PRIMERI XF I UNC KOVANICA SRBIJE

pozdrav, kolega Dejane!
dobrodošli na moju temu! Već smo sarađivali, pratio sam Vaše kupovine na Limundu i neobično Vas cenim...jako lepe kovanice u kvalitetu ali dajte one Vaše Srbije (pošto je to tema) da parimo malo oči ako se zadržala kod Vas...
veliki pozdrav!
 
Bilo bi mi zanimljivo da cujem misljenje gosp. Franc ioss-a o ovoj kovanici (5 para iz 1917 u srebru) i njenom stanju.
Znam da je nezahvalno davati misljenje o novcicu na osnovu fotografije, ali ova fotografija izgleda dosta kvalitetna, pa su na njoj po mom misljenju vidljivi i neki "mikro tragovi".
A i misljenje se moze dati uz ogradu da je dato samo na osnovu fotografije.

Bogdan - Franc ios je vec imao u rukama ovu kovanicu kad smo se zadnji put sreli i on kaze da je to falsifikat. Kaze da kovanica nije dobijena kovanjem vec livenjem i da je cuo da ima jos takvih primeraka. Pozdrav!!!
 
Bogdan - Franc ios je vec imao u rukama ovu kovanicu kad smo se zadnji put sreli i on kaze da je to falsifikat. Kaze da kovanica nije dobijena kovanjem vec livenjem i da je cuo da ima jos takvih primeraka. Pozdrav!!!

evo dobrog primera "vrednosti Falša" za temu koju je pokrenuo kolega SPQR...1917 je skupa i retka i kad nije falš ali ovo je specimen! Čuo sam za njih ali prvi put vidim!
Čestitam!
 
Bogdan - Franc ios je vec imao u rukama ovu kovanicu kad smo se zadnji put sreli i on kaze da je to falsifikat. Kaze da kovanica nije dobijena kovanjem vec livenjem i da je cuo da ima jos takvih primeraka. Pozdrav!!!
Upravo zbog toga sam zeleo dda cujem misljenje gosp. Bogdana,posto ino ima puno vece iskustvo od mene. Zeleo sam da i on potvrdi mojje misljenje jer je i na fotografiji vidljivo da je kovanica radjena livenjem. Ako obratite paznju videcete da su slova nejednake sirine i zaobljenih ivica, tipicno za livenje. Kovanjem se dobije ista sirina slova i ostre ivice jer metal popunjava kalup i nema zaobljenih ivica. Ovakvo zaobljenje ivica se nemoze dobiti istrosenoscu novcica u opticaju. Karakterise ga zitkost rastopljene legure i skupljanje materijala kod hladjenja. Falsufikator je stedeo na energiji pa nije postigao temperaturu kojom bi dobio bolje zalivanje kalupa. A o retusu kalupa nije ni razmisljao mozda i nezna sta je to. Da je koristio tehnologiju mikro liva dobio bi puno bolji rezultat.
Istina ta tehnologija bas nije dostupna svakome, mnogi nisu ni culi za nju. Ako se primenjuje kako treba, dobija se tacnost odlivka i do 0,02mm-dva stota dela milimetra, a moze se dobiti maltene povrsina kao i na otkovku, samo malo vise mat.
 
Ova petoparka iz 1917. godine je srebrna, verovatno falsifikat onog vremena. Nije xf kvalitet ali sam je okacio zato sto je bar meni jako zanimljiva za pogledati.
I ja bih je rado imao uz napomenu da nebih ni pokusavao da je podturam pod original.
Uostalom ja nista i ne prodajem, ja samo kupujem.
A meni su i falsifikati jako zanimljivi jel sa njih ucim kakvim se sve tehnologijama sluze falsifikatori.
Kada sam vec poslao post primetio sam da je kolega misljenja da je u pitanju onovremenski falsifikat. To objasnjava zasto nijue koristen mikroliv. Mikroliv u jednoj nesto primitivnijoj formi su koristili i stari narodi, Rimljani su bili veliki majstori liva, pa je onda dosta dug period bio "zaboravljen". Ima vec dosta godina da se mikro liv vratio na tehnolosku scenu u velikom stili i jako puno se koristi.
 
Poslednja izmena:
Upravo zbog toga sam zeleo dda cujem misljenje gosp. Bogdana,posto ino ima puno vece iskustvo od mene. Zeleo sam da i on potvrdi mojje misljenje jer je i na fotografiji vidljivo da je kovanica radjena livenjem. Ako obratite paznju videcete da su slova nejednake sirine i zaobljenih ivica, tipicno za livenje. Kovanjem se dobije ista sirina slova i ostre ivice jer metal popunjava kalup i nema zaobljenih ivica. Ovakvo zaobljenje ivica se nemoze dobiti istrosenoscu novcica u opticaju. Karakterise ga zitkost rastopljene legure i skupljanje materijala kod hladjenja. Falsufikator je stedeo na energiji pa nije postigao temperaturu kojom bi dobio bolje zalivanje kalupa. A o retusu kalupa nije ni razmisljao mozda i nezna sta je to. Da je koristio tehnologiju mikro liva dobio bi puno bolji rezultat.
Istina ta tehnologija bas nije dostupna svakome, mnogi nisu ni culi za nju. Ako se primenjuje kako treba, dobija se tacnost odlivka i do 0,02mm-dva stota dela milimetra, a moze se dobiti maltene povrsina kao i na otkovku, samo malo vise mat.

vrlo korisne informacije i zavidno poznavanje procesa dobijanja novca i pratećih karakteristika materijala...kolega Jevdokan, jeste razmišljali o plagijanju makar 2 din 1975 kad nam tako dobro dočaraste?:ok:
pozdrav i hvala!
 
treba dosta vremena, pažnje i volje (+finansije) da se dostigne vrh kolekcija...kao što neko reče, ona se gradi godinama, no nije nemoguće stvoriti je...na kraju ostaje uživanje i nada da ti sinovi i unuci ne budu kreteni i sve to rasprodaju bud zašto...
zažive ova moja tema...ajmo još primera....
pozdrav!
 

Back
Top