Apsurdnost slobodne volje!!

Eleleth

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.312
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš.
Koju vjerujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj.

Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji.


Pa kakav je to bog??
Koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova.
Nije li to u suprotnosti s slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir???
Zamislite da svakodnevno moliš tu molitvu.
Pa kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac???
 
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji.



Koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova.
Nije li to u suprotnosti s slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir???
Zamislite da svakodnevno moliš tu molitvu.

Pa kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac???

Dobra tema...

Nije moje da tumacim "volju Bozju" ali ima nelogicnosti.

Jer, naime, sta ce nam onda sve one silne molitve iz molitvenika i one koje mi sami sastavljamo, kad se sve opet svodi na Njegovu volju? I mozemo li mi da znamo koja je volja Njegova? I sta ce nam onda molitve?
Zato ispada da osim "Oce nas" nijedna druga molitva nije potrebna...:confused:
Ni meni to nikada nije bilo u potpunosti jasno...
 
Dobra tema...

Nije moje da tumacim "volju Bozju" ali ima nelogicnosti.

Jer, naime, sta ce nam onda sve one silne molitve iz molitvenika i one koje mi sami sastavljamo, kad se sve opet svodi na Njegovu volju? I mozemo li mi da znamo koja je volja Njegova? I sta ce nam onda molitve?
Zato ispada da osim "Oce nas" nijedna druga molitva nije potrebna...:confused:
Ni meni to nikada nije bilo u potpunosti jasno...

Ne tumačiš ti volju Božiju već volju onoga tko je napisao evanđelja ili tko mu je to
prenio.
A sumnja je dobra jer uvjek postoji mogućnost da je čovjek zaveden.
Onaj koji slijepo vjeruje teško da će se izvući iz zablude ako jest u njoj.
Sumnja je vrlo zdrava,iako je jaka mašinerija protiv takve misli,pa se ljudi boje i ti razmišljati o evanđelju jer navodno to treba prihvatiti slijepo kao da jest Bog faksirao s neba u takvom obliku.
 
Ne tumačiš ti volju Božiju već volju onoga tko je napisao evanđelja ili tko mu je to
prenio.
A sumnja je dobra jer uvjek postoji mogućnost da je čovjek zaveden.
Onaj koji slijepo vjeruje teško da će se izvući iz zablude ako jest u njoj.
Sumnja je vrlo zdrava,iako je jaka mašinerija protiv takve misli,pa se ljudi boje i ti razmišljati o evanđelju jer navodno to treba prihvatiti slijepo kao da jest Bog faksirao s neba u takvom obliku.

Ma stvar je u tome, upravo htedoh napisati, da u Jevandjeljima bas tako i pise, da je dovoljnan "Oce nas", dok kasnija tumacenja me interesuju i zbunjuju....
 
Poslednja izmena:
Čovek NEMA slobodnu volju. On je imao slobodnu volju u Edenu pre istočnog greha, kad je sagrešio isteran je i od tada Nema slobodnu volju!
Ako i dalje mislite da imate slobodnu volju, da biste to dokazali, odlučite svojom slobodnom voljom DA NEĆETE DA UMRETE!!! :mrgreen:
Ako uspete onda znači da imate slobodnu volju. :hvala:
 
Čovek NEMA slobodnu volju. On je imao slobodnu volju u Edenu pre istočnog greha, kad je sagrešio isteran je i od tada Nema slobodnu volju!
Ako i dalje mislite da imate slobodnu volju, da biste to dokazali, odlučite svojom slobodnom voljom DA NEĆETE DA UMRETE!!! :mrgreen:
Ako uspete onda znači da imate slobodnu volju. :hvala:

Bez veze ti je to.
Kako možeš to puknuti kad Adam nije ni znao o dobru ni zlu prije nego je pojeo jabuku(simbolika) dobra i zla???
Kako onda je mogla slobodna volja biti kad nije znao odabirati već je bio poslušnik i obrađivao polje u edenskom vrtu kao radnik.
Slobodna volja postoji kad čovjek spozna što je dobro a što zlo.
Znači nije determiniran od prije ,potpuno je svjestan svega.
A u vrtu nije bio jer nije imao pojma što je zlo a što dobro prije nego se usudio saznati na nagovornavodne zmije koja nije bila zmija več svjetlosno biće ,krivi prevod je posrijedi.
 
Poslednja izmena:
Čovek NEMA slobodnu volju. On je imao slobodnu volju u Edenu pre istočnog greha, kad je sagrešio isteran je i od tada Nema slobodnu volju!
Ako i dalje mislite da imate slobodnu volju, da biste to dokazali, odlučite svojom slobodnom voljom DA NEĆETE DA UMRETE!!! :mrgreen:
Ako uspete onda znači da imate slobodnu volju. :hvala:

Nije imao ni u Edenskom vrtu, jer da je imao pravo izbora ne bi bio isteran zbog toga sto je birao.
 
Pa kakav je to bog??
Koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova.
Хех, па какав је то Бог чија воља не треба да буде како на небу тако и на земљи?

Ово је тако банално питање. Православље учи да нам је све на слободу, али нам није све на корист. Дакле, понашај се ти слободно како хоћеш, али онда криви себе ако одбациш Бога и завршиш у паклу.

Исус је показао слободну вољу када се молио Оцу да га поштеди страдања, али да ипак буде воља Очева. Ово је образац како човек треба да користи слободну вољу.

A u vrtu nije bio jer nije imao pojma što je zlo a što dobro prije nego se usudio saznati na nagovornavodne zmije koja nije bila zmija več svjetlosno biće ,krivi prevod je posrijedi.
Светлосно биће, хммм, Луцифер?
 
Хех, па какав је то Бог чија воља не треба да буде како на небу тако и на земљи?

Ово је тако банално питање. Православље учи да нам је све на слободу, али нам није све на корист. Дакле, понашај се ти слободно како хоћеш, али онда криви себе ако одбациш Бога и завршиш у паклу.

Исус је показао слободну вољу када се молио Оцу да га поштеди страдања, али да ипак буде воља Очева. Ово је образац како човек треба да користи слободну вољу.


Светлосно биће, хммм, Луцифер?


Isus je svjetlonoša kaže Vorki.
Pa se ti sad misli.
A piše i u otkrivenju.

Interesantno da ISUS kaže Bogovi ste!!!! u NZ
A ti bogovi sude Adama što je htio biti kao i oni da bude bog
Ljubomora čista.
E što samo nije Adam besmrtnost shvatio pa ubrao to znanje pa bi mi danas bili 1000 000 godina dalje od tih bogova i bogića.
No potjerali ga jer su vidjeli da je i to moguće.
Šteta!!!
 
Nije imao ni u Edenskom vrtu, jer da je imao pravo izbora ne bi bio isteran zbog toga sto je birao.

Kada je u pitanju slobodna volja u bibliji, sve u vezi s njom je apsurdno samo po sebi. Ako je Bog svemoguć a kažu da u biblijskom smislu jeste, onda slobodna volja ne može da postoji jer je sama po sebi apsurd. Ako je bog svemoguć i sveznajuć onda mu svakako nije potrebna nikakva slobodna volja ma koliko ona savršena bila. Ako se uslovno prihvati da je Bog Adamu dao slobodnu volju, to je morala biti neka svršena slobodna volja istovetna božijoj a koja sama po sebi nije dopuštala mogučnost nikakvog pogrešnog izbora. Znamo da je Adam ''pogrešio'' pogrešnim izborom pa je onda diskutabilno da li je imao savršenu slobodnu volju, navodno od boga datu.

A uvezi sa isterivanjem Adma iz raja, mislim da nije isteran zbog toga što je bilo šta birao već što se je suprostavio božijoj zapovesti da ne okuša onu da kažem ''jabukicu''. Znake navoda nisam stavio slučajno.

Isto tako mislim da je u biblijskom smislu čoveku data slobodna volja ali tako što su neki poznati Sveti oci poradili na tome da to...tako bude. Bilo bi apsurdno stavljati bilo koji čovekov greh u kontekst sa mogućom kaznom a bez postojanja te slobodne volje u smislu POSTOJANJA KRIVICE.


Da bi čovek kao grešnik čineći greh a ako se ne pokaje naravno, mogao dospeti na božiji sud i kaznu, kao preduslov stoji nužnost da mu je data slobodna volja. NEKO je svojevremeno veoma dobro shvatio da bi bilo apsurdno osudjivati bilo koga a da greh nije učinio svojom voljom.

Bez čina učinjenog slobodnom voljom, bilo bi apsurdno sve ono o božijem sudu i kazni. To je ono što je veoma slično naznačenom u krivičnom zakonu, u kojem se kaže da krivično odgovoran može da bude učinilac krivičnog dela, ako je isto učinio svojom voljom i svesno usmislu umišljaja.

Neko napisa da čovek ne može da svojom voljom odluči da neće da umre, što stoji ali isto tako čovek svojom voljom može da odluči ... da se recimo ubije. Kada je u pitanju slobodna volja ona se prvenstveno odnosi na IZBOR izmedju realnih ostvarivih mogučnosti u svakodnevnom ovdašnjem životu.

Mislim da slobodna volja u smislu izbora postoji u filozofskom smislu ali da je u biblijskom smislu ta slobodna volja apsurdna sama po sebi jer se po definiciji uvek mora podredjivati onoj božijoj. A poznato je da i sami andjeli uvek čine samo volju božiju pa biva apsurdna i njihova andjeoska slobodna volja. A poznato je da je i sam Isus, svoju volju UVEK podredjivao očevoj-božijoj volji.

Slobodna volja u biblijskom smislu, koja uvek mora da se podredjuje volji božijoj, teško da se može nazvati slobodnom voljom. Toliko onako konturno o tome.
:bye:
 
Исус је показао слободну вољу када се молио Оцу да га поштеди страдања, али да ипак буде воља Очева. Ово је образац како човек треба да користи слободну вољу.

Ne bih rekao da je Isus pokazao slobodnu volju kada se molio Ocu da ga poštedi stradanja.
Mislim da je tu molbu uputio kao ČOVEK na onom krstu koji je na trenutak osetio strah od neizvesnog a da je nakon toga kao božiji sin shvatio da je to samo ono što po scenariju treba da se dogodi. Onda je dodao i ono klasično...neka bude volja tvoja.

NIje li po tebi malo apsurdno da Isus svesno i znajući šta treba da bude, dopustio da bude uhvaćen iako je mogao da ode ili ti pobegne a sve zbog onog ...da se zbude po pismu... a da bi nakon toga molio Oca da ga poštedi...

A i čega bi ga to Otac trebao poštedeti...kada je sve moralo da bude kako je bilo. Zar po tebi nije besmislena Isusova molba Ocu da ga poštedi, kada se zna da u tom slučaju ne bi bilo onoga što danas čini verovanje u Isusa.
:bye:
 
Recimo da poshtujemo njegovu volju..i kao pobozni sva crvena slova..zasto nas onda ne zaobilaze lose stvari..pocinju me iritirati oni koji sujeverno veruju da ce im se nesto lose desiti ako ne poste na odredjeni dan..i imaju rituale zapostavljajuci primarne stvari u zivotu
 
Слободна воља није и не може бити апсурд, него нешто неопходно да би се правила разлика међу људима по квалитету.
То што пише о укидању слобоне воље, то су све саме измишљотине корумпираних свештеника и политичара, а не правих верника.
 
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš.
Koju vjerujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj.

Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji.


Pa kakav je to bog??
Koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova.
Nije li to u suprotnosti s slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir???
Zamislite da svakodnevno moliš tu molitvu.
Pa kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac???

Mislis li da bi ispravnija molitva bila neka bude volja moja,
kako na nebu, tako i na zemlji?
:)
 
da li je tvoje misljenje tvoje, ako postoji i neko drugi koji ima isto misljenje kao ti

ili time to nije tvoje misljenje

Ako se moje misljenje poklapa sa misljenjem sa kojim se ja slazem to je i dalje moje misljenje

jel jasnije :)

Ne, to je njegovo mišljenje, sa kojim se ja slažem... ali ako nešto imam da dodam, dodaću, ili da oduzmem, nebitno.
Mašiš poentu... savršeno poklapanje ne postoji, naročito ne u ovako širokim "temama".
 
Слободна воља није и не може бити апсурд, него нешто неопходно да би се правила разлика међу људима по квалитету.
То што пише о укидању слобоне воље, то су све саме измишљотине корумпираних свештеника и политичара, а не правих верника.

A sta su "pravi vernici" i kako bi njihova slobodna volja trebalo da izgleda?
 

Back
Top