Dragička: Tadić deli NOVIH 5.650 otkaza zaposlenim u opštinama

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.024
MAKSIMALAN broj zaposlenih u opštinama i gradovima od sledeće godine ne može biti veći od četiri stalno zaposlena činovnika na hiljadu stanovnika. To znači da će broj zaposlenih na lokalu biti smanjen za blizu 15 odsto, odnosno za 5.648 činovnika.
Ovo previđa Predlog zakona o maksimalnom broju zaposlenih u lokalnoj administraciji koji će, kako ”Novosti” ekskluzivno saznaju, Vlada usvojiti na redovnoj sednici u sledeći četvrtak.
Zakon se odnosi na 37.789 zaposlenih koji se finansiraju iz lokalnih budžeta, ali ne i na preostalih 63.876 koji se vode na opštinskim ”spiskovima”, ali ne primaju platu iz opštinskih kasa. Naime, propis reguliše broj zaposlenih u opštinskim administracijama, u ustanovama koje se finansiraju iz lokalnog budžeta i preduzećima čiji je jedini osnovač opština ili grad.
Prema utvrđenim kriterijumima, u 22 opštine ili grada potrebno je smanjiti administraciju za deset odsto, u 35 lokalnih samuprava ”skraćenje” će biti od 10 do 20 odsto, u 45 broj će biti smanjen od 20 do 30 odsto, a u
osam opština i gradova činovnički aparat će se srezati za više od 30 odsto. U 35 opština, kako je utvrđeno, nije potrebno smanjivati administraciju.
Izuzeci od pravila - četiri ”ćate” na hiljadu građana - predviđeni su za opštine manje od 15.000 stanovnika, u kojima će se broj otpuštenih smanjiti za pola. Takođe, broj otpuštenih prepoloviće se i u opštinama čiji su budžeti koje dobijaju iz republičke kase 20 odsto manji od sopstvenih budžeta, a ujedno imaju više od 15.000 stanovnika.
Za opštine i gradove gde je potrebno otpustiti više od petine zaposlenih, višak preko petine smanjuje se za pola. To znači da, ako je od 100 zaposlenih potrebno otpustiti 30, ”pravi” višak će biti 25 radnika.
Opštine same odlučuju da li će smanjiti lokalnu administraciju do predviđenog broja činovnika ili će višak plaćati građani te opštine. Zakon je predvideo i kazne za ”neposlušne”. Pa će tako lokalnim samoupravama koje ne smanje broj zaposlenih prema pravilima ovog zakona, srazmerno biti smanjivani transferi iz republičkog budžeta zavisno od broja zaposlenih koji prelazi predviđeni limit.
Tako, na primer, Leskovac koji ima 1.050 zaposlenih (6,72 na hiljadu stanovnika) mora da otpusti 317 ljudi. Ukoliko to ne uradi, mesečni transfer od 44,5 miliona dinara biće umanjen za nešto više od devet miliona.
Sve lokalne skupštine moraju do Nove godine da donesu novu sistematizaciju radnih mesta i da je objave na Internetu.
Svako zapošljavanje u lokalnim samoupravama moraće ubuduće da odobri Vlada. Prema ovom zakonu, broj honoraraca i zaposlenih po drugim osnovama (ugovor o delu, na određeno...) ne može biti veći od 10 odsto u odnosu na broj zaposlenih za stalno.

OTPUŠTENI DOBIJAJU OTPREMNINE
Svi koji dobiju otkaz imaju pravo na otpremninu u visini trećine prosečne plate, koju obezbeđuje lokalna samouprava. Takođe, imaju pravo i na naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje u iznosu od 80 do 160 od republičkog minimalca (15.138 dinara).

http://www.novosti.rs/code/navigate...0 otkaza&kword_add=lokalna samouprava, otkazi

--------------------------------------------------------------------

I ako je obecao narodu 500.000 novih radnih mesta, Boris Tadic za sada narodu deli samo otkaze z:D Posto ne sme da se dira u beogradsku administraciju, ceh i otkaze ce da dobiju zaposleni u malim opstinama u ostalim delovima Srbije. Beogradska administracija naravno ostaje a sirotinja dobija otkaze.
 
Opštine same odlučuju da li će smanjiti lokalnu administraciju do predviđenog broja činovnika ili će višak plaćati građani te opštine. Zakon je predvideo i kazne za ”neposlušne”. Pa će tako lokalnim samoupravama koje ne smanje broj zaposlenih prema pravilima ovog zakona, srazmerno biti smanjivani transferi iz republičkog budžeta zavisno od broja zaposlenih koji prelazi predviđeni limit.
Tako, na primer, Leskovac koji ima 1.050 zaposlenih (6,72 na hiljadu stanovnika) mora da otpusti 317 ljudi. Ukoliko to ne uradi, mesečni transfer od 44,5 miliona dinara biće umanjen za nešto više od devet miliona.

Svako zapošljavanje u lokalnim samoupravama moraće ubuduće da odobri Vlada. Prema ovom zakonu, broj honoraraca i zaposlenih po drugim osnovama (ugovor o delu, na određeno...) ne može biti veći od 10 odsto u odnosu na broj zaposlenih za stalno.

OTPUŠTENI DOBIJAJU OTPREMNINE
Svi koji dobiju otkaz imaju pravo na otpremninu u visini trećine prosečne plate, koju obezbeđuje lokalna samouprava. Takođe, imaju pravo i na naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje u iznosu od 80 do 160 od republičkog minimalca (15.138 dinara).

http://www.novosti.rs/code/navigate...0 otkaza&kword_add=lokalna samouprava, otkazi

--------------------------------------------------------------------

I ako je obecao narodu 500.000 novih radnih mesta, Boris Tadic za sada narodu deli samo otkaze z:D Posto ne sme da se dira u beogradsku administraciju, ceh i otkaze ce da dobiju zaposleni u malim opstinama u ostalim delovima Srbije. Beogradska administracija naravno ostaje a sirotinja dobija otkaze.


Pa cekaj, ovo je tacno. Samo mi nije jasno kako se to daje pravo samim opstinama da biraju da li ce otpustiti ljude ili ne, jer to moze u mom gradu da izazove, npr. samo povecanje komunalnih troskova i taksi.:think:
 
Tихи је опет у делиријуму, па отвара глупе теме

Апсолутно треба отпустити што више по општинама , што неће имати резултат, ако они поново буду примљени на иста измишљена радна места. У већини случајева они нису никаква сиротиња, јер имају солидне плате за свој нерад
 
Menjati porez na dohodak i imovinu
17. oktobar 2009. | 12:53 | Izvor: Blic
Beograd -- Porez na dohodak i imovinu trebalo bi promeniti, kaže ministarka finansija u Valdi Srbije Diana Dragutinović.

Ako budu usvojeni predlozi ministarke finansije onda ce svi gradjani placati mnogo vece poreze nego sto su sada, jer se ministarka zalaze za smanjenje olaksica ( na starost zgrade od 1,5 % godisnje, olaksice od 40 % za vlasnika i jos maksimum 30 % na clanove domacinstva). To znaci da ce svima porezi biti veci, samo ce gradjani vecih gradova pogotovu Beograda i Novog Sada biti na vecem udaru jer su tamo I cene kvadrata najvise.

----------------------

evo Dijana Dragutinovic najavljuje povecanje poreza na dohodak i imovinu

Tadicevcima nikad dosta para z:D

narodnih naravno
 
Meni samo nije jasnpo da li se to odnosi i na komunalna preduzeca, tamo je tek haos, olos i sljam neradnicki.

Требало би јер је њихов оснивач општина. У просеку тамо се одвијају страшне проневере и криминал, јер их НИКО не контролише

Али то је последица функција као партијског плена у овој смрдљивој држави
 
Tихи је опет у делиријуму, па отвара глупе теме

Апсолутно треба отпустити што више по општинама , што неће имати резултат, ако они поново буду примљени на иста измишљена радна места. У већини случајева они нису никаква сиротиња, јер имају солидне плате за свој нерад

ti po opstinama rade u proseku za 20tak hiljada dinara, do maksimum 30.000 , dok zaposleni u beogradskoj administraciji rade za 100.000 i vise hiljada dinara. Jedan samo drzavni sekretar u nekom ministarstvu zaradjuje 30-50 plata obicnih sluzbenika.

Reformu je trebalo otpoceti od beogradske administracije koju treba smanjiti sa 28.000 na najmanje 8.000 a ne rokati po sirotinji iz Lebana, Leskovca, Bele Palanke, Vladicinog Hana i Aleksinca...
 
Kladim se da je postavljac teme nekad kukao nad silnom administracijom, a sada ih brani. Realno, to leglo nerada treba dobro ocistiti i pocistiti. One koji profesionalno rade neki posao - ostaviti, a one koji dodju po politickoj liniji, posle izbora menjati. A, ne da svako dovodi svoje, pa se nagomilalo lencuga koji samo piju kafu, citaju novine, surfuju i chatuju u radnom vremenu, setaju po hodnicima i vode beskrajne telefonske razgovore sa sluzbenog telefona.
 
Meni samo nije jasnpo da li se to odnosi i na komunalna preduzeca, tamo je tek haos, olos i sljam neradnicki.

Samo mi njih ne pominji! Moja prijateljica (obicna sluzbenica) stalno je isla na neke seminare po Zlatiboru i slicno, te na neke Komunalne radnicke igre (citaj: hladila dupe u moru), stalno je bila na bolovanju, ma za najmanju prehladu, a sta god je trebalo, firma je placala, od prevoza do MR (za obicnu glavobolju).
Poznanica, koja je finansijski inspektor, komentarisala je da tu i dalje vlada socijalisticko samoupravljanje. A, plate su im drzavna tajna. :evil:
 
ti po opstinama rade u proseku za 20tak hiljada dinara, do maksimum 30.000 , dok zaposleni u beogradskoj administraciji rade za 100.000 i vise hiljada dinara. Jedan samo drzavni sekretar u nekom ministarstvu zaradjuje 30-50 plata obicnih sluzbenika.

Reformu je trebalo otpoceti od beogradske administracije koju treba smanjiti sa 28.000 na najmanje 8.000 a ne rokati po sirotinji iz Lebana, Leskovca, Bele Palanke, Vladicinog Hana i Aleksinca...

Ajde nam sad objasni racunicu da drzavni sekretar ima 30-50 puta vecu platu od sluzbenika....

Kolika je plata drzavnog sekretara,a kolika plata tog obicnog sluzbenika?

Ili si po obicaju lupio ,pa ako prodje prodje.....
 
Ne mislim da su bukvalno drzavna tajna, nego moja, nekad najbolja prijateljica, nikad nije htela da mi otkrije, a hladno se raspitivala za moju. Pri tom, ona ima samo srednju skolu i bila je obicna sluzbenica, ali je stalno izigravala neku poslovnu zenu i pametovala bez pokrica.

A, pa da, takvi su tamo popularni i pozeljni...ma znam ih sve! Nista ne rade, nista ne znaju, a prave se vazni!:roll:
 
Ne mislim da su bukvalno drzavna tajna, nego moja, nekad najbolja prijateljica, nikad nije htela da mi otkrije, a hladno se raspitivala za moju. Pri tom, ona ima samo srednju skolu i bila je obicna sluzbenica, ali je stalno izigravala neku poslovnu zenu i pametovala bez pokrica.

bas fino drustvo imas, za caj u 5 :manikir:
 
Ajde nam sad objasni racunicu da drzavni sekretar ima 30-50 puta vecu platu od sluzbenika....

Kolika je plata drzavnog sekretara,a kolika plata tog obicnog sluzbenika?

Ili si po obicaju lupio ,pa ako prodje prodje.....

nenad popovic iz DSS je izneo taj podatak da je prihod drzavnog sekretara odprilike kao prihod 30-50 obicnih sluzbenika.

jer tu ja plata samo jedna od stavki , tu imas regres, prevoz, naknada za odvojen zivot, dnevnice, cuda, muda ....
 

Back
Top