karabinska zrna

Byrger Tidesson

Primećen član
Poruka
778
citam po forumima price kako neki od karabinskih kalibara nije dobar jer navodno pravi velike stete na divljaci na mestu izlaska zrna.po meni,kao laiku koji bi poceo da lovi karabinom,krivac za stetu nastalu na odstreljenoj divljaci predstavlja tip zrna a ne kalibar.molio bih iskusne lovce da uzmu ucesce u temi u vezi izbora zrna,tezini,vrsti i nameni,pozitivna i negativna iskustva...
 
citam po forumima price kako neki od karabinskih kalibara nije dobar jer navodno pravi velike stete na divljaci na mestu izlaska zrna.po meni,kao laiku koji bi poceo da lovi karabinom,krivac za stetu nastalu na odstreljenoj divljaci predstavlja tip zrna a ne kalibar.molio bih iskusne lovce da uzmu ucesce u temi u vezi izbora zrna,tezini,vrsti i nameni,pozitivna i negativna iskustva...

Pa ono generalno pravilo je da tip zrna pravi vecu ili manju shtetu ali i kalibar takodje igra veliku ulogu. Chuo sam priche kako 7mm Remington Magnum pravi veliku shtetu na divljachi bla bla... Ovaj kalibar ne pravi uopshte vecu shtetu od recimo .300 Win mag, .325WSM ili .338... vec izbor zrna ali i sam znash da necesh koristiti ni jedan od ovih kalibara za lov zeca ili lisice.
 
po aktivnosti teme vidis koliko nasi lovci vode racuna o tipu zrna i tezini u lovu na odredjenu divljac korist se jedan tip zrna na sve od srndaca do svinje i krupnije divljaci a koliku stetu nanese ko te pita vazno je da se ostatak krka
 
Što se tiče izbora kalibra tu se već javlje problem oko PARA. Po meni bi trebalo da imamo otprilike dva kalibra za naše lovove- DS,jelen, lisica,srndać. I to za veću divljač DS, jelen neki od većih kalibara, po meni npr 9,3x62, a za manju divljač srndać, lisica npr 243winchwster(6,2x52) ili 223 remington(5,56x45). E sada dolazimo do onog sa početka PARE. tj. kada kupiš karabin a on je nov oko 400-500 e jedan (pričam o zastavi a nov zato što ćeš teško naći ove kalibra polovne), pa na njega staviš optiku i montažu od minimum 500e (da valja) izadje ti jedan oko 1000 (bez neke fine dorade kod majstora). I onda moramo da odemo u neki univerzalni kalibar : 7x64,8x57 i 30-06, koji će da pokriju svu divljač,a njih možeš da nadješ i polovne oko 200 e a da valjaju. Ja ne favorizujem ni jedan od tih srednjih ali sticajem okolnosti imam 30-06 za koji inače ima najveći izbor municije za raznu divljač.Predlog ti je da odlučiš prema potrebi i parama.:think:
 

Back
Top