Mala pomoć oko tehnike sviranja gitare

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Početnik sam, sviram tek godinu i po i još uvek nisam uspešno savladao dobro pokrivanje svih žica na jednom pragu, tj. kada jednim prstom trebate stisnuti sve žice na jednom pragu. Problem je što ne mogu prstom bar 2 žice da stisnem do kraja i zbog toga prave mutav zvuk. Pokušavao sam sve moguće položaje sa prstom (u pitanju je kažiprst), ali jednostavno ne uspevam. Da li ste imali ili još uvek imate sličnih problema? Neki savet bi bio koristan...hvala unapred.
 
nijedan (potreban) akord ne zahteva da pritisnes SVE zice na jednom pragu, uvek ima nekih mesta gde pritiskas nekim drugim prstom na nekom drugom pragu,tako da kombinuj sa tim,te zice koje ti trebaju kaziprstom,njih pritisni,a ove ostale sviras drugim prstima....jako je tesko sve zice pritisnuti da ti se cuju,pogotovo ako imas male prste,ali i tako uglavnom niko nikada i ne odsvira tako nesto,svih 6 zica na istm pragu,tako da ne brini :)
 
Znači to nije slučaj samo sa mnom, to je nešto kao uopšten problem. Pa znam to za akorde, ali ima kod nekih pesama situacija gde moraju ne baš sve, ali bar 4 ili 5 da se pritisnu na taj način i da se sviraju. Ne znam, ako se ne snađem nekako, probaću drugačiju neku tehniku.

Ipak, hvala na odgovoru. :)
 
ajd ako nadjes primere gde treba ili dosta javi,pa cu da ti kazem kako ja to hvatam :D mada je i 5 vec sasvim dovoljno,da malo prenes pritisak i na neki drugi prst, ili recimo ja znam kad sam ja pocinjao i zezao se oko toga, preporucili su mi da "pomognem" kaziprstu,tako sto cu preko njega da pritisnem i srednjim prstom...kontam da i dalje tako radim,ali nesvesno,predje u naviku....jel sviras akusticnu ili elektricnu?
 
Ja ne koristim taj način hvatanja akorda. E6 pritisnem palcom a E1 iH2 kažiprstom, ostala tri pokrivaju G, D i A. Evo crtež, veoma je praktično zbog kombinacije sa triolam u rokenrolu, kada solaže dođu...Uostalo, da li ste videli Jimija, Ričija, Kleptona, bilo koga od velikih gitarista da hvata tkzv bare?Naravno, ja pričam o roki bluz gitaristima...
 
Poslednja izmena:
-------------------------------------------palac
----------------domali
---------------mali
-----------------------------srednji
----------------------------------------kažiprst
----------------------------------------kažiprst

Otprilike ovako izgleda. Dakle umesto kažiprstom preko svih žica, nije ni potrebno jer su G, D i A pokrivene ostalim prstima, samo E1 i H2 pokriva kažiprst a palac E6. Ostalo je isto. Lakše je i praktičnije za kombinovanje, ubacivanje i ukrašavanje pesme kratkim solaćima, frazama...
 
Uzmi gitaru za vrat i drži je uspravno, da visi, između palca i kažiprsta. Da ne kažem, bilduj, ne zezam. Štipaljku steži palcom i kažiprstom. Što drugar gore kaže - vežbj, samo vežbaj, sve je u volji.
Nađi sebi odgovarajući položaj, isprobavaj, radi samo kažiprstom da to doteraš. Srećno!
 

Back
Top