Докази да су се Словени на Балкан доселили у 6. (или било ком) веку

Poruka
12
Odakle su Srbi došli na Balkan? Molim vas preporučite mi neke knjige o tome ili šta već.
Ja sam vršljajući po internetu (forumima) naišao na svakojake teorije, ali mislim da su moguće jedino sledeće dve. Prva je da su Srbi na Balkan doši sa prostora Lužica gde je jedan deo Srba ostao (današnji Beli iliti Lužički Srbi). Druga je da smo na Balkan došli direktno iz pradomovine, odakle su se Srbi odvojili na dva dela (jedan deo smo mi a drugi već pomenuti Lužičani).
Nov sam ovde i nadam se da ćemo lepo da saradjujemo.:)
Pozdrav svima!
 
Južni Sloveni, odnosno Srbi i Hrvati svoje prve države dobili u Panoniji pod Vojimirom i Ljudevitom Posavskim oko 796. godine, odnosno Srbi i pod Višeslavom i Radoslavom 800. godine. Raskolom u hrišćanskoj crkvi 1054. godine nastala je podela između Srba i Hrvata na pravoslavce (istočne hrišćane) i katolike (zapadne hrišćane). Međutim, u srpskim državama Bodina, Miroslava i posebno Nemanjića na Balkanu, slobodno je radila Katolička crkva, dok je Pravoslavna crkva imala svoje centre u Dalmaciji, Slavoniji, Južnoj Ugarskoj (Vojvodini) i staroj (banskoj) Hrvatskoj: Mljet, Krupa, Krka, Krušedol, Hopovo, Orahovica, Marča, Sremski Karlovci...Ovo sam napisao na drugoj temi kao i ovaj tvoj odgovor na temi doseljavanje slovena.Jer Srbi dokumentovano postoje od VI-VII veka.

Moja preporuka je Konstantin Jericek priznata od Beckog Univerziteta saradnja sa domacim istoricarima.
Ovo dodje kao priznata klasika a posle mozes da predjes na druge i da uporedjujes sklapas i td.
 
Договор је да ову тему не пребацујете на друге политичке теме, где су као супротстављена два става, у коме се доказује нешто што је већ присутно, а оно што није присутно се узима као да је присутно.
Дакле обрнуто од нормалног.
Дакле, Словени су већ присутни.
Треба доказати да су се доселили.

Изволите постављати доказе ако их уопште има, (а ако их нема онда та тврдња представља бесмислицу.)

Дакле сви докази би били на једној теми тако да можемо да видимо колико су уверљиви.
 
Договор је да ову тему не пребацујете на друге политичке теме, где су као супротстављена два става, у коме се доказује нешто што је већ присутно, а оно што није присутно се узима као да је присутно.
Дакле обрнуто од нормалног.
Дакле, Словени су већ присутни.
Треба доказати да су се доселили.

Изволите постављати доказе ако их уопште има, (а ако их нема онда та тврдња представља бесмислицу.)

Дакле сви докази би били на једној теми тако да можемо да видимо колико су уверљиви.

У Тактици цара Лава VI Мудрог стоји следеће:

Лав VI:
И Словени су, наиме, били непријатељи када су живели с оне стране Истра, којег зовемо и Дунавом. Постављајући им се насупрот и против њих ратоваху Ромеји. И они су тада живели скитачки, пре него што су прешли Истар и подвргли шије под јарам ромејске власти.
 
1. Свако је од некуд негде дошао. Не постоји нико ко није дошао од некуд (или неко његов од предака).

2. По твојој логици, ја могу да отворим тему "Докази да су Словени одувек на Балкану" и да кажем - "Ако не поставите доказе да су Словени одувек на Балкану, то значи да су дошли од некуд", што би опет био логичнији закључак од твог закључка из првог поста.
 
1. Свако је од некуд негде дошао. Не постоји нико ко није дошао од некуд (или неко његов од предака).

2. По твојој логици, ја могу да отворим тему "Докази да су Словени одувек на Балкану" и да кажем - "Ако не поставите доказе да су Словени одувек на Балкану, то значи да су дошли од некуд", што би опет био логичнији закључак од твог закључка из првог поста.

Не.
Словени су већ на Блакану, по језику, народној култури и изгледу(фенотипу), оргинални(различити).
Онај ко тврди да су се доселили и кад, што је другчије од садашњег стања, мора то да докаже.

Модератор је пристао, тако да је тема готова ствар.
 
Не.
Словени су већ на Блакану, по језику, народној култури и изгледу(фенотипу), оргинални(различити).
Онај ко тврди да су се доселили и кад, што је другчије од садашњег стања, мора то да докаже.

Модератор је пристао, тако да је тема готова ствар.
jel i ti čitaš Deretića?
 
У Тактици цара Лава VI Мудрог стоји следеће:

Оригинално на грчком:

581588

581589


Енглески превод читавог дела: https://www.scribd.com/document/321408134/Tactica-of-Emperor-Leo-VI-the-Wise

mos31.jpg
 
слабо се ја разумем у методологију историчара, али мислим да то иде отприлике тако што имамо нпр. ове доказе које је Славен поставио, па онда оног византијског цара "О управљању државом" (или како се зове) и сл. књижице, а онда на то додамо нпр. тражење о томе има ли доказа о постојању словена пре тог периода на Балкану, па ако нема, онда повежемо ова два, даље, има ли писаних трагова на споменицима или писаним словенским језиком. Ако има, значи да су били пре тога на Балкану, ако нема, онда се уклапа у ово горе написано. Римљани су свакако уредно записивали дешавања у свом царству. Онда имамо неке антрополошке методе вероватно, затим нека логичка закључивања, типа.... заиста је Дунав река која је велика природна граница. Имамо толико доказа да су разни дивљи народи упадали у Римско царство (углавном за Германе, али и остале), где су пљачкали, па се полако и насељавали и почињали нормалне животе итд..итд...

Делује ми као да није у питању завера, већ да је јасно доказано или учињено врло вероватним да су Словени заиста дошли са друге стране Дунава.

Али ок...пошто се траже докази, ту ће историчари боље да објасне постављачу теме.
 
Из Јерменске географије оснивача јерменске историографије, Ананије Ширакација (VII столеће):

Јерменски географ:
На југу је Тракија у ужем смислу, а на северу велика земља Дакија настањена са Словенима којих има 25 племена, у земљи коју су напали Готи који су дошли из острва Скандије које Германи називају Хаемија. Словени су прешли преко реке Дон и освојили друге земље Тракије и Македонију, те ушли у Ахају и Далмацију.

581599


Anania-Shirakatsi_03.jpg
 
Оригинално на грчком:

Pogledajte prilog 581588
Pogledajte prilog 581589

Енглески превод читавог дела: https://www.scribd.com/document/321408134/Tactica-of-Emperor-Leo-VI-the-Wise

Енглези, Грци....само ти недостају још и Венецијанци па да трилинг лажова буде потпун!
Славене, јел стварно мислиш да неко верује још увек у те списе?
На наше рођене очи и уши исти ти који су писали повест старог века лажу о ономе што се сада дешава!
...
"Верују" само они који морају да ћуте да не би били избачени из "академске заједнице" и да не би копали по кантама за смеће после.
Ето то је смисао свега.
....
Иначе, јесмо дошли, тј неких 20-30% су дођоши, Словени (И1+И2+Р1а), остали 70-80% (Ј1, Ј2, Р1б, Ев13....)су староседеоци, који су прихватили србско име и србски језик. А статистика ПОРЕКЛА се разликује из најглупљег разлога што су тестирања добровољна, а И1/И2 ВОЛЕ да се тестирају јако више од других, Е-В13 заболе уво за то....као и Р1Б које има знатно више него што се претпоставља.
Да није Турака било та граница би била врло јасна, ал Турци су помешали све живо, па се више не зна ко је ко, иначе још за цара Душана се знало ко је ко.
 
Sad će da bidne kako je to sve jedna velika zavera , svi lažu samo iskusno forumaško oko zna da su to sve laži.
слабо се ја разумем у методологију историчара, али мислим да то иде отприлике тако што имамо нпр. ове доказе које је Славен поставио, па онда оног византијског цара "О управљању државом" (или како се зове) и сл. књижице, а онда на то додамо нпр. тражење о томе има ли доказа о постојању словена пре тог периода на Балкану, па ако нема, онда повежемо ова два, даље, има ли писаних трагова на споменицима или писаним словенским језиком. Ако има, значи да су били пре тога на Балкану, ако нема, онда се уклапа у ово горе написано. Римљани су свакако уредно записивали дешавања у свом царству. Онда имамо неке антрополошке методе вероватно, затим нека логичка закључивања, типа.... заиста је Дунав река која је велика природна граница. Имамо толико доказа да су разни дивљи народи упадали у Римско царство (углавном за Германе, али и остале), где су пљачкали, па се полако и насељавали и почињали нормалне животе итд..итд...

Делује ми као да није у питању завера, већ да је јасно доказано или учињено врло вероватним да су Словени заиста дошли са друге стране Дунава.

Али ок...пошто се траже докази, ту ће историчари боље да објасне постављачу теме.

Pa mogu ti reći da si na dobrom putu.
 
Енглези, Грци....само ти недостају још и Венецијанци па да трилинг лажова буде потпун!
Славене, јел стварно мислиш да неко верује још увек у те списе?
На наше рођене очи и уши исти ти који су писали повест старог века лажу о ономе што се сада дешава!
...
"Верују" само они који морају да ћуте да не би били избачени из "академске заједнице" и да не би копали по кантама за смеће после.
Ето то је смисао свега.
....
Иначе, јесмо дошли, тј неких 20-30% су дођоши, Словени (И1+И2+Р1а), остали 70-80% (Ј1, Ј2, Р1б, Ев13....)су староседеоци, који су прихватили србско име и србски језик. А статистика ПОРЕКЛА се разликује из најглупљег разлога што су тестирања добровољна, а И1/И2 ВОЛЕ да се тестирају јако више од других, Е-В13 заболе уво за то....као и Р1Б које има знатно више него што се претпоставља.
Да није Турака било та граница би била врло јасна, ал Турци су помешали све живо, па се више не зна ко је ко, иначе још за цара Душана се знало ко је ко.

Човек је лепо питао који су извори на основу којих се тврди оно што је генерално становиште историјске науке. Али морам рећи на твоје стварно мислиш да неко да очигледно ниси упућен чим мислиш да су становишта Српске аутохтонистичке школе универзално прихваћена. ;) И нема проблема; ту нису само Грци, Енглези и Латини, већ и Јермени, Сиријци и други.

Поставио сам му два писана извора...ево и трећег; Јован Ефески (VI столеће):

Јован Ефески:
Ta иста година, трећа по смрти цара Јустина, позната je и по најезди једног проклетог народа који ce зове Склавонима, који je прегазио целу Грчку, земљу Тесалију, и целу Тракију, освојио градове и заузео велики број тврђава, опустошио и попалио, народ бацио y ропство, a себе прогласио господаром целе земље y којој су ce на силу настанили и y њој живели као y властитој, без страха.
 
Човек је лепо питао који су извори на основу којих се тврди оно што је генерално становиште историјске науке. Али морам рећи на твоје стварно мислиш да неко да очигледно ниси упућен чим мислиш да су становишта Српске аутохтонистичке школе универзално прихваћена. ;) И нема проблема; ту нису само Грци, Енглези и Латини, већ и Јермени, Сиријци и други.

Поставио сам му два писана извора...ево и трећег; Јован Ефески (VI столеће):

Ма нисам ја никакав изворњак, напротив, мада, ако оћемо поштено, ВЕЋИНА данашњих Срба су староседеоци, а то су не-Словени.
А што се тиче Сиријаца, итд...нипта ново, одувек су градске цивилизације блатиле и лоше причале од дивљацима и људима из шуме, што смо ми били.
Нема разлике између Сиријаца и Грка, то је сукоб градске културе и културе слободних ливада и шума. Мало песнички речено, ал то је то....
 
У Тактици цара Лава VI Мудрог стоји следеће:

Још мало од Лава VI; када пише о обичајима и животу Старих Словена (наставак из 18. главе Тактикона):

Лав Филозоф:
...када су живела с оне стране Дунава, у сопственој земљи. Одакле овамо доведена...

581616


Лав Филозоф пише да је словенска земља била са друге стране Дунава, одакле су они дошли на ромејско тле.
 

Back
Top