохија највише сребра донети.

А и постови пре мог јасно кажу да је дошло до искривљења, када многи кажу да су праовславни, али њихова дела зборе другачије.


Osim za Crnu Reku, potpisujem. Previse srebroljubaca, previse mesanja i "farisejstva".:ok:
 
Да, превише се меша. Неки у нашој цркви, после пада режима су се полакомили на власт и сребро.
Док је трајао комунизам је било боље, јер се знало ко јесте прави верник, а ко није верник.
Данас су сви православци, а само грехе чине и срамоту и стид набацују на православље.
Од најлепше вере која постоји, направили су ругло и спрдњу.
Туга је то велика, браћо и сестре.
Читам ваше постове и бринем се за нашу мајку, свету, апостолску, саборну Српску православну цркву.
Не треба да се Црква меша у послове државе. Како се умешала Црква у политику кренуле су афере које праве вернике саблажњавају, владика Пахомије, Црна река (колико је штете нанела, заиста је црна и није случајно што се баш тамо десило то зло) и друге, туга ми је да набрајам све.
Док је било комунизма на Богословију ичи то је био подвиг и сваки је свештеник био особити подвижник.
Данас знам превише њих који одоше на Богословију због сребра.
Мој друг из одељења није знао шта да упише после школе и сада завршава Богословију, жени се и гледа која ће му парохија највише сребра донети.

Господ каже:
Ефесцима, глава 4:
17 Ovo dakle govorim i svedočim u Gospodu da više ne hodite kao što hode i ostali neznabošci u praznosti uma svog,

18 Koji imaju smisao tamom pokriven, i udaljeni su od života Božijeg za neznanje koje je u njima, za okamenjenje srca svojih;
Isa. 25:7, Dela 26:18, Gal. 4:8, Ef. 2:12, 1 Sol. 4:5

19 Koji ostavivši poštenje predadoše se besramnosti, na činjenje svake nečistote i lakomstva.
Rim. 1:24


2 Коринћанима, глава 6:
14 Ne vucite u tuđem jarmu nevernika; jer šta ima pravda s bezakonjem? Ili kakvu zajednicu ima videlo s tamom?
2 Moj. 34:16, 5 Moj. 7:2, 1 Sam. 5:2, Amos 3:3, 1 Kor. 7:39, Ef. 5:7

15 Kako li se slaže Hristos s Velijarom? Ili kakav udeo ima verni s nevernikom?

16 Ili kako se udara crkva Božja s idolima? Jer ste vi crkve Boga Živoga, kao što reče Bog: Useliću se u njih, i živeću u njima, i biću im Bog, i oni će biti moj narod.
3 Moj. 26:12, Jer. 31:33, Jezek. 37:26, Zah. 8:8, 1 Pet. 2:5

17 Zato iziđite između njih i odvojte se, govori Gospod, i ne dohvatajte se do nečistote, i ja ću vas primiti,
3 Moj. 14:36, Isa. 52:11, Otk. 18:4


А и постови пре мог јасно кажу да је дошло до искривљења, када многи кажу да су праовславни, али њихова дела зборе другачије.
Ма било је време кад су комунисти владали негде до Германа кад је било верника које ти спомињешАли после их није било већ су још онда постали екуменистички верници.А СПЦ неправославна.А сада је њена неправославност уобличена,па свако може да буде ''православац''по лажеправославном кроју.Ко стварно хоће да буде православни верник није верник СПЦ.Већ СИПЦ.
 
Da se razumemo, moja skola, niti moja profesorka, ne propagiraju ovaj stav koji sam napisao (profesorka deli vase misljenje)...Ali kako u debati uvek postoje oni "za" i oni "protiv", ja zastupam ovaj manje popularan stav (samo zato sto sam napravio mali komentar kad je nesto pricala o ovome)...Cak se ni ja ne slazem sa ovim stavom...Pa zato pitam kako odbraniti neodbranjivo...Mislim da cu je ubediti da promeni temu...
 
Da se razumemo, moja skola, niti moja profesorka, ne propagiraju ovaj stav koji sam napisao (profesorka deli vase misljenje)...Ali kako u debati uvek postoje oni "za" i oni "protiv", ja zastupam ovaj manje popularan stav (samo zato sto sam napravio mali komentar kad je nesto pricala o ovome)...Cak se ni ja ne slazem sa ovim stavom...Pa zato pitam kako odbraniti neodbranjivo...Mislim da cu je ubediti da promeni temu...

To bre omladino
 
Da se razumemo, moja skola, niti moja profesorka, ne propagiraju ovaj stav koji sam napisao (profesorka deli vase misljenje)...Ali kako u debati uvek postoje oni "za" i oni "protiv", ja zastupam ovaj manje popularan stav (samo zato sto sam napravio mali komentar kad je nesto pricala o ovome)...Cak se ni ja ne slazem sa ovim stavom...Pa zato pitam kako odbraniti neodbranjivo...Mislim da cu je ubediti da promeni temu...

Па зашто се неслажеш са овим ставом'?
 
Imam debatu u skoli gde zastupam stav da Srpska Pravoslavna Crkva preterano zagovara i namece svoje stavove, i da je ona svojom nepromisljenoscu bila jedan od podstrekaca nasilja...
Voleo bih da cujem vasa misljenja, i eventualne savete od osoba koje se slazu sa ovim stavom...:)

Kazi uciteljici da SPC ne namece svoje stavove. :rtfm:
Ako razne NVO imaju pravo da laprdaju (nemoj tu rec da kazes u debati :hahaha:) po medijima sta im padne na pamet, onda to pravo ima i SPC, iza koje stoje milioni vernika.
SPC ne donosi odluke u ime drzave, niti namece stavove, vec na odredjena pitanja daje savetodavno misljenje. Potpuno je normalno u svetu da se politicari sastaju sa verskim liderima (npr Bush i Papa).
Sto se tice nasilja,..........kazi uciteljici da crkva nikad nikog nije pozivala na nasilje.
I da svako ko je pocinio neko nasilje nama pravo da se poziva na crkvu i da treba da odgovara za to sto je ucinio.
Glavno nacelo hriscanstva je ``ljubi brata svog``, i prastanje.
U hriscanstvu nema mesta nasilju.
I pozdravi uciteljicu. :bye:
 

Back
Top