Студенти блокирали Немањину улицу

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=150174

Studenti blokirali Nemanjinu ulicu

v150174p0.jpg


Grupa studenata beogradskog Univerziteta blokirala je oko 13.30 časova deo Nemanjine ulice u pravcu ka glavnoj železničkoj stanici i protestuje ispred zgrade vlade, tražeći olakšani upis godine.

Pedesetak akademaca Fakulteta političkih nauka i Fakulteta organizacionih nauka traže da im se omogući upis naredne godine sa 48 bodova, kao i da se studentima koji studiraju po starom zakonu ne uslovaljava upis.

Kako je Tanjugu rekao Nikola Rašković jedan od organizatora protesta, studenti očekuju da ih prime nadležni iz vlade i Ministarstva prosvete.
 
A zašto bi im iko olakšavao upis u narednu godinu?
Ako su na početku godine znali koji su uslovi za upis, što se sad bune? Mislim, da li se u međuvremenu nešto promenilo sa uslovima?
Ako nije bilo promene uslova, sa početka godine, onda nemaju prava da bilo šta traže, kao olakšicu. Ako im učine taj ustupak, direktno će da "pljunu" na one koji su učili i ispunili zadate uslove. Kome ne odgovaraju takvi uslovi, ne mora da nastavi sa studiranjem. Ili neka pređe negde gde su uslovi lakši, a ostavi fakultet na kome se trenutno nalazi onima koji rade.
 
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=150174

Studenti blokirali Nemanjinu ulicu

Grupa studenata beogradskog Univerziteta blokirala je oko 13.30 časova deo Nemanjine ulice u pravcu ka glavnoj železničkoj stanici i protestuje ispred zgrade vlade, tražeći olakšani upis godine.

Pedesetak akademaca Fakulteta političkih nauka i Fakulteta organizacionih nauka traže da im se omogući upis naredne godine sa 48 bodova, kao i da se studentima koji studiraju po starom zakonu ne uslovaljava upis.

Kako je Tanjugu rekao Nikola Rašković jedan od organizatora protesta, studenti očekuju da ih prime nadležni iz vlade i Ministarstva prosvete.


Kako ih nije samota? Ne uce, a hoce po ovoj kisi da blokiraju ulice za njihov nerad i neucenje? Neka sednu i zagreju stolice, umesto sto ometaju radni svet.:cool:
 
A zašto bi im iko olakšavao upis u narednu godinu?
Ako su na početku godine znali koji su uslovi za upis, što se sad bune? Mislim, da li se u međuvremenu nešto promenilo sa uslovima?
Ako nije bilo promene uslova, sa početka godine, onda nemaju prava da bilo šta traže, kao olakšicu. Ako im učine taj ustupak, direktno će da "pljunu" na one koji su učili i ispunili zadate uslove. Kome ne odgovaraju takvi uslovi, ne mora da nastavi sa studiranjem. Ili neka pređe negde gde su uslovi lakši, a ostavi fakultet na kome se trenutno nalazi onima koji rade.

Mogli su oni na početku godine da kažu i da je uslov 460 poena, to uopšte nije bitno... Bitno je to da se reforma koja se vrši u domenu organizacije ne vrši i u domenu nastave. Lako je iz godine u godinu podizati uslov, a da pri tome nastavni program i odnos profesor - student (i ljudski i brojčano) ostaje kakav je bio i pre reforme... Problem je u tome što se pokušava na istu pobudu dobiti različit odziv... Mešaju se uzrok i posledica... Najpre se reformiše školski sistem (prost primer, ako jedan kurs pohađa 200 studenata, ne rezerviše se za njega učionica koja prima maksimum 100...), a onda se očekuju rezultati, a ne obrnuto.... Uzrok i posledica... Kod nas je kao i uvek - sve naglavačke... Hteli bismo da usvojimo neki ''evropski sistem'', pri čemu nit razumemo njegovu suštinu, nit zašto on zaista funkcioniše... a promene koje unosimo su prevashodno kozmetičke prirode... A to ''pljuvanje po onima koji su učili'' je čista nebuloza... Ili kako kaže u Novom Zavetu ''Jesi dobio onoliko koliko smo se dogovorili? Šta te onda bole ****** što je neko drugi dobio više?'' Evo, ja se prvi neću ljutiti i neću se osećati prevarenim da se uslov spusti na 42 boda (ekvivalent 4 ispita koliko je bilo pre idiotske reforme) i da takav ostane, sve dok se reforma ne obavi kako treba i u punom obimu, a ne parcijalno i preko leđa onih za čiju je dobrobit namenjena...
 
Poslednja izmena:
Mogli su oni na početku godine da kažu i da je uslov 460 poena, to uopšte nije bitno... Bitno je to da se reforma koja se vrši u domenu organizacije ne vrši i u domenu nastave. Lako je iz godine u godinu podizati uslov, a da pri tome nastavni program i odnos profesor - student (i ljudski i brojčano) ostaje kakav je bio i pre reforme... Problem je u tome što se pokušava na istu pobudu dobiti različit odziv... Mešaju se uzrok i posledica... Najpre se reformiše školski sistem (prost primer, ako jedan kurs pohađa 200 studenata, ne rezerviše se za njega učionica koja prima maksimum 100...), a onda se očekuju rezultati, a ne obrnuto.... Uzrok i posledica... Kod nas je kao i uvek - sve naglavačke... Hteli bismo da usvojimo neki ''evropski sistem'', pri čemu nit razumemo njegovu suštinu, nit zašto on zaista funkcioniše... a promene koje unosimo su prevashodno kozmetičke prirode... A to ''pljuvanje po onima koji su učili'' je čista nebuloza... Ili kako kaže u Novom Zavetu ''Jesi dobio onoliko koliko smo se dogovorili? Šta te onda bole ****** što je neko drugi dobio više?'' Evo, ja se prvi neću ljutiti i neću se osećati prevarenim da se uslov spusti na 42 boda (ekvivalent 4 ispita koliko je bilo pre idiotske reforme) i da takav ostane, sve dok se reforma ne bobavi kako treba i u punom obimo, a ne parcijalno i preko leđa onih za čiju je dobrobit namenjena...

Zaista ne znam šta su uradili i kako oko reforme, ali ovde je napisano da studenti traže olakšan upis, tako što treba da se smanji broj bodova. Ja nisam za takve stvari. Razumem šta pišeš i zbog tog dela oko reforme treba da se bore. Ali da se spušta kriterijum je nekorektno po one koji su više radili, a i ne verujem da se time čini usluga studentima, koji tako prenose ispite u narednu godinu.
Šta na to da keže onaj ko je radio? Ja sam radio i stekao uslov za upis godine. Neki od mojih kolega nisu radili, i sad su otišli na ulicu da tamo reše svoj problem. I tako su manjim trudom dobili pravo na upis, a ja ću (ovaj deo si ti sam naveo) sad morati da se opet guram u maloj prostoriji sa njima, koji nisu to zaslužili. Taj deo priče utiče direktno na one koji su bili vredni. Zašto se njima ne omogući da uče i rade bez gužve, u boljim uslovima, ako su to zaslužili?
 
Zaista ne znam šta su uradili i kako oko reforme, ali ovde je napisano da studenti traže olakšan upis, tako što treba da se smanji broj bodova. Ja nisam za takve stvari. Razumem šta pišeš i zbog tog dela oko reforme treba da se bore. Ali da se spušta kriterijum je nekorektno po one koji su više radili, a i ne verujem da se time čini usluga studentima, koji tako prenose ispite u narednu godinu.
Šta na to da keže onaj ko je radio? Ja sam radio i stekao uslov za upis godine. Neki od mojih kolega nisu radili, i sad su otišli na ulicu da tamo reše svoj problem. I tako su manjim trudom dobili pravo na upis, a ja ću (ovaj deo si ti sam naveo) sad morati da se opet guram u maloj prostoriji sa njima, koji nisu to zaslužili. Taj deo priče utiče direktno na one koji su bili vredni. Zašto se njima ne omogući da uče i rade bez gužve, u boljim uslovima, ako su to zaslužili?

Pedesetak akademaca Fakulteta političkih nauka i Fakulteta organizacionih nauka traže da im se omogući upis naredne godine sa 48 bodova, kao i da se studentima koji studiraju po starom zakonu ne uslovaljava upis.

Koliko ja znam, uslov i jeste 48 bodova, a oni traže da oni koji su stekli tih 48 bodova u statusu samofinansirajućih mogu da pređu na budžet. Ne misliš li da je to opravdan zahtev? I nije mi jasno zašto bi se ti osećao oštećenim, al' 'ajd, to je subjektivna stvar... A guranje u malim prostorijama je jedan od uzroka loše prolaznosti, a ne njena posledica...
 
Pa nije isto...

90-tih godina je bio i gradjanski i studentski protest zbog kradje na izborima, a ovo bre otvoreno hoce da ne uce!

Bio je i zbog postavljanja dekana za koje su studenti tvrdili da se postavljaju po politickoj osnovi. Bio je i protiv seseljevog zakona o univerzitetu koji je ogranicavao broj godina za samofinansirajuce studente. I tad je bilo masa studenata koji su gradjanske proteste koristili kao paravan za nerad. Secam se da smo mi u srednjoj skoli se okupili i dosli ispred nemanjine zbog toga sto u nasoj skoli nisu skratili casove zbog strajka. I niko nas nije terao niti tukao.
 
Bio je i zbog postavljanja dekana za koje su studenti tvrdili da se postavljaju po politickoj osnovi. Bio je i protiv seseljevog zakona o univerzitetu koji je ogranicavao broj godina za samofinansirajuce studente. I tad je bilo masa studenata koji su gradjanske proteste koristili kao paravan za nerad. Secam se da smo mi u srednjoj skoli se okupili i dosli ispred nemanjine zbog toga sto u nasoj skoli nisu skratili casove zbog strajka. I niko nas nije terao niti tukao.

U pravu si.

Ali to je '96 ipak bio gradjanski protest, samo sto je pocelo sa studentima.;)
 

Back
Top