Jedna, sveta, saborna i apostolska Crkva?

Sta podrazumijevate pod Jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu, jer to danas mnoge zbunjuje?
Брате сам знаш услове Православности:

1)апостолско пријемство
2)правилно исповедање вере

Ако једно или оба правила мањкају, те цркве имају само православно име али не и суштину(спасоносну благодат Божију).
 
Dzaba ti i prava istinska ako si los covek.
Тачно!

Исто тако не вреди ни ако си добар човек а мимо си Цркве(дал си у секти или си незнабожац исто ти је).

Ево шта каже богомудри светитељ, миљеник Божији и први архиепископ српски Сава:

''Нити нам строг живот без праве вере у Бога може помоћи, нити нас право исповедање вере без добрих дела може претставити Господу, него треба обоје заједно да бива, да би човек Божији био савршен и да не храмље никаквим недостатком. Јер вера спасава, када љубављу у Богу чини добра''.
+Свети Сава Српски+
 
Исто тако не вреди ни ако си добар човек а мимо си Цркве(дал си у секти или си незнабожац исто ти је).

:roll:
Jeste,neko ko je stvarno dobar covek a musliman je,ili katolik,ce u Pakao,da se krcka,a ti ces u Raj?
aha. Samo se ti nadaj.


''Нити нам строг живот без праве вере у Бога може помоћи, нити нас право исповедање вере без добрих дела може претставити Господу, него треба обоје заједно да бива,да би човек Божији био савршен и да не храмље никаквим недостатком. Јер вера спасава, када љубављу у Богу чини добра''.
+Свети Сава Српски+

Covek NIKADA ne moze biti savrsen,jer je samo covek.
Sa svim svojim manama,zeljama,greskama...jer je ziv,a ne zombi.
 
Т
''Нити нам строг живот без праве вере у Бога може помоћи, нити нас право исповедање вере без добрих дела може претставити Господу, него треба обоје заједно да бива, да би човек Божији био савршен и да не храмље никаквим недостатком. Јер вера спасава, када љубављу у Богу чини добра''.
+Свети Сава Српски+

Jel mozes da malo bolje objasnis sta znaci "ljubavlju u Bogu"?

Postojao je jedan covek, prava dobrica, ni mrava ne bi zgazio a svima je dobro cinio, ziveo je u komunistickim vremenima i nikad u Crkvu nije otisao (osim u posebnim prilikama). I umro je kao pravednik...bio je dobar i za porodicu i za ljude, bez grehova (bar bez posebnih...)
E, sad, da li je moguce (po tebi) da se taj covek nece naci u Raju? On je sve cinio sa ljubavlju, a ko ce oceniti da li je i sta je "iz ljubavi prema Bogu"? Zato te pitam.
Ja takav Raj, bez tog coveka, ne bih mogla da zamislim.......
....ko ce biti u tom Raju ako nece on?:think:

:(:(:(
 
:roll:
Jeste,neko ko je stvarno dobar covek a musliman je,ili katolik,ce u Pakao,da se krcka,a ti ces u Raj?
aha. Samo se ti nadaj.




Covek NIKADA ne moze biti savrsen,jer je samo covek.
Sa svim svojim manama,zeljama,greskama...jer je ziv,a ne zombi.

"Постоји једна саборна и апостолска Црква Христова, не више, чак не ни две скупине изван те су синагоге безбожника и синоди отпадника који не мисле, не верују и не исповедају (веру) као ми истински Хришћани."
Св. Фотије Велики





Човек достиже савршенство обожењем, које се стиче у заједници са Богом(Цркви). Савршен човек је постојао и постоји, јер није само човек него је и Бог. Он је Богочовек, јер има две природе урођену(божанску) и преузету(људску).

Савршен човек је онај који нема греха тј. онај коме су греси опроштени(у буквалном смислу избрисани, непостојећи). Таквих има много.

Сви твоји садашњи и будући проблеми почињу од погрешног мерила човјештва човеком, а не Богочовеком. Плитког си расуђивања и плотског ума, јер од плиткости и тјелесности полазиш, а оне су пролазне и релативне(непостојне).
 
Jel mozes da malo bolje objasnis sta znaci "ljubavlju u Bogu"?

Postojao je jedan covek, prava dobrica, ni mrava ne bi zgazio a svima je dobro cinio, ziveo je u komunistickim vremenima i nikad u Crkvu nije otisao (osim u posebnim prilikama). I umro je kao pravednik...bio je dobar i za porodicu i za ljude, bez grehova (bar bez posebnih...)
E, sad, da li je moguce (po tebi) da se taj covek nece naci u Raju? On je sve cinio sa ljubavlju, a ko ce oceniti da li je i sta je "iz ljubavi prema Bogu"? Zato te pitam.
Ja takav Raj, bez tog coveka, ne bih mogla da zamislim.......
....ko ce biti u tom Raju ako nece on?:think:

:(:(:(

Ево о љубави ту су ти сви одговори. О духовним стварима најбоље да се посаветујеш са сасудима Духа Светога, светим оцима:

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/o_ljubavi/o_ljubavi.htm

Ево и о томе зашто се ван Цркве сигурно иде у пакао:

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/o_nemogucnosti_spasenja_jeretika_i_inovernih.htm

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/nema_spasenja_van_Crkve.htm
 
Ево о љубави ту су ти сви одговори. О духовним стварима најбоље да се посаветујеш са сасудима Духа Светога, светим оцима:

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/o_ljubavi/o_ljubavi.htm

Ево и о томе зашто се ван Цркве сигурно иде у пакао:

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/o_nemogucnosti_spasenja_jeretika_i_inovernih.htm

http://www.pravoslavni-odgovor.com/Crkva_Hristova/nema_spasenja_van_Crkve.htm

Hvala, Vladane, ali dosta mi je citata. Mislila sam da ces svojim recima. Ako ti misli s da ima logike ovo sto sam te pitala, u redu.
Ja mislim da nema, a ko je taj sudija, osim Boga, zivo me zanima...?:think:
Ali, kao i uvek kad zelim da razgovaram direktno, svojom glavom i recima, ne dobijem odgovor...jednostavan.
 
Hvala, Vladane, ali dosta mi je citata. Mislila sam da ces svojim recima. Ako ti misli s da ima logike ovo sto sam te pitala, u redu.
Ja mislim da nema, a ko je taj sudija, osim Boga, zivo me zanima...?:think:
Ali, kao i uvek kad zelim da razgovaram direktno, svojom glavom i recima, ne dobijem odgovor...jednostavan.
Моје речи су само понављање светих отаца и њихових речи, ништа више. Ја своја мишљења о Православљу немам, јер је у истинском Православљу све јасно као дан, нема места за ''своје'' умовање, ИСТИНА ЈЕ ЦЕЛА ПРЕДАТА, не требају јој додаци. Постоји свето Предање(кога екуменисти омаловажавају и критиком скрнаве) ту су СВИ ОДГОВОРИ.

Врло просто. Твоја мерила љубави и правде се разлику од Божијих. Божија мерила су нам предали Његови ученици(апостоли и свети оци). Читај њихова житија и поуке.

"Води рачуна о речима Отаца као о речима Божијим"
Свети Јевтимије Велики



"Ако се обратимо извору Божанског Предања, одмах ће престати људска заблуда."
Свети Кипријан Картагински



"Учење Светих Отаца Источне Цркве је - истинито; то је учење Духа Светог.
Молим вас, држите се тог учења!"
Свети Игњатије Брјанчанинов



"Молим вас, чувајмо одлучно Свету Веру, јер видите колико има одступања од ње и колико морамо захваљивати Богу што нисмо доспели у неку заблуду, него смо добили и чувамо Веру Православну."
Свети Теодор Студит

Твоја љубав је полтска, телесна и крвна(лако се запали и охлади). Божије мерило љубави је супротно плотској љубави. Она је духовна и никад угасива(све је јача и јача, никада се не умањује него само повећава). Прочитај онај линк о љубави, нећеш се покајати! На разликовању плотске и љубави по Богу се многи саплићу, немој им бити слична.Истражуј и тражи да би открила и нашла!
 
Моје речи су само понављање светих отаца и њихових речи, ништа више. Ја своја мишљења о Православљу немам, јер је у истинском Православљу све јасно као дан, нема места за ''своје'' умовање, ИСТИНА ЈЕ ЦЕЛА ПРЕДАТА, не требају јој додаци. Постоји свето Предање(кога екуменисти омаловажавају и критиком скрнаве) ту су СВИ ОДГОВОРИ.

Врло просто. Твоја мерила љубави и правде се разлику од Божијих. Божија мерила су нам предали Његови ученици(апостоли и свети оци). Читај њихова житија и поуке.


Твоја љубав је полтска, телесна и крвна(лако се запали и охлади). Божије мерило љубави је супротно плотској љубави. Она је духовна и никад угасива(све је јача и јача, никада се не умањује него само повећава). Прочитај онај линк о љубави, нећеш се покајати! На разликовању плотске и љубави по Богу се многи саплићу, немој им бити слична.Истражуј и тражи да би открила и нашла!

Jel' to treba da znaci da se odreknem svega, da odem u manastir? Jer sve sto si naveo to su Sveti Oci pisali, ja ne mogu da budem sveta, sve i da hocu...I kako covek (od krvi i mesa) moze znati sta je Bozje merilo? Koja je to ljubav neugasiva? Osim mozda prema detetu, ili naj-naj blizem svom?
Procitacu link o ljubavi, ali vec sam toliko knjiga citala, koje su me samo navele na pomisao (jer su ih pisali monasi i Svetitelji) da je spas u manastiru. Ja to nikako ne mislim, naprotiv. Valjda se moze ziveti i spasiti i bez manastira, a da ne pricam sto su nasi stariji cesto samo pred smrt primali pricest, znaci, ni bez nekog precestog odlaska u crkvu, vec na praznike i sl.
Niko nije jaci od Boga, nijedan covek, ma kakav isposnik bio i govorio o tome kroz predanja i knjige. Jer bojim se da su dosla vremena fariseja...da svako prica na osudu drugih, a u korist Crkve onako kako se njemu to svidja ili mu odgovara.


"У каквим је ранама наша природна љубав! Како тешку рану на њој представљају страсти! Срце обузето страстима способно је за сваку неправду, за свако безакоње, само да би удовољило својој болесној љубави. Природна љубав пружа ономе ко љуби само земаљско, а о небеском и не размишља Она ратује против Неба и Духа Светога, јер Дух захтева распињање тела. Она ратује против Неба и Духа Светога, јер се налази под влашћу лукавог, нечистог и погинулог духа 1.121-122

Погледај предмете твоје љубави: они ти се страшно допадају? Твоје срце је привезано за њих? Треба да их се одрекнеш. "


Evo, dotle sam citala...Izvini, ali ovakva ljubav negira zivot na zemlji.
Lako je Svecu i isposniku da pise o ovome, ali daj neki praktican savet, kao "pomiriti" i jedno i drugo...mada tu i kaze da je nepomirljivo, znaci, nema spasenja...
Ne verujem.
 
Poslednja izmena:
Tacno je da ne spasava nasa dobrota vec i nasa dobra dela vec Bozja. Isus Hristos je nas Gospod i Spasitelj. On je jedini Put, Istina i Zivot, i mimo Njega nema drugog puta ili istine kojom se moze doci k Ocu ili spasenju.
Pravoslavne i katolicke crkve verju sa su one taj Put i da mimo njih nema spasenja.
Simvol vere, nastao nekoliko vekova nakon Hrista kaze: "Verujem u jednu, svetu, sabornu i apostolsku crkvu". U nekim prevodima ova recenica glasi "Verujem u jednu, svetu, katolicansku i apostolsku crkvu".
Kao sto verujem da su nakon sto su Jevreji odbacili Hrista, njegovi sledbenici - hriscani postali duhovni Izrael, isto tako verujem da ne postoji nijedna crkva, verska zajednica ili organizacija koja je ostala neokaljana i cista da bi kao takva automatski 'imala kartu za Nebo'. Zato duboko verujem da se ovaj deo simvola vere odnosi na pojedince koji:
1. JEDNA - oni su deo univerzalne Bozje, nevidljive, crkve koja okuplja sve verne u svim vekovima i svim geografskim duzinama i sirinama - a ne nacionalne ili geografski odredjene crkve.
2. SVETA - zive svetim, cistim, neporocnim zivotom.
3. SABORNA - zive u miru i slozi, ujedinjeni oko Bozje reco nauke, jednom recju oko Hrista a ne politike i sl. stvari.
4. APOSTOLSKA - je ona crkva koja zivi na apostolskoj nauci. Koja zivi prema Delima apostolskim kako je to kazano nama za pouku u Delima 2,42.
5. CRKVA - crkvu cine vernici - ne zgrade, organizacije i sl. Pismo nas uci da smo svi udi jednog tela - a to telo je Hristova crkva.
 
"Постоји једна саборна и апостолска Црква Христова, не више, чак не ни две скупине изван те су синагоге безбожника и синоди отпадника који не мисле, не верују и не исповедају (веру) као ми истински Хришћани."
Св. Фотије Велики

Izvini,ko ti je taj Fotije?
Jel' on Bog? Nije. Sta on zna. Nadahnuo ga Sveti Duh malo sutra...
Vidis da je iskljuciv i netolerantan,siri mrznju,naziva ljude otpadnicima,da li je to osobina svete osobe? Naravno da nije.
I sad ste zbog njega i njemu slicnih,koji su zeleli da se uvale na neke polozaje u Crkvi,ti i oni tvoji,tako puni gordosti. A samo ste zalutale ovcice. :(

"Човек достиже савршенство обожењем, које се стиче у заједници са Богом(Цркви). Савршен човек је постојао и постоји, јер није само човек него је и Бог. Он је Богочовек, јер има две природе урођену(божанску) и преузету(људску).

Савршен човек је онај који нема греха тј. онај коме су греси опроштени(у буквалном смислу избрисани, непостојећи). Таквих има много.

Covek postaje savrsen ubijanjem ljudskosti u sebi i obozavanjem Boga? :confused:
Ne,Vladane,tako postaje zombi.

"Сви твоји садашњи и будући проблеми почињу од погрешног мерила човјештва човеком, а не Богочовеком. Плитког си расуђивања и плотског ума, јер од плиткости и тјелесности полазиш, а оне су пролазне и релативне(непостојне
Svi tvoji problemi pocinju od tvoje gordosti,besa. Uopste nisi olocenje smernosti,cistote dushe.
Nesto mi je jako interesantno...skoro svi,ako ne mozda i svi,tvoji citati sa kojima ovde gushish,prenose reci nekakvih staraca,svetaca ili otpadnika od zvanicne Crkve ili od pomahnitalog Jehove,koji preti i poziva na kaznjavanje ako ne budete dobri.
Sta bi sa Isusom? U njegovim recima ti je tesko da se pronadjes?
 
Izvini,ko ti je taj Fotije?
Nesto mi je jako interesantno...skoro svi,ako ne mozda i svi,tvoji citati sa kojima ovde gushish,prenose reci nekakvih staraca,svetaca ili otpadnika od zvanicne Crkve ili od pomahnitalog Jehove,koji preti i poziva na kaznjavanje ako ne budete dobri.
Sta bi sa Isusom? U njegovim recima ti je tesko da se pronadjes?


Stvarno, bre, Vladane, daj o'ladi malo. Bog kakvim ga ti predstavljaš zaista podseća na nekog šerijatskog sudiju. Čoveče, nije Hristos nekakav namrgođeni sudija sa engleskom perikom i gomilom knjiga kupusara na osnovu kojih sudi.

Naš Bog voli ljude. "Hodite k Meni svi vi koji ste umorni i Ja ću vas odmoriti"

Nina, raj je zajednica sa osobom koju voliš, pakao je stanje odvojenosti od Onoga kojem po prirodi težiš. Dakle, pakao nije mesto na kojem demoni muče ljude, kuvaju u kazanima i slične srednjevekovne rimokatoličke gluposti
 
Tacno je da ne spasava nasa dobrota vec i nasa dobra dela vec Bozja. Isus Hristos je nas Gospod i Spasitelj. On je jedini Put, Istina i Zivot, i mimo Njega nema drugog puta ili istine kojom se moze doci k Ocu ili spasenju.
Pravoslavne i katolicke crkve verju sa su one taj Put i da mimo njih nema spasenja.
Simvol vere, nastao nekoliko vekova nakon Hrista kaze: "Verujem u jednu, svetu, sabornu i apostolsku crkvu". U nekim prevodima ova recenica glasi "Verujem u jednu, svetu, katolicansku i apostolsku crkvu".
Kao sto verujem da su nakon sto su Jevreji odbacili Hrista, njegovi sledbenici - hriscani postali duhovni Izrael, isto tako verujem da ne postoji nijedna crkva, verska zajednica ili organizacija koja je ostala neokaljana i cista da bi kao takva automatski 'imala kartu za Nebo'. Zato duboko verujem da se ovaj deo simvola vere odnosi na pojedince koji:
1. JEDNA - oni su deo univerzalne Bozje, nevidljive, crkve koja okuplja sve verne u svim vekovima i svim geografskim duzinama i sirinama - a ne nacionalne ili geografski odredjene crkve.
2. SVETA - zive svetim, cistim, neporocnim zivotom.
3. SABORNA - zive u miru i slozi, ujedinjeni oko Bozje reco nauke, jednom recju oko Hrista a ne politike i sl. stvari.
4. APOSTOLSKA - je ona crkva koja zivi na apostolskoj nauci. Koja zivi prema Delima apostolskim kako je to kazano nama za pouku u Delima 2,42.
5. CRKVA - crkvu cine vernici - ne zgrade, organizacije i sl. Pismo nas uci da smo svi udi jednog tela - a to telo je Hristova crkva.

Итекак постоји једна и једина Истинска Православна Црква.Јер је сачувала оно што је остало од Светих апостола.А Символ вере је оно што су веровали и сами Апостоли.Само што је сажета и јасно изнето ради одбране од изкривљења која су у доба Византује поједини јеретици пробали да наметну као право и исправно.
Цркву чине верници који исповедају оно што је православље сачувало од Светих апостола и отаца Цркве.
 
Итекак постоји једна и једина Истинска Православна Црква.Јер је сачувала оно што је остало од Светих апостола.А Символ вере је оно што су веровали и сами Апостоли.Само што је сажета и јасно изнето ради одбране од изкривљења која су у доба Византује поједини јеретици пробали да наметну као право и исправно.
Цркву чине верници који исповедају оно што је православље сачувало од Светих апостола и отаца Цркве.

A šta ćemo sa matejevcima? I oni su istinski, a opet ne vam ne valjaju?
 
Stvarno, bre, Vladane, daj o'ladi malo. Bog kakvim ga ti predstavljaš zaista podseća na nekog šerijatskog sudiju. Čoveče, nije Hristos nekakav namrgođeni sudija sa engleskom perikom i gomilom knjiga kupusara na osnovu kojih sudi.

Naš Bog voli ljude. "Hodite k Meni svi vi koji ste umorni i Ja ću vas odmoriti"

Nina, raj je zajednica sa osobom koju voliš, pakao je stanje odvojenosti od Onoga kojem po prirodi težiš. Dakle, pakao nije mesto na kojem demoni muče ljude, kuvaju u kazanima i slične srednjevekovne rimokatoličke gluposti

Ти да систи очигледно никад ниси читао старечник,доборотољубље и друге књиге.
 

Back
Top