Влада обележава 75. годишњицу смрти краља Александра

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
БЕОГРАД – Влада Србије организоваће 9. октобра низ манифестација којима ће обележити 75. годишњицу смрти краља Александра Првог Карађорђевића.

Председник Србије Борис Тадић положиће венац на гроб краља Александра у цркви Светог Ђорђа на Опленцу у Тополи, а церемонији ће присуствовати и чланови дипломатског и војно-дипломатског кора у Републици Србији, као и чланови породице Карађорђевић.

У саопштењу Организационог одбора наводи се да ће, по окончању церемоније полагања венаца, у Кући краља Петра Првог на Опленцу бити одржано свечано отварање изложбе „Државнички и ратнички пут краља Александра Првог”, коју реализују Војни музеј у Београду и Задужбина краља Петра Првог у Тополи.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић и принц Александар Карађорђевић положиће 9. октобра, у преподневним сатима, венац на месту погибије краља Александра Првог у Марсеју, у Француској.

У реализацији програма обележавања 75. годишњице смрти краља Александра укључени су Министарство рада и социјалне политике, Министарство одбране, Министарство за дијаспору, Министарство спољних послова и Министарство културе.

Краљ Александар рођен је на Цетињу 16. децембра 1888. године, као други син принца Петра карађорђевића и кнегиње Зорке, ћерке црногорског књаза Николе Птеровића Његоша. Престолонаследник је постао пошто се 1909. године принц Ђорђе одрекао права на престо.

Када се краљ Петар Први 1914. године због болести повукао од владарских послова. Александар је постао регент и као регент је прогласио уједињену Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра 1918. године, непосредно по завршетку Првог светског рата.

После смрти краља Петра 1921. године постао је краљ, а после заоштравања политичких и међунационалних односа у земљи, које је кулминирало убиством неколико хрватских посланика у скупштини, завео је диктатуру 6. јануара 1929. године и потом прогласио Краљевину Југославију.

У спољној политици интензивно је радио на склапању одбрамбених савеза против сила поражених у Првом светском рату које су тежиле ревизији Версајског система мировних уговора.

Убијен је 9. октобра 1934. године по доласку у посету Француској, где је отпутовао да би учврстио одбрамбени савез против нацистичке Немачке. Атентат, у којем је погинуо и француски министар спољних послова Луј Барту, организовали су хрватске усташе и припадници македонског ВМРО-а.

Сахрањен је у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, задужбини краља Петра Првог.

http://www.politika.rs/vesti/najnovije-vesti/index.1.sr.html#v106748

I tako.Srbija obeležava godišnjicu smrti jednog zločinca koji je zbog svoje pohlepe zavio u crno i čiji su građani kasnije zbog njega umirali u Jasenovcu i ustaškim jamama.To ima samo kod nas i nigde više.Razumljivo bi bilo da ovaj dan obeležava Hrvatska a ne mi.
 
aleksandar je antisrpsko djubre, neka ga slave hrvati, imaju razloga. Posle pogibije 50% srpske muske populacije, umesto da se utvrdi u makedoniji, na kosovu i crnoj gori, on se zaleteo da brani hrvate i zlovence! Konjina jedna masonska

Човек је имао замисао која и није била толико лоша, Југославија би увек била јача од Србије, и још би сви Срби били у једној држави. Нажалост, таква се држава не прави са Словенцима и Хрватима... изгледа да то Краљ није схватио, а народ је платио за то. Још једна грешка због које су многи Срби страдали.
 
Човек је имао замисао која и није била толико лоша, Југославија би увек била јача од Србије, и још би сви Срби били у једној држави. Нажалост, таква се држава не прави са Словенцима и Хрватима... изгледа да то Краљ није схватио, а народ је платио за то. Још једна грешка због које су многи Срби страдали.

Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zazalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojavis….. stvar je propala…..

Ništa se ne može zajaziti, nicim sto bi joj se ponudilo.

Ja sam sa tim nacisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina I da se zemlja sva baci na privredno I ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija I etnografija kažu; gde kaže jezik I obicaji, tradicija I najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti I pravo I Bogu drago.

A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usrece. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usreciti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao casa, nezajazljivi i u toliko meri lažni i dvolicni da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samozivih ljudi...

Ne zaboravite Visocanstvo, moje reci. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”

Ovo je rekao vojvoda Živojin Mišić.
 
Свако је склон грешкама... Краљ Александар, очигледно, није сагледао историјски тренутак 1918. године на прави начин. Можда је био вођен и властитим политичким амбицијама и гордошћу, власт ради власти, па му се Србија чинила малом, а Југославија велим. Таман за њега... Нешто слично као и Цар Душан 1348.
 
I tako.Srbija obeležava godišnjicu smrti jednog zločinca koji je zbog svoje pohlepe zavio u crno i čiji su građani kasnije zbog njega umirali u Jasenovcu i ustaškim jamama.To ima samo kod nas i nigde više.Razumljivo bi bilo da ovaj dan obeležava Hrvatska a ne mi.
Slažem se da je stvaranje Jugoslavije bila nesumnjivo najveća greška i da je za to najodgovorniji kralj Aleksandar.
Ali, mislim da on u onom trenuku sigurno nije znao ono što mi danas znamo a da je mogao znati šta će se dešavati ne bi podržao stvaranje Jugoslavije.

Mnogo je veći problem što smo mi 1945 iako poučeni prethodnim iskustvom grešku ponovili.
 
Ђубре одвратно југословенско, ал макар данас због њега можеш да зезаш кроасане како су живели под српским краљем :lol:

Jaka nam vajda od toga.Ako se tako budemo zezali jos malo,odosmo pod led.Ponasamo se kao da nas ima ko Rusa.A u stvari smo smeh.Mislim na globalno.
 
Kralj je imao tacan izvestaj obavestajne sluzbe o atentatu koji se na njega sprema i sta je uradio?
U svemu smo povrsni pa i u vodjenju drzave.Izgleda da nismo bili sposobni da vodimo veliku drzavu.
Sa strane ko god je mogao podmetao je klipove u tockove.Postoji tvrdnja da je na hrvatske poslanike pucao covek koji je bio italijanski agent.
 
Краљ Александар I Карађорђевић је убијен због своје спољне политике, јачао је политичке и трговинске односе са Немачком, а неком је то сметало. Негову политику је наставио и кнез Павле али и он је склоњен са власти додуше не убисвом већ пучем и прогонством из земље.

Што се тиче самог убиства тј. атентата извршен је пред камерама филмских журнала тог доба, сниматељ је пронађен сутрадан мртав ( званично испао кроз прозор хотела ), филм који је у јавности је скраћена верзија док оргинал се налази у Британији ако није уништен до сада. Шеф полиције Марсеља после атентата постаје министар, а министар полиције постаје касније председник владе.
Истрага је траљаво вођена као и сам судски процес, краљици Марији је скренута пажња да случајно не покрене приватну тужбу јер може последице таквог непромишљеног акта да сносе њена деца.
Југословенски истражни органи на челу са одличним полицајцем Владетом Миличевићем указивали су на пропусте у истрази као и на могућност више атентатора јер рупе од устрелних рана на телу краља не поклапају се са рупама на униформи коју је краљ носио, краљ је одвежен у перфектуру града , а не у болницу као француски генерал који је преживео две устрелне ране. Лекар који је позван могао је само да констатује смрт, а ради се о приватном лекару који је радио по добростојећим кућама.
Влада Краљевине Југославије је раније добила упозорење о могућностима атентата на краља али нису предузете никакве против мере.
Истрагу који је водио југословенски полицајац Миличевић доводи до сазнања да је постојао и један тим атентатора у Паризу у случају да атентат у Марсељу не успе. Тако да је у својој истрази закључио да краљ Александар није смео да изађе жив из Француске.
Налогодавци никада нису откривени као и други атентатор на кога су сумњали истражни органи Југославије јер једна устрелна рана је долазила са леђа краља коју никако није могао да нанесе атентатор Величко Димитров Керин познатији као Влада Македонац или Влада шофер.
 
A šta to tebe zabole? :evil:
Ako nećeš da čitaš, stavi me na ignore i miran! :bye:
Па немож брале ти тако да пишеш о краљу, ипак он је сатро све оне који су на Србију кренули 1914. и чинили ратне злочине по Мачви, и догурао 1918. до Караванки.

n9a.JPG


Види брале како Српска краљевска коњица јаше тргом Бана Јелачића 1918.
 
Aleksandra treba da slave hrvati a ne srbi, on je njima napravio drzavu, a srbima samo naskodio, interesantno da su ga isti ti hrvati ubili, uz pomoz fyrom ciganije

On je napravio sebi državu, a ne nama, a niti vama Srbima!

I to nije on napravio, nego Wilson i saveznici u Versaju!
Koliko je to bilo dobro, pokazalo se kasnije!
 
Па немож брале ти тако да пишеш о краљу, ипак он је сатро све оне који су на Србију кренули 1914. и чинили ратне злочине по Мачви, и догурао 1918. до Караванки.

n9a.JPG


Види брале како Српска краљевска коњица јаше тргом Бана Јелачића 1918.

Okupatori.
 

Back
Top