Svetsko a naše

alien

Primećen član
Poruka
629
Da li smo nekada imali pravi srpski strip serijal. Znamo da se sredinom osamdesetih pojavilo mnoštvo kvalitetnih domaćih autora, i da je bilo odličnih stripova, ali da li postoji nešto što može da se nazove pravim autentičnim domaćim serijalom? Naravno, bilo je domaćih serijala koje su radili domaći autori i objavljivali domaći izdavači, ali ovom prilikom mislim na stripove koji bi imali specifičan domaći duh, neki senzibilitet naših prostora. Ne stripovi u kojima se prekopiraju neke američke i francuske ideje a domaći su samo po tome što ih rade naši autori. Nešto što bi bilo urađeno na svetskom nivou, a da zaista bude naše. Znate li neki takav strip, ili ako ne, koji je tome najbliži? Ako mislite da takav strip za sada ne postoji, kako bi trebalo da izgleda?
 
alien:
Da li smo nekada imali pravi srpski strip serijal. Znamo da se sredinom osamdesetih pojavilo mnoštvo kvalitetnih domaćih autora, i da je bilo odličnih stripova, ali da li postoji nešto što može da se nazove pravim autentičnim domaćim serijalom? Naravno, bilo je domaćih serijala koje su radili domaći autori i objavljivali domaći izdavači, ali ovom prilikom mislim na stripove koji bi imali specifičan domaći duh, neki senzibilitet naših prostora. Ne stripovi u kojima se prekopiraju neke američke i francuske ideje a domaći su samo po tome što ih rade naši autori. Nešto što bi bilo urađeno na svetskom nivou, a da zaista bude naše. Znate li neki takav strip, ili ako ne, koji je tome najbliži? Ako mislite da takav strip za sada ne postoji, kako bi trebalo da izgleda?

Pa tu su Đuđa I Muđa,Stokići...
Kako bi trebalo da izgleda?A kako može da izgleda srpski strip?
Dva tri seljaka,pa zavrzlame iz selo...
P.S
Šta je sa Gvozdićem,poslao sam mu mail ali ne odgovara...
 
absonic:
Pa tu su Đuđa I Muđa,Stokići...

Ma da, ali... Nisu to pravi strip serijali. Mislim na klasične strip serijale, što znači da idu u strip sveskama i tako to. Ovo što si ti pomenuo su novinski stripovi.

absonic:
Kako bi trebalo da izgleda?A kako može da izgleda srpski strip?
Dva tri seljaka,pa zavrzlame iz selo...

Pa valjda bismo mogli i bolje od toga :shock:

absonic:
P.S
Šta je sa Gvozdićem,poslao sam mu mail ali ne odgovara...

Nemam pojma :?:
 
absonic:
Kako bi trebalo da izgleda?A kako može da izgleda srpski strip?
Dva tri seljaka,pa zavrzlame iz selo...

Pa valjda bismo mogli i bolje od toga :shock:


Pa to predstavlja Srbe...ne moze Zika iz nekog sela da bude Supermen.
Mozda se ti ne slazes,ali ja tako zamisljam strip, srpski...
 
Anonymous:
Ako se ne varam radjeni su stripovi po narodnim pripovetkama i sl. tako da je bilo originalnih pa cak i kvalitetnih stripova.
Mozda da se malo informisete ovde:
http://www.rastko.org.yu/strip/index_c.html
ipak je i strip deo kulturnog nasledja.

Slažem se, ali ti stripovi su uglavnom rađeni još pre Drugog svetskog rata. Mislio sam pre svega na domaće stripove koji i na današnju scenu imaju jak uticaj, a to će reći, stripovi od "treće" generacije autora pa na ovamo. Činjenica je da danas ti stari stripovi, iako preštampavani, imaju pre svega značaj tradicije i strip nasleđa, ali ne i neposredan kontakt sa domaćom publikom i autorima.
 
Groucho Marx:
Moram da spomenem Dikana, da se ne zaboravi. Onog sto je cedio suvu drenovinu... :)

Bravo, Gručo :D To je odličan strip. Nešto kao naš Asterix. Jedino što nije urađeno puno epizoda :cry: A i ono što je urađeno Zabavnik je upropastio štampajući ih u nastavcima od po 1 strane u svakom broju, što je često bilo vrlo teško za praćenje.
 
alien:
Groucho Marx:
Moram da spomenem Dikana, da se ne zaboravi. Onog sto je cedio suvu drenovinu... :)

Bravo, Gručo :D To je odličan strip. Nešto kao naš Asterix. Jedino što nije urađeno puno epizoda :cry: A i ono što je urađeno Zabavnik je upropastio štampajući ih u nastavcima od po 1 strane u svakom broju, što je često bilo vrlo teško za praćenje.

Dikan je meni toliko...khm..pa ne znam....
Bolje da su uradili Supermilorad iz Leskovac
 

Back
Top