PRIMERI XF I UNC KOVANICA SRBIJE

pošto nešto pominjasmo tih 5 i 10 para 1879 evo par mojih komada...inače na bronzu Obrenovića sam "najslabiji" i čuvam svaku koja mi se svidi....retko se viđa dobar kvalitet i volim da ih upoređujem i po patini i po fizičkoj očuvanosti.....ova bolja 10parka je od kolege Mitić1 a nadam se da će joj se pridružiti još tamniji primerak i još bolji....
 
Pokusavam da skeniram mojih 10 para iz 1868 al ne ispada sken kakav bi trebao.Inace,kovanica se sto ja kazem ,cakli (nije ciscena zasigurno zadnjih 20 godina al je lepo bila izolovana od ostalih novcica),avers i revers su dosta dobro ocuvani al je obod pohaban na zalost.Zbog tog sjaja kada skeniram ona na skenu ispadne tamna.Pokusavacu i dalje i ako uspe sken da je predstavi kako zaista izgleda,postavljam ga.Uzgred, Marko,fantasticnu kolekciju imas, stvarno zanimljivi i jako lepo ocuvani primerci.
 
kolega Woody, možda da pokušate da je slikate pošto ja tako radim jer skener daje odbljesak....
Kao što rekoh, 1868 - 1879 su mi slabosti i uvek volim da vidim nove primerke...
evo zato jedna moja 10 par 1868 sa prelepom patinom -"maskirna 10" kako je zovem...
Veliko hvala na čestitkama za kolekciju...stvarno uživam u razgledajući je...
pozdrav!
 
Evo i mojih 10 para iz 1868 ,izvinjavam se sto su fotke malo mutne........los aparat.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 25
  • 2.jpg
    2.jpg
    32,2 KB · Pregleda: 19
Evo i mojih 10 para iz 1868 ,izvinjavam se sto su fotke malo mutne........los aparat.
woody, da ti pokusam da ti dam jedan dobronameran savet.
Kad slikas stare novcice iskljuci blic i obezbedi dovoljno difuznog svetla koje stvara manje senke. Ako vec nisi vican mikro slikanju, iskoristi jedan oblacan dan, iznesi novcice na terasu, ili u sobi pored prozora postavi neku podlogu na kojoj ce se novcici isticati. Kada napravis snimak pogledaj ima li senki, pa ako ima pokusaj da ih razbijes tako sto ces na suprotnu stranu od svetla, to je strana na kojoj se javlja senka postavoti jedan cist beli papir. On ce reflektovati svetlo i razbijati senke.
I da znas slikanje novcica pomocu mobilnog telefona niokad ne daje dobre rezultate jer kamera u mobilnom najcesce nema mikro.
I za kraj, bez zelje da te uvredim ili omalovazim, ali tvoj novcic je ocito ciscen uklonjena mu je korozija-patina.
Sacuvati novcic iz tih godina da ima takav sjaj je nemoguce osim da je cuvan u atmosferi inertnog gasa, recimo azota ili CO2 ili argona. A tako nesto spada u domen naucne fantastike.
E, sad bih zamolio iskusne kolege numizmaticare da kazu da li ovako ociscen novcic gubi na vrednosti, numizmatickoj naravno.
 
kolega Woody, možda da pokušate da je slikate pošto ja tako radim jer skener daje odbljesak....
Kao što rekoh, 1868 - 1879 su mi slabosti i uvek volim da vidim nove primerke...
evo zato jedna moja 10 par 1868 sa prelepom patinom -"maskirna 10" kako je zovem...
Veliko hvala na čestitkama za kolekciju...stvarno uživam u razgledajući je...
pozdrav!
Sad kada sam napisao woody-u sam malo bolje pogledao taj tvoj novcic.
BAS SI SADISTA!!!
 
Hvala na savetima za fotografisanje ,trebace mi jer nisam vican fotografisanju.Pri nastanku ovih fotki nise koriscen blic vec je korisceno dnevno svetlo pored prozora.Inace, novcic predpostavljam da je ciscen al mogu da tvrdim da nije zadnjih 20 godina(ja takodje kao neki na ovom forumu idem sa tezom da novcice ne treba cistit,ja cistim samo srebrne ostale ostavljam u onakvom stanju u kakvom ih nadjem) jer je kad sam ga ja preuzeo bio ovako sjajan a zasticen verovali ili ne selotep trakom,Tacnije, bio je sav uvijen u siroku selotep traku.Ja sam ga samo odmotao,prebrisao cistom suvom krpom(magicna krpa ili kako je vec nazicvaju) i strpao u album.Pre jedno mesec dobio sam od jednog starijeg coveka jedno 100nak kovanica koje je on nekada sakupljao i svaki 2-3 komad je bio uvijen u selotep traku pri cemu je precizno izrezan selotep oko oboda novcica.
 
Nazalost ne bi da zvucim kao skeptik ali ovakvi primjerci definitivno gube na vrijednosti ovako ocisceni, i to mnogo, malo me podsjeca ova kovanica na neki aUNC komad od cinka. Nemoguce ja da budu u UNC stanju, znaci apsolutno nemoguce jedino ako nisu odmah po izlasku iz kovnice stavljeni u plasticnu kutijicu hermeticki zatvorenu sa hologramom, a sumnjam da je to neko radio u 1868.godini, hehe. Osim numizmatickog kabineta u Becu neznam da neko posjeduje totalne UNC primjerke.
 
Hvala na savetima za fotografisanje ,trebace mi jer nisam vican fotografisanju.Pri nastanku ovih fotki nise koriscen blic vec je korisceno dnevno svetlo pored prozora.Inace, novcic predpostavljam da je ciscen al mogu da tvrdim da nije zadnjih 20 godina(ja takodje kao neki na ovom forumu idem sa tezom da novcice ne treba cistit,ja cistim samo srebrne ostale ostavljam u onakvom stanju u kakvom ih nadjem) jer je kad sam ga ja preuzeo bio ovako sjajan a zasticen verovali ili ne selotep trakom,Tacnije, bio je sav uvijen u siroku selotep traku.Ja sam ga samo odmotao,prebrisao cistom suvom krpom(magicna krpa ili kako je vec nazicvaju) i strpao u album.Pre jedno mesec dobio sam od jednog starijeg coveka jedno 100nak kovanica koje je on nekada sakupljao i svaki 2-3 komad je bio uvijen u selotep traku pri cemu je precizno izrezan selotep oko oboda novcica.

Kolega Woody je sad naceo jednu temu koja po meni je vrlo znacajna za numizmatiku.
Ciscenje i cuvanje novcica.
Ciscenje novcica je u pravom smislu nauka, koriste se razne metode, ali je zajednicko ze sve da se nesme ostetiti novcic niti ukloniti originalna patina. Zamislite na sta bi licili rimski ili vizantinski novcici kada bi im neko uklonio patinu. Istina vidjao sam i takve. Po meni su oni potpuno izgubili na vrednosti.
Savaki metal vremenom korodira u dodiru sa vazduhom i to se nemoze spreciti. zato sa starih novcica treba skidati prljavstinu, zemlju i debele naslage korozije koje nekad mogu biti toliko debele da je novcic potpuno izgubio formu i neprepoznatljiv je. U tom slicaju se skida korozija, ali ne do metalnog sjajajer se time novcic unistava. I u tom slucju mora ostati jeda tanak sloj korozije, patine.
Zato kolega Ado ja sam siguran i da primerci u Becu imaju patinu jer ih sigurno nisu stitilim od korozije u vakumu ili inertnoj sredini.
I preporuka za sve pocetnike.Ne stitite novcice premazivanjem stokojekakvim uljima i mastima "NAMENJENIM SPECIJALNO ZA ZASTITU OD KOROZIJE" Neznate kako ta sredstva mogu uticati na postojecu patinu. I ne koristite magicnu krpicu jel su sve one manje ili vise abrazivne i skidaju i metal i patinu.
E, sad sve ovo teoretski mnogo lepo zvuci, drugacije izgleda u praksi. I tu se prepoznaje razlika izmedu iskusnog numizmaticara i "numizmaticara"
Vecina ljudi koja se pocinje baviti numizmatikom misli da je dovoljno imati nekoliko,kataloga, pazljivo ih citati, sa kolegama razmenjivati novcice, ponekad neki i kupiti.
Za pocetak i jeste tako. Kasnije kada se uznapreduje u numizmatici, kada se pocinju nabavljati i ozbiljniji primerci javljaju se najmanje dva problema.
Jedan je kako ocistiti novcic koji je bio u zemlji ili je prosao puno ruku pa je podobro zaprljan i drugi kako prepoznati falsifikat. I onda pocinju da se citaju knjige o nacinima ciscenja, preporuke pojedinih muzeja koje nemoraju da budu prihvatljive za skupljace, nacini i tehnologije izrade novcica u pojedinim vremenskim razdobljima.
I na kraju covek pocne da se bavi numizmatikom kao klinac od 12-15 godina prozivi svoj vek sa tim hobijem, misli da sve o tome zna i naleti kod nekog prevaranta koji je nabavio jako dobro uradjen falsifikat nekog vrednog novcica i masno ga plati.
Jedino mu ostaje da se ubije od muke, ne sto je skupo platio falsifikat vec sto ga je neko izradio ko prvog pocetnika.
 
Hvala na odgovorima, kao sto sam vec rekao ja je nisam cistio takvu sam je jednostavno nasledio od mog prethodnika.Ja sam takodje protiv ciscenja kovanica sem mozda onih od plemenitih metala tj. srebra i zlata.A tebi Marko sve vise i vise zavidim na kolekciji.
 
Jednom sadista uvek sadista.
Jedino moze da te opere da mi kad dodjem u Beograd nadjes da kupim takve primerke.;)

završićemo neki pos'o, kolega...stvarno su "krvnički" komadi....
a kad smo već kod moje serije iz 1917god...večno mistična i nikad do kraja razotkrivena serija...ne znam kakvo je vaše iskustvo ali uvek se pojavljuju nove priče vezane za nju!
jednu sam danas prvi put čuo od mog druga i velikog kolekcionara (čije ime ne bih da kompromitujem samo da se zna da je nisam izmislio) pa da je podelim s vama....više je anegdota a to je da su 60-tih godina prilikom preuređivanja doma vojske u BG rasturili neke stare vojne bilijare koji su bili puni kovanica od 20para 1917 jer su oficiri dobili jednu platu u ovim sitnim nominalima koji su odgovarali kao žetoni za bilijar i tu su ostali dosta vremena....priča se da je od tad 10 para prešla u vođstvo što se tiče cene a do tad je 20 para bila ubedljivo najređa i najskuplja...
malo je bilo one priče o potopljenim brodovima i ukradenim đakovima a sad još i ovo...
1917 je magična godina i nemojte je tako lako prodati kad je se domognete (tj ako je se domognete)
uživajte i hvala!
 

Back
Top