Mreža se zapetljala, potreban savet

Mr. Anđelić

Početnik
Poruka
24
Kako biste bolje razumeli šta želim da postignem priložio sam šemu uz post.

Dakle, imam 2 računara (PC1 i PC2). Ideja je da sa PC1 imam pristup PC2 kao i da oba računara imaju izlaz na net.
Pritom, na PC2 nalazi se web server te je veoma važno da put net->PC2 bude otvoren (što se switcha tiče, ruter je ok).

Nisam nikada koristio switch pa me interesuje da li je šema koju sam priložio ostvarljiva na ovakav način, teoretski mi se čini ok, al ipak bi voleo da čujem šta kažu iskusniji, da ne kupujem switch za džabe.

Prvo sam hteo da povežem PC1 i PC2 sa crossover kablom, al tu se javlja problem jer oba računara imaju samo 1 ethernet izlaz pa ako bi ih zauzeo sa crossoverom onda ne bi mogao da ih nakačim na ruter.
PC2 će biti non-stop uključen, tako da ako neko ima bolju, čitaj jeftiniju, varijantu osim switcha bio bih zahvalan da je čujem.
 

Prilozi

  • shema.jpg
    shema.jpg
    9,4 KB · Pregleda: 15
Hvala, imao sam i prvu opciju u vidu al nekako mi se ova sa switch-em čini sigurnije i fleksibilnije a nisu ni preterano skupi switchevi.

Koliko sam ja razumeo, neupravljivi switchevi šalju primljeni signal do svih računara pa onda je na računaru da razabere da li je signal upućen njemu ili ne, po ovoj priči mi se čini da switch ne bi trebao da ometa funkcionisanje web servera, da li grešim?
 
Ja mislim da ce tu morati jos nesto da se cacne. Kad si preko rutera nakacen na net racunar ima jednu javnu ip adresu. Kad si nakacen na switch pa na ruter onda svaki racunar ima svoju ip adresu u lokalnoj mrezi i jednu jedinstvenu ip adresu na netu za oba racunara (zato nam sluzi ruter). E da bi neko pristupio tvom web serveru ti moras da kazes ruteru da ga pusti tj. koji racunar koji ip u tvojoj lokalnoj mrezi ima web server i da omogucis pristup http ftp il nesto 10-to. Bar ja tako mislim. Nadam se da sam bio jasan.
 
Što se softverskog dela tiče tu nebi trebalo biti problema, to je moj fah.
A u ruteru sam već podesio da sve dolazne zahteve preusmerava na računar sa serverom tako da to neće biti problem. Mislio sam jedino ako switch nema u sebi neki firewall ili tako nešto mada, više sam to pitao ako neko ima iskustva sa time jer sam 99% siguran da će to sve raditi, teoretski je sve ispravno.
 
Valjda se prevodjenje javne adrese u privatnu krsti kao network adress translation (NAT), a usmeravanje paketa kojekude rutiranje (bez obzira da li se rutiranje obavlja unutar privatne mreže ili javne ili javne i privatne).
@anđelčić
kod kućnih rutera nema nikakvih problema, manje-više je sve podešeno, potrebno je samo ukucati adrese i uglavnom sve radi. Problemi nastaju kad se situacija zakomplikuje sa više raznoraznih uređaja.
 
Kako biste bolje razumeli šta želim da postignem priložio sam šemu uz post.

Dakle, imam 2 računara (PC1 i PC2). Ideja je da sa PC1 imam pristup PC2 kao i da oba računara imaju izlaz na net.
Pritom, na PC2 nalazi se web server te je veoma važno da put net->PC2 bude otvoren (što se switcha tiče, ruter je ok).

Nisam nikada koristio switch pa me interesuje da li je šema koju sam priložio ostvarljiva na ovakav način, teoretski mi se čini ok, al ipak bi voleo da čujem šta kažu iskusniji, da ne kupujem switch za džabe.

Prvo sam hteo da povežem PC1 i PC2 sa crossover kablom, al tu se javlja problem jer oba računara imaju samo 1 ethernet izlaz pa ako bi ih zauzeo sa crossoverom onda ne bi mogao da ih nakačim na ruter.
PC2 će biti non-stop uključen, tako da ako neko ima bolju, čitaj jeftiniju, varijantu osim switcha bio bih zahvalan da je čujem.

switch ti ne treba. Napravis mrezu, share na particije i to ti je sva mudrost. Na net idete istom ip adresom, a unutar mreze ruter dodeli svakom kompu adresu.
 
switch ti ne treba. Napravis mrezu, share na particije i to ti je sva mudrost.

Nego šta...al kad bi imao 2 LAN kartice. A ovako sam uzeo switch umesto lan kartice jer imam planove da ekspandiram mrežu u budućnosti. Ne znam zašto sam uopšte odgovarao na ovaj post jer sam ubeđen da nisi pročitao ni prva 2 posta teme, da jesi i sam bi video da nije izvodljivo bez dodatne komponente (mrežne karte, switch, hub...)
 
Nego šta...al kad bi imao 2 LAN kartice. A ovako sam uzeo switch umesto lan kartice jer imam planove da ekspandiram mrežu u budućnosti. Ne znam zašto sam uopšte odgovarao na ovaj post jer sam ubeđen da nisi pročitao ni prva 2 posta teme, da jesi i sam bi video da nije izvodljivo bez dodatne komponente (mrežne karte, switch, hub...)


Dva kompa su kod mene bila spojena tri godine na conexant adsl ruter i mogao sam svakom od njih pristupiti ako stavim particije na share.

U prevodu dao sam net mom komsiji, samo smo pustili kabel preko krova do njegovog stana.

Inace radio sam odrzavanje sistema i pravljenje mreza. Pravi sam pauk.:)
 
Što se softverskog dela tiče tu nebi trebalo biti problema, to je moj fah.
A u ruteru sam već podesio da sve dolazne zahteve preusmerava na računar sa serverom tako da to neće biti problem. Mislio sam jedino ako switch nema u sebi neki firewall ili tako nešto mada, više sam to pitao ako neko ima iskustva sa time jer sam 99% siguran da će to sve raditi, teoretski je sve ispravno.

nema switch firewall, on je najobicniji razvodnik i to je to.
 
Odlično, aj mi objasni kako to može da se izvede.
Dakle, imam 2 kompa - oba imaju po 1 NIC, i imam ruter koji ima samo 1 ethernet izlaz.
Objasni konkretno šta i kako bi povezao tako da oba kompa budu u LAN-u i da imaju izlaz na net.


Vec sam ti rekao, ali ti imas drugi problem koji tebe yebe, a to je sto bi imao nesto a ne bi dao novce.

Moras kupiti ruter sa vise izlaza i problem resen, ili iznajmi od njih. Ja sam iznajmio jednokratno od svog provajdera.
 
Vec sam ti rekao, ali ti imas drugi problem koji tebe yebe, a to je sto bi imao nesto a ne bi dao novce.

Moras kupiti ruter sa vise izlaza i problem resen, ili iznajmi od njih. Ja sam iznajmio jednokratno od svog provajdera.

Jel me ti zezaš ili...?

Znači da ipak treba da kupim nešto, a pošto sam kratak na novcu birao sam jeftiniju varijantu (switch mesto ruter-a), i uradio sam pravu stvar jer sam veoma zadovoljan kako sve radi.
Prvo je bilo samo povežeš mrežu i to je to da bi na kraju ispalo da IPAK treba da kupim nešto.
Molim te ako nemaš ništa pametno ili inovativno da kažeš što bi eventualno nekog zanimalo nemoj onda ništa reći. Ja verujem da si ti iskusan u pravljenju mreža ali pričati ovakve stvari koje ti pričaš može da kaže i moja baba koja ne zna ni šta je kompjuterska mreža...
 

Back
Top