Hajduk Split

evo da prestavim svoj voljeni klub. svi ga dobro znate. radi se o jednom od najstarijih klubova sa ovih prostora. osnovan je 13. veljače 1911. godine, a na inicijativu četvorice Splićana, praških studenata, Fabijana Kaliterne, Vjekoslava Ivaniševića, Lucijana Stelle i Ivana Šakića uz pomoć Vladimira Šore i profesora Josipa Barača koji je klubu nadjenuo ime Hajduk, ime kojega do dan danas ponosno nosi.
grb hajduka za razliku od nekih velikih klubova bivše nam lige danas je izvoran, i nema petokraku kao neki drugi veliki klubovi. kroz njegovu povjest stavljana je zvijezda umjesto izvorne šahovnice ali na te događaje nije se moglo utjecat
116px-Hajduk1911.png

a ovo ispod jedni su od najboljih navijaća na svijetu. ne zbog divljanja i huliganstva, nego ljubavi prema voljenom klubu
torcida.jpg
 
- Ногометна (тј. боље речено „стопалошутна“) удруга „Хајдук“ из Спљета је основана године 1911. као србски клуб од стране спљетскога Србина који је „балун“ дониа у Спљет из Швицарске гди је студира. Удруга је оригинално имала дресове у бојама србске националне тробојнице (јер је и основана као национално србско спортско друштво) који су касније из политикантско-шовинистичких разлога преиначени у „биле“ дресове како би се забашурило србско подријетло стопалошутне удруге „Хајдук“. Иначе, само да вас подсјетим, сам назив ове балунске удруге има чисто србски (али никако хрватски етноним) јер се традиција хајдучије никада није везивала за Хрвате већ искључиво за Србе. Стога вам предлажем да у име повијесно-националне истине пред Господом покренете иницијативу на Пољуду да се официјални наслов дотичне стопалошутне спљетске удруге преименује у „Србски Хајдук“ (кај се мене особно тиче може се преименоват и у „Србо-четничку стопалошутну удругу - Хајдук“ – илити СЧСУ Хајдук).

Владислав Б. Сотировић
13. 10. 2009. г., Еуропа


ovdje je i cijelo pismo, pa procitajte
 
Владислав Б. Сотировић
13. 10. 2009. г., Еуропа


ovdje je i cijelo pismo, pa procitajte

То ја говорим већ годинама... Какви су то хрватски хајдуци? На простору Далмације јесте било доста хајдука и ускока, али ја не знам да је ико од њих био Хрват...
 
То ја говорим већ годинама... Какви су то хрватски хајдуци? На простору Далмације јесте било доста хајдука и ускока, али ја не знам да је ико од њих био Хрват...

Hajduk nije samo termin za junaka,vojnika koji se borio protiv Turaka,vec i za kriminalca,bandita. Taj termin se koristio u Bosni i Hrvatskoj imas u romanima Branka Ćopića,mada mislim da su oni uyeli termin misleci na ove nase junake...
 
Poslednja izmena:

Back
Top