JURODIVOST
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: JURODIVOST

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano JURODIVOST

Fenomen je vezan za rusko pravoslavlje, po mom mišljenju veoma zanimljiv.

Prema teoriji iz knjige koju sad čitam jurodivi su ljudi koji zapravo samo glume ludost. Za razliku od grešnika koji hoće pokajanjem da postaju sveci, oni su sveti ljudi koji izigravaju ludost. Ponižavajući se pred ''normalnima'', trpeći od njih uvrede i batine oni zapravo žele da žive mučenički kao što je i Hristos. Oni razbijaju sve društvene norme ( recimo hodaju goli ili savatavaju žene ) čime parodiraju i ističu ljudske slabosti.

Kada bi ih normalci optužili za nešto jurodivi bi umeli da daju izuzetno lucidan i mudar odgovor...
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: JURODIVOST

Citat Original postavio Truman Pogledaj poruku

Prema teoriji iz knjige koju sad čitam jurodivi su ljudi koji zapravo samo glume ludost. Za razliku od grešnika koji hoće pokajanjem da postaju sveci, oni su sveti ljudi koji izigravaju ludost. Ponižavajući se pred ''normalnima'', trpeći od njih uvrede i batine oni zapravo žele da žive mučenički kao što je i Hristos. Oni razbijaju sve društvene norme ( recimo hodaju goli ili savatavaju žene ) čime parodiraju i ističu ljudske slabosti.

Kada bi ih normalci optužili za nešto jurodivi bi umeli da daju izuzetno lucidan i mudar odgovor...
    KGB je, kažu, koristio agente koji su glumili ludost, držali su nesuvisle "propovedi" na javnim mestima sa namerom da isprovociraju neprijatelje režima da se odaju.
    Da li je to knjiga o ovakvima?

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Pa ne, jurodivi se pominju i u Novom Zavetu. Ja sam shvatila da su to pre svega, kao malo (ili malo vise) ludi ljudi, rodjeni tako.
    Medjutim, ima i u Rusiji posebna "vrsta" jurodivih, ovako kako ih ti opisujes. Tacno je to. Nisu ludi, a prave se da jesu, zbog samomucenistva, a da opet zadrze neku slobodu. Sta ces, i to je jos jedan dokaz sirine ruske duse.
    Bilo je takvih i na Hilandaru, nosili su sve naopacke i samovali. Medjutim, to su veliki mucenici, cak mislim da su njihove mosti dugo svetlele.

Bulletdodger nije na forumu
    Aus dem Paradies, das Cantor uns geschaffen, soll uns niemand vertreiben können.
    Iskusan Bulletdodger (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    102

Citat Original postavio picololeone Pogledaj poruku
    Pa ne, jurodivi se pominju i u Novom Zavetu. Ja sam shvatila da su to pre svega, kao malo (ili malo vise) ludi ljudi, rodjeni tako.
    Medjutim, ima i u Rusiji posebna "vrsta" jurodivih, ovako kako ih ti opisujes. Tacno je to. Nisu ludi, a prave se da jesu, zbog samomucenistva, a da opet zadrze neku slobodu. Sta ces, i to je jos jedan dokaz sirine ruske duse.
    Bilo je takvih i na Hilandaru, nosili su sve naopacke i samovali. Medjutim, to su veliki mucenici, cak mislim da su njihove mosti dugo svetlele.
    Shto ovde kod nas nemamo takvih pa da osvetljavamo gradove pomocu njih ...
    ...Meine Seele selber ist diese Flamme:
    unersättlich nach neuen Fernen .

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    KGB je, kažu, koristio agente koji su glumili ludost, držali su nesuvisle "propovedi" na javnim mestima sa namerom da isprovociraju neprijatelje režima da se odaju.
    Da li je to knjiga o ovakvima?
    Ne, ovo piše u knjizi o Raspućinu za kog je carica verovala da je jurodiv. Svidelo mi se pojašnjenje jurodivosti u jednom poglavlju pa eto da otvorim temu...možda vi o tome znate više.
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

spiholog nije na forumu
    Mi smo anđeli sa jednim krilom.Samo zagrljenimožemo leteti
    Zainteresovan član spiholog (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    179
    Reputaciona moć
    43

Mislim da u predsatvljanju teme nisi naglasio da su to osobe jurodive Hrista radi, a ne jurodive tek tako.Dakle osobe koje se ponašaju tako ne zato da bi živeli mučenički kao Hristos, jer se On nikada nije ponašao jurodivo, već da bi se na taj način na sebe uzeli poseban podvig, koji se zove jurodivstvo.Oni nikada nisu "savatavali" žene, već su, svojim jurodivim ponašanjem koje je razbijalo društvene norme i lažni moral, ugladjenost, dodvoravanje materijalnom, carevima, velmožama i sl ustvari pokazivali njihovu bezvrednost i ukazivali na prave, duhovne vrednosti.Kod pravoslavnih Rusa su bili izuzetno poštovani, čak je i čuveni car Ivan Grozni bio postidjen od jednog takvog čuvenog jurodivog...

Poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Zaista?
    Ljudi koji su izigravali ludake, čudno se oblačili i bavili se kritikom društva?
    Aha... samo u ruskom pravoslavlju.
    Pročitaj ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Jester

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio spiholog Pogledaj poruku
    Mislim da u predsatvljanju teme nisi naglasio da su to osobe jurodive Hrista radi, a ne jurodive tek tako.Dakle osobe koje se ponašaju tako ne zato da bi živeli mučenički kao Hristos, jer se On nikada nije ponašao jurodivo, već da bi se na taj način na sebe uzeli poseban podvig, koji se zove jurodivstvo.Oni nikada nisu "savatavali" žene, već su, svojim jurodivim ponašanjem koje je razbijalo društvene norme i lažni moral, ugladjenost, dodvoravanje materijalnom, carevima, velmožama i sl ustvari pokazivali njihovu bezvrednost i ukazivali na prave, duhovne vrednosti.Kod pravoslavnih Rusa su bili izuzetno poštovani, čak je i čuveni car Ivan Grozni bio postidjen od jednog takvog čuvenog jurodivog...
    To i ja upravo kažem...
    Šri Ramana Maharši

Domaćin Taisa (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    69

Citat Original postavio spiholog Pogledaj poruku

Таиса

Moderator
    Učlanjen
    13.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    840

Iz "Mineja" za danasni dan (po Staron CKalendaru 2.oktobar je - danas ) :

"Prepodobni Andrej Jurodivi "
    Str.36 .:

"Grcka rec znaci : lud, sulud, luckast, mahnit , sumanut . Biti Lud Hrista radi , - to je evandjelski podvig o kome blagovesti sveti apostol Pavle (1Kor.3,18-21;1, 27) . Ta 'ludost " Hrista radi u stvari je podvig svakog hriscanina; jer hriscanin , nasuprot ovome svetu , ima nebesko , bozansko shvatanje i coveka i zivota i sveta i Boga. Zato je pravi hriscanin za ljude ovoga sveta - lud , sulud, luckast. Jurodivi Hrista radi su ovaj podvig doveli do savrsenstva . Za sredinu u kojoj zive oni su "ludi" ; a za Boga - mudri nebeskom , vecnom , bogocovecnom mudroscu . Ova vrsta podviznistva je najteza .Ona je dobrovoljno , neprekidno mucenistvo , samomucenistvo ; dobrovoljno , neprekidno raspinjanje sebe , samosaraspinjavanje . "

Po istom , gore nasvedenom "Mineju" za danasnji dan o Prep.Andreju :

"...Zahvaljujuci tako Gospodu i moleci Mu se , Andrej zaspa. i u snu vidi sebe u carskim palatama , a na prestolu u velikoj slavi sedi Car koji poziva Andreja k sebi i upita ga :
    - Zelis li da mi svom dusom sluzis i ja cu te uciniti velikasem u carstvu mom ?
    -Zelim , Gospode ! odgovori Andrej.
    - Ako zelis, rece Car , onda primi osecanja carstva mog .
    Pri ovim recima Car mu dade nesto gorko da pojede i rece mu ;
    - "Takav je tesan i mucan put sto vodi u zivot"(Mt.7, 14)
    Pojevsi to , Andrej rece:
    - Ovo je tako gorko , Gospode , da jeduci ovo niko ne moze sluziti Tebi.
    Tada Gospod dade Andreju nesto belje od snega i sladje od meda ; i kad Andrej pojede , bese mu toliko slatko , da to um ljudski ni zamisliti ne moze .
    I rece mu Car:
    -Takva je hrana u mene za one koji Meni sliuze i junacki do kraja pretrpe . I ti junacki izvrsi svoj podvig , pa ce sve moje biti tvoje , i ja cu te uciniti naslednikom u carstvu mome.
    Rekavsi mu to Car ode; a Andrej se probudi od sna , i bi mu jasno da gorka hrana znaci trpljenje Gospoda radi u ovome svetu , a slatka - zivot vecni u Carstvu nebeskom
    . "
    Poslednji put ažurirao/la bakonja : 15.10.2010. u 13:25
    "Vera , sloga i postenje, Srpsko su spasenje".
    "В конце концов все будет хорошо. Если будет плохо, значит, это еще не конец"

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •