PRIMERI XF I UNC KOVANICA SRBIJE

Sadista ostaje sadista, znao sam. Hajd sad priznajte, ostace medu prijateljima, koliko ste piva skrsilu u Sarajevu i gde ste jeli cevape. Jel bilo kod Mrkve ili kod Zelje ili kod Ferhatovica?

Navedena mesta mislim da ne rade u 3 ujutru :D Zaboravio sam kako se zove ali one ćevape teško ću zaboraviti, znam da je blizu autobuske stanice. Uf sad bi ih jeo opet.

Nego Jevdokan dobio sam jednu flašu portugalskog pića u crnoj kutiji na poklon sad kad sam bio u Lisabonu...Noval Tawny Porto sa nekom crvenom desetkom. Vidim da konzumiraš, pretpostavljam da si poznavalac, pa mi reci,' jesam li dobro prošao bar tu? :mrgreen:
 
Navedena mesta mislim da ne rade u 3 ujutru :D Zaboravio sam kako se zove ali one ćevape teško ću zaboraviti, znam da je blizu autobuske stanice. Uf sad bi ih jeo opet.

Nego Jevdokan dobio sam jednu flašu portugalskog pića u crnoj kutiji na poklon sad kad sam bio u Lisabonu...Noval Tawny Porto sa nekom crvenom desetkom. Vidim da konzumiraš, pretpostavljam da si poznavalac, pa mi reci,' jesam li dobro prošao bar tu? :mrgreen:
Recimo da si visestruko izvadio stetu;)
Meni je ta marka nepoznata, ali bih po nazivu rekao da je u pitanju neki porto, vrlo jako slatkasto pice najslicnije nasem proseku.
A posto je portugalsko veruj da je dobro. Portugalija ima vrlo dobra vina i nisku skupa, odnosno odnos cena/kvalitet je vrlo daobar.
Cak i odlicna vinha nisu preskupa kao recimo francuska, gde i prosecno vino skupo platis cak i u prodavnici tipa nasih podruma.
Uzivaj u vinu i razgledanju svoje kolekcije, ono sto si pokazo je stvarno izvrsno.
 
sve više se divim ovom našem hobiju baš zbog tih prijatelja "na duže staze" koje stičem! mnogo smo se lepo družili u subotu ali sam zaboravio da ponesem 10para 1879 koje sam toliko hvalio onda...
evo slike, ja bolju nisam video nikad i zato postavljam moje obe pa uporedite samo ivicu oboda od ove braon, toliko je čitava da se čini da je veća od ove druge...šta kažeš, Siniša (i ostali naravno ali sam s njim ćaskao bronci Obrenovića)

pozdrav svima i uživajte u ovoj plemenitoj disciplini kad već imate priliku
 
@MarQuss,
Zaista lepe kovanice, bravo i čestitke. Samo me malo zbunjuje ona leva, kažete braun boje. Ili je bez patine, a trebala bi imati zelenu patinu, ili se nalazila na nekom specifičnom mestu pa s time pridobila patinu ove boje?
Možete li mi malo objasniti? A i uživam, kad već imam priliku.
 
Poslednja izmena:
ja sam danas video jednu neverovatno dobru za 20e...xf++...u poslednje vreme mnogo gradiram po oborenosti ivice iza tačkica...probaj i videćeš koliko je veliki procenat bez nje, tj mnoogo loša klasa...evo npr ova moja 20para 1884 od danas...pogledaj ivicu kako je uzdignuta
 
@MarQuss,
Zaista lepe kovanice, bravo i čestitke. Samo me malo zbunjuje ona leva, kažete braun boje. Ili je bez patine, a trebala bi imati zelenu patinu, ili se nalazila na nekom specifičnom mestu pa s time pridobila patinu ove boje?
Možete li mi malo objasniti? A i uživam, kad već imam priliku.


Hvala na čestitkama! Nije čišćena već je boje bronze verovatno jer se mnogo dugo nalazila u jednoj bogatoj kolekciji (tj to su ti specifični uslovi) odnosno nije bila u zemlji da izreaguje...ima masan slip tako da se sija kao da je lakirana...ja bolju nisam video za sve ove godine...ova dena je extremno patinirala ali joj fali obod iza tačkica...
toliko i uživajte!
 
sve više se divim ovom našem hobiju baš zbog tih prijatelja "na duže staze" koje stičem! mnogo smo se lepo družili u subotu ali sam zaboravio da ponesem 10para 1879 koje sam toliko hvalio onda...
evo slike, ja bolju nisam video nikad i zato postavljam moje obe pa uporedite samo ivicu oboda od ove braon, toliko je čitava da se čini da je veća od ove druge...šta kažeš, Siniša (i ostali naravno ali sam s njim ćaskao bronci Obrenovića)

pozdrav svima i uživajte u ovoj plemenitoj disciplini kad već imate priliku

Čestitke! Obe su lepe, meni se ipak više sviđa ova prva! Nekako diše, ima karakter...;) Druga je lepa za oko isto. Ja sam manijak kad su ivice u pitanju... mada ima slučajeva i kada je dobra ivica a loše drugo, obično bude obrnuto...i bolje podnosim izlizanost, ogrebotinu i ostalo od čuknutog, reckanog ili istrošenog oboda...:sad2:

Inače retko se viđaju pare iz 1868 i 1879 sa zelenom patinom, a još ređe ta patina bude zaista lepa.
 
Hvala, Ssin-e! kad smo već krenuli o patini i oboda, evo jednog lepog komada 20para 1883 koji je izleda bila u više nego pecifičnim uslovima s obzirom na patinu cupronikla u ovu braon masnu boju i mnogo mi se sviđaju takve (možda što primenjujem kriterijume romishe munzen-a)...tu je i ovih 25 para 1920 sa retko kompaktnom patinom, verovatno zbog dugog boravka u kiselom zemljištu
Pozdravljam one koji dele moje mišljenje o ne "šminkanju" primeraka
 
Hvala, Ssin-e! kad smo već krenuli o patini i oboda, evo jednog lepog komada 20para 1883 koji je izleda bila u više nego pecifičnim uslovima s obzirom na patinu cupronikla u ovu braon masnu boju i mnogo mi se sviđaju takve (možda što primenjujem kriterijume romishe munzen-a)...tu je i ovih 25 para 1920 sa retko kompaktnom patinom, verovatno zbog dugog boravka u kiselom zemljištu
Pozdravljam one koji dele moje mišljenje o ne "šminkanju" primeraka
Lepi primerci nema sta. Samo, dal' je u pitanju fotogtafija ili ova desno ima malo "iscukan" obod, kao da je neko sa njom igrao krajcarice?
A osim toga mislim da im obema jedno solidno ciscenje u UZ kadici nebi skodilo.
nebi im skinulo patinu, ali bi im skinulo prljavstinu koje cini mi se ima ili je u pitanju kvalitet fotografije?
Inace i ja sam pristalica neciscenja novcica, samo skidanje prljavstine i onda zastita-konzervacija da se spreci daljnja oksidacija.
 
Ja bih definitivno čistio ovih 20 para 1883 i to temeljno ali ne jakim sredstvima...već strpljivo... iako sam u principu protiv čišćenja, a 25 para je interesantan i i ne bi ih dirao ali samo zato što bi to sačuvao kao kovanicu koja je zanimljiva i drugačija - ta patina mu ne daje veću vrednost, kod njih se ne ceni patina nego kovnički sjaj kao što znaš :) Ipak to nije Rim. ;)
 
Zdravo, kao sto vidite malo kaskam jer sam u 3 dana spavao par sati samo i trebalo mi je 1-2 dana da dodjem sebi, a i zato sto me ssin odrao ko zeca, to me je dokrajcilo :)
Jevdokan, nije nikakav urodjeni talenat u pitanju, ja i sada nekada preplatim neku stvar i to bas, zaletim se ko pocetnik, a sta cete niko nikad nije bio uvijek dobar tako da...mora covjek i popusit nekad, to ja i Sinisa vjerujte mi znamo i te kako dobro, haha. U BG sam uzeo stvarno vrhunske stvari i komade koje u SA ne bi nasao nikad zbog malog trzista i nikakve potraznje. A isli smo u cevabdzinicu "Zmaj" na zeljeznickoj stanici koja ima najbolje cevape u gradu, radi 24 h dnevno, raj za nocne cugere i boeme hehe. A sto se tice tih 5 para 1879 lijepo sam covjeka pustio da bira, reko ti uzmi koju zelis meni zaista svejedno :)
A najbolje od svega, upoznas fine ljude steknes prijatelje na duze staze i sta da kazem, u BG sam najmanje 2 puta godisnje, savjet za sve a sto sam ja sad shvatio, skupljajte pare pola godine i odete ko covjek u BG uzmete sve sto vam fali sto ste zacrtali i uzivate u tome jer su cijene stvarno extra povoljne i moze covjek naci na vrhunske stvari zaista.
Marko, prelijepi komadi od 10 para 1879, stvarno prelijepa staklasta patina i bas su nesto.
Pozdrav svima ;)
 
Ja bih definitivno čistio ovih 20 para 1883 i to temeljno ali ne jakim sredstvima...već strpljivo... iako sam u principu protiv čišćenja, a 25 para je interesantan i i ne bi ih dirao ali samo zato što bi to sačuvao kao kovanicu koja je zanimljiva i drugačija - ta patina mu ne daje veću vrednost, kod njih se ne ceni patina nego kovnički sjaj kao što znaš :) Ipak to nije Rim. ;)

ni ja ih ne bih vrednovao više zbog patine...sačuvao sam ih samo kao kuriozitete tih godina zbog svoje neobičnosti a kvalitet manje više...tj pokušao sam da pronađem kovanice "sa karakterom" premda je to teško u modernoj numizmatici gde se gleda samo stanje očuvanosti a sve su isprva bile iste (apropo rimske numizmatike i ručnog otkivanja)..20 para ima potencijala za ultrazvučnu, stoji...bila bi lepih detalja bez prljavštine a sama boja joj daje poseban šmek...ima li ko tu kadicu da probamo da spasemo neke komade?
 
Evo nešto novo, 10 para 1868 asimetrične i 1 para 1913 crna gora :think:

Ja sam ti rekao ssin za ovu 1 para 1913, kad god pozelis da je prodas za 120 e znas mail i uplata stize, iako bez sumnje komad je koji vrijedi i vise.
Ako odete na singidunum vidjecete 1 paru iz iste godine koja je gradirana kao XF- a kosta 150 e, sto je najludje komad nije vidio XF, jedva da je neki VF a cijene ga 150e.
Ja se nisam mogao odvojiti od ovog komada, ima prelijepu patinu i uzivo je cak 3 puta ljepsi komad koje je stvarno XF i koji takav je izuzetno rijedak i za najbolje kolekcije definitivno.
Svima se zao odvojiti od para za ovu kovanicu i sto kaze Sinisa uvijek nadju nesto prece, pa kosta isto kao i zlatnik od 10 dinara 1882 i nadaju se da ce je negdje slucajno nac i na nekog slijepca naletiti, to ce se desiti al malo sutra, mislim moze al to je onda prica za Oprah show heh.
10 para 1868 je strasna, najbolje kruna koju sam vidio, stvarno vrh.
pozdrav
 
đesi,Ado...istina ziva sve što zboriš...al bi svako pre uzeo zlatnik nego nju a što je najgore izgleda da je kolega SPQR držo u rukama na jednom pijacu i nije znao (rimljanin)....
kad smo već kod 1868, evo aversa moje (regularna, nazalost)...šta kažete?
pozdrav svima!
 
Evo nesto iz moje kolekcije. Pozdrav svima!!!
 

Prilozi

  • 1868 1.jpg
    1868 1.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 68
  • 1868 2.jpg
    1868 2.jpg
    26,8 KB · Pregleda: 63

Back
Top