U Kragujevcu ne ubijaju pse i mačke

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Kragujevac je jedini grad u Srbiji koji se zvanično obavezao da neće vršiti eutanaziju životinja lutalica.


Prema rečima rukovodioca kragujevačke "Zoohigijene" Aleksandra Gajića, u ovom prihvatilištu za pse i mačke lutalice u prethodnih godinu i po dana sterilisano je i vakcinisano, a potom vraćeno na ulice, oko dve hiljade životinja.

"Zoohigijenu", prihvatilište za pse i mačke lutalice u Kragujevcu, osnovao je grad. Odmah po osnivanju, potpisan je i ugovor sa međunarodnom organizacijom za zaštitu životinja "Fir foten" iz Beča, sa odredbom da na području grada neće biti eutanazije, što Kragujevac čini jedinstvenim u Srbiji.

"Kragujevac je jedan od najbezbednijih gradova u Srbiji što se tiče pojave besnila. Na teritoriji grada šetaju se psi koji su vakcinisani, sterilisani, obeleženi, pogotovo u prigradskim delovima, gde postoje dva zaštitna prstena. Te životinje, pošto su prošle svu trijažu, čuvaju svoju teritoriju i ne dozvoljavaju podivljalim psima koji se nalaze u obližnjim šumama da migriraju ka gradu", tvrdi rukovodilac "Zoohigijene" Aleksandar Gajić.

Od ukupno, kako se procenjuje, tri hiljade pasa lutalica na području Kragujevca, do sada je sterilisano oko dve hiljade životinja. Više od 90 odsto pasa lutalica fotografisano je i evidentirano u bazama podataka.

Kragujevačko prihvatilište raspolaže opremljenom hirurškom salom u kojoj profesori Veterinarskog fakulteta u Beogradu svojim studentima drže praktičnu nastavu.

Od oktobra, kragujevačka Asocijacija za zaštitu životinja "Vasgor" u saradnji sa "Zoohigijenom" i austrijskom nevladinom organizacijom "Enimals vidaut houm" počinje realizaciju još jednog projekta.

"Aktivno će se raditi na sterilizaciji pasa lutalica, koji će dobiti posebne ogrlice koje se trenutno rade. Smatram da će oko 300 pasa biti vakcinisano, sterilisano, a potom vraćeno sa mesta odakle su uzeti. Kragujevac se maksimalno zalaže, kao i naša organizacija, da se životinje što više neguju i udome. Ljudi ovde vole životinje, bar 90 odsto stanovništva grada Kragujevca misli tako", rekla je Vesna Jovanović, predsednica Asocijacije za zaštitu životinje "Vasgor".

Treba reći da se mesečno udomi oko 30 životinja, a rekord je postavljen u maju kada su 73 životinje dobile vlasnika. "Vasgor" i "Zoohigijena" pozivaju aktiviste za zaštitu prava životinja da ih posete i uvere se u kvalitet rada i standarde koji se primenju u radu sa životinjama.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=01&nav_id=316355

Uskoro pocinje izgradnja Regionalnog centra za prihvat pasa i macaka u Kragujevcu.

Nisam uspeo da nadjem na internetu tu vest pa sam linkovao ovu :lol:
 
Poslednja izmena:
Ovo je malo previše bajkasto, da bi bilo istinito, ali ... želim i ja da verujem da je moguće. Kragujevac ima gradsku odluku o držanju živ. po kojoj treba dozvola više od 51% komšija za držanje psa u stanu u zgradi, a udomljavanje im tako dobro ide ........ možda su promenili odluku ........
 
Kako to?:eek: A sta rade sa njima u Ovci?:think:

Sterilišu i vraćaju na prvobitno stanište, ili gde god, ako su zaboravili gde je dotično. Ok, super, nema ubijanja, hvala im na tome, najzad su prestali sa tim. Još "samo" da regulišemo pitanje prijave, tj. definiciju prijave i odvodjenje pasa po prijavi. Oni se ne mogu vratiti na prvobitno stanište i njihova sudbina je neizvesna.

Sto se tiče zaraze - možda bi pomoglo kad bi se sve zapalilo, pa onda zalilo krečom iz aviona u trajanju od nekoliko dana, da se sve dobro natopi, a onda ostaviti da se vazduh pročisti u trajanju od par godina i da nestane miris smrti - možda bi tada nestale i bakterije i virusi koji tamo vladaju.
 
U Kragujevcu ih stvarno vracaju tamo gde su ih uhvatili,stave im nekakav plasticni krug na uvo da se zna da su sterilisani i vakcinisani.

Ako neko zeli da ih usvoji obezbedjuju kucicu,mislim da se nesto placa ta kucica,moja komsinica je udomila jednu mesanku i oni su joj doneli kucicu.
 
Poslednja izmena:
U Kragujevcu ih stvarno vracaju tamo gde su ih uhvatili,stave im nekakav plasticni krug na uvo da se zna da su sterilisani i vakcinisani..

U Rumuniji je taj nacin primenjen pre oko 7-10 g (bar sam ja tada videla), kao i neke druge stvari koje nisu vezane za zivotinje (automati za ponistavanje karata u gradskom prevozu i karte za jednu voznju, fiskalne kase u taksijima..). Kaskamo, ali nije to jedino u cemu kasnimo... :roll:. No, dobro je da se krecemo.
 
U Kragujevcu ih stvarno vracaju tamo gde su ih uhvatili,stave im nekakav plasticni krug na uvo da se zna da su sterilisani i vakcinisani.

Ako neko zeli da ih usvoji obezbedjuju kucicu,mislim da se nesto placa ta kucica,moja komsinica je udomila jednu mesanku i oni su joj doneli kucicu.

Verujem da je tako. Nije nemoguce da se ovo sprovodi, samo ako postoji dobra volja vlasti.
 
U Rumuniji je taj nacin primenjen pre oko 7-10 g (bar sam ja tada videla), kao i neke druge stvari koje nisu vezane za zivotinje (automati za ponistavanje karata u gradskom prevozu i karte za jednu voznju, fiskalne kase u taksijima..). Kaskamo, ali nije to jedino u cemu kasnimo... :roll:. No, dobro je da se krecemo.
Ima ona narodna:"Da se Vlasi ne dosete..."- koja bi mogla da glasi i :"Kad se Vlasi dosete..."
Naime, gledala sam jednu emisiju u kojoj se govorilo o "paketu" zakona koje je Rumunija morala da donese kao uslov integracija , istom ovom koji su sada kod nas usvajani i kako su se i oni koji su stvarno zaživeli, vrlo kratko sprovodili. Bojim se da će i kod nas ići istom putanjom...Za Potemkinova sela smo pravi majstori
 
U Rumuniji je bilo dogovora sa Fondacijom BB koji su kratko poštovani. Prica o CNR sistemu nije zaživela. Bilo je apela njihovih drustava za zaustavljanje ubijanja u vreme kada su vlasti tvrdile da se problem rešava i da će biti rešen. Kako je sada ne znam, ali ne verujem da je sjajno.
 

Back
Top