Hrizantema

Poruka
20.421
199s89.jpg

predpostavljam da se tako zove :)
Ako sam pogresila molim Barbaru da promeni naslovu u pravi .

Sustina je ....vidim ih svuda...u bastama, saksijama , na terasama, zardinjerama....cenim i vi ih kupujete.

E pa zanima me sve o tome...dobila sam jednu i hocu da kupim jos.
Sta treba da znam o njima, kako se odrzavaju, imaju li sanse da zive u stanu il da ih drzim an terasi , do kad cvetaju, kako i koliko se zalivaju, koliku saksiju traze???

Sva iskustva su dobro dosla ....
 
Po mom mišljenju, Hrizantema je kraljica jeseni. Neodoljiva je. A što je najvažnije vrlo je skromna,
ne traži nikakvu posebnu negu. Jedino voli što više sunca. Cvetovi joj izdržavaju čak i sneg. Jednom je posadiš i imaš je uvek. Razmnožava se deljenjem bokora. Može i da se samo zabode grana u zemlju, a onda već sledeće godine počinje da cveta.
Ova jesenja lepotica, zvana Hrizantema, može da se gaji i u bašti i na terasama. Postoje visoke i patuljaste vrste, sitnih i krupnih cvetova, a u svim mogućim i nemogućim bojama.
 
predpostavljam da se tako zove :)
Ako sam pogresila molim Barbaru da promeni naslovu u pravi .

Sustina je ....vidim ih svuda...u bastama, saksijama , na terasama, zardinjerama....cenim i vi ih kupujete.

E pa zanima me sve o tome...dobila sam jednu i hocu da kupim jos.
Sta treba da znam o njima, kako se odrzavaju, imaju li sanse da zive u stanu il da ih drzim an terasi , do kad cvetaju, kako i koliko se zalivaju, koliku saksiju traze???

Sva iskustva su dobro dosla ....

Ono što ja znam o njima je sledeće..:D..inače vrlo zahvalna biljka i lepa..

Ima ih u više boja...
Ovako se održavaju...Kupimo jedan lep cvet krupne hrizanteme(postoji i sitna)..
Gledamo prilikom kupovine da sa strane ima malo izdanaka ako nema znači da je
biljka već stara i puno puta pelcerena pa može da se desi da ugine baš kod vas..:confused:
Zasadiš je u duboku posudu i naravno zaliješ. Preko zime je smestiš
na neko toplo mesto i zalivaš je redovno da se ne osuši..
Na proleće spremiš saksijice, očupaš pelcere koji su sa strane, pa ih zasadiš
u saksijice..dve tri će se ožiliti i već prve godine cveta.
Sledeće proleće ih presadiš u veću saksiju. Te će jeseni biti baš lepa cvetna sadnica.
A tek treće godine kada je presadiš u još veću saksiju imaćeš toliko cvetova
da ćeš zaista uživati u pogledu na nju...
Te nove sadnice svako proleće, krajem februara treba da se orežu (skloniti one stare grane)...
 
Hrizantema, koju zovu još i jesenska ruža, je zaista zahvalna biljka. Tako malo traži a toliko vraća...sjeseni, kad svo cveće prestaje da cveta, pojavi se ona i čini nam jesen još raskošnijom....

2dwgrno.jpg
 
Hrizantema, koju zovu još i jesenska ruža, je zaista zahvalna biljka. Tako malo traži a toliko vraća...sjeseni, kad svo cveće prestaje da cveta, pojavi se ona i čini nam jesen još raskošnijom....

2dwgrno.jpg

Ove krupne, žute i bele ja zovem slavske ruže ..:D
Zaista su predivne, i mislim da su nepravedno zapostavljene.
 
Ono što ja znam o njima je sledeće..:D..inače vrlo zahvalna biljka i lepa..

Ima ih u više boja...
Ovako se održavaju...Kupimo jedan lep cvet krupne hrizanteme(postoji i sitna)..
Gledamo prilikom kupovine da sa strane ima malo izdanaka ako nema znači da je
biljka već stara i puno puta pelcerena pa može da se desi da ugine baš kod vas..:confused:
Zasadiš je u duboku posudu i naravno zaliješ. Preko zime je smestiš
na neko toplo mesto i zalivaš je redovno da se ne osuši..
Na proleće spremiš saksijice, očupaš pelcere koji su sa strane, pa ih zasadiš
u saksijice..dve tri će se ožiliti i već prve godine cveta.
Sledeće proleće ih presadiš u veću saksiju. Te će jeseni biti baš lepa cvetna sadnica.
A tek treće godine kada je presadiš u još veću saksiju imaćeš toliko cvetova
da ćeš zaista uživati u pogledu na nju...
Te nove sadnice svako proleće, krajem februara treba da se orežu (skloniti one stare grane)...

Ako sam razumela dobro, kupimo na jesen rezani cvet i posadimo ga, jel tako?
 
Moje iskustvo sa hrizantemama je fantastično. Kupila sam par saksija na pijaci i bez ikakve pripreme sam ih presadila u dvorište. Pošto nisam stalno kući (jednom u 10 dana), retko sam ih zalivala i hvala Bogu uopšte nisu patile zbog toga. Nisam ih obrezivala u kasnu jesen nego pred proleće. I opet su krenule, prelepe i raznih boja. Obožavam hrizanteme, ove godine ću sigurno još koju posaditi.
 
Moje iskustvo sa hrizantemama je fantastično. Kupila sam par saksija na pijaci i bez ikakve pripreme sam ih presadila u dvorište. Pošto nisam stalno kući (jednom u 10 dana), retko sam ih zalivala i hvala Bogu uopšte nisu patile zbog toga. Nisam ih obrezivala u kasnu jesen nego pred proleće. I opet su krenule, prelepe i raznih boja. Obožavam hrizanteme, ove godine ću sigurno još koju posaditi.

One i jesu nezahtevne biljke.
Nego moram te ispraviti,biljke se ne obrezuju,vec Orezuju,a obrezivanje je muslimanski obicaj seciranja muskog polnog organa.Nemoj se ljutis,ali cesto cujem da ljudi obrezuju ruze,tako da se taj pogresan termin ustalio ko normalan.
 
Jesenje ruže ili još kraće jesenke. Barem po selima nisam čula naziv hrizantema.
Nedavno mi je komšinica tražila rasad ruže mesečarke. Ja se zbunila i gledam
po bašti šta bi to moglo biti. I ona mi pokaže na hrizantemu koja cveta od jula do
kasne jeseni. Baš zahvalna cvećka. Dva mala korena na proleće sam zasadila
i ona je uzela mesta u bašti da ne veruješ i cveta ko luda. U nekoj polu senci,
bez zalivanja i sa prilično jadnom zemljom.

@Lorelajn Nisam do sada čula za običaj da se to cveće iznosi na groblje.
Ali razumem, ako ti stvara takvu asocijaciju da je teško to u bašti gledati.
 
Jesenje ruže ili još kraće jesenke. Barem po selima nisam čula naziv hrizantema.
Nedavno mi je komšinica tražila rasad ruže mesečarke. Ja se zbunila i gledam
po bašti šta bi to moglo biti. I ona mi pokaže na hrizantemu koja cveta od jula do
kasne jeseni. Baš zahvalna cvećka. Dva mala korena na proleće sam zasadila
i ona je uzela mesta u bašti da ne veruješ i cveta ko luda. U nekoj polu senci,
bez zalivanja i sa prilično jadnom zemljom.

@Lorelajn Nisam do sada čula za običaj da se to cveće iznosi na groblje.
Ali razumem, ako ti stvara takvu asocijaciju da je teško to u bašti gledati.
Hrizanteme kako ih ja znam (za ove ruže naziv ja nisam čula) su ovde u ovom periodu ogroman biznis.

Nešto sam čitala da bi cvetale treba im zasena ili nešto slično.
Kod nas je u ovom periodu pomama za njima. Taman će uskoro 1.11. pa ću ih uslikati :lol:

Iznosi se na groblje zato što je jedna od retkih vrsta koja sada cveta pa je groblje za taj datum kao bašta cveća. Sem ovih u saksijama prodaju se tada i one hibridne sorte kao rezano cveće na komad. One se stavljaju u vaze a ove u saksijama ili se tako u cvatu zasade pored groblja ili se samo stave tako sa saksijom na nadgrobnu ploču.

tumblr_inline_o0yhgmjYWE1qig8rt_1280.jpg
 
Ove krupne, žute i bele ja zovem slavske ruže ..
:D

Zaista su predivne, i mislim da su nepravedno zapostavljene.
Nisu zapostavljene, jer se puno nose na groblja u vreme jesenjih zadušnica: I tempirano cvetaju baš u to vreme (kraj oktobra ).

Krupne okrugle lopte koje se najviše gaje ovde su: 1. Kremist beli, 2. Kremist žuti i 3- Palisad beli.

1
1695838057932.jpeg
. 2.
1695838002841.jpeg
3.
1695837948440.jpeg

Kremist je za nijansu manji od Palisada koji je 'čupaviji' - krupnijih latica.
U vezi uzgoja, puno vode i hrane u vreme leta ih treba senčiti ( zelene mreže iznad) i da bi drške bile prave, moraju se fiksirati zelenim mrežama ( poznatije kao mreže za krastavce) jer se lako iskrive od težine cveta.
To su hrizanteme za rezani cvet ,.. tj. za groblje.
Uzgoj nije težak, ali se cvetanje tempira sa skraćivanjem dnevne svetlosti ( skraćuje se dan tako što se, recimo u 17h prekriju sa tamnim platnom).
Jedna su od isplativijih kultura u cvećarskoj proizvodnji.
 
Saksijske hrizanteme nisu namenjene za groblja jer zahtevaju puno vode (obilno zalivanje),.. pa ako ih posadite tamo, treba ih zalivati dvaput dnevno ako nema kiše.
nazivaju ih ružice, - jesenje ali i zimske. Ima puno kultivara koje cvatnjom dospevaju od početka septembra pa do polovine novembra: Vreme cvatnje im je oko mesec dana.
DSC_0016.JPG

Moje su biljke na slici,.. gajio sam sve vrste hrizantema,..
DSC_0018.JPG


DSC_1682.JPG
 
Poslednja izmena:
"Kad zadnju brazdu zaorem po tragu senke rodine,
procvaće zimske ružice, po prvi put te godine ".. ( pred zadnji sneg
. Đ. B. )

DSC_1708.JPG
Ova najbliža biljka (nije u cvetu) je Ajanija - sestra od saksijske hrizanteme - kasno cveta - krajem novembra, pa je često uništi mraz.
 

Back
Top