Postoji li četverodimenzionalni 'prostor'?

  • Začetnik teme fosilvaso
  • Datum pokretanja
F

fosilvaso

Gost
ako jednačina:
x^2 + y^2 = z^2
ima celobrojna rešenja i postoji pojam koji se zove ravnina (dve dimenzije),

ako jednačina:
x^3 + y^3 + z^3 = w^3
ima celobrojna rešenja i postoji prostor (tri dimenzije), a

ako jednačina:
x^4 + y^4 + z^4 + v^4= w^4
nema celobrojna rešenja,

može li se to smatrati kao matematički indirektni 'dokaz' da NE postoji
stvarni pojam sa četiri dimenzije?
 
fosilvaso:
ako jednačina:
x^2 + y^2 = z^2
ima celobrojna rešenja i postoji pojam koji se zove ravnina (dve dimenzije),

ako jednačina:
x^3 + y^3 + z^3 = w^3
ima celobrojna rešenja i postoji prostor (tri dimenzije), a

ako jednačina:
x^4 + y^4 + z^4 + v^4= w^4
nema celobrojna rešenja,

može li se to smatrati kao matematički indirektni 'dokaz' da NE postoji
stvarni pojam sa četiri dimenzije?

fosilvaso, ovaj tvoj post i topic je jedan od najidiotskijih na forumu ukljuchujuci i takmace sa LjiS a, veruj mi, konkurencija ti je impresivno idiotska...

sto rece tango keshu jedom prilikom: "with you IQ you're unarmed and still very dangerous..."
 
fosilvaso:
RiSK:
Mislim da te nisam skapirao. To ne lichi na dokaz za bilo shta...

Niste obratili pažnju na navodnike? I moja pokojna baba zna kritikovati, dajte bolji dokaz za/protiv, ako ste već lumeni....

pa sta hoces da kazes sto je sustinski bitno time sto istiches da su navodnici na rechi _prostor_? ajde kada vec stvarno hoces da se adresira tvoje pitanje objasni sta mislis pod "prostor" i kakva je korelacija izmedju _postojanja_ cetvorodimenzionalnog "prostora" ili ti "pojma" (ako imash i sam pojma sta si hteo da kazes) i jednachine x^4 + y^4 + z^4 + v^4 = w^4. a kad pokushash to da nam objasnish i sam ces valjda da razumesh odakle "bapske kritike"...
 
:roll:
hehe. ma da uopstimo... a sta bi tek bilo za n jednako 6???
ili onda indukcijom da iskljucimo tu mogucnost?? 8)
u stvari izgleda da je neko otkrio topoloski generator!! :twisted:
elem, cek casak, zar to sto radish nenalikuje pomalko na Fermatovu theoremu. i izgleda da si se bash pozvao na to, da jednacine tipa koji si naveo nemaju reshenje za n vece od tri!!
al opet ...
sta bi ti bilo reshenje jednacine :
x+y+z+q=0
ili
x+y+z+p+q=0

bye, bye
 
PAK PAHA:
fosilvaso:
RiSK:
Mislim da te nisam skapirao. To ne lichi na dokaz za bilo shta...

Niste obratili pažnju na navodnike? I moja pokojna baba zna kritikovati, dajte bolji dokaz za/protiv, ako ste već lumeni....

pa sta hoces da kazes sto je sustinski bitno time sto istiches da su navodnici na rechi _prostor_? ajde kada vec stvarno hoces da se adresira tvoje pitanje objasni sta mislis pod "prostor" i kakva je korelacija izmedju _postojanja_ cetvorodimenzionalnog "prostora" ili ti "pojma" (ako imash i sam pojma sta si hteo da kazes) i jednachine x^4 + y^4 + z^4 + v^4 = w^4. a kad pokushash to da nam objasnish i sam ces valjda da razumesh odakle "bapske kritike"...

Od kuda ti ono šta sam boldao?
Ukratko: ako za dvo i tro-dimenzionalni prostor postoje nekakve jednačine koje povezuju geometrijske pojmove u njima, da li one moraju postojati i za sve ostale dimenzije koje postoje, a nisu čisto matematički pojam?
 
PAK PAHA:
pa sta hoces da kazes sto je sustinski bitno time sto istiches da su navodnici na rechi _prostor_?

E, navodnici u naslovu!
Po meni prostor je mjesto gdje se nešto može nalaziti, a polje je nešto matematičko, s jednom ili više dimenzija. U jednodimenz. prostoru se nalazi pravac, u dvodimenz. su pravac i ravnina, u trodimenz. su pravac, ravnina i kocka, a u četverodimenz. prostoru, ako postoji, trebaju se nalaziti pravac, ravnina, kocka i super-kocka.
 
slushaj malisha. nije ti uspelo da uopshtish pitagorinu theoremu! OK? i kaze se hiper kocka u smislu dimenzija!OK? i poredjenje je ok u skaldu sa tvojom formulacijom. e da, a tek da ne pricamo o tome da uopshte nisi pokazao u cemu je tvoj problem. pa hteo si da znash da li postoje geometrijski pojmovi u vishe dimenzija. i sam kazesh da je tako. i onda genijalno dokazujesh da ne postoje. eto ko kad bi te se cela familija odrekla preko novina! pa ti vidi kako bi se osecao!!
i nemoj olako da pricash da je neshto bez veze, jer mi j emalo falilo da napishem josh jedan komentar u stilu PAH PAHA. ok?
i onako usput kako to pominjesh neke objekte a da ni ne pomenesh neke osnovne osobine. odakle ti ideja da su ono jednacine hiper kocki?? i znash li uopshte kako se konstruishu?? i gde ih to konstruishesh? i sad nam tek kazesh da te to muci!
cao.
 
joe:
slushaj malisha. nije ti uspelo da uopshtish pitagorinu theoremu! OK? i kaze se hiper kocka u smislu dimenzija!OK? i poredjenje je ok u skaldu sa tvojom formulacijom. e da, a tek da ne pricamo o tome da uopshte nisi pokazao u cemu je tvoj problem. pa hteo si da znash da li postoje geometrijski pojmovi u vishe dimenzija. i sam kazesh da je tako. i onda genijalno dokazujesh da ne postoje. eto ko kad bi te se cela familija odrekla preko novina! pa ti vidi kako bi se osecao!!
i nemoj olako da pricash da je neshto bez veze, jer mi j emalo falilo da napishem josh jedan komentar u stilu PAH PAHA. ok?
i onako usput kako to pominjesh neke objekte a da ni ne pomenesh neke osnovne osobine. odakle ti ideja da su ono jednacine hiper kocki?? i znash li uopshte kako se konstruishu?? i gde ih to konstruishesh? i sad nam tek kazesh da te to muci!
cao.

Možda sam uspeo uopštiti!¨Recimo da važi za sve realne dimenzije!
Jedan od načina dokaza: Pretpostaviš nešto i dokažeš da to ne može biti...
Intuicija: kvadrat, kockica, hiper-kockica....
 
Oj, zivote tezak li si...

fosilvaso:
Od kuda ti ono šta sam boldao?

Nem' pojma. You've got me there...

fosilvaso:
Ukratko: ako za dvo i tro-dimenzionalni prostor postoje nekakve jednačine koje povezuju geometrijske pojmove u njima, da li one moraju postojati i za sve ostale dimenzije koje postoje, a nisu čisto matematički pojam?

Pa odakle ideja da NE postoje "nekakve" jednachine koje povezuju geometrijska pojmove u vishedimenzionalnim prostorima sa n >= 4? Yebemmu kevu, legendo, ali kako si ti matematichkim rezonom dosao do zakljuchka da su jednachine oblika

SUMA(k = 1, k = n) [X(k)^n = W^n], n - broj dimenzija prostora, X(k) i W - celi brojevi

Od bilo kakve relevantnosti za demosntriranje veze izmedju geometrijskih objekata u takvom prostoru? Znachenje ove jednachine bi u najboljem sluchaju aj kao govorilo da u prostorima za n >= 4 ne postoji n n-kocki sa celobrojnom duzinnama ivica od kojih se "stapanjem" u jednu moze dobiti n-kocka celobrojne duzine ivice, sto samo po sebi je isto toliko znachajno za "postojanje" takvog prostora kolko i mravlji prdez za efekat staklene bashte i globalno zagrevanje.

Ovaj tvoj dokazni poduhvat, fosilvaso, je jednako smislen koliko i sledetji "dokaz": idiot-savant koji chuchi iza nicka fosilvaso u 3D prostoru ne moze fizicki da se smesti kevi u stomak iz cega sledi da keva nije mogla da ga rodi pa samim tim on i ne moze da postoji. MedZutim, posto fosilvaso na osnovu empirijskih podataka po svemu sudeci ipak postoji, on mora postojati u n-dimenzionalnim prostorima gde je n >= 4 iz cega sledi da takvi prostori istina postoje. QED.
 
Auu,al ste vi svi iskompleksirani bre,ostavite coveka na miru!Ne mogu da verujem!Ne znam bas,ukoliko se sve odnosi na materijalne stvari,moglo bi imati smisla,samo,dimenzija cetvrta po meni bi trebala da poseduje prostor koji nije ogranicen,pa se postavlja pitanje sta se desava sa beskonacnoscu...(Opet onda se postavlja pitaje sta je beskonacnost ida li ona uopste postoji..No u svakom slucaju imas pohvalu od mene za kreativnost,ko zna mozda razvijanjem teorije postanes i neki novi A:)
 
Zhozzy:
Auu,al ste vi svi iskompleksirani bre,ostavite coveka na miru!Ne mogu da verujem!Ne znam bas,ukoliko se sve odnosi na materijalne stvari,moglo bi imati smisla,samo,dimenzija cetvrta po meni bi trebala da poseduje prostor koji nije ogranicen,pa se postavlja pitanje sta se desava sa beskonacnoscu...(Opet onda se postavlja pitaje sta je beskonacnost ida li ona uopste postoji..No u svakom slucaju imas pohvalu od mene za kreativnost,ko zna mozda razvijanjem teorije postanes i neki novi A:)

Boldano je OK, i postojeće prostore smatramo neograničenim...
 
Potrazhi negde neshto visghe o M-teoriji, mada cesh teshko naci neshto na srpskom. To je teorija koju upravo razvija grupa americhkih fizichara. Po njoj bi trebalo da postoji 11 prostronih dimenzija. Po onome shto sam ja nachuo, tvrde da postoje dva (ili chak vishe) jasno razdvojenih univerzuma i josh neke nebuloze :wink: U svakom sluchaju vredi pogledati, a ako nadjesh neshto na rspskom, javi :lol:
 
RiSK:
Potrazhi negde neshto visghe o M-teoriji, mada cesh teshko naci neshto na srpskom. To je teorija koju upravo razvija grupa americhkih fizichara. Po njoj bi trebalo da postoji 11 prostronih dimenzija. Po onome shto sam ja nachuo, tvrde da postoje dva (ili chak vishe) jasno razdvojenih univerzuma i josh neke nebuloze :wink: U svakom sluchaju vredi pogledati, a ako nadjesh neshto na rspskom, javi :lol:

Ja, brate, ne govorim rspski, niti sam ikada chuo za taj jezik. :shock: :D :D
 

Back
Top