PRIMERI XF I UNC KOVANICA SRBIJE

Izdvojite je nemojte da vam se i dalje mijesa sa ostalim kovanicama, uradite isto sa bakarnim i bronzanim kovanicama, pokusajte ako mozete da nabavite novije albume sa plasticnim tvrdim listovima a ne one starije od PVC-a, jer su u pitanju jako osjetljivi materijali. Amerikanci su najpametniji ispali po tom pitanju, vrijedne novcice od slicnih materijala su stavili u hermeticki izolovane kutijice i gradirali ih iako je malo nezgodno za kolekciju da budu tako izolovane mnogo je ljepse kad su u albumima.
 
hvala sto se solidarisete s mojom tmom i idejom i postavljate primere svojih kovanica!
Isto bih zamolio i ostale!
tih 10 din 1943 su jako lepi a koliko mi se cini + im je otkov malo omasen....da li se varam?
meni recimo nije bitno toliko da li je ona vredna po katalogu koliko mi je drago kad se nadje u nesvakidasnjem stanju kao taj komad
veliki poydrav i da,odvojte je kako kaze Ado!
 
Ta kovanica je stojala nekih 15ak godina u kutiji sa ostalim kovanicama dok ih ja nisam preuzeo.Kad su pale u moje ruke sve sam ih klasificirao i stoje odvojene po albumima.Nisam primetio nikakvu gresku u otkovu te kovanice (do duse nisam ni toliko vican u trazenju gresaka) al sam primetio da ova moja nema ispod godine 1943 onu oznaku BP(cirilicnu) koja se pominje i u Mandicevom katalogu.Inace,Mene u opste ne zanima neka vrednost tih novcica jer se ovim ne bavim da bih imao neku materijalnu dobit vec se bavim ovim zato sto je numizmatika jako zanimljiv i lep hobi koji mene iskreno jako opusta.Katalosku i trzisnu vrednost gledam samo kada nesto kupujem da me neko ne bi nasankao.
 
Evo jos dve kovanice od mene
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    24,8 KB · Pregleda: 25
  • 2.jpg
    2.jpg
    23,3 KB · Pregleda: 20
ovo nije tema za dukate i ostali strani novac vec iskljucivo za novac Srbije (svih perioda)!
sledeci put procitaj naslov pa onda dodaj fotografiju nekog svog komada SRBIJE o kom zelis da cujes misljenje!

Woody, i mislio sam na otsutnost oznake BP na 10 din 1943...a i sjaj joj nije kao da je otkovana u cinku vec kao da je nikl u pitanju (kao sto kazes "cakli se" a to je tesko za cink). Povrh svega cini mi se da je otkov malo skrajnut tj ima viska s jedne strane oboda...
Ako je u pitanju neka "proba" ili kopija tog vremena onda su to ozbiljni komadi koji vrede i novca i paznje (nije sve u novcu kad se radi o starom novcu, kako to rogobatno zvuci!)
MOj predlog je da joj izmeris tezinu i proveris ako ikako mozes da li je cink u pitanju...
ovaj 1 din 1994 i 5 din 1975 su inace uvek unc..nalazim ih na buvljacima po 10din i jopet su unc (XF)
ali taj dinar ce tek vredeti...kao i 500din 1993...
Pozdrav, Woody!
 
Opet ja u vezi ovih mojih 10 dinara..............tezinu nisam trenutno u mogucnosti da izmerim posto nemam kako,merio sam precnik i kod ovog mog je veci za 0,4 mm i primetio sam jos nesto,obod je nazupcen a trebalo bi da je gladak.I mnogo je sjajniji od 2 dinara iz 1942 koji je isto od cinka.Sad me bas zaintregiralo o kakvom se primerku radi :)
 
Woody, odmah sam video da s tih 10 din nesto nije u redu sa mnogo aspekata...(velicina, sjaj, otkov a videces da mu ni tezina nece pasovati regularnom cim je nikal tj nije cink)
u svakom slucaju, otvori novu temu (kao sto je kolega mama vera otvorio za svoju "neregularnu" seriju 1925) i raspitaj se vise...
takve raritete kao sto su probe retko belezi literatura a itekako su vredni pomena!
hm...svako bi rekao 10 din 1943, sta je to vredno...ali vidis sta se zgodi kad se malo bolje udubimo!
u svakom slucaju cestitam na komadu i drago mi je da je otkriven zbog one moje desetke 1943 za koju i dalje mislim da ne moze bolja da bude...ipak je to boja cinka koja oksidira(tj menja se i tamni) vrlo brzo!
Veliki Pozdrav!
 
Hvala tebi sto si pokazao tu tvoju kovanicu od 10 dinara koja mi je skrenula paznju na ovu moju jer da nisi ko zna kada bi i dal bi uvideo razliku.A da bude veci apsurd,pre jedno 7 dana mi je gledajuci novac kod jednog preprodavca kroz ruku proslo jedno 20ak kovanica iz perioda WWII i koliko se secam bilo je i nekoliko desetica al im nisam pridavao neki znacaj jer su bile oksidirale.Moracu opet da ovih dana pregledam te kovanice a mozda i da uzmem jednu desetku pa da uzivo malo bolje uporedim tu i ovu moju.Puno pozdrava i hvala jos jednom...Ivan (woody)
 
Veruj mi da me je to tvoje otkrice usrecilo ko da sam je ja nasao...a pogotovu sto sam ti sugerisao na nepravilnosti...ovo je dokaz svrhe numizmatike kao hobija!Nije bitno koliko je retka godina ili kataloska cena, bitno je zabeleziti i publikovati ove nepravilnosti tj probe jer su i one u neku ruku istorijsko svedocanstvo o nasem narodu (tj kad se sazna ko je, zasto i kako otkovao taj komad i to u toku WW2).....
veliki pozdrav, kolega Ivane i jos jednom Cestitam!
P.S
imam utisak da cete vise vremena provoditi razgledajuci kod preprodavaca
 
....našao sam je, pade prvi sneg!
50 para 1879 XF - nešto što je po mom iskustvu retko isključivo zbog stajnja...one izlizane su na svakom ćošku i bud zašto ali ovakva....posle toliko godina opticaja i tolikog broja ruku....
2 din 1875 (doduše lošija, ali makar znam da je original čim je malo cirkulisala...mnogo falša prođe kao UNC komadi za ogromne novce)....

Uživajte!
 
Bravo kolega od srca vam cestitam na pronadjenim primjercima znam da ste ih dugo trazili stvarno mi je istinski drago zbog vaseg pronalaska. Ovih 50 para iz 1879 je mnogo bolja nego moja, a primjetio sam da ju je jako tesko naci u takvom stanju kao vasa. A kad smo kod tog snijega i ja sam danas nabavio 1 dinar 1879 koji sam trazio doduse izlizan malo, al nebitno imam ga a kad naidje bolji jednostavno ga zamijenim i to je to.
I ne opterecujte se previse ako mislite da vam je ta 2 dinara 1875 losija, bitno je da je imate i to je najvaznije. Pozdrav za tebe druze.
 
naćićemo taj dinar XF kad dođeš pa ga jednostavno zameniš!
hvala na čestitkama...potpuno si u pravu za 50 para 1879...sve do jedne su izlizane posle toliko cirkulacije....
i da 2din 75 je original, to mi je bitno a kvalitet će doći s vremenom....
veliki pozdrav!
 
Obje imam osim ove zadnje, a reci mi Marko ti ove kovanice ne stavljas u album nego su ti ovako zasticene, gdje ti stoje onda bas me zanima? ja sam svoje primjerke poredao po albumima al nije ni ovo lose sto si ti uradio samo moras priznat da zna malo nepregledno da bude, pozdrav.
 
čitao sam nešto o zaštiti u kartončićima na dugoročnije...vrlo često reaguju ako ostane soli i znoja od ruku i u kartonu...pogotovu bronza obrenovića a dobio sam 20din 1938 skroz zeleno patiniranu posle 15,20god u kartonu...ja ne koristim ultrazvučnu kadicu ali bih voleo da znam njene mogućnosti kad je ova tema u pitanju, no ipak više volim stanje "kakvo je tako je - originalno i to je to"...
Sve su u albumu, Ado, (vidi se gore iza 2din 1904) hronološki poređanje.. Držim do dva najbolja komada od istog primerka (npr 2x 1din XF 1875) ali to se ne trudim nego kao rezerva....sve ostalo menjam...
ma videćeš kad svratiš...
pozdrav, Adnane!
 
nisam Vam pokazivao sliku "otporaškog dinara"...
i još po nešto...
pri kupovini dvodinarki, predlažem da ponesete uporedni komad jel koliko god se činio dobar, najbolje je uporediti ga sa nekim drugim...kad ih odvojeno gledam, čini mi se da je dobar...ali čim mu primaknem XF+ liči na šut...
i da, traži se fina patina boje dima...što znači da je zaštićen od daljih promena tj nije čišćen od kovanja (šminkan za prodaju)...znači "dimna" patina....

50 din 1932 ima lepu priču iza svoje 4varjante te molim Franc Iosefa da nam je napiše (onu sa "kopijom originala" i njegove 4 varjante...
nije ni čudo što se cene...

pozdrav svima!
 
@MarQss

Sto se tice UZ kadice ona je mnogo zgodna naprava za razne stvari. Za ciscenje novca je dobra ali opet zavisi kakvo cicsenje se hoce postici. Ne bih se slozio da je bas najpametnijeostaviti novcice u stanju u kakvom jesu. Razlog je jednostavan, na opticajnim kovanicama se nalazi mnogo necistoca koje vremenom reagiraju sa metalom kovanice. Ne mislim da kovanice treba polirati da dobiju sjaj, ali ciscenje sa vodom i recimo (jedna od metoda) blagim rastvorom natrij-bikarbonata (u narodupoznatiji kao soda-bikarbona) pomaze da se neutraliziraju kisele komponente koje se eventualno nalaze na povrsini kovanice ili bilo kakvog metalnog artifekta. Osim toga odmascivnje nepolarnim rastvaracim i "kupanje" u kadici. Kadica zapravo uklanja samo povrsinske necistoce koje se nakupe u sitnim procjepima i to vrlo efikasno. Inace, novac ciscen na ovaj nacin se ni ne smatra ciscenim. "Ciscenje" ili bolje receno sminkanje kovanica (a bogammi i papirnog novca, ali o tome drugi put :-) je zapravo uklanjanje originalnih slojeva sa metala (patine, oxidi i sl.) Ovo su stvari nastale na prirodan nacin i niko ne moze ocekivati da kovanica od cinka ima metalni sjaj osim ako je bila vakumirana i specijalno zasticena jer je recimo cink izuzetno reaktivan metal.Osim ovoga "cistaci" pokusavaju otkloniti i tragove ogrebotina i sl. Samo pranje kao sto vec rekoh i nije klasicno ciscenje. Pa kod antickog novca ako bi ga covjek ostavljo u orginalnom stanju ne bi znao ni sta je sakupio!
 
Pitronix, hvala na savetima i iscrpnom objašnjenju koje će svakako poslužiti!
zanimljiva je podela na čišćene i "čišćene" kovanica...tu postoji više kolekcionarskih gledišta, da li treba vršiti intervencije ili ne...opet, u obzir treba uzeti i materijal, cenjenost patine ili katalšku vrednost komada...lično bih voleo da probam UZ kadicu da bih poskidao masnoće sa komada za koje vidim da su XF ispod (bez fizičkih povreda) ali po sebi ima svašta svakakvih boja i debljine...
sad, ne zman kako seUZ kadica bori sa kalcinaciom i da li oštećuje patinu no predlažem da otvorimo novu temu i tamo se pozabavimo time pošto znam nekolicinu "recepata" i recepata za čišćenje i patiniranje...
u svakom slučaju Hvala, kolega!
 
To je sve subjektivno oko ciscenja kovanica, po mom misljenju svaka kovanica ima pricu iza sebe i prosli su mnogo toga znaci dio su historije. Zato ja nikada ne cistim novac posebno kad su u pitanju rijedji i vredniji komadi, ponekad vrlo rijetko ocistim nesto bezvrijedno tek kako mi ne bi bola oci prljavstina. eto neki dan sam dobio 1 din 1915 bez gravera koji je imao neku crnu prasinu po sebi ili tanki sloj mast, ostavio sam ga kakav je a stanje mu je xf+ iako sam mogao da ga ocistim da sija. Znaci moj savjet za pocetnike ali i za sve, vrijednije komade samo ostavite kakvi su i ne dirajte ama bas nista jer za kovanicu je najbitnije da nije fizicki ostecena, zahrdjala ili izlizana ostalo je manje bitno sve. pozdrav
 
Potpuno se sažem s tobom, Ado...
skupljanje ima čari ako imaš u vidu da je to opicajni novac koji priča priču hiljade ruku i događaja...
malo je glupo očekivati XF iz antike ili srednjeg veka posle 1500 god u zemlji ili na površini...
ja lično ne čistim ništa ali volim da imam perfektan komad (bez fizičkih oštećenja) pogotovu zato što moje interesovanje 1886-1945 pa je to moguće a krša ima gde oćeš....
mnoge komade sam video uništene posle čišćenja, pogotovu bronzu Obrenovića...."da sija" nije ni vredno!
 
hehe vjerovatno si mislio 1868 - 1945, lapsus ;) a kad spomenu tu bronzu Obrenovica kakvu sam ja gresku samo napravio tek kad sam poceo skupljati, nabavio 10 para 1879 u xf stanju i smetalo mi sto nije bila cista a nicim je nisam mogao ocistiti, i uzmem onu zicu za sudje i toliko je isjajim i malo izgrebem da sada ne ide ni pod VF cak i manje, znaci sad je bezvrijedna. Al staces greske se jednostavno moraju praviti i to je to.
 

Back
Top