Порекло црногорских племена?

2. - Васојевићи су највеће црногорско-брдско племе, које је настањено у источном делу Црне Горе, у Лијевој Ријеци и с обе стране Лима све до реке Љешнице. О њиховом имену и пореклу постоје две верзије народног предања. По једној они су потомци некаквог Васа, сродника Вукана Немањића, који је рођен у Призрену и био војвода у доба цара Душана. Њега је наследио син му Васојевић Стево, који се помиње у народним песмама о боју на Косову под именом Мусић Стеван, и који је био војвода у Сјеници, у Новопазарском Санџаку. После Косовске битке и смрти Васојевић-Стевана Васојевићи су као ускоци кренули пут Херцеговине и дошли до Фоче, а одатле скренули на југ, југоисток и исток, и преко Црне Горе дошли на Ножицу у Лијевој Ријеци, где су се настанили.
По другој верзији Васојевићи воде порекло од неког Васа, сина некаквог херцеговачког краља, који се такође преко Црне Горе доселио однекуд из Херцеговине и настанио на Ножици у Лијевој Ријеци.
Оба предања имају заједничко још и то што се вели да је Васо имао још и четири брата, Озра, Пипа, Краса и Ота, од којих воде порекло Озринићи и Пипери, црногорска племена, и Краснићи и Хоти, североарбанска племена. Зато се сви они рођаче с Васојевићима, јер верују да воде порекло од истог претка.
Која је од ове две верзије тачна, тешко је рећи, али је једно тачно: да су Васојевићи једна породица, једно племе, једна крвна заједница, која има своју заједничку славу Светог Арханђела, заједничку традицију о својој прошлости, и која памти све своје претке почев од главног родоначелника Васа па све до данашњег дана.
Од Ножице Васојевићи су се почели померати постепено ка истоку докле нису захватили целу лимску долину све до реке Љешнице. Приликом тога продирања они су староседеоце, као Лужане, Букумире, Мацуре, Шпање и Латине, делом асимиловали, делом потиснули, а делом потчинили, и свима наденули име Србљаци. (...)?????????????
 
2. - Васојевићи су највеће црногорско-брдско племе, које је настањено у источном делу Црне Горе, у Лијевој Ријеци и с обе стране Лима све до реке Љешнице. О њиховом имену и пореклу постоје две верзије народног предања. По једној они су потомци некаквог Васа, сродника Вукана Немањића, који је рођен у Призрену и био војвода у доба цара Душана. Њега је наследио син му Васојевић Стево, који се помиње у народним песмама о боју на Косову под именом Мусић Стеван, и који је био војвода у Сјеници, у Новопазарском Санџаку. После Косовске битке и смрти Васојевић-Стевана Васојевићи су као ускоци кренули пут Херцеговине и дошли до Фоче, а одатле скренули на југ, југоисток и исток, и преко Црне Горе дошли на Ножицу у Лијевој Ријеци, где су се настанили.
По другој верзији Васојевићи воде порекло од неког Васа, сина некаквог херцеговачког краља, који се такође преко Црне Горе доселио однекуд из Херцеговине и настанио на Ножици у Лијевој Ријеци.
Оба предања имају заједничко још и то што се вели да је Васо имао још и четири брата, Озра, Пипа, Краса и Ота, од којих воде порекло Озринићи и Пипери, црногорска племена, и Краснићи и Хоти, североарбанска племена. Зато се сви они рођаче с Васојевићима, јер верују да воде порекло од истог претка.
Која је од ове две верзије тачна, тешко је рећи, али је једно тачно: да су Васојевићи једна породица, једно племе, једна крвна заједница, која има своју заједничку славу Светог Арханђела, заједничку традицију о својој прошлости, и која памти све своје претке почев од главног родоначелника Васа па све до данашњег дана.
Од Ножице Васојевићи су се почели померати постепено ка истоку докле нису захватили целу лимску долину све до реке Љешнице. Приликом тога продирања они су староседеоце, као Лужане, Букумире, Мацуре, Шпање и Латине, делом асимиловали, делом потиснули, а делом потчинили, и свима наденули име Србљаци. (...)?????????????

Hmf, to je prilično grubo rečeno, tako da nema konkretnih netačnosti. Šta te zbunjuje?
 
Приликом тога продирања они су староседеоце, као Лужане, Букумире, Мацуре, Шпање и Латине, делом асимиловали, делом потиснули, а делом потчинили, и свима наденули име Србљаци.

Ovo i to da li vode poreklo sa Kosova ili iz Hercegovine?
 
Pa mislim na svih petoro brace kao rodonacelnike 5 velikih plemena Crne Gore?

Uf, pa to ti dođe kao jedna vrlo široka legenda. U svakom slučaju, te legende nijesu istinite, već oslikavaju istorijske okolnosti (npr. braća 'osnivači plemena' [toga nema] predstavljaju pobratimljenja arbanaških i srpskih plemena i uglavnom samo to).

Pitaš li o narodnim predanjima i pripovjetkama, ili o porijeklu nekih konkretnih plemena?
 
Pa vidi interesovao me je zvanican stav makar naroda jer u jednoj prici su zatekli i podcinili Srbljace kao starosedeoce tj. neke slovene.
Period od Kosovskog boja je jako mali da bi od petoro brace nastao narod.
Ako su dosli iz hercegovine sto je cudno jer je Dulja oformljena kao drzava kad i Hercegovina
tj. Zahumlje.
Novija predanja Crnogorskih istoricara su jako nepouzdana i govore sada i zvanicno da nema dokaza da su tu Srbi ziveli.
Opet je malo famozno da su zatekli neke Srbljace i potcinili ih sebi i doziveli ih kao svoje nesrodnike?
 
Nije o tome rec govorimo o istoriji a ne o nikakvom Crnogorstvu.

Lepo sam ti napisao da ste srpskog porekla !!!
Mozete da trazite jos godinama , ali nista naci necete :rtfm:
I hrvati su plasirali tezu da dolaze iz perzije ....................i ?????????
Od nikuda MI (Srbi , a samim tim ni vi) nismo dosli , tu smo vekovima .
Samo smo preke naravi , pa zamrzimo i brata rodjenog :per:
 
Lepo sam ti napisao da ste srpskog porekla !!!
Mozete da trazite jos godinama , ali nista naci necete :rtfm:
I hrvati su plasirali tezu da dolaze iz perzije ....................i ?????????
Od nikuda MI (Srbi , a samim tim ni vi) nismo dosli , tu smo vekovima .
Samo smo preke naravi , pa zamrzimo i brata rodjenog :per:

Ala si lud pa ja sam Srbin bre koji ti je vrag uopste tema nije postavljena da bi se to dovelo u pitanje nego da se istoriski izanalizira na ovom forumu neke moderne kvaziistoricarske teorije.
 
Ala si lud pa ja sam Srbin bre koji ti je vrag uopste tema nije postavljena da bi se to dovelo u pitanje nego da se istoriski izanalizira na ovom forumu neke moderne kvaziistoricarske teorije.

Ovde ce ti to "izanalizirati" sve sami hrvati,crnogorci,makedonci....................itd.
Prema tome.........................batali !?
P.S
Veruj mi , znam njihove "analize" ;)
 
Period od Kosovskog boja je jako mali da bi od petoro brace nastao narod.

Ne ide se po direktnoj liniji, od jednog pretka pa narod.

Imena plemena, pa i naroda odredzivala su se osnovu "vodza" koji su u odredzeno vreme stali na celo odredzene populacije.

Petoro brace; podelili su zajednicko imanje i narod koji su predvodili, i nastala pet plemena.
 
To je dobro objasnjenje ali i dalje ne znam pouzdano odakle su dosli i sta Crnogorci misle odakle su dosli?
Jer prema njihovom zvanicnom stavu nema dokaza o postojanju Srba na tim prostorima od pre Petrovica niti se spominju.
Sa druge strane ni Srpska strana ne znam da li ima oficijalno objasnjenje za ovaj fenomen
i da li su uspeli da dokazu da su tu ziveli Srbi?
Ako procitas tekst gore preuzet vrlo je kontaverzan i neodredjen u nekim svojim segmentima.
 
To je dobro objasnjenje ali i dalje ne znam pouzdano odakle su dosli i sta Crnogorci misle odakle su dosli?
Jer prema njihovom zvanicnom stavu nema dokaza o postojanju Srba na tim prostorima od pre Petrovica niti se spominju.
Sa druge strane ni Srpska strana ne znam da li ima oficijalno objasnjenje za ovaj fenomen
i da li su uspeli da dokazu da su tu ziveli Srbi?
Ako procitas tekst gore preuzet vrlo je kontaverzan i neodredjen u nekim svojim segmentima.

Sada je kasno. Sutra ću ti detaljno napisati o porijeklu Vasojevića, odnosno njihovoj najranijoj istoriji.

Neću iznositi zvanične ove-one, jer toga ustvari uopšte nema, već ću predstavljati samo istorijske činjenice.
 
Prica se po japanu kako je crnogorac samuraju na megdan izasao :mrgreen:
P.S
Svi ste vi bre Srbi :per:
Samo trazite , ali nista naci necete :mrgreen:

aleksandar_lekso_saicic.jpg

Aleksandar Leko Saičić

Zadivio dvije carevine

Lekso je svojim junaštvom zadivio dvije carevine u rusko-japanskom ratu, o čemu Zečević piše:

„1905. godine je došlo do rata između Rusije i Japana. Lekso je bio u ruskoj vojsci. Kad su se vojske našle u blizini, japanski komandant vojske zatražio je od ruskog komandanta da mu pošalje zatočnika, junaka, koji će izaći na megdan japanskom megdandziji. Ne izaći na megdan, značilo je u ono vrijeme priznati poraz. To je bilo u blizini Vladivostoka. Ruski komandant je saopštio vojsci da japanski komandant traži junaka od strane ruske vojske da mu izađe na megdan. Ko se osjeća sposobnim da izađe na megdan, neka se javi meni, rekao je komandant.
Među prvima se javio Lekso Saičić i zatražio dozvolu od ruskog komandanta da on izađe na megdan japanskom junaku. Lekso je bio malo mršav, pa se ruskom komandantu učinilo da nema izgleda na pobjedu. Pokušao je da ga odvrati od ove namjere jer, govorio mu je da je Japanac čuveni stari megdandžija, pa Lekso može i život izgubiti. Lekso mu je na to zatražio konja i dobru sablju i rekao da komandant ne brine za njega.
Kad je komandant vidio da je Lekso tvrdo riješio da izađe na megdan Japancu, dozvolio mu je. Naredio je da mu se izabere dobar konj i da mu se da dobra sablja. Kad je Lekso bio spreman da pođe, pozdravio je komandanta i zahvalio mu što mu je dozvolio da izađe na megdan. Komandant mu je zaželio srećan put i pobjedu na megdanu. Na Leksu je bio šinjel, pa mu je komandant rekao da skine šinjel jer mu može smetati u borbi. Lekso odgovori: „Kojoj ovci svoje runo smeta, onđe nema ni ovce ni runa”. Pošao je veseo i raspoložen što mu se dala prilika da oproba svoju hrabrost i vještinu.

Megdan sa samurajem

Megdandžije su se sreli na približno jednakom rastojanju jedne i druge vojske. Vojske dvije velike carevine su sa najvećim interesovanjem posmatrale junake, koji će ispred njih u polju da dijele megdan.
Junaci su se približavali jedan drugome i oštro su se gledali. Munjevitom brzinom su se udarali sabljama. Odbijali su i dočekivali udarce, gledajući da jedan drugome prevari oči i skine protivnika na zemlju. Mahali su i odbijali udarce sabljama, po nekoliko puta. U borbi je japanski junak malo okrznuo Leksa na vrhu čela. Leksu krv poteče niz čelo. Japanac pogleda krv na čelu protivnika. U tom momentu Lekso munjevitom brzinom, samo njemu svojstvenom, mahnu sabljom i presječe japanskog junaka. Čim je on pao na zemlju, njegova bedevija je vrištući pobjegla u japansku vojsku.
Ovom pobjedom nanijet je teški moralni poraz japanskoj vojsci, u kojoj je nastalo razočarenje, a kod ruske vojske radost i veselje.
Polazeći sa megdana, Lekso je odao poštu poginulom japanskom vojniku. Kad se približio ruskoj vojsci, pala je komanda: MIRNO!
Vojna muzika je svirala vojnički marš. Komandant ruske vojske sa generalima, srio je pobjednika megdana. Lekso je pozdravio komandanta i raportirao mu da je izvršio zadatak. Komandant ga je otpozdravio i čestitao mu pobjedu, pa su to učinili i drugi generali. Tako je dočekan pobjednik na megdanu, uz najveće vojničke počasti”.

U bogatoj arhivskoj građi nalazi se, pored ostalog, i masa dragocjenih podataka o Aleksandru Leksu Saičiću, koje sam koristio.
Za vrijeme dvoboja između Leksa Saičića i japanskog samuraja (pripadnika vojničke kaste u feudalnom Japanu - primjedba autora), admiral ruske flote bio je Roženstvenko, jedan od najsposobnijih ruskih admirala, a admiral japanske flote bio je Togo. Njih dvojica su Aleksandru Leksu Saičiću čestitali na dobijenom megdanu. Tom prilikom su Rusi, za ovaj podvig, Aleksandra Leksa Saičića nazvali Murovcevom novoga vijeka. To je ujedno bilo i najveće priznanje za ispoljenu hrabrost, smjelost i odvažnost u jednom ratu.
Murovcev je u Rusiji bio legendarni junak, kao što su u dalekoj prošlosti bili: u francuskoj srednjovjekovnoj književnosti Roland, ili Miloš Obilić i Marko Kraljević, opjevani narodni junaci u našoj narodnoj poeziji.
:D:lol::D
 
Pa vidi interesovao me je zvanican stav makar naroda jer u jednoj prici su zatekli i podcinili Srbljace kao starosedeoce tj. neke slovene.
Period od Kosovskog boja je jako mali da bi od petoro brace nastao narod.

Novija predanja Crnogorskih istoricara su jako nepouzdana i govore sada i zvanicno da nema dokaza da su tu Srbi ziveli.
Opet je malo famozno da su zatekli neke Srbljace i potcinili ih sebi i doziveli ih kao svoje nesrodnike?

Pa to ne znači mnogo u to vreme, srodnici - nesrodnici. Kakvi su samo krvavi obračuni, pravi ratovi vođeni i pogromi izvođeni čak i u 19. veku između plemena, a postojala je svest o etničkoj povezanosti.

A osim toga šta znači "potčinili su"?

A inače dopada mi se ovo "nova predanja crnogorskih istoričara". :super:
 
Legenda govori da su Vaso ili Vasoje sa cetvoro brace dosao sa Kosova(Ovo je prica nekih djedova iz Crne Gore.

Druga pak govori da su dosli iz Hercegovine?

Mene zanima koja je zvanicna teorija o tome,odakle su dosli?

Meni nije jasno sto se stalno palamudi o vasojevicima, piperima, qrcima-palcima...
kao to su neke face, likovi sta li...
aj da pricamo o lazarevicima, stefanovicima, milojevicima, gagicima, nikolicima, sretenovicima, pericima, cicirima, lukicima..
aj bre vise...i uvek je neki od tih o kojima raspredate, kao ubio turcina i zbrisao...
pravite mitove od obicnih gorstaka i koji su se mnozili u nenormalnim kolicinama i guslali uz kuvan krompir sami o sebi.. i pravili mit...
:cool:
 
Nemam nekog narocitog osnova, ali ja kad god vidim sliku ovih gruzijskih Laza/Lazova (kako god), uvek me nekako podsete na Crnogorce:

Lazs_in_1900s.jpg



Ovo ne mora biti neosnovano jer cak i po misljenju modernih crnogorskih (istoricara)
Crnogorci su putovali sa Belim Srbima i u vreme Junistijana su se doselili ovde.
Srbi su se doselili kod Soluna valjda Sarbike i zeleli da se odande posle nekog vremena vrate u domovinunu posto su tamo zatekli obnovljeni Avarski Kaganat otisli su tj. trazi;li su od grckog namesnika da im dozvoli da se nasele u drugu zemlju tj. Dalmaciju.

Ja neverujem da su ti sloveni bili grupa etnicki cistih slovena kako danas mislimo vec skup raznih plemena pa moguce da je bilo i predaka danasnjih gruzijanaca.
Ono sto se vidi iz onog filma sto je Dragan SCG postavio vidi se da se radilo o vojci a ne o narodnoj naseobini koja je uspela da otisne Avare sa vizantijske teritorije i da su zauzvrat dobili zemlju da se nasele.
Dva plemena su izdvojili Srbe i Hrvate koji nisu imali unutarnje plemensko uredjenje kao ostali sloveni i nisu ratovali lukom i strelom iz daljine vec su imali kralja konjicu od po 500 ljudi koja je cinila srz vojske sa stitovima kopljima i macevima slicnije Geramanskom nego Slovenskom stilu.

Pa mozda u toj duploj Srpskoj seobi su se odvojili od Dukljana,Zahumljana,Travunjana i Pagana za koje Konstantin porfirogenit tvrdi da su izricito Srpskog roda koji su ostali od onih Srba sto je naselio car Junistijan oko Soluna.
Mozda su ovo prvi koreni separatizma ako znamo da su Srbi imali naslednu kraljevsku lozu od pre balkana od koje je zadnj biop Caslav Klonimirovic.
Posle njegove smrti dolazi do raskola u Raskoj i do prevlasti Duklje.
 
Neki pak od starih istoricara smatraju plemena da su u srodstvu sa arbanasima?

Zato sam se vratio i na mit po jednoj teoriji su Srbi sa Kosova.
Po drugoj teoriji su Srbi iz Hercegovine ako sam dobro shvatio.

Kod Zahumljana je takodje postojao separatizam ali nikada nisu poricali ili pokusavali da dokazu da nisu Srpskog roda.


Bilo kako bilo imamo mi li mi dokaz da se zaista radilo o Srpskoj zemlji i o Srbima?
Ili se radi o drugom plemenu koje je samo doputovalo sa Srbima?
 

Back
Top