Zivotinjice... sta uzeti? :)

ratluci

Početnik
Poruka
19
Mozete li mi preporuciti koju malu zivotinjicu da kupim? U male zivotinjice ubrajam morske prasice, hrcke, degu-e... i tako to.
Interesuje me koji glodar je najinteligentniji.. tipa da prepoznaje vlasnika, da hoce da se mazi, da kad trckara po stanu dolazi i do mene..
 
Mozete li mi preporuciti koju malu zivotinjicu da kupim? U male zivotinjice ubrajam morske prasice, hrcke, degu-e... i tako to.
Interesuje me koji glodar je najinteligentniji.. tipa da prepoznaje vlasnika, da hoce da se mazi, da kad trckara po stanu dolazi i do mene..

Mislim da ono sto ti hoces mozes naci najlakse u psu.

Mozda bi jedan zec najvise spadao u tu kategoruju. On je od svega po malo.
Mislim da je degu najintaligentniji, ali zbog prirode (zivahan kao veverica) nije bas preterano voljan da se mazi.
Cincila je slicnog temperamenta kao degu, ali kao veca zivotinja, koja se u prirodi malko manje plasi grabljivaca(sigurnija je u sebe), ima mnogo vece sanse da bude voljna da se ceska i mazi.
Ako hoces zivotinjicu koju mozes da gnjavis i stalno mazis onda je to morsko prase. Od svih glodara ono je najtolerantnije na ljudski dodir. Mada mislim da nije toliko intaligentno i tesko ce nauciti da nonstop dolazi do tebe.

Mada sve zivotinje ako im poklonis dosta paznje mogu se u potpunosti opustiti u tvojoj blizini i voleti da se ceskaju i maze.

Procitaj malo teme ovde, dosta se pricalo o svim ovim zivotinjama. Mozes i u YouTube ukucati redom zivotinje i videti kako mogu da se ponasaju sa ljudima.
 
Ako hoces zivotinjicu koju mozes da gnjavis i stalno mazis onda je to morsko prase. Od svih glodara ono je najtolerantnije na ljudski dodir. Mada mislim da nije toliko intaligentno i tesko ce nauciti da nonstop dolazi do tebe.

.

moj debeljko me pratio po kuci i po dvoristu...pogotovo po dvoristu :)
i uvece bi zaspao sa mnom na krevetu(ja citam nesto pa zaspim,a on se ispruzi pored mene,sa sve svojom stomachinom) pa ga moja mama premesti u terarijum,da ga ne bih zgnjecila slucajno
bio je neverovatan lik...lezao je na ledjima u mom krilu dok ga ja ceskam po stomaku i nekad je ispustao neke zvukove...."mrmrmrmrrrrrmrmrrm" tako nekako
a njegov drugar koga smo kupili tek kasnije,nije bas bio druzeljubiv....ustvari,bio je pravi namcor :lol: al je i on isao za nama po dvoristu...valjda po onoj "gde svi turci tu i mali Mujo" :lol:
Ima ih raznih :)
 
Ako hoces zivotinjicu koju mozes da gnjavis i stalno mazis onda je to morsko prase.

Ja nisam stekla takav utisak:neutral: Moguce zbog toga sto su dve od malena pa ih ne zanima ljudsko drustvo... Sad imaju 4 godine i beze od mene ko djavo od krsta:lol: Tolerantne su na moje prisustvo jedino kad osete miris hrane:confused: A i nesto nisu narocito inteligentne, piske i kake po celom kavezu pa piljevina mora dosta cesto da im se menja. Sve u svemu ako ces uzimati prase pripremi se na to da jedu ogromnu kolicinu hrane (sto u nekim periodima i nije bas jeftino) i hrana je jedino zbog cega zive:D
 
Ako zelis malu slatku zivotinjicu mozes uzeti hrcka. Laki su za odrzavanje slatki i umiljati.:heart:Pre par godina kupila sam malog crno belog muzjaka. Deca su ga obozavala, nosila u djepu i lepo se sa njim igrala. Mom sedmogodisnjem sinu je pravio drustvo dok sam bila na poslu.Posto nam je bilo zao da zivi sam kupili smo mu zenku a smo u jednom trenutku imali osam malih hrcaka. Problem sa njima je sto svaki trazi svoj kavez (tuku se do smrti) pa nam je kuca bila prepuna kaveza. Jos veci problem je sto jako malo zive (najduze dve godine):rtfm:pa su deca plakala za svakim. Zato smo posle hrcaka u kucu doneli macku koja ce mnogo duze da zivi. Mnogo je tuzno da gledate kako umiru vasa voljena stvorenja.
 
Samo treba da vodis racuna da je mlado, i onako kratko zive pa ako uzmes starog taman ga zavolis a on ugine. Nece te ujedani, ako se ne plasis i ne povlacis ruku kada ti pridje. Moj mali sin nije imao straha od hrcka i najvise se sa njim igrao. Kad ga uzimas u ruke nemoj da ga stezes, a nemoj ni da stojis jer se cas izmigolji. Ako ga stegnes ujesce te a ako padne sa velike visine moze da se povredi. Najbolje je da ga mazis u kavezu u pocetku dok se ne navikne na tebe.:super:
 
Jos jedno pitanjce :)... Kog hrcka uzeti? Ja mislim da uzmem sirijskog... i kog pola da bude cuo sam da su muzijaci pitomiji.. pozdrav

Ne znam mnogo o rasama hrcaka, ja sam kupila hrcka na pijaci. Bio je malen, manji od ostalih (znala sam da je jako mlad) ali zivahan. Taj nas prvi hrcak bio je muzjak i jako pitom, nije ni zenka bila nesto divlja ali tog prvog muzjaka smo svi mazili mnogo vise nego zenku, valjda sto smo ga prvog zavoleli. Ne gledaj na pol uzmi onog koji ti prvi skrene paznju. Mislilm da nije vazan pol, vazno je da on ne oseti da ga se bojis, da mu bez staha prilazis. Biraj srcem svog ljubimca i bices zadovoljan. Pozz.
 
hvala na dobrodoslici... :yikes:
Samo jos jedno pitanje pred kupovinu!!?? Meni se licno vise svidjaju dugodlaki sirijski, ali samo cuo da su oni manje pitomi od kratkodlakih, da vise spavaju.. itd..
Da li je to istina i postoji li razlika u temperamentu?
 
hvala na dobrodoslici... :yikes:
Samo jos jedno pitanje pred kupovinu!!?? Meni se licno vise svidjaju dugodlaki sirijski, ali samo cuo da su oni manje pitomi od kratkodlakih, da vise spavaju.. itd..
Da li je to istina i postoji li razlika u temperamentu?

Nebi trebalo da je narav drugacija zbog duzine dlake. Samo nemoj hrcka da "lovis" po kavezu vec na pocetku pusti njega da dodje do tebe. Pruzi mu komadic hrane i namami ga da ti se popne na ruku kako bi video da nema cega da se plasi. Ako si nestrpljiva mozes da ga hvatas tako sto ces podvuci ruku pod njega i podici ga, ako ga budes stiskao uplasice se i ugrisce.
 
ali se prvo raspitaj i saznaj sve o cicnilama,jer njima treba neki pesak,pa kavez u kom ce imati dovoljno mesta,mogu lepo da se pripitome i jako su mekane i nisu agresivne,ali prvo se raspitaj pa tek ondu odluci.Znam da neki ljudi kupe npr.morsko prase a nemaju pojma da njima moraju da se seku nokti,da moraju da imaju seno jer im stalno rastu zubi,sta smeju da jedu...jedna od njih bila sam i ja i da nije interneta ne bih nikad ni saznala jer i ovi u radnjama daju siromasno informacije za tako neobicne zivotinje cije navike mi ne poznajemo;)
 
Koliko sam cula cincile smrde. Smrde i morski prasici jer su veci od hrcaka pa samim tim im je mokraca obilnija pa se oseca. Ako zivis u stanu nije preporucnjivo. Sa druge strane ako imas kucu moras da vodis racuna o temperaturi prostorije.:bye:
 
imam ja morsko prase i moram da potvrdim da je istina,dok je mali nije primetno,ali kada poraste mora da se cisti skoro svaki dan,mora se i pustiti malo da trcka po sobi jer je surovo drzati ga stalno u kavezu,dva puta sam nosila tepih na ciscenje jer je vrsila nuzdu gde god je stigla,a parketa se boji i na njega nece da stane,samo na tepih.Za mali stan nije preporucljivo,zato sam mu predlozila papagaja.
 
Drzala sam u jednom trenutku osam hrcaka i nisu se osecali. Kada je moja cerka kupila pacova uzasno je smrdeo jer je veliki i mokraca je obilna. Vise se osecao jedan pacov nego osam hrcaka. Pacov i morsko prase su od prilike iste velicine, pa ti razmislil.:)
 
Ja imam cincilu. sto se tice peska to kupis u svakom malo boljem pet sopu trazis vulkanski pesak za cincile u tom pesku se cincile kupaju, samo se stavi u neku posudicu pesak i cincila udje i okrece se. jako malo jedu posto imaju jako mali zeludac, jedu jednu supenu kasiku neke hrane za ceo dan, sa vremen na vreme malo das jabuke, a poslastica im je suvo grozdje. sto se tice smrada ne smrde uopste malo vise piljevine i nista se ne oseca svakih nedelju dana od prilike menjas piljevinu. ali kavez bi trebao biti malo veci posto cincila voli da trci i da se pentra. jako su umiljate i vole da se maze kad porastu uzasno se vezu za osobu koja ih hrani i koja je sa njima. jako su mekane uzasno!!! moj savet je cin cila ali sve u svemu raspitaj se pre nego sto uzmes bilo koju zivotinjicu. ;)
 

Back
Top