Reparacija vatrenog oruzja

turcin

Ističe se
Poruka
2.288
Ovo bi mogla biti interesantna tema za razmenu misljenja kao i informacija,naime rec je o sledecem,stari primeci vatrenog oruzja,pistolji i puske koji su u solidno ocuvanom stanje iako zub vremena ostavlja trag na njima,mogu li se restaurirati i srediti na takvom nivou da se dovedu u funkcionalno stanje kao i da budu bezbedni za upotrebu posle toga i ko radi takve stvari.
 
Ovo bi mogla biti interesantna tema za razmenu misljenja kao i informacija,naime rec je o sledecem,stari primeci vatrenog oruzja,pistolji i puske koji su u solidno ocuvanom stanje iako zub vremena ostavlja trag na njima,mogu li se restaurirati i srediti na takvom nivou da se dovedu u funkcionalno stanje kao i da budu bezbedni za upotrebu posle toga i ko radi takve stvari.

Искључиво овлашћени пушкари.
 
Ovo bi mogla biti interesantna tema za razmenu misljenja kao i informacija,naime rec je o sledecem,stari primeci vatrenog oruzja,pistolji i puske koji su u solidno ocuvanom stanje iako zub vremena ostavlja trag na njima,mogu li se restaurirati i srediti na takvom nivou da se dovedu u funkcionalno stanje kao i da budu bezbedni za upotrebu posle toga i ko radi takve stvari.
da li se mogu restaurirati da budu bezbedni za upotrebu zavisi od stepena ostecenja i strucnosti majstora.
U principu svako oruzje se moze popraviti ili restaurirati ne samo da bude bezbedno za upotrebu nego da izgleda kao da je juce izaslo iz fabrike, ali u zavisnosti od stepena ostecenja to moze poprilicno da kosta.
Zato se neke jeftine primerke oruzja ne isplati restaurirati jer dobar majstor je skup.
I uvek se postavlja pitanje da li je oruzje registrovano, postoji li za njega oruzni list.
Ni jedan majstor, prijavljeni majstor puskar nece da reskira dozvolu za radnju popravljajuci neko jeftino, pa i skupo oruzje koje nije prijavljeno.
Popravak oruzja bez oruznog lista je kaznjivo i ako uhvate majstora u toj raboti zatvaraju mu radnju.
 
Znam ja sta je kaznjivo a i nemam nameru da se bavim kaznjivim rabotama,no medjutim interesuje me jedino vracanje u prvobitno stanje bas retkog oruzja koje je naceo zub vremena,i nista vise,sad ne znam tacno kakva je procedura MUP-a u tome ali naravno da ne bih voleo da odredjeni primerci silom prilika zavrse u rukama glavesina i politicara na lokalnom nivou koji su u sprezi sa pripadnicima MUP-a jer sam imao prilike da se nagledam takvih stvari.
 
Reparaciju je radio jedan jagodinski puskar(na zalost pokojni).Video sam clanak u Kalibru kako je reparirao jednog zardjalog Nagana,koji je posle izgledao kao nov(prethodno je bila duboka korozija.
Doduse meni je upropastio lugera iz 1939.Ja mu budala odneo da promene cev.Covek imao polu fabrikate cevi,ali je toliko lose uradio da izvlakac nije odradjivao posao,nakon ispaljenog metka,vec je zatvarac gurao naredni metak dok je caura i dalje bila u cevi.
Ako ta firma postoji i dalje ne poveravajte joj svoje oruzje da se ne bi debelo nasankali
Da napomenem da je kvalitet celika bio na nivou armature,a navodno su cevi bile iz San Dijega
 
Reparaciju je radio jedan jagodinski puskar(na zalost pokojni).Video sam clanak u Kalibru kako je reparirao jednog zardjalog Nagana,koji je posle izgledao kao nov(prethodno je bila duboka korozija.
Doduse meni je upropastio lugera iz 1939.Ja mu budala odneo da promene cev.Covek imao polu fabrikate cevi,ali je toliko lose uradio da izvlakac nije odradjivao posao,nakon ispaljenog metka,vec je zatvarac gurao naredni metak dok je caura i dalje bila u cevi.
Ako ta firma postoji i dalje ne poveravajte joj svoje oruzje da se ne bi debelo nasankali
Da napomenem da je kvalitet celika bio na nivou armature,a navodno su cevi bile iz San Dijega
Kompleksna tema, imao bih roman da napisem o tome.
Prvo, stvarno neznam kako je i zasto nabavljao cevi uz San Diega, kad kao prijavljeni puskar koji ima radnju je polufabrikate cevi mogao da kupi u Zastavi. Kvalitet Zastavinih cevi je i u pogledu izrade i u pogledu materijala izvan svake sumnje.
Posto izvlakac nije odradjivao posao, znaci da nije dobro napravio leziste izvlakaca u novopostavljenoj cevi. To leziste jeste karakteristicno, ali nista tako da ga ne dobar, nego prosecan majstor nebi napravio.
A posto je bio tako "ddobar" majstor reci hvala Bogu, da izvlakac nije odradjivao posao.
Moguce je on da tu novu cev odradio tako da ti posle nekoliko opaljenih metaka pukne deo na zatvaracu u kome se zabravljuje vodjica opruge udarne igle.
A kada zatvarac pukne na tom mestu on je za bacanje. Stvarno dobar majstor, ali stvarno dobar, to moze da popravi, ali je popravak toliko komplikovan i skup da se ne isplati.
 
Znam ja sta je kaznjivo a i nemam nameru da se bavim kaznjivim rabotama,no medjutim interesuje me jedino vracanje u prvobitno stanje bas retkog oruzja koje je naceo zub vremena,i nista vise,sad ne znam tacno kakva je procedura MUP-a u tome ali naravno da ne bih voleo da odredjeni primerci silom prilika zavrse u rukama glavesina i politicara na lokalnom nivou koji su u sprezi sa pripadnicima MUP-a jer sam imao prilike da se nagledam takvih stvari.
Verujem ti da su pojedini primerci zavrsavali kod lokalnih mocnika imam i ja ponekog iskustva te vrste, naravno iz mojih mladih dana.
Najbolje je da prvo u MUP-u izburgijas kolekcionarsku dozvolu. Nije lako, ali je moguce. A kada to postignes onda si poprilicno siguran od toga da neki primerak iz tvoje kolekcije zavrsi kod nekog lokalnog-opstinskog gazde.
Onda ti ostaje drugi deo popsla, a to je da nadjes majstora ko ce time da se pozabavi.
Neznam gde zivis, ali ima jedan majstor u Cacku. Covek je pre svega posten, to je najvaznije. Ako budes isao kod njega, prvo mu tacno objasni sta od njega ocekujes da nebude nesporazuma. Za sve majstore je u pitanju popravak oruzja, za tebe je u pitanju restauracija, a to nije isto.
Majstoru puskaru je bitno da popravi oruzje da ono funkcionise, tebi je kod restauracije bitno osim da funkcionise i da ima prvobitni izgled. A to znaci da ako restauriras recimo walter P38 majstor puskar nesme da mu skida koroziju na smirglsajbi jer ce da mu zaobli ivice. Nesme ni da ga ispolira da se sija ko pasja muda jer izvorno nije bio takav. Kada ga brunira mora da podesi sastav kupke da pistolj nebude zift crn nego vise sivoplav, jer je takav radjen u vreme WW2.
I da dalje ne smaram, ima tu jako puno finesa.
Restaurator ako je stvarno dobar moze da oruzje posle njegove itervencije izgleda kao da je izaslo iz izvorne fabrike. Ali sa stanovista skupljaca-kolekcionara oruzja takvi primerci gube na ceni. Svaka intervencija, pa makar i samo bruniranje obara cenu kolekcionarskim primercima. Nasem svetu je tesko objasniti da za kolekcionara vecu vrednost ima neki pistolj koji je recimo izgubio brunir 50%, pa na nekim mestima ima i izrazite tragove korozije nego isti takav pistolj koga je neki majstor izsmirglao ili izpeskirio i brunirao.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao. a ako mi kazes gde zivis mozda mogu i nekog majstora da ti preporucim.
 
Poslednja izmena:

Back
Top