Vrtna keramika?

Mislim da je i ovo lepa ideja...nešto kamena, nekoliko amfora, tujice....
246rt5f.jpg
 
Prelepo je Mari.......ali, moram da napomenem da praviti fontanu nije ni malo jednostavno, nije ni malo jeftino čak i da sve sami radite. Moraju se ispoštovati sva pravila kako bi to lepo funkcionisalo .....u suprotnom, ta fontana postaje noćna mora.
Ovo iz ličnog iskustva govorim jer smo mi sami, tj. sa prijateljima pravili našu......ako neko bude želeo da se oproba, rado ću pomoći opisom ili savetom.
 
Prelepo je Mari.......ali, moram da napomenem da praviti fontanu nije ni malo jednostavno, nije ni malo jeftino čak i da sve sami radite. Moraju se ispoštovati sva pravila kako bi to lepo funkcionisalo .....u suprotnom, ta fontana postaje noćna mora.
Ovo iz ličnog iskustva govorim jer smo mi sami, tj. sa prijateljima pravili našu......ako neko bude želeo da se oproba, rado ću pomoći opisom ili savetom.

Znam Ljiljo..ja i ne bih tako impozantnu kao tvoja fontana što je, ali za merak plaćam...a tvoji vrtni patuljci su savršeni..neznam moju Lisu kako bi poštovala vrtni red.....
 
Mari , tema je odlicna, stize prolece, primice se vreme kada cemo dosta vremena provoditi u uredjenju dvorista . Dobro ce doci svaka ideja ili savet.Konkretno imam problem sa travom koja je unistena od strane mog psa. I moracu da se posvetim pripremi zemlje i sejanju ali i nekim promenama a to su staze. Na Ljiljinim slikama sam primetila kamene staze u travi i to mi se mnogo dopada jer izgleda prirodno za razliku od gomile betona.Ono sto me interesuje da li je kamen kupljen , ili je donesen iz prirode, da li je obradjivan da ne bude grube povrsine i kako kositi travu u fugnama izmedju kamena.Meni izgleda kao dobra ideja za staze pored ograde gde je moj pas stalno u pokretu i sejanje trave tu nebi mnogo pomoglo, jer bi ubrzo bila unistena, a ovo mi se cini kao trajnije resenje i funkcionalnom ali i estetskom smislu.Pozdrav
 
Sanja, baš mi je drago što mislimo o istim stvarima...uredjenju dvorišta!
Gledajući slike kamena u Ljiljinom dvorištu, on je kupljen takav, ja mislim. Što se tiče trave...teško će to opstati pored tvoje kuce, to samo Ljilji uspeva....vaspitala ona to na vreme. Ja Lisu držim u velikom boksu da ne jurca....pustim je da istrči i nazad.
Pitaš kako se šiša trava izmedju kamena...ja makazama običnim....Uostalom meni se dopadaju oni oblici...samo gazišta, recimo videla sam u obliku stope ili tako nekog motiva, pa kad šišaš travu podigneš ih...jeste mukotrpno, ali nije velika cena za naše uživanje u lepo održavanom okolišu, zar ne?
 
Sanja, baš mi je drago što mislimo o istim stvarima...uredjenju dvorišta!
Gledajući slike kamena u Ljiljinom dvorištu, on je kupljen takav, ja mislim. Što se tiče trave...teško će to opstati pored tvoje kuce, to samo Ljilji uspeva....vaspitala ona to na vreme. Ja Lisu držim u velikom boksu da ne jurca....pustim je da istrči i nazad.
Pitaš kako se šiša trava izmedju kamena...ja makazama običnim....Uostalom meni se dopadaju oni oblici...samo gazišta, recimo videla sam u obliku stope ili tako nekog motiva, pa kad šišaš travu podigneš ih...jeste mukotrpno, ali nije velika cena za naše uživanje u lepo održavanom okolišu, zar ne?
Hvala Mari. Ljiljin kamen izgleda jednakih tj. slicnih oblika i verovatno je kupljen.Prosle godine smo kupovali neki kamen za jedan deo zida u dn. sobi i nisam videla ovakav kao u Ljiljinom dvoristu.Inace videla sam onaj koji je grube, neravne povrsine a to nikako nebi odgovaralo nameni u mom slucaju zbog mogucih povreda sapa mog psa.Razmisljala sam i o prepecenoj cigli ali ona je ipak nepostojana, tj. puca.Nije one stare tehnologije koja traje decenijama.Hvala na sugestijama. Mozda se moze kositi trimerom, pitacemo Ljilju kako ona to radi.Pozdrav :bye:
 
Ovaj kamen je kamen za popločavanje ulica......davno su ulice bile njime popločane...kao u Zoni Zamfirskoj ako ste videli. Njega nema u prodaji sada. Mi smo ga kupili od prijatelja koji ga je kupovao godinama gde god je stigao. To su kamenovi teški od 15 do 25 kg, četvrtasti sa zaibljenom gornjom stranom po kojoj se gazi i na dole isklesani u nekakav špic koji se nabija kao klin u zemlju.
Sada imate u kamenolomima da kupite pločaste kamenove....pa kad poredjate te ploče neobičnog oblika takodje izgleda lepo.......kažu mi prijatelji koji imaju vikendicu kod Golupca da tamo ima zelenog pločastog kamena koji se nama jako dopada.
Stazice mogu i od cigle........najbolje one stare ako ima da se negde kupi, one najobičnije a ima i velikog izbora raznih gazišta.
U onom popločanom delu travu kosimo kosilicom, po uglovima i ivicama brenerom......mada ja lepo uzmem makaze u ruke i šišaj jer se vremenom slegao pa je neravan i može da se polomi nož kosilice kad zakači. Usput čupkam sa sve korenom i razne samonikle travke.......ovako, kosilica ih samo ošiša i one opet rastu sve jače.
Da.......ako postavljate kamen ili ciglu.....postavljajte ih u zemlju a izmedju takodje naspite zemlje pomešane sa semeneom trave i ima da nikne.....normalno zalivati.
Ne stavljajte preko zemlje pesak.......moj muž nije hteo da me sluša pa smo u pesak nabijali ono kamenje. Pesak se slagne i razidje i oni se pokrive. Zemlja drži čvršće kamen da ne silazi.
Znači, prekopate zemlju, skinete sloj zemlje, stavite kamen u rastrešenu zemlju, udarite ga par puta i izgazite da lepo legne i sa strane još nabijete zemlje nekim metalom da se svuda popune šipljine. Izmedju kamenja ostavljate nepopunjen prostor u koji kada završite sipate zemlju sa semenom trave, sve lepo nabijete prstima ili nečim drugim i zalijete.
 
Ovaj kamen je kamen za popločavanje ulica......davno su ulice bile njime popločane...kao u Zoni Zamfirskoj ako ste videli. Njega nema u prodaji sada. Mi smo ga kupili od prijatelja koji ga je kupovao godinama gde god je stigao. To su kamenovi teški od 15 do 25 kg, četvrtasti sa zaibljenom gornjom stranom po kojoj se gazi i na dole isklesani u nekakav špic koji se nabija kao klin u zemlju.
Sada imate u kamenolomima da kupite pločaste kamenove....pa kad poredjate te ploče neobičnog oblika takodje izgleda lepo.......kažu mi prijatelji koji imaju vikendicu kod Golupca da tamo ima zelenog pločastog kamena koji se nama jako dopada.
Stazice mogu i od cigle........najbolje one stare ako ima da se negde kupi, one najobičnije a ima i velikog izbora raznih gazišta.
U onom popločanom delu travu kosimo kosilicom, po uglovima i ivicama brenerom......mada ja lepo uzmem makaze u ruke i šišaj jer se vremenom slegao pa je neravan i može da se polomi nož kosilice kad zakači. Usput čupkam sa sve korenom i razne samonikle travke.......ovako, kosilica ih samo ošiša i one opet rastu sve jače.
Da.......ako postavljate kamen ili ciglu.....postavljajte ih u zemlju a izmedju takodje naspite zemlje pomešane sa semeneom trave i ima da nikne.....normalno zalivati.
Ne stavljajte preko zemlje pesak.......moj muž nije hteo da me sluša pa smo u pesak nabijali ono kamenje. Pesak se slagne i razidje i oni se pokrive. Zemlja drži čvršće kamen da ne silazi.
Znači, prekopate zemlju, skinete sloj zemlje, stavite kamen u rastrešenu zemlju, udarite ga par puta i izgazite da lepo legne i sa strane još nabijete zemlje nekim metalom da se svuda popune šipljine. Izmedju kamenja ostavljate nepopunjen prostor u koji kada završite sipate zemlju sa semenom trave, sve lepo nabijete prstima ili nečim drugim i zalijete.

Prepoznala sam da je kao nekadasnja kaldrma, pa me je to i zbunilo da ima takvog kamena da se kupi. Prelepo mi izgledaju te siroke staze.Ima danas svega da se nadje , od materijala ali meni nekako za oko padnu bas neke neobicne stvari kojih nema da se kupe, ili nadju.Hvala na svim savetima, jedva cekam da se vremenske prilike poprave pa na posao da se spasem ovog blatista sto mi pas napravi.:bye:
 
Pade mi na pamet ideja za stazu uz ogradu gde bi Blek trčao čuvajući istu :rotf:
Staza može biti od krupnog šljunka a da se on ne bi raznosio i u travu (i upropstio kosilicu) ili na beton uz ivicu se kao malena ogradica, zapravo graničnik mogu postaviti cigle na kant. Može i neka ruža puzavica ili klematis ili velika saksija sa nečim a da gospodin ne bi gazio po travi stazica ide na tim mestima u proširenje kao i ogradica.....bože kako ovde da nacrtam to :think:
 
Ljiljo, fenomenalna si. Ciglu vec imam i neke teraco ploce. Pa mogu da kombinujem, recimo te ploce i sljunak, a ivicu da cine cigle na kant.Kao da si znala da ima tu nekih biljki pored ograde.Ja licno vise volim zatvoreno dvoriste, oiviceno zidovima kao na tvojim slikama, sto je daleko intimnije. Ali posto nije, pre Blekovog dolaska sam posadila mnogo zbunova, niskog drveca ali je to prilicno stradalo, a klemantis mogu da pustim da puzi po ogradi.Da li ga imate , i dali znate da li privlaci pcele, ose ?Imala sam ranije neku "Orlovi nokti" tako je zovu, lozu zuto- belih cvetova, koja opija od mirisa, ali ose privlaci ludo. Zahvaljujem se od sveg srca , sto pored mnogo posla i svega, mi pomazete.:heart::heart::heart::bye:
 
Ljiljo, fenomenalna si. Ciglu vec imam i neke teraco ploce. Pa mogu da kombinujem, recimo te ploce i sljunak, a ivicu da cine cigle na kant.Kao da si znala da ima tu nekih biljki pored ograde.Ja licno vise volim zatvoreno dvoriste, oiviceno zidovima kao na tvojim slikama, sto je daleko intimnije. Ali posto nije, pre Blekovog dolaska sam posadila mnogo zbunova, niskog drveca ali je to prilicno stradalo, a klemantis mogu da pustim da puzi po ogradi.Da li ga imate , i dali znate da li privlaci pcele, ose ?Imala sam ranije neku "Orlovi nokti" tako je zovu, lozu zuto- belih cvetova, koja opija od mirisa, ali ose privlaci ludo. Zahvaljujem se od sveg srca , sto pored mnogo posla i svega, mi pomazete.:heart::heart::heart::bye:

E, baš mi je drago da ti se ideja dopada :)
Klematis imam......i ne provlači pčele i ose. Kupuje se na pijaci od onih što donose iz rasadnika. Ima ga milion vrsta. Ove novije varijante koje prodaju su prilagodjene našem podneblju. Najvažnija stvar kod njega je da mu je koren i stablo do visine od 30cm u hladu....sve ostalo može i na suncu. Zato, ako je na suncu, ja oko njega posadim kadifu ili neko drugo bilje koje raste gusto i visine je 30-tak cm da mu drži hlad na korenu a grane su na suncu.
Eto.......možeš kombinovati to šro imaš a gospodin Blek neka trčkara po krupnom šljunku.......pored toga, to je jako dobro za njegove noge
 
Meni se ta vrtna keramika u obliku kojekakvih figurica uopšte ne dopada i da, deluje mi
kičasto.
Volim keramičke saksije u svim mogućim bojama pogotovo ako prave dobar
kontrast sa onim što u njih zasadim.
Volim i staklene saksije pravljene poput vitraža od starog lomljenog
stakla no nikako da navatam seku da me nauči da mogu i sama da
ih pravim
 
Obozavam keramiku i ostali ukras za bastu ali malo, tu i tamo ... :) Moram da priznam, najvise se bojim maminih patuljaka koje hoce da mi nasledi :sad2: ... ne volim ih ... :roll: to je pravi kic:zcepanje:

... ali evo izabrala sam nesto sto mi je bas simpaticno i mogu da zamislim i u mojoj bastici.:)
 

Prilozi

  • !1a4049217133_2c5af3713f_o.jpg
    !1a4049217133_2c5af3713f_o.jpg
    39,3 KB · Pregleda: 12
  • !1amw001.jpg
    !1amw001.jpg
    43,1 KB · Pregleda: 9
  • !1aengel.jpg
    !1aengel.jpg
    85,1 KB · Pregleda: 8
  • !1aGartendeko.jpg
    !1aGartendeko.jpg
    34,7 KB · Pregleda: 8
... i jos malo ... ;)
 

Prilozi

  • !1aGartendeko_0020_Vogel.jpg
    !1aGartendeko_0020_Vogel.jpg
    32,5 KB · Pregleda: 9
  • !1ahaus-garten.jpg
    !1ahaus-garten.jpg
    30 KB · Pregleda: 8
  • !1aMai~07~050.jpg
    !1aMai~07~050.jpg
    107 KB · Pregleda: 8
  • !1aTaube2.jpg
    !1aTaube2.jpg
    80,7 KB · Pregleda: 9
Ni ja nisam ljubitelj patuljaka, labudova.....ali sam poželela jednog. To bi moralo da se pravi jer patuljka u toj pozi nisam našla nigde da kupi. Imamo srebrnu jelku koju smo zasadili kada smo kupili kuću i ideja mi je bila da iza stabla viri patuljak.......znate, kao kada se deca ihraju žmurke pa onako vire iza nekog velikog stabla.....stoje malo ukoso, glava im je zabačena na jednu stranu da bolje vide, pogled napet i znatiželjan dok se rukama oslanjaju na stablo......e, takvog sam zamislila i to samo jednog ...a možda i dva pa da stoji iza kajsije i da se igraju žmurke.......
 
Ni ja nisam ljubitelj patuljaka, labudova.....ali sam poželela jednog. To bi moralo da se pravi jer patuljka u toj pozi nisam našla nigde da kupi. Imamo srebrnu jelku koju smo zasadili kada smo kupili kuću i ideja mi je bila da iza stabla viri patuljak.......znate, kao kada se deca ihraju žmurke pa onako vire iza nekog velikog stabla.....stoje malo ukoso, glava im je zabačena na jednu stranu da bolje vide, pogled napet i znatiželjan dok se rukama oslanjaju na stablo......e, takvog sam zamislila i to samo jednog ...a možda i dva pa da stoji iza kajsije i da se igraju žmurke.......

... videla sam nesto slicno ... male slatke djavolcice kako igraju zmurke, vire iza drveca a jedan naslonjen na drvo sa rukama pred ocima - kao broji ... :lol:

... inace, kako vama uspeva da postavite velike fotke ... moje ispadnu uvek sitne, nista se nevidi kako treba :roll:

:cao:
 
Potupno me je oduševila vaša priča o popločavanju tj. kamenisanju stazice kroz dvorište. I fontana, da, fontana je potpuno delišesna!
Nemamo, doduše, sreće sa početkom proleća ove godine, pa da se posvetimo dvorištima...
 
biće i to.....ja orezah ruže. Samo to....ostalo čeka jer kažu da će biti još malo snega i hladnih dana. I jagorčevina je izašla kao i božur, beli jorgovan je poečeo da izbacije listiće.....znaju biljke :)
 
... videla sam nesto slicno ... male slatke djavolcice kako igraju zmurke, vire iza drveca a jedan naslonjen na drvo sa rukama pred ocima - kao broji ... :lol:

... inace, kako vama uspeva da postavite velike fotke ... moje ispadnu uvek sitne, nista se nevidi kako treba :roll:

:cao:

:rotf::rotf::rotf:
neću djavolčiće nego patuljke.....djavolčića imam tri komata :lol:
 
lepo je Mari......ali praktičan problem u ovakvim rešenjima su biljke koje se posade. Trebaju da bude nekoliko vrsta koje cvetaju u isto vreme, pa opet druge vrste čije cvetanje se nadovezuje, nešto zelenih žbunića .....razne vrste trebaju biti gusto posadjene da se kad precvetaju i kada ih moraš orezati ne vide velike rupe izmedju. Takodje je teško opleviti jer ne znaš gde da nagaziš. I, pravo da ti kažem, nije to nekoliko crepića......to je malo više crepova i dosta pločastog kamena i cigala.
Meni je slatko, divlje, neobuzdano i prirodno deluje ali je teško za održavanje :)
 
Izvinite sto se " umecem " u temu, hteo sam samo da vas pitam, posto nigde na guglu nisam nasao, pa velim, ovde sigurno ima, da li znate gde mogu da nabavim patuljke ili neku slicnu keramicku figuru, ali da mesto bude u Bg-u...
Hitno mi treba...

Unapred zahvalan... :) :D
 
Imaš u garden centrima.....nadji adrese na googlu.....možda u prodavnici pored samog ulaza u Tempo kod kvantaša.....ima posebna radnja za cveće, stolice, stolove i sve za bazene.....vidi i u onoj radnji pored Uradi sam na N.Bgd......ne mogu da se setim kako se zove ali su jedna do druge.......e, da, vidi u Merkuru
 

Back
Top