Zakon o Dijaspori

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Pozdrav,

Upravo Vesna Pesic izlaze svoje misljenje o zakonu o dijaspori koje je vezano za etnicke principe a ne za drzavotvorne principe jedene drzave.Na primjer dijaspora moze biti samo Srbijanac pa makar bio on Bosnjak, Madjar, Albanac ili Srbin.To hoce svo vrijeme da kaze Vesna Pesic da se ne moze na osnovu etnickog principa zakon o dijaspori usvajati.

Sta vi mislite dragi gofurmasi o ovom pitanju i zakonu o Dijaspori?
 
Na primjer, ne mogu se ravnati Srbi iz Bosne, Crne Gore, Hrvatske i Makedonije jer su to etnicke grupacije koje zive po starosjedelackom principu.

Srbi koji su otisli u inostranstvo iz Srbije, kao dosljaci imaju vise sanse da se racunaju dijasporom nego sto je to predvidjeno za Srbe iz Bosne koji su etnos starosjedelackog tipa.
 
Pozdrav,

Upravo Vesna Pesic izlaze svoje misljenje o zakonu o dijaspori koje je vezano za etnicke principe a ne za drzavotvorne principe jedene drzave.Na primjer dijaspora moze biti samo Srbijanac pa makar bio on Bosnjak, Madjar, Albanac ili Srbin.To hoce svo vrijeme da kaze Vesna Pesic da se ne moze na osnovu etnickog principa zakon o dijaspori usvajati.

Sta vi mislite dragi gofurmasi o ovom pitanju i zakonu o Dijaspori?

Мислим да је Весна Пешић жешћа далабу.
 
Moje misljenje je da Srbi imaju prava i etnicki prebrojiti svoju naciju jer sigurno je da svaka drzava to cini i da jedna Grcka se sigurno brine o svom etnosu ma gdje god bili.Nacionalne manjine su jedna realnost u Srbiji koje se ne mogu sprijeciti a nadam se da to niko nece tu realnost sprijecavati.

Po ovom principu Federacija BiH ima prava da donese svoj zakon o dijaspori i tako obuhvati Bosnjake iz Sandzaka.
 
Vesna Pesic prema tome je govorila o jednom gradjanskom principu drzave, modelu koji bi obuhvatao samo drzavljane drzave Srbije kao legalne gradjane Srbije.Oni se mogu cak nazvati Srbijancima.Sta je bolje mislim da politicki program stranke Vesne Pesic zahtjeva da ona zastupa stav o gradjanskom modelu drzave a ne o etnickim prebrojavanjima.

Mislim da je pitanje nacionalnih manjina zastareo tip drzavnog uredjenja i mislim da u tome ima prednost gradjanska drzava.Drzava svih gradjana Srbije.Taj princip imali su i Milosevicevi Socijalisti svojevremeno.
 

Back
Top